Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Philips TAT2236BK/00 True Wireless Kulaklık

skor
6.5

Kulaklik.com Değerlendirmesi

Tasarım6
Malzeme Kalitesi6
Konfor8
İzolasyon4
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi6
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

True Wireless, yani tam kablosuz kulaklık dünyası artık sınırlarını aştı. 2015'ten sonra ciddi patlak veren sektör artım bir pazaryerine dönmüş durumda. Kelimenin tam anlamıyla, pazarda yüzlerce  model var.

 

Philips, bildiğiniz üzere sektörün öncü teknoloji firmalarından. Küçük ev aletleri, kişisel bakım, aydınlatma, televizyon ve açıkçası teknoloji alanında değmedikleri alan kalmayan marka, bu anlamda arkasında müthiş bir bilgi birikimi ile ilerliyor.

 

Ses teknolojileri, kulaklıklar, hoparlörler ve daha bir çok noktada ar-ge çalışmaları yapan markanın açıkçası, hali hazırda satışta olan onlarca kulaklık modeli var. 

 

Bluetooth kulaklık dünyası; kulak üstü ve kulak içi kulaklıklar olarak, kulak içi bluetooth kulaklıklar ise; tam kablosuz ve boyun askılı olarak kategorilendirilebilinir.

 

Bluetooth kulak içi kulaklık alt sınıfında; tam kablosuz ve boyundan askılı modeller arasında markanın ürün gamının uygun fiyatlı, konforlu ve fiyatına göre iyi mikrofon kalitesi performansına sahip modeli TAT2236, radarımıza girdi.

 

Detaylıca inceleyelim!

ArtılarıFiyat / Performans ÜrünüÜstün KonforDış Koşullara Dayanıklı GövdeUSB-Cİyi Mikrofon Kalitesi
EksileriKullakta Sabit DuramıyorOrta Düzey Malzeme Kalitesiİzolasyon, Sıfıra Yakın
skor
6
KULAKLIK.COMTasarım

Elimizde bir tam kablosuz kulak içi, açık akustik tasarıma sahip kabin yapısı eşliğinde dizayn edilmiş kulaklık var.

 

Daha önce kullandığımız çoğu Philips kulaklığın aksine, TAT2236 4 farklı renk seçeneğine sahip. 

 

Bu renkler:

 

 • Siyah
 • Pembe
 • Yeşil ve
 • Beyaz

 

Bizim elimizde incelemek için bulundurduğumuz model, siyah renkte.

 

TAT2236, sade ve sadece amacına uygun, basit ama kaliteli bir kutunun içerisinden çıkıyor.

 

Sunum

 

Kutunun İçerisinden Çıkanlar:

 

 • TAT2236 Kulaklıklar
 • Şarj ve Taşıma Kutusu
 • USB-C'den USB-A'ya Şarj Kablosu
 • Kullanma Kılavuzu ve Bazı Belgeler

 

Kulaklığın şarj kutusu, epey ufak boyutlara sahip. Böylelikle yanınızda rahatça taşınabilinecek modelin günlük kullanıma yönelik bu avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tamamen siyah renkte üretilmiş kutunun kapağının üstünde, yine siyah renkte Philips logosu bulunuyor.

 

Alt tarafında USB-C portu yer alan kutunun ön tarafında birde LED gösterge var. 

 

Kutuyu dikey şekilde bir masa üzerinde vb. konumlandırmak, ancak baş aşağı mümkün oluyor. Zira, alt taraf düz bir yüzeye sahip değil.

 

Kapağı rahatça açabiliyoruz ve içeride dikey şekilde konumlanmış kulaklıklarla karşılaşıyoruz. Bu kulaklıklar birer mıknatıs yardımıyla kutuya tutunmuş vaziyetteler. Kutunun iç tarafında, kulaklıkların olduğu bölgelerde "L" ve "R" harfleriyle sağ ve sol ayrımı da yapılmış.

 

Bu  kabinler, airpods 3 benzeri bir şekle sahipler. Dokunmatik bir kontrol merkezine sahip olmayan gövdelerin üst kısmında birer led gösterde, dışa doğru bakan kısımda ise birer kontrol tuşu bulunuyor.

 

Kabinler, incelememizin devamında daha bir çok noktada bahsedeceğimiz üzere, akustik olarak açık yapıdalar. Yani burada izolasyona dair hiçbir şey yok. Bunu illa ki olumsuz bir etken olarak da söylemiyoruz. Avantaj olarak görülecek yanları da olan bir özellik bu.

skor
6
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

TAT2236, tamamen plastik kullanılarak üretilmiş, fiyatına kıyasla ortalama bir malzeme kalitesine sahip bir kulaklık.

 

Bazı rakiplerde, yine çok uygun fiyat etiketine sahip çeşitli kulaklıklar özelinde daha premium hissettiren modeller kullandık.

 

Elimizde ki kulaklığın kapak mekanizması pek gevşek. Dokundulduğunda ses çıkartan ve içteki eklemleri hissettiren bir kapak bu.

 

Benzer şekilde, kulaklıkları kutu içerisine koyduğumuzda, tabiiri caizse "cuk" diye oturup hareketsiz bir biçimde sabitlenmiyorlar. Daha oturaklı ve güvenli yapılabilirdi. Şiddetli sallamalarda, birer mıknatık yardımı ile kutuya tututan kulaklıklar düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Elimizde ki kulaklık aslında çok konforlu. 

 

Hafif ve ağırlığı iyi dağıtan şekli ile kulaklarınızda unutacağınız bir deneyim yaşatabilir.

 

Burada tek endişemiz, kulaklık kulak içerisinde pek sabit kalamıyor. Tabii ki kişisel ergonominize bağlı olarak değişebilecek bu durum, eğer bizim yaşadığımıza yakın bir deneyim yaşarsanız, konforu azaltabilecek bir etken. 

 

Özellikle aktif hareket halindeyken bir elinizin sürekli kulaklığın kulak içindeki posizyonunu değiştirmesi, rahatlığı bozabilir.

skor
4
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulak kanalınızın içinde ne denli az boşluk bırakacak şekilde oturduğu, slikon veya köpük uçların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Aktif gürültü engellemenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklıkta bir ANC olmadığını, ve pasif izolasyonun da çok etkisiz kaldığını söyleyerek başlayabiliriz.

 

Ses kanalı ucuna kulak uçları takabileceğimiz bir yapı olsaydı, durum böyle olmazdı. Hatta comply foam gibi sünger uçlarla pasif izolasyonu ciddi boyutlara ulaştırabilirdik.

 

Comply foam ne mi? İşte buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

TAT2236, izolasyon beklentisi olan müzik ve spor severlerin tercih etmemesi gereken bir kulaklık.

 

Kulak ucu slikonları ile kulak kanalını kapatmayan, nispeten açık diye tabir edebileceğimiz kabin tasarımı, doğal olarak dış çevre ile olan bağlantınızı koparabilecek niteliklere sahip olamıyor.

 

Bunu belki bir avantaj olarak görüp, outdoor spor aktiviteleri yaptığınız anlarda güvenliğinizi sağlayacak faktörlerden biri olarak da düşünebilirsiniz.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

TAT2236, bir akıllı kulaklık deneyimi yaşatmıyor.

 

Bu kulaklığın bir mobil uygulama desteği olmamasıyla birlikte, yakınlık sensörü, dokunmatik panelleri, yada kablosuz şarj desteği gibi modern özellikleri de bulunmuyor.

 

IPX4 sertifikası, modeli dış koşullara karşı daha dayanıklı bir hale getirirken, 6 Saat Gövde üzerinde, 18 saat kutu ile birlikte batarya ömrü beklenenin altında bir performans sergiliyor. 2 ekstra şarj daha sağlayan kutu, genelde 3 ekstra şarj daha sağlayan modellere geriden bakıyor denilebilir.

 

USB-C portu, tabii bulunabilirlik ve uyumluluk açısından bir avantaj. 

 

Yine de, uzun müddet kulakta kalabilen konforlu yapısı, kaliteli mikrofonları ve dış koşullara dayanıklı gövdesiyle bir çok günlük aktivetinizi tamamlayabileceğiniz bir kulaklık TAT2236.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

TAT2236'nın mikrofon kalitesi, fiyat aralığı göz önüne alındığında beklenenin üstünde bir performans sergiliyor.

 

Kulaklığın zaten kulak içinde hava alan, uzun müddet kullanıma elverişli yapısıyla birlikte, bu tatmin edici, yüksek çözünürlüklü ve ses dalgalarını anlaşılır biçimde yakalayabilen mikrofonlara sahip kulaklığı bitmek bilmeyen toplantılarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

 

Tabii, telefon araması yapmak isteyenler de kendini yalnız hissetmesi. Aynı şeyler bu senaryo içinde geçerli.

skor
7
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

TAT2236 Bluetooth 5.0 altyapısı ile sevindirse de, burada SBC codeği ile aktarım sağlanıyor.

 

Codec mi ne? Bu yazımıza gidip detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Böylesine bütçe dostu bir kulaklıkta, zaten Qualcomm AptX türevleri görmeyi beklemiyorduk.

 

Güncel sürüm bluetooth versiyonu aslında burada stabilite ve sinyal gücü açısından teorik olarak avantajlara sahip olsa da, özellikle chi-fi dünyasında yer alan yüzlerce rakipte, yine benzer fiyat bantlarında, daha üstün codeclere rastlanılabiliyor. Bu yüzden çok da ciddi bir övgüyü hak etmiyor.

skor
6
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

TAT2236 aslında gerçekten temiz ve fiyatına göre yüksek çözünürlüklü bir ses üretsede, bu kulaklıkları kulak içerisine akustik açıdan doğru olacak şekilde oturtmak, bir hayli zor ve imkansıza yakın.

 

Tabii ki kişisel ergonominize bağlı olarak değişebilecek olsa da, TAT2236 kulaklarınızda büyük ihtimalle makul bir açı dahilinde sabit kalmayacak ve bunun sonucunda, özellikle aktif hareket halindeyken, zaten düşük düzeyde olan pasif izolasyonla birlikte alt frekanslardan yoksun bir müzik dinleme deneyimi yaşayacaksınız.

 

Cılız, gövdesiz ve parlak bir ses karakteri, TAT2236'nın dinlediğiniz müziklerde bir high-pass filtre oluşturulmuş hissiyatı katacak.

 

Ses yüksekliği, eğer kapalı ve gürültüsüz bir ortamda kullanılıyorsa yeterli olacaktır fakat dışarı çıktığınız anda, izolasyon eksikliğinden dolayı eliniz sürekli ses arttırma tuşunda olacaktır.

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
NFCYok
Frekans Aralığı20 Hz – 20 kHz
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Batarya Şarj Süresi2 Saat
Suya DayanıklılıkIPX4
USB StandardıUSB-C
Ağırlık165 Gram
Batarya Ömrü6 Saat
Empedans18 Ohm
Kablosuz ŞarjYok
Sürücü Çapı 10 mm

Karşılaştırmalar

 • Puanı
 • Kulaklık
 • Demo Kaydı
skor
6.5
Philips TAT2236BK/00 True Wireless Kulaklık
Philips TAT2236BK/00 True Wireless Kulaklık
NaN:NaN0
skor
6.4
 PHİLİPS SHQ1405BL/00 Mikrofonlu spor kulaklığı
PHİLİPS SHQ1405BL/00 Mikrofonlu spor kulaklığı
NaN:NaN0
skor
6.1
Philips SHQ6500CL/00 Bluetooth spor kulaklık SHQ6500CL/00
Philips SHQ6500CL/00 Bluetooth spor kulaklık SHQ6500CL/00
NaN:NaN0
skor
7.4
Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
9.4
Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
NaN:NaN0
skor
7.8
Bang & Olufsen BeoPlay E8 Sport True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay E8 Sport True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.4
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.