Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS

skor
9.4

Kulaklik.com Değerlendirmesi

Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Bang & Olufsen bir çok hoparlör ve kulaklık modeline sahip bir danimarka firması.

 

Bang & Olufsen, Peter Bang ve Svend Olufsen tarafından 1925 de kuruldu. Bu iki abi, o zamanlarda, radyo iletim teknolojileri üzerinde çalışıyorlardı. Neredeyse 100 sene sonra, bugün, firma artık dünyanın en dikkat çekici hoparlörlerini, en orijinal tasarımlı kulaklıklarını ve en kaliteli televizyon sistemlerini üreten markalardan biri haline geldi. Peter ve Svend,” tasarıma” bu kadar önem veriyorlar mıydı bilmiyorum, ama günümüzde Bang & Olufsen denince akla özgün dizayn, göz alıcı tasarım ve üstün malzeme kalitesi gelir.

 

Markanın hali hazırda satışa sunduğu 3 farklı tam kablosuz kulak içi kulaklık modeli var.

 

Bunlar:

 

 

Modellerin isimlerinin üstüne tıklayarak ilgili incelemelerine göz atabilirsiniz.

 

EQ, açıkçası çok çok beğendiğimiz, hala ilk 3 tws listemizde yer alan süper bir kulaklıktı. EQ bize bir Bang & Olufsen kulaklığın Sennheiser Momentum 2 gibi ses kalitesi söz konusu olduğunda parmakla gösterilen bir kulaklıkla yarışabilecek seviyede olabileceğini ispatladı.

 

EX, marka da ilk defa göreceğimiz saplı dizayn anlayışı ile bu sonik performans abidesinin(EQ) biraz tonal rengini, biraz konforunu, biraz da mikrofon performansını geliştirmeyi kendine amaç edinmiş yepyeni bir model.

 

Bağlantı performansı, ANC başarımı ve mikrofon kalitesi açısından en az kardeşi EQ kadar iyi olan EX, bu alanlarda bazı geliştirmeler de sunuyor.

 

Ses karakteri açısından ise bu sefer tamamen farklı bir yaklaşım sergileyen kulaklık, şimdi daha parlak, detay odaklı ve daha şeffaf bir sunuma sahip. 

 

Hadi yakından bakalım!

ArtılarıÜstün KonforDengeli Ses Karakteri, Üstün Sonik PerformansÖzenli İşçilik, Premium Malzeme KalitesiBaşarılı ANC PerformansıMobil Uygulama DesteğiUSB-CGöz Alıcı Tasarım. Zarif Ve ÖzgünTatmin Edici Mikrofon Performansı
EksileriKişisel Ergonomiye Bağlı Olmakla Birlikte, Kulakta Bir Süre Sonra Pozisyonunu Kaybedebiliyor.
skor
10
KULAKLIK.COMTasarım

EX özgün bir tasarıma sahip.

 

E8 3. Jenerasyondan bu yana, yeni modeller her seferinde daha ufak boyutlu kutularla geldi. EX, bir önceki model EQ'ya kıyasla neredeyse yarı yarıya küçültülmüş bir kutu içerisinden, premium bir sunum eşliğinde çıkıyor.

 

Sunum

 

Kutunun İçerisinden Çıkanlar:

 

  • EX
  • Şarj Kutusu
  • USB - A'dan USB - C'ye Şarj Kablosu | 0,5m
  • 4 Farklı Boyutta Yedek Slikon Uç
  • 1 Çift Orta Boyutta Comply Köpük Uç
  • Hızlı Başlangıç Kılavuzu

 

Airpods Pro benzeri saplı tasarımı sayesinde kabin boyutunda küçültmeye giden Bang & Olufsen artık daha konforlu ve kulakta daha sabit kalabiliyor.

 

Benzer şekilde, kulaklığı kulak içine sabitlemeye çalışırken dokunmatik yüzeye yanlışlıkla temas etmek zorunda kalmıyor olmak, ufak bir avantaj daha.

 

EX kabinlerinin dış yüzeyinde parlak B & O logosu bulunuyor. Darbelere karşı dayanıklı cam kaplı bu alan aynı zamanda dokunmatik kontrol merkezi.

 

Cam kaplama, kulaklığa premium bir hava katmış. Bang & Olufsen ürünlerinin materyalleri arasında Ahşap, Aluminyum, Deri ve Plastiği sıklıkla görüyor olsak ta, cam kaplama yüzeyi bulunan bir kulaklığı B & O'da daha önce gördüğümüzü hatırlamıyoruz. 

 

EX'in kabini gibi, şarj kutusu tasarımı da EQ'da gördüğümüzden daha farklı. Derinliği daha geniş, biraz daha büyük hacme sahip 1. sınıf aluminyum bir kutu bu.

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

EX, aynen kardeşi EQ gibi, taşınabilir bir tank.

1. Sınıf aluminyum, cam ve plastik kullanılarak üretilen EX lüks hissettirdiği kadar dayanıklı.

 

Herhangi bir fiyat bandında konumlanan başka bir tam kablosuz kulaklıkta, Bang & Olufsen amiral gemilerinde ki kadar özenle seçilen ve bir araya getirilen materyallere denk gelmek, bir ömür sürebilir.

 

EX'in darbelere karşı dayanıklılığı söz konusu olduğunda tek endişemiz, doğal olarak, cam kaplı dokunmatik yüzey. Burası bir çarpma esnasında kırılabilecek potansiyele sahipken, etrafını çevreleyen daha yüksek aluminyum halka, istenmeyen kazalara engel olabilecekmiş gibi duruyor.

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

Airpods Pro benzeri saplı tasarımı sayesinde kabin boyutunda küçültmeye giden Bang & Olufsen artık daha konforlu ve kulakta daha sabit kalabiliyor.

 

Benzer şekilde, kulaklığı kulak içine sabitlemeye çalışırken dokunmatik yüzeye yanlışlıkla temas etmek zorunda kalmıyor olmak, ufak bir avantaj daha.

 

Yalnızca 6 gram kabin ağırlığı, zaten ağırlığı çok iyi dağıtan fizikleri ile akılda kalan saplı dizayn estetiği ile birlikte bu kulaklığın kulak içerisinde unutulacak düzeydeki bir konfor seviyesine ulaşmasına destek oluyor.

 

Bang & Olufsen EX gün boyu kulağınızda takılı kalabilecek kadar rahat bir deneyim sunuyor. 

 

Kulaklığın kulak içinde daha sabit kalmasını sağlamak adına, kutu içerisine dahil edilen Comply Foamlar ile konforu bir seviye daha da arttırabilirsiniz. 

skor
9
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulak kanalınızın içinde ne denli az boşluk bırakacak şekilde oturduğu, slikon veya köpük uçların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Aktif gürültü engellemenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklığın ANC performansının oldukça iyi olduğunu söyleyerek bir özet ile bu kriterin altını doldurabiliriz.

 

Her ne kadar Sony WF-1000XM4 kadar olağan üstü bir performans sergilemese de, Bang & Olufsen EX sizi dış dünyadan izole edebilir ve müziğiniz ile aranızda hiçbir engel olmadan sizi hayallere daldırtabilir.

 

Ek olarak, kulaklığın pasif izolasyonu da, özellikle Comply Foam köpük uçlar ile kullanıldığında oldukça etkili olabiliyor.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Yeni B & O EX size günlük yaşantınızın her anında eşliik edebilecek akıllı özelliklere sahip.

 

Markanın beoplay EQ'dan sonra bir tarz değişikliğine giderek saplı bir dizayn eşliğinde tasarladığı bir ANC kulaklık bu.

 

Mobil uygulama desteği ile birlikte kablosuz olarak yazılım güncellemesi yapabiliyor, dost canlısı ara yüzü ile kolaylıkla EX'i bir equalizer yardımı ile istediğiniz ses karakterine evriltebiliyorsunuz.

 

IP57 sertifikası, EX'in, EQ'dan daha gelişmiş bir dış ortam kulaklığı olduğunu ispatlıyor. 

Bir benzerini kolay kolay göremeyeceğimiz şekilde, EX 1 metre su altında yarım saat durabilecek kadar iyi korunuyor. Kendinize duşta kullanmalık bir kulaklık bulmuş olabilirsiniz.

 

Batarya ömrü gövde üzerinde  6, şarj kutusuyla birlikte ise 20 saati bulan EX bu sefer çok da mutlu etmiyor. Daha iyilerini kolaylıkla bulabilmek mümkün olduğu gibi, EX'in kutusu daha büyük hacimli bir pili içinde barındırabilecek boyutlara sahip.

 

USB-C portu ile hızlı şarj destekleyen kutuya kablosuz olarak da enerji verilebiliyor. 

Özetle, EX yakınlık sensörü, suya ve toza karşı ekstrem dayanıklılığı, üstün malzeme kalitesi, mobil uygulama desteği, gün boyu yormayacak ses karakteri, konforu ve dahasıyla, bir günlük kullanım yıldızı olmayı hak ediyor.

skor
9
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

EX'in mikrofon düzeni aslında kardeşi EQ ile benzeşse de, burada yer verilen saplı tasarım sonucu bu kapsüller ses kaynağına, yani ağzınıza daha yakın konumlanmış oluyor. 

 

Böylelikle sesinize daha iyi odaklanarak bir seviye daha tok ve doyurucu bir karaktere bürünen yeni sistem, EQ'nun sahip olduğu keskinlği ve yüksek çözünürlüklü sonik performansı da koruyor. 

 

EX ile gürültülü ortamlarda telefon konuşmaları yapmak veya toplantılara katılmak da mümkün. 

skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Bang & Olufsen EX tam kablosuz bluetooth kulaklık, bluetooth 5.2 altyapısında, süper premium codecler eşliğinde pek stabil, güvenilir ve kaliteli bir bağlantı sunuyor.

 

SBC, AAC, aptX ve aptX Adaptive, bu premium müzik canavarının sahip olduğu başlıca codecler.

 

Codecler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için, sizler için kaleme aldığımız bilgilendirici makaleye buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Beoplay EQ için, ses kalitesi açısından şuana kadar deneyimlediğimiz en iyi tam kablosuz kulak içi kulaklıklardan bir tanesi yorumunu yapmıştık.

 

EX, benzer bir ses kalitesine sahipken, tonal rengi tamamen değiştirilmiş bir model.

 

Ses karakteri açısından tamamen farklı bir yaklaşım sergileyen kulaklık, şimdi daha parlak, detay odaklı ve daha şeffaf bir sunuma sahip. 

 

Yeni kulaklıkta, EQ'da gördüğümüz 6.8mm dinamik sürücünün yerini artık çok daha büyük, 9.2mm dinamik sürücü almış.

 

İki tarafta, 20 Hz - 22 kHz aralığında üretim yapabiliyor.

 

Daha büyük sürücü, beraberinde daha iyi ses kalitesi getiriyor söyleminin doğruluğunu sorgulamanız gerektiğini daha önce bir çok kez belirtmiştik. Zira, ses kalitesinin kaderini belirleyen onlarca faktör var. Kabin boyutu ve iç akustik, bunlardan bir tanesi.

 

EX, EQ'ya kıyasla biraz daha parlak bir kulaklık. 

 

İki kulaklığında aslında sub-bass bölgesi 100 Hz'e kadar ortalama 5 dB olmak üzere benzer şekilde aksanlı iken, EQ'nun hava frekansları bölgesinin, yani en tepe noktaya yakın 7 kHz alanı ve devamının, ciddi bir roll-off'a girmesiyle EX'ten daha gövdeli ve otoriter baslar üretebilecek bir kulaklık ortaya çıkıyor.

 

EX yaklaşık 10 kHz bölgesinde, eski modele kıyasla aykırı bir yoğunluğa sahip de denilebilir. Bu kulaklık özelinde zil, trumpet ve ince telli enstrümanlar gibi tiz karakterli notalar üreten kaynakları çok daha canlı ve enerjik bir karakter ile duyacağınıza emin olabilirsiniz. Genel olarak mid bölgesi karakteri benzer olan kulaklıkların her biri ise, doğala yakın, konforlu ve bir nebze geri planda kalan vokaller ve benzeri aralıkta kalan enstrümanlar üretiyorlar. Momentum 2'nin gerçeğe yakın karakteri ile öne çıktığı en temel nokta, devasa  sahne genişliğinden sonra, burası.

 

Tahmin edilebileceği üzere daha geniş bir sahneye sahip olan EX, sahne derinliği açısından EQ'un bir tık gerisinde kalıyor. Burada EQ kabininin fiziksel olarak çok derin olmasıyla sağlanan akustik üstünlüğü suçlayabilirsiniz.

 

Özetle, elimizde yine çok kaliteli ses performansına sahip bir tam kablosuz kulaklık olmuş oldu. Biz açıkçası Astell & Kern Diana'ya benzer tonal karakteri ile özellikle alışıldığında daha rahat dinlenebilen EQ'yu, hala tercih ediyor olsak da, EX'in bir eksiği olduğu söylenemez. 

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.2
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
SensörlerYakınlık Sensörü, Dokunmatik Sensörü
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 7mm
MikrofonVar
USB StandardıUSB-C
Frekans Aralığı20 Hz - 22.000 Hz
Kablosuz ŞarjVar
Ağırlık6g (Kulaklık), 65g Kutu ile Birlikte
Batarya ÖmrüKulaklık 6 Saat + Şarj Kutusu ile Birlikte 20 Saat
Suya DayanıklılıkIP57

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9.4
Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
NaN:NaN0
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.6
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.1
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
7.8
Bang & Olufsen BeoPlay E8 Sport True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay E8 Sport True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.4
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
Sony Linkbuds TWS Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0

Fiyatı

Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
Bang & Olufsen EX Kulak İçi TWS
Mağaza Kulaklık Logo
Mağaza Kulaklık Logo

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.