Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
8.4

Tasarım9
Malzeme Kalitesi9
Konfor9
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi6
İzolasyon1

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
7.3

Tasarım8.3
Malzeme Kalitesi8.3
Konfor6.7
Günlük Kullanım6.3
Mikrofon Kalitesi6.3
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi7

Fiyatı

Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Sony Linkbuds, yılın en ama en ilginç kulaklıklarından bir tanesi.

 

Bu kulaklık, halka şeklinde sürücülere sahip. Bu, kabinin ortasında bir boşluk var demek. 

 

Linkbuds'ı özel yapan şey, sanki bir kulaklık takmamış gibi, dış dünyadan zerre kopmuyor oluşunuz. 

 

Bu bluetooth kulaklık vücudunuzun bir parçası olmak için yaratılmış.

 

Hadi daha yakından bakalım! 

Artılarıİnovatif TasarımÖzel Bir Ürüne Kıyasla, Uygun FiyatTemiz ve Detaylı Orta - Üst Frekanslarİyi Mikrofon PerformansıHassas Dokunmatik Sensörlerİyi Malzeme KalitesiGünlük Kullanım Kralı
EksileriMüzik Dinlemek İçin İdeal Bir Kulaklık DeğilSes Yüksekliği, Dışarı Çıktığınız Anda Çok Düşük Kalıyor
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Linkbuds süper ilginç bir tasarıma sahip. 

 

Kulaklığın halka şeklinde dizayn edilen özel sürücüleri, ortası boş bir kabin yapısı ortaya çıkartıyor. Hadi önce kulaklığımızı kutusundan çıkaralım.

 

Sony Linkbuds Bluetooth Kulaklık, markanın WF-1000XM4'te de gördüğümüz gibi, son zamanlarda çevreye duyarlı davranışlarının bir örneği temsil eden kutunun içerisinden mütevazi bir şekilde çıkıyor. Bu kutu, hiçbir plastik türevi kullanılmadan, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş.

 

Sunum

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

 

  • Linkbuds
  • 5 Farklı Boyutte Yedek Slikon Destek
  • USB-C Şarj Kablosu

 

Linkbuds'ın ilginç tasarımı, kulaklığın performansı ve temel özellikleri ile doğrudan orantılı bir işleve sahip. 

 

Akustik olarak şeffaf bir deneyim oluşturan, iç yüzeyi deliklerle çevrili halka şeklindeki sürücüler ve bu sürücülerin metal kaplama dış yüzeyleri, şüphesiz dizayn elementleri söz konusu olduğunda Linkbuds'ın en öne çıkan odak noktası.

 

Gövdenin geniş açıda bakıldığında şekli bir fasulye tanesini andırıyor. Böylesine bir duruşu her gün görmüyoruz.

 

Kabinin üst tarafı, iç kısımda yer alan slikon kulak kancası Linkbuds kulağınızın içine güvenle yerleştikten sonra orada sabit kalmasına yarıyor.

 

Kutu oldukça küçük ve her daim yanınızda taşımak için çok ideal ağırlığa sahip. Kutunun arkasında eşleştirme butonu ve USB-C portu, ön tarafında ise kapak açma mekanizması yer alıyor.

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Linkbuds TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık, ilginç bir malzeme yapısına sahip.

 

Sanki kulaklığın tamamı geri dönüştürülmüş materyalden üretilmiş hissiyatı veren bu tercih, organik bir dokunuş hissiyatı aşılıyor.

 

Mikrofon delikleri, sürücü dışı metal kaplama gibi detaylarda, özenli mühendisliği görüp takdir edebiliyor olsanız da; benzer fiyat bandında daha premium hissettiren modellerle karşılaştık. 

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

Linkbuds bluetooth kulaklık, ergonominizle uyumlu olduğu takdirde kulağınızda unutabileceğiniz kadar rahat olabiliyor, fakat eğer kulaklarınız nispeten küçük bir yapıya sahipse, bir uyumsuzluk yaşamanız olası. 

 

Linkbuds sürücüleri kulak kanalı içerisine giren ses tüpleri barındırmıyor. Bir bluetooth kulaklıkta sıklıkla karşılaşmadığımız bu akustik tasarım, doğal olarak kulağın sürekli olarak hava almasına müsaade ediyor. Böylelikle, terleme faktöründen muaf olan kulaklar konfor kriteri altında bir avantaj taşıyorlar.

 

Oldukça hafif gövde ve kulak içi ile temas etmeyen mekanik uzuvların eksikliği eğer kulağınıza oturma işlemini başarıyla gerçekleştirirse, üstün konfora sahip oluyor.

skor
1
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri altını Linkbuds için doldurmaya lüzum yok. 

 

Bu kulaklıklar akustik olarak şeffaf! Açıkçası, olayları da bu zaten. 

 

Linkbuds bluetooth kulaklıklar kulağınıza takılıyken, çevreniz ile olan iletişiminize sanki hiç kulaklık yokmuş gibi, aynen devam edebilirsiniz.

skor
10
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Titreşim algılayan sensörler mi? Süper bir şey!

 

Linkbuds eğer uygun amaç ile kullanılırsa, bir günlük kullanım şampiyonu olabilecek niteliklere sahip. 

 

Elimizde ki bluetooth kulaklığı adeta vücudunuzun bir parçası gibi kabul edip, günlük yaşantınızda çevresel iletişim ağınızı bloke etmeden medya tüketebilme olağına sahipsiniz. İşte bu, çığır açan kısım.

 

Linkbuds ayrıca 17,5 saat pil ömrüyle günü çıkartabilmenize olanak sağlıyor, 4 gram gövde ağırlığı ile varlığını hissettirmiyor ve IPX4 sertifikası ile hava koşullarına dayanıklı bir gövdeye sahip olduğunu ispatlıyor.

 

10 dakika hızlı şarj ile 90 dakika kullanım ömrü sunan kulaklığı titreşim algılama sensörleri ile yanaklarınıza dokunarak kontrol edebiliyor olmak da, oldukça ilginç.

 

Linkbuds'ın birde bir mobil uygulama desteği bulunuyor. Bu uygulamanın detaylarına, Youtube kanalımızda ki inceleme videomuza yakından bakarak ulaşabilirsiniz.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Mikrofon performansının ortalamanın biraz üstünde seyrettiği bir kulaklık Linkbuds. 

 

Tabii ki her türlü karşılıklı iletişimin altından kalkabilecek performans gösteren alıcılara sahip bir model olsa da, daha temiz ses kalitesi sunan mikrofonlara sahip modellerle karşılaştık.

 

Youtube videomuzu açarak, Sony Linkbuds TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklığın mikrofonlarını bir de kendiniz dinleyebilirsiniz.

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Linkbuds bluetooth 5.2 altyapısında, SBC ve AAC codecleri ile aktarım yapıyor.

 

Açıkçası, normalde 2022 model premium sınıf bir kulaklığın yüksek çözünürlüklü ses desteği sunan üstün codecler barındırmıyor oluşunu eleştirebilirdik fakat Linkbuds'ı biz bir müzik dinleme kulaklığı olarak görmüyoruz. Buradaki sürücüler yüksek çözünürlüklü sesin avantajlarını yansıtabilecek akustik özgürlüğe de sahip değiller.

 

Stabil, hızlı ve güvebilir bir bağlantı sunan Linkbuds, beklentileri karşılıyor.

skor
6
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Linkbuds'ın müzik dinlemek için yaratılmış bir kulaklık olmadığını akılda tutarak bu kriterin altını okumakta fayda var.

 

Öncelikle bir kaç not; burada büyük akustik dezavantajlar eşliğinde tasarlanmış bir kulaklık dinlediğimiz için, özellikle kulak içi yerleşimi dikkatlice yapmamız gerekiyor.

 

Kulak kanalı çevresine yerleşen sürücü epey doğrusal yayılım yapıyor. Bu demek oluyor ki kulaklık bir kaç derece bile sağa - sola dönse, ses yüksekliği ciddi anlamda değişikliğe uğrayabiliyor. 

 

İkinci not ise lafı geçmişken, ses yüksekliği üzerine. Linkbuds özellikle ev dışı kullanımda, çevresel gürültülerin artmasıyla birlikte ses yüksekliği açısından çok vasat bir performans sergiliyor. Trafik ortamında, metroda, otobüste, bu kulaklıkla bir içerik tüketmek neredeyse imkansız. İzolasyonun resmen sıfır oluşu, burada outdoor müzik performansını derinden etkiliyor.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Sony, LinkBuds'ın delikli sürücüsüyle earbud yapısında oldukça özgün bir tasarım ortaya koymuş. Plastikteki granit dokusu ve sürücünün ortasındaki parlak nikel halka tasarıma oldukça güzel bir hava katmış. Şarj kılıfına gelecek olursak Sony'nin daha önceki TWS modellerine kıyasla çok daha ufak ve hafif bir form kullanmışlar, bu sayede LinkBuds'ı taşımak oldukça kolay. Sony'nin ambalajında hiç bir şekilde plastik kullanmaması da belirtmeye değer. Ufak yapısı sayesinde kulakta oldukça zarif duruyor.
Malzeme Kalitesi
LinkBuds'ın yapısında geri dönüştürülmüş plastik malzemeler kullanılmış ve kulaklık oldukça hafif. Sürücünün ortasındaki delikte kullanılan nikel parça kulaklığa premium hava katmakla birlikte kulağa ağırlık katarak kulağa daha iyi oturuyor ve kılıfa koyduğunuzda manyetik olarak yerine yerleşmesine yardımcı oluyor. Plastik parçalar oldukça sağlam birleştirilmiş, herhangi bir esneme halinde birleştirme hattında açıklık olmuyor.
Konfor
LinkBuds'ın yapısı gereği konfor ve ergonomi bu kulaklık için biraz kişisel bir kategori. Sony, LinkBuds'ı 1982’de dünyanın ilk kulak içi kulaklığının piyasaya çıkışından bu yana toplanan kapsamlı kulak şekli verilerini kullanarak tasarladıklarını idda ediyor. Eğer kulak kepçe çukurunuz (konka) küçükse ve kulaklığı doğru takamadıysanız bir süre sonra kulağınızın tragus kısmında derin bir ağrı hissediyorsunuz. Bundan kaçınmak için kulaklığı kulak deliğinden uzaklaştırabilirsiniz. Konfor için dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da kulaklığı kulağınızda tutan taraf sürücü tarafı değil, kulak kepçesi kıvrımı (antiheliks) tarafı olmalı. Konfor sağladıktan sonra sağ/sol kulaklıkta dengesiz ses duymanız durumunda sürücü tarafını aşağı ya da yukarı oynatarak dengeyi ayarlamanız gerekiyor. Tüm bunlara rağmen doğru konumu yakaladığınızda LinkBuds adeta kulağınızda kayboluyor. Önemli başka bir detay da LinkBuds kulağınızdayken kafanızı yastığa koyduğunuzda herangi bir rahatsızlık hissetmiyorsunuz.
İzolasyon
Kulaklık yapısı gereği bu kategoride değerlendirilmemiştir.
Günlük Kullanım
LinkBuds bence toplu taşımada kullanmaya müsait bir kulaklık değil. Bunun yerine marketten alışveriş yaparken, evden-ofisten çalışırken veya spor yaparken dış ortamı duyabildiğiniz için normal kulaklıklara göre size daha fazla avantaj sağlıyor. Sony Headphones Uygulamasıyla Sohbet için Konuş ve Geniş Alana Dokun özellikleri var. Sohbet için konuş adı üstünde sadece siz konuştuğunuzda kulaklıkta çalan medyayı duraklatıyor ve cidden çok güzel çalışıyor, ne kadar süre daha sesi duraklatacağını ayarlayabiliyorsunuz. Geniş Alana Dokun ise oldukça ilginç bir özellik ve şakağınıza dokunarak uygulama üzerinden programladığınız fonksiyonları gerçekleştirebilirsiniz. LinkBuds şarj kılıfında kapak düğmeyle açılıyor ve kulaklıklar kılıfa tırnaklarla tutunuyor, bu sayede kutuyu kapağı açık olarak düşürseniz bile kulaklıklar yerinde kalacaktır.
Mikrofon Kalitesi
Burada yazacak çok bir şey yok, LinkBuds mikrofon konusunda oldukça iyi iş çıkarmış. Sesiniz karşı tarafa net gidiyor ve çevre gürültüsünü bastırma konusunda başarılı.
Bağlantı Kalitesi
Bağlantı mesafesi ortalamanın bir tık altında, kopmalar sık sık yaşanabiliyor. Bunun için uygulama üzerinden bağlantı istikrarına öncelik verecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.
Ses Kalitesi
LinkBuds, ses kalitesi olarak tartışmaya açık bir kulaklık. Biraz parlak bir ses karakteri var ama bunu çoğunlukla bass frekansların olmamasına bağlıyorum. Evet yanlış duymadınız, kulaklıkta alt frekanslarda eksiklik var. Bunu normal karşılamak gerekiyor çünkü kulaklık earbud biçiminde ve kulaklıkta herhangi bir izolasyon bulunmuyor. Mid performansı güzel; alt bassların eksikliğini mid-bas bölgesiyle doldurmaya çalışmamışlar, tınısı yerinde ve sibilans veya benzeri pürüzler bulunmuyor. Tizlerde herhangi bir tırmalama bulunmuyor ancak uzanımı daha iyi olabilirdi, sesteki ferahlık tizlerden ziyade sürücü ortasındaki hava deliğinden geliyor. Yine de bu performansıyla seste gerçekçilik yakalanmış, sahne geniş tutulmuş ve çevresel kayıtlar için oldukça başarılı olmuş.
Oyun Performansı
Oyun için tasarlanan bir kulaklık olmamasına rağmen seste herhangi bir gecikme bulunmuyor, çevresel ses deneyimi de başarılı ancak alt frekans ve izolasyon eksikliği rekabetçi oyunlar için yetersiz olabilir.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi9
Konfor6
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi6
Ses Kalitesi7
İzolasyon7
Oyun Performansı6
Tasarım
Kulaklık küçük olsa da arkasındaki top kısmı kulaktan fazla çıkıyor ve işitme cihazı gibi gözüküyor ama hem kullanılan dış materyal hem de yuvarlak tasarımı hoş bir görüntü oluşturuyor.
Malzeme Kalitesi
Kulaklıkta kullanılan plastik kaliteli fakat plastikten başka bir materyal kullanılmıyor. Hafif pütürlü plastiğin ise güzel bir dokunma hissi var. Menteşe ise çok şaşırtıcı bir şekilde tasarlanmış. İlk piyasaya çıkan Samsung Gear X cihazını hatırlarsanız kutusunu açmak için minik bir butona basmanız gerekiyordu, aynı sistem bu kulaklıkta da kullanılmış. Tuşa bastığınızda kapak kendi kendine açılıyor ve geri hafifçe ittiğinizde kapak kitleniyor ve bu sayede kapak kendi kendine kapanmıyor. Genel olarak beğendiğim bir malzeme kalitesi var. Bu fiyat bandında daha egzotik bir malzeme beklerdim ama bu plastik de gayet kaliteli.
Konfor
Kulaklıkta 5 çift kulak kanatçığı var ve doğru kanatçığı bulup takmanız gerek.doğru kanatçığı bulduğunuzda ilk birkaç saat rahatsız bir şekilde taksanız da kulağınız sonradan alışıyor ve rahat etmeye başlıyorsunuz. Şunu söylemeliyim ki yanlış kulak kanatçığını takarsanız hem rahat etmezsiniz hem de ses doğru iletilmediğinden ses kalitesi vasatın altında olur yani bu konuya dikkat edin.
İzolasyon
İzolasyon hiç olmadığından yazma ihtiyacı da duymuyorum.
Günlük Kullanım
Bu kulaklığı toplu taşımada kullanırsanız bir yanda Seven Nation Army dinlerken bir yandan yanınızdaki teyzenin oğluna kız bulma çabasını dinlersiniz. Kulaklık hiçbir sesi kesmediğinden tüm motor, insan ve dalga sesleri kulağınızın içinde oluyor. Müzik dinleme zevkinizi azaltıyor. Bu kulaklık kesinlikle ofis gibi gürültüden steril ortamlar için tasarlanmış.
Mikrofon Kalitesi
Kulaklığın ortası boş olduğundan karşıdakinin sesi kulaklıktan dışarı çıkıp tekrar mikrofona giriyor ve karşı taraf kendi sesini yankılı bir şekilde duyuyor. Bu konuda Sony beni hayal kırıklığına uğrattı.
Bağlantı Kalitesi
Kulaklığın uygulamasında bağlantının dengeli veya sesin kaliteli olmasını ayarlayabiliyorsunuz. Sony eğer ses çok kesiliyorsa dengeli moda almanızı öneriyor ama buna hiç gerek duymadım.
Ses Kalitesi
Eğer sessiz bir ortamda dinlerseniz hiç de fena olmayan bir ses kalitesi var. Baslar gümbür gümbür değil ama gayet temiz bir sesi var. Gürültülü ortamlardaysa müzik sesini duymakta bile zorlanabilirsiniz, inşaat sahalarının yakınları, toplu taşımada motorun yanı vb. yerlerde.
Oyun Performansı
Bu kulaklıkla hiç oyun oynamadım o yüzden yorum yapamam.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Konfor6
Günlük Kullanım4
Mikrofon Kalitesi3
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
İzolasyon1
Oyun Performansı5
Tasarım
Kutunun taşınabilirliği üst seviyede. Premium hissettirmese de yeterli bir plastik kalitesi var. Kutuya koyma ve çıkarma sırasında güven veren bir mıknatıs gücü var. Genel anlamda kaliteli ve dayanıklı duran bir kulaklık hissiyatı var.
Malzeme Kalitesi
İç kısımda kullanılan metal halkalar kalite algısını artırıyor. Uzun yıllar dayanabilecek bir yapısı var.
Konfor
Küçük kulaklarda ağrı yapabilir. İyi oturuyor. Oynama yapmıyor. Basınç oluşturmadığından olayı rahat hareket imkanı sağlıyor.
İzolasyon
Konsept olarak izolasyon yapmama tercihedilmiş. Böyle bir beklenti olmamalı.
Günlük Kullanım
Yakın bölgelerden kontrol etme imkanı gibi bir sürü akıllı özellikleri ile piyasadaki en iyi akıllı deneyimi sunuyor. Sessiz ofis gibi senaryolarda dışarıya görece fazla ses vermesi negatif bir durum olabilir
Mikrofon Kalitesi
Bağlantı veya ses gitmeme sorunu yaşamadım. İyi bir deneyim sunuyor.
Bağlantı Kalitesi
Stabil ve temiz bir bağlantı sunuyor
Ses Kalitesi
Başlıkta belirttiğim üzere kapalı bir kabini olmamasından dolayı özellikle düşük frekans bölgesi zayıf ama yeterince iyi bir ses kalitesi var. Yalnızken ve sessiz ortamlarda müzik dinlemek için gayet ideal. Dİğer senaryolarda da yeterince keyif veriyor.
Oyun Performansı
İyi bir performans vereceğini düşünmüyorum
Tasarım8
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
İzolasyon4
Oyun Performansı5

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Akustik PrensibiArkası Açık
Bluetooth VersiyonV5.0
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
Frekans Aralığı20 Hz-20.000 Hz
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Suya DayanıklılıkIPX4
Batarya Ömrü5.5 Saat- Şarj Kutusuyla Beraber 17.5 Saat

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.4
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.9
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.6
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.1
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
9.1
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.