Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
7.4

Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
İzolasyon7
Günlük Kullanım6
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi8

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
7.4

Tasarım8
Malzeme Kalitesi8.5
Konfor7
İzolasyon8.5
Günlük Kullanım6.5
Mikrofon Kalitesi5
Bağlantı Kalitesi8.5
Ses Kalitesi7

Fiyatı

Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
Mağaza Kulaklık Logo
299 TL
Mağaza Kulaklık Logo
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Philips, bildiğiniz üzere sektörün öncü teknoloji firmalarından. Küçük ev aletleri, kişisel bakım, aydınlatma, televizyon ve açıkçası teknoloji alanında değmedikleri alan kalmayan marka, bu anlamda arkasında müthiş bir bilgi birikimi ile ilerliyor.

 

Ses teknolojileri, kulaklıklar, hoparlörler ve daha bir çok noktada ar-ge çalışmaları yapan Philips'in açıkçası, hali hazırda satışta olan onlarca kulaklık modeli var. 

 

Bluetooth kulaklık dünyası; kulak üstü ve kulak içi kulaklıklar olarak, kulak içi bluetooth kulaklıklar ise; tam kablosuz ve boyun askılı olarak kategorilendirilebilinir.

 

Bluetooth kulak içi kulaklık alt sınıfında; tam kablosuz ve boyundan askılı modeller arasında markanın ürün gamının uygun fiyatlı, konforlu ve fiyatına göre kaliteli ses performansına sahip modeli TAUN102, radarımıza girdi.

 

Hadi yakından bakalım!

Artılarıİyi Malzeme KalitesiFiyat / Performans ÜrünüÜstün KonforDengeli Ses KarakteriBluetooth 5.0
EksileriBoğuklaşabilen Mid-BasslarMicro-Usb, Günümüzde Görmeyi Sevdiğimiz Bir Port Değil
skor
7
KULAKLIK.COMTasarım

Boyundan askılı kulaklıklar, tam kablosuz kulak içi kulaklık kullanan müzik severlerin ön yargıyla yaklaşabildikleri bir fiziksel forma sahip olarak görülebiliyorlar.

 

Tam kablosuz kulak içi kulaklık dünyası, şüphesiz firmaların birincil odak noktası. Dolayısıyla, yapılan geliştirmelerin ulaştığı ilk adres yine bu arkadaşlar oluyorlar.

 

Boyundan askılı kulaklıkların, tam kablosuz kardeşlerine kıyasla sahip oldukları en büyük avantaj, vücudunuzun bir parçası haline gelebilmeleri. Devamlı olarak üzerinizde taşıyabildiğiniz bu yapı, kulaklığı sürekli kutusuna koyup - çıkarıp, tekrar ve tekrar bağlanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Benzer şekilde, boyundan askılı kulaklıklar iç elektroniklerinin bir kısmını kablonun bağlı olduğu mekanizmaya aktarabiliyor, böylelikle daha küçük bir kabine sahip oluyorlar. Bu, çoğu zaman ekstra konfor demek.

 

TAUN 102, minimalist bir kutu içerisinden, gösterişli olmayan bir sunum ile bizi karşılıyor.

 

Sunum

 

Kutu İçerisinden Çıkanlar: 

 

  • TAUN 102
  • Micro - USB / USB - A Şarj Kablosu
  • 2 Çift, Farklı Boyutta Yedek Slikon Uç
  • Kullanım Kılavuzu

 

Taun 102, ince yapılı, zarif ve karizmatik bir kulaklık.

 

Samsung telefonların yanında uzun bir müddet verilen AKG kulaklıkların kabinini andıran gövde, elinize alır alır konforlu bir deneyim yaşatacağını hissettiriyor.

 

İdeal bir daire şeklinde dizayn edilen bu kabin gerçekten çok küçük. Dış tarafta beyaz renkli "PHILIPS" logosu bulunuyor. Logo alanının çevresi gümüş halka ile süslenmiş. 

 

Bizlere tek renk seçeneği, siyah renk ile sunulan TAUN 102'nin gümüş aksanları, modele lüks bir yaklaşım getirmiş denilebilir.

 

Kulaklığın kablosuna bağlı bir kontrol mekanizması var. Mikrofon sisteminin de bağlı olduğu bu noktadan ses açma - kısma, müziğinizi durdurma - başlatma, çağrı cevaplama - sonlandırma işlemlerinizi gerçekleştirebiliyor ve kulaklığı açıp - kapatabiliyorsunuz. Son olarak, kulaklığı şarj edebilmeniz adına arkada bir micro - usb girişi de mevcut.

skor
7
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Aslında kabin çok sert, dayanıklı ve kaliteli hissettiriyor.

 

Burada ki kablo da aynı şekilde, düzleştirilmiş yapısı ile uzun yıllar kopmalar veya yırtılmalar meydana gelmeden kullanılabilir.

 

Tek endişemiz, hali hazırda çok da kaliteli bir materyal hissiyatı yaratmayan tuşlara sahip mikrofon sistemi üzerinde yer alan micro - usb port kapağının pek ince olması. Bu kapak bir süre sonra gevşekleşebilir, hatta yerinden çıkabilir.

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

TAUN 102 çok konforlu bir kulaklık.

 

Süper küçük kabini ve yumuşak hatlarıyla adeta kulak içerisinde kaybolan kulaklık, ince ve hafif yapılı kablosuyla da, boynunuzda bir ağırlık veya baskıya sebep olmuyor.

 

Bu kulaklık gün boyu rahatsızlık yaşanmadan kullanılabilir.

skor
7
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulak kanalınızın içinde ne denli az boşluk bırakacak şekilde oturduğu, slikon veya köpük uçların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Aktif gürültü engellemenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklıkta bir ANC olmadığını söyleyerek sizi pasif izolasyonun, çevrenizdeki gürültüleri etkilediği kader senaryosu ile baş başa bırakabiliriz :)

 

Kulaklığın pasif izolasyonu, şaka bir yana, ciddi etkili. Burada doğru kulak uçlarını kullanmanız büyük önem sarf ediyor. Hele ki comply foam sünger uçlar gibi köpük bir uca yönelirseniz, pasif izolasyon başarımı kulaklıklarda şaşırtıcı derecelere çıkabiliyor.

 

Comply foam ne mi? İşte buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

skor
6
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

TAUN 102 tabii bir akıllı kulaklık olarak düşünülemez. 

 

Günlük kullanım kriteri altında, yakınlık sensörü, otomatik kapanma ve mobil uygulama desteği gibi bir çok ek özelliği tartıştığımız için, bunu belirtmek önemli.

 

7 saat batarya ömrü ile de yine çok etkilemeyen modelin 15 dakika şarj ile 90 dakikalık bir performans sergileyebilmesi, herhalde tek öne çıkan noktası. Bu olumlu.

 

Kulaklığımızda toza ve suya karlı bir dayanıklılık da bulunmuyor.


Günlük yaşantınızda, mikrofon kalitesi tatmin edici, konforlu ve dengeli ses karakterine sahip bir bluetooth kulaklık arayaşındaysanız ancak, beklentilerini yüksek tutmayanlar için TAUN 102 iyi bir alternatif olabilir. Zira, iyi yaptığı şeyleri de gerçekten iyi yapan bir kulaklık bu.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

TAUN 102'nin mikrofonları fiyatına göre hassas, doyurucu ve anlaşılır bir şekilde sesi yakalayan karakterdeler.

 

Bu kulaklığı kullanarak rahatlıkla toplantılarınıza katılabilir ve aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Karşınızda ki kişi sizi anlaşılır ve doyurucu biçimde duyacaktır.

 

Tam kablosuz kulak içi kulaklıklara kıyasla burada mikrofon kapsülünün ağza daha yakın konumlanıyor olması, yine akustik açıdan bir avantaj sayılabilir.

skor
7
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

TAUN 102 Bluetooth 5.0 altyapısı ile sevindirse de, burada bildiğimiz standart codecler ile aktarım sağlıyor.

 

Codec mi ne? Bu yazımıza gidip detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Böylesine bütçe dostu bir kulaklıkta Qualcomm AptX türevleri görmeyi beklemiyorduk zaten. Güncel sürüm bluetooth versiyonu aslında burada stabilite ve sinyal gücü açısından teorik olarak avantajlara sahip olsa da, burada biraz puan kırmamızın temel sebebi; kulaklığın pil seviyesi azaldığında,  bağlantıda anlık kopmalar meydana geliyor olması ve müziği durdurduğumuz bazı zamanlarda, tekrar başlamasının saniyeler sürebilmesi oldu.

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Bu kulaklığı elimize aldığımızda kaliteli bir sonik karaktere sahip, beğeneceğimiz bir ses kalitesi ile karşılaşacağımızı hissetmiştik. Tabii, hisler ile değil, somut gerçekler ile değerlendirmekte fayda var. 

 

TAUN 102, çok uygun fiyatlı bir kulaklık.

 

Böyle giriş seviyesi modellerde, bazen hatrı sayılır teknik performanslar dinlesek te, genelde irite edici ve dengesiz tonal karakterler ile karşılaşıyoruz. Bu, acı bir gerçek. 

 

Elimizde ki kulaklık mid-basslar eşliğinde biraz boğulmuş, fakat derin ve otoriter bir alt frekans cevabına sahip, orta - üst frekanslarda ise kendi fiyat bandından beklenmeyecek bir yumuşaklıkta sesler üretiyor.

 

Zaten boyundan askılı yapısı ve küçük kabinlerin sağladığı üstün konforla gün boyu üzerinizde kalabilecek TAUN 102, affedici yapıya sahip tizler ve doğal mid karakterinin oluşturduğu alışılması kolay yapı sayesinde sadece boynunuzda değil, kulağınızın içinde de kalacak gibi gözüküyor.

 

Çözünürlük ve detay miktarı gibi noktalarda bu sefer beklentileri aşmayan küçük dostumuzun sahnesi de çok geniş değil. Fakat enstrümanların sahne içinde ki yerleşimini başarılı bulduk.

 

Son olarak ses yüksekliği, özellikle burada sağlanan çok başarılı pasif izolasyon ile birlikte tatmin edici.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Dışarıdan gerçekten çok şık duran bir kulaklık. Gerek çelik detayları gerekse malzeme kalitesinin gözle görülür bi derecede kaliteli olması dışarıdan ilgileri üzerine topluyor kulaklığın
Malzeme Kalitesi
Philips markasına yakışır bir malzeme kalitesi görmek mümkün. Kulağınıza takmadan, elinize aldığınızda bile bu çok kolay bir şekilde hissediliyor. Çelik kalitesi kadar plastik kalitesi de belli ediyordu kendini
Konfor
Kulaklık, 2-3 saat ve daha uzun süreler aralıksız kulağımda takılı kaldı ama herhangi bir rahatsızlık yaratmadı. Konfor olarak uzun süreli kullanımlar için tavsiye ederim
İzolasyon
Son ses müzik dinlerken müzik sesinin dışarıya gittiğini söyleyebilirim. Ama orta seviyede böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. Çok rahatsız etmese de ufak bir problem olduğunu söyleyebilirim bunu
Günlük Kullanım
Günlük kullanımda kablolu tasarımından ötürü gerek ceketinizin düğmesine gerek çantanızın kopçasına takılıyor bazen. Ondan dolayı da birden kulağınızdan düşüyor. Maske takıp çıkarmak da kablolu tasarımından dolayı tws modellerine kıyasla biraz daha zor.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kablonun üzerinde olduğu için karşı tarafa sesinizin gitmesi için bağırmanız gerekmiyor. Bu yüzden telefon görüşmelerinde herhangi sorun yaşamıyorsunuz.
Bağlantı Kalitesi
Ben herhangi bir kopukluk yaşamadım ama çok nadir de olsa sanıyorum kalabalık alanlardan EMI kaynaklı bir sorun yaşanıyor. Ama çok normal. Onun dışında bir kopukluk yaşamayacağınıza eminim
Ses Kalitesi
Bu kulaklıkta ilginç bir şekilde çok yüksek çok basslı müzik dinleyemesem de çok temiz bir müzik deneyimi yaşadım. Tıpkı konserdeymişim gibi bir hissiyat yaratıyor
Oyun Performansı
Oyun performansı için de müzik dinlerken yarattığı şeyleri söyleyebilirim. Çok çok yüksek beklenti ile alırsanız çok tatmin olmazsınız. Ama tatmin eder.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon7
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı8
Tasarım
Tasarımı hoş ve minimal. Ses tuşları ve durdur başlat butonu küçük ancak tıklanması kolay. Ayrıca açma kapatma işlemi için durdur başlat butonunu kullanıyor. Yer kaplamıyor. Mıknatıslı olması ayrı bir hava katıyor. Kulaklığın çeperindeki krom detay ve ortada bulunan Philips yazısı kaliteli bir his veriyor
Malzeme Kalitesi
Kullanılan materyaller oldukça güzel his veriyor. Kulaklıktaki metal sayesinde fiyat bandındaki çoğu kulaklıktan daha sağlam bir görüntü ve his veriyor. Kablo kalitesi güzel. Ancak kontrol ünitesinin olduğu bölümde bulunan plastik daha iyi olabilirdi.
Konfor
Boyunda durması oldukça konfor sağlıyor ancak kulakta tam anlamıyla istenilen şekilde durmuyor. Pedler bir anda yerinden çıkıyor ve herhangi bir çözümü yok. Uzun süre kulakta kalınca kulak içini ağrıtıyor ve yara yapma ihtimaline karşın bazen kulakları dinlendirmek gerekiyor
İzolasyon
Yalıtım ve ses izolasyonu konusunda gerçekten insanı şoke edebilecek bir kulaklık. Sesi kesmesi ve dışarıya çok az bir ses vermesi beklentinin çok üzerinde.
Günlük Kullanım
Günlük kullanımımda bataryası son seste yaklaşık olarak 7 saat civarı dayandı. Yalıtımı şaşırtıcı derecede iyi. Çok kolay bir şekilde küçük ceplere sığıyor.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi aşırı derecede kalitesiz. Bu fiyat bandındaki bir kulaklıktan daha iyi bir mikrofon beklerdim. Ses kalitesi, yüksekliği ve mikrofonun ses yakalama alanı vasat seviyede
Bağlantı Kalitesi
Bluetooth 5.0 bağlantısı ile gerçekten daha az gecikmeli ve daha uzun menzilli olduğunu farkettiriyor. Ses kalitesine ufakta olsa etki ediyor. Şarj soketi Micro Usb ve biraz demode kalmış görünüyor. Type-C olması daha iyi ve daha kullanışlı olurdu
Ses Kalitesi
Ses kalitesi güzel ve basslar oldukça kuvvetli. Tizler yeterince iyi değil ve orta sesler normal düzeylerde. Ancak aynı şeyleri ses yüksekliği için söyleyemiyorum. Yalıtım iyi ancak ses şiddeti berbat seviyede. Bu kalitede bir kulaklıktan daha yüksek ses beklerdim. Beni bu konuda hayal kırıklığına uğrattı
Oyun Performansı
Ufak bir gecikme ile oyunlarda pek bir sorun yaşamıyorsunuz ancak ses seviyesi yüzünden pek bir beklentiniz olmasın. Müzik dinlemek ve film izlemek için ideal
Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor5
İzolasyon10
Günlük Kullanım6
Mikrofon Kalitesi1
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi5
Oyun Performansı6

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (Boyun Askılı)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
NFCYok
Frekans Aralığı20 Hz – 20 kHz
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 5mm
Empedans16 Ohm
MikrofonVar
Kablo YapısıSabit ve Düz
Batarya Şarj Süresi2 Saat
Suya DayanıklılıkIPX4
USB StandardıUSB-C
Kablo Uzunluğu0.25 m
Ağırlık34 Gram
Kablosuz ŞarjYok
Hassasiyet97dB
Batarya Ömrü7 Saat

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
7.4
Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
Philips TAUN102BK/00 Upbeat Bluetooth 5.0 Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
6.4
 PHİLİPS SHQ1405BL/00 Mikrofonlu spor kulaklığı
PHİLİPS SHQ1405BL/00 Mikrofonlu spor kulaklığı
NaN:NaN0
skor
6.1
Philips SHQ6500CL/00 Bluetooth spor kulaklık SHQ6500CL/00
Philips SHQ6500CL/00 Bluetooth spor kulaklık SHQ6500CL/00
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.