Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık

Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Kulaklık.com
skor
7.1

Değerlendirme Kriterleri

Tasarım7
Malzeme Kalitesi6
Konfor9
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi6

Genel Değerlendirme

Earfun, henüz yepyeni fakat sesini tüm müzikseverlere duyurmayı başarmış, fiyat / performans odaklı ürünler üreten bir ses teknolojileri firması.

 

Marka, son bir kaç yılda satış rekorları kıran TWS, yani tam kablosuz kulak içi kulaklıklar kategorisi dahilinde bir çok ödül toplayan modele sahip.

 

Free serisi, bunlar arasında en uygun fiyata sahip modelleri barındırsada, özellikleri ile şaşkınlığa uğratıyor.

 

Free 2’nin sahip olduğu; kablosuz şarj desteği, IPX7 sertifikası, Qualcomm AptX codec desteği, dokunmatik kontrol, hızlı şarj özelliği ve dahası normalde çok daha fazla fiyat etiketine sahip ürünlerde karşımıza çıkıyor.

 

Bu anlamda kulaklık, uygun fiyat bandında çok ciddi performans sunan sayılı modeller arasında yerini alıyor.

 

Hadi Free 2’ye yakından bakalım!

ArtılarıFree 2, Bir Fiyat Performans CanavarıKablosuz Şarj Desteği30 Saat Batarya Ömrü + Hızlı ŞarjDokunmatik SensörIpx7 Desteği
EksileriBu Fiyat Etiketinde, Hiçbir Şikayetimiz Yok
skor
7
KULAKLIK.COMTasarım

Sunum

 

Earfun Free 2, kaliteli ve sade bir sunum ile kutusunun içinden çıkıyor.

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

 

·       Earfun Free 2

·       USB-C’den – USB-A’ya Şarj Kablosu

·       Bazı Belgeler

 

Free 2, siyah gövde ve şarj kutusuna, ergonomik ve küçük bir kabine sahip.

 

Kulaklığın kutusu, herhangi bir cebe sığabilecek kadar kompakt. Ön yüzeyinde, kulaklığın pil durumunu göstermek üzere yerleştirilmiş bir LED, arka yüzeyinde ise USB-C portu yer alan kutu kablosuz şarjı da destekleyecek şekilde dizayn edilmiş.

 

 

Gövde, tasarımsal açıdan pek minimalist bir yapıda. Dış yüzeyi dokunmatik olan kabin aynı zamanda IPX7 sertifikasına da sahip. Bu anlamda, ürünü yağmur altında, sporda ve havuz kenarında kullanmak; olabildiğince güvenli.

skor
6
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Free 2, malzeme kalitesi açısında yeterli güven faktörüne sahip olmasının yanında, ekstra olarak övülecek bir yapıda da değil.

 

Olması gerektiği gibi, uygun fiyat bandında; yeteri kadar sağlam, özellikleri premium, malzeme kalitesi yeteri kadar iyi bir kulaklık Earfun Free 2. 

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

Earfun Free 2, açıkçası çok konforlu bir kulaklık. Markanın en uygun fiyatlı kulaklığı olsada, konfor açısından belki de en beğendiğimiz model olmasıyla; konfor kriterinin kulak içi kulaklıklarda fiyat ile doğru orantılı ilerlemeyen; ergonomik yapının kişisel anatomi ve malzeme yapısı ile eşleşmesiyle alakalı bir durum olduğunu açığa çıkartıyor.

 

Biz Free 2’yi, konfor kriteri açısından üstün bir kulaklık olarak değerlendiriyoruz.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Free 2, USB-C arabimli kutusunda, kablosuz şarj teknolojisini destekliyor.

Kulaklığı kablolu bir şekilde şarj ederseniz, 10 dakika şarj ile 2 saat kullanım hakkı da elde edebiliyorsunuz. Bu anlamda, modelin hızlı şarj özelliğine de sahip olduğunun altını çizmek istedik. Bununla birlikte; normal kullanımda model yaklaşık 30 saat pil ömrü sunarak, çoğu rakibini geride bırakıyor.

 

IPX7 sertifikası, Earfun Free 2’nin günlük kullanımınızda karşılaşabileceğiniz ıslak senaryoları güvenle atlatabilecek, suya ve sıçramalara karşı çok korumalı bir kulaklık olduğunu ispatlıyor.

skor
7
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Free 2’nin mikrofon performansı, modelin satın alınabildiği fiyat aralığı göz önünde bulundurulduğunda, tatmin edici bir çözünürlük ve berraklık seviyesine sahip.

 

Toplantılarınızda, tüm ikili görüşmelerinizde ve oynadığınız oyunlarda; sesinizin karşı tarafa yeterince kaliteli ulaşmasını sağlayabilecek kadar güven verici ve işlevsel.

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Earfun Free 2, bünyesinde Qualcomm® QCC3040 SoC çip barındırıyor.

 

Bluetooth 5.2 altyapısında, AptX desteği sunan kulaklık, aynı zamanda temiz ve kaliteli aramalar için yine cVc™ 8.0 teknolojisine sahip.

 

İsteğe göre, Free 2 tek unite üzerinden de kullanılabiliyor. Kulaklığı çalıştırabilmek için, 2 tarafı da kulağınıza yerleştirmek zorunda değilsiniz.

 

 

Biz kulaklığı bir çok ortamda, bir çok farklı cihaz ve codec ile test ettik ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Free 2 sizi herhangi bir senaryo dahilinde yarı yolda bırakacak bir kulaklık değil. 

skor
6
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Earfun markasının tüm modelleri; burada Free Pro, Air ve Air Pro 2 dahil olmak üzere, bizce bulunabildikleri fiyat aralıklarının yukarısında, tatmin edici tonal karakterlerle süslenmiş eğlenceli ve kaliteli performanslara sahipler.

 

Free 2, bu 4 model arasında en beğendiğimiz kulaklık olma ünvanına erişemiyor. Açıkçası, benzer fiyat aralığında ki Air; bizce bariz bir şekilde, her açıdan daha kaliteli ses üreten bir kulaklık.

 

Önerimiz bir yana; ses kalitesi kriteri altındaki fiyat / performans eğrisine odaklanırsak, ortada yinede oldukça tatmin edici bir başarı faktörüyle karşılaşıyoruz.

 

 

Free 2 biraz parlak, üst mid bölgesi önde, pek yüksek çözünürlüklü olmayan ve detay odaklı ilerlemeyen sunumuna, orta boyutlu bir sahne altyapısı eşlik ediyor. Burada eğlenceli, agresif ve canlı bir karakter yattığını söylemek mümkün.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım

Basit ve içerisinde sadece gerekli olanların bulunduğu bir kutu ile geliyor. Kulaklığın şarj ünitesinin kapağını açmamla birlikte “Kapak zayıf, bu düşerse kırılır.” dedim. Dikkat etmek gerek. Kulaklıklar sağlam duruyor burada sorun yok. Kutudan ürünün kendisi, toplam 3 çift uç, bir adet type-c kablo ve kullanıcı kılavuzu çıkıyor. Sade tasarımı ve siyah rengiyle ürün burada fiyatından beklenileni yapıyor. Plastiği için ucu ucuna standart kalitede diyebilirim. Ne çok iyi ne de çok kötü; ele verdiği hissiyat güzel ama en ufak dokunuşta parmak izi kalıyor. Taşıma kutusunun ön kısımda şarj durumunu gösteren bir ışık bulunuyor, şarj bitmeye yakın kırmızı yanarak basitçe görevini yerine getiriyor. Kulaklıkların nozzle kısmında çok beğendiğim bir detay bulunuyor, nozzle kısmının dibinde bir kanal var. Bu kanal hepimizin muzdarip olduğu vakum sorununa nokta atışı çözüm olmuş. Kulaklığı kullanırken hiç vakum sorunu yaşamadım bu konuda Earfun’ı tebrik etmek istiyorum. Kulaklılar boyut olarak normal ile biraz büyük arasında kalıyor ama şarj performansını göz önünde bulundurursak bu gayet normal. Kulağa oturmasında bir sorun yok.

Malzeme Kalitesi

Tamamen plastikten yapılmış. Bu durum fiyatı için normal evet. Yine de daha iyi malzeme kullanılabilirdi. Kasanın parmak izi ve toz tutması eksi puan demek oluyor. Kapağı tutan mıknatıs sağlam hissi verse de aynı hissi menteşe vermiyor. Bu noktada beğendiğim tek şey kullanılan plastiğin çizilmelere dayanıklı olması. Çizilmelere dedim çarpmalara değil.

Konfor

Kablosuz bir kulaklık almanın asıl amacı kabloyu ortadan kaldırarak konforu arttırmaktır. Ürün konfor açısından gayet iyi, kulaktayken rahatsızlık vermiyor ve oldukça hafif. Takıp çıkartması da oldukça kolay diyebilirim. Gerekli konforu bir tws olmasıyla zaten sunan Earfun Free 2, uygun fiyatlı twslerde sık görülen vakum sorununa sahip olmamasıyla burada beni tatmin etmeyi başardı. Kulakta biraz dışarda kalması dışında epey başarılı buldum

İzolasyon

Bu ürünün iyi yaptığı bir diğer şey izolasyon. Dışardan gelen sesleri büyük ölçüde engelliyor. Pasif gürültü önleme konusunda iyi. Kısa nozzle borusu yüzünden olsa gerek izolasyon en iyi özelliği değil. Ancak günlük kullanım seneryolarında yanınızdan geçen bir arabanın sesininin tamamına yakınını kesecek kadar iyi

Günlük Kullanım

Bu kulaklık günlük kullanım için çok iyi bir tercih, 7 saat aralıksız müzik dinletebilmesi bile bu fiyat için çok iyi. Şarj istasyonu ile birlikte toplam 30 saat kullanım süresi sunuyor. Dokunmatiğin stabil ve sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim ve bu durum onu daha kullanışlı kılıyor. IPX7 sertifikalı ürün suya karşı dayanıklı, artı bir puan! Ekstra bir özellik olarak Low Latency Mode bulunuyor, gecikmeyi 60 milisaniyeye kadar indiren bu mod oyunlarda ve filmlerde daha iyi performans almanızı sağlıyor. 60ms mükemmel bir değer değil ama yeterince iyi.

Mikrofon Kalitesi

İç ve dış mekânlarda rahatlıkla telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Ürünün mikrofon kalitesi aşırı iyi değil ancak alınan ses aşırı net olmasa da telefon görüşmeleri yapabileceğiniz kadar temiz iletiyor sesinizi. Ben bu noktada kullanırken sorun yaşamadım.

Bağlantı Kalitesi

Kullanırken sorun yaşamadığım ve memnun kaldığım bir diğer nokta bağlantı kalitesi. Earfu free 2 aptX, bluetooth 5.2 ve Low Latency desteği ile bağlantı konusunda sağlam bir ürün. İç-dış mekân fark etmeksizin 7-8 metreye kadar hiçbir kopma olmuyor. Telefonunuza ise çok hızlı bir şekilde beğlanıyor.

Ses Kalitesi

V shape karakterli bir ses söz konusu, işin garibi basslarda ve tizlerde uçlara gittikçe çözünürlük düşüyor ama aşırı değil. Burada bu sese odyofil olarak bakmak doğru değil, bu kulaklığın sesi kulaklığın alıcı kitlesini tatmin edecek seviyede hatta fiyatına göre iyi bir sesi var. Ayrışma konusunda standartın bir tık üstü bu kulaklık tek dinamik sürücülü bir tws için iyi bir enstrüman ayrımı sunuyor. Ben buradayım demekle kalmayıp kuvvetle vuran bassları var, elektronik müzik performansını başarılı buldum. Basslar sublara indikçe dağılsa da hırıltı ve uğultu anlamında iyi performans gösteriyor. Fiyatına göre hız olarak da hiç fena değil. Tizler ilk bakışta temiz ancak pek de iyi değil biraz sıkışık ve uzamaya çalışırken dağılıyor. Alt midlerde roll-off varlığı hissetmeme karşın şaşırtıcı bir şekilde mid performansını beğendim fiyatına göre iyi bir netlikte. Midler V-shape karaktere rağmen geniş ve gövdeli çalıyor detay alımı ise oldukça iyi ama mikro detay diye bir şey pek yok. Tabi tüm bunlar 468tl fiyatlı bir tws için geçerli yorumlar. Beğendiğim bir diğer nokta ise ses seviyesi, gayet gümbür gümbür çalıyor. Biraz arkaya yaslanan bir sesi var, sahne genişliği fena değil ama iyi diyebilmem için çok daha geniş olması lazım, derinlik ise sadece standart ne eksik ne fazla. Sesin genel çözünürlüğü fiyatına göre iyi olsa da biraz iyi bir kulaklık kullandıysanız sizi etkilemeyecektir. Earfun free 2, kabul edilebilir bir tonaliteyi ürünün fiyatı için iyi bir teknik performans ile birleştiriyor diyerek incelemeyi sonlandırıyorum. Keyifli dinlemeler.

Oyun Performansı

Tam anlamıyla oyun oynamak için üretilmiş bir kulaklık değil. Low Latency özelliği oyunlarda ve filmlerde gecikmeyi düşürüyor ancak tamamen bitirmiyor. Eğer sese karşı anlık refleks göstermeniz gereken mobil oyunlar oynuyorsanız kablolu kulaklık tercih etmeniz daha yerinde olacaktır. Film ve videolarda ise low latency açık olmadan dahi rahatça izleyebilirsiniz. Bluetooth 5.2 burada güzel iş çıkartıyor. Tabiki low latency mode izlenim kalitesini arttıracaktır ama ben video izlerken pek fark görmedim.

Tasarım7
Malzeme Kalitesi6
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
Oyun Performansı7
Tasarım
Standart şekli var.
Malzeme Kalitesi
Yapı tamamen plastik.
Konfor
Orta boy kulağımda saatlerce kalabilir.
İzolasyon
Nerdeyse ANC modu açılmış gibi iyi izolasyonu var.
Günlük Kullanım
Ses kalitesi önemli değilse mutlu eder
Mikrofon Kalitesi
İyi denebilir ama tartışmalı
Bağlantı Kalitesi
Telefondan 5metre ve 4 duvar uzaktayken bile çekebilen bir tws
Ses Kalitesi
Müzikte ortalama ama konuşmada bir tık daha iyi
Oyun Performansı
Eh diyelim.COD'da pek zengin olmayan ama idare eden ses özellikleri ve konumsal sesi vardı
Tasarım4
Malzeme Kalitesi5
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi5
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi6
Oyun Performansı6

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.2
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX
ANCYok
SensörlerDokunmatik Sensörü
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Batarya Şarj Süresi2 Saatte Tam Şarj / 10 Dakika Hızlı Şarj ile 2 Saat Oynatma
Ağırlık48 Gram (Kutu ile birlikte)
Batarya ÖmrüKulaklık 7 Saat + Şarj Kutusu ile Birlikte 30 Saat
Suya DayanıklılıkIPX7

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
7.1
Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.9
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.9
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.6
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
9.1
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Kulaklık
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.