Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !
Ömer Faruk Çelebi

Ortalama Puanı

skor
7
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor7
İzolasyon5
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi5
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi6
Oyun Performansı5
skor
9
Ömer Faruk ÇelebiTasarım
Kulaklığın kendisi rahat bir şekilde kulağınıza oturuyor. 3 adet ear tip kutudan çıkıyor. Eğer kulağınıza tam oturmadığını düşünüyorsanız diğer ear tipleri de denemeyi unutmayın. Taktığınız zaman hafif bir dairesel hareket ile kulaklığı kulağınıza oturtun. Şarj kutusu rahat bir şekilde taşınabilecek büyüklükte. Yuvaların mıknatıslı oluşu kulaklığın rahat bir şekilde yuvaya oturtulmasını sağlıyor. Şarj durumunu gösteren indikatör ledin olması da kullanıcı deneyimi açısından önemli. USB-C kablosu olması kablonun unutulmaması durumunda kolaylıkla yedek kablo bulmaya imkan sağlıyor. Şarj kutusunun kablosuz şarj desteği sunması da cabası. Bu özellik daha pahalı kulaklıklar da bile bulma ihtimaliniz oldukça zayıf! Tek takıldığım nokta kulaklık kabının üst kapağı. Her ne kadar kullanımım esnasında bir sorun çıkarmamış olsa da ilk elimde kalacak parça o olacak gibi duruyor. Genel olarak tasarım açısından fiyatına göre tüm beklentilerimi karşıladığını söyleyebilirim. Mıknatıslı ürün kutularını çok seviyorum ve bu ürünün kutusu da mıknatıslı!
ArtılarıKablosuz şarj desteği3 adet ear tipUSB-C ile şarj olmasıSnail tarzı tasarımŞarj durum göstergesiÜrün kutusunun mıknatıslı tasarımıKulaklık yuvalarının mıknatıslı olması
EksileriŞarj kutusunun üst kapağının çok oynak olması
skor
8
Ömer Faruk ÇelebiMalzeme Kalitesi
Ürünün kulaklıkları ve şarj kutusu, siyah renk ve kaliteli sert plastik malzemeden yapılmış. Çizilebilir gibi dursa da cebimde gezdirmeme rağmen bununla ilgili bir şikayetim olmadı. Şarj kutusunun kapağı biraz oynak duruyor. Orası daha kaliteli bir şekilde geliştirilebilirdi. Ama genel olarak malzeme kalitesi açısından ödediğiniz paranın hakkını alacağınıza emin olabilirsiniz. Sadece ear tipleri uzun süreli kullanımlarda terlemeye bağlı olarak kaymaya başlıyor bu da kişinin kulaklığı ara ara tekrar kulağına yerleştirme ihtiyacını doğuruyor. Özellikle spor nedeniyle hareketli oluşunuz ve toplantılarda ağız hareketleriniz nedeniyle bu durumla karşılaşacaksınız. Belki bu tarz durumlar için foam kullanmak daha iyi olabilir.
ArtılarıSert ve kaliteli plastik kullanımı
EksileriŞarj kutusunun kapak tasarımıTerlemeden etkilenen ear tipler
skor
7
Ömer Faruk ÇelebiKonfor
Evet sakin bir şekilde müzik dinleyeceksiniz kulağınız rahatsız eden bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Masabaşı çalışmalarda kullanıma bağlı bir rahatsızlık ile karşılaşmadım. Fakat diğer çoğu earbud tipi kulaklıklarda olduğu gibi konuşuyorsanız (çene hareketiniz kulaklığın duruşunu etkiliyor) ve spor esnasında kullanıyorsanız ( terlemeniz ve hareketli oluşunuz kulaklığın duruşunu etkiliyor) kendinizi tekrar tekrar kulaklığı yerine oturtmaya çalışıyor olarak bulacaksınız. Ayrıca kulaklığı taktıktan sonra yarım dairesel bir hareket ile oturtmayı unutmayın.
ArtılarıUzun süreli müzik dinleme rahatsızlık vermiyor
EksileriTerlemeye bağlı ear tipler kaymaya başlıyorSpor yaparken kullanmak zor olacaktır
skor
5
Ömer Faruk Çelebiİzolasyon
Bu kulaklık ANC'ye sahip olmamakla birlikte in-ear olması nedeniyle kulaklığı taktığınız anda dış ortamdan sizi soyutluyor. Fakat uçak veya metro yolculuğu gibi gürültülü bir ortamda bu izolasyon yeterli olmayacaktır. Transparent hearing olmadığı için biriyle konuşma ihtiyacınız olduğunda mecburen kulaklığı çıkarmanız gerekir. Çıkardığınızda da müziğinizin ne yazıkki durmayacağını bilin.
ArtılarıIn-ear olması sebebiyle pasif izolasyon olması
EksileriANC olmamasıTransparent hearing olmaması
skor
9
Ömer Faruk ÇelebiGünlük Kullanım
"Müziği dinleyeyim, telefonda konuşayım bana yeter çok bir beklentim yok" diyorsanız günlük genel kullanım amacıyla alıyorsunuz bu üründen memnun kalacaksanız. Ama üst segment ürün (Sennheiser Momentum TW 2) kullanan biri olarak bu kulaklığı test amaçlı kullanmaya başladığımda eksikliğini hissettiğim iki özellik oldu: Transparent hearing (kulaklık takılı iken bir tık ile dış sesi rahat bir şekilde duyabilmek) ve kapasitif algılama (kulaklığı çıkardığınızda çalmanın otomatik durması) olmaması . ANC eksikliğini earbud tipi kulaklıklarda çok gürültülü ( uçak, metro vb ) ortamlar dışında hissetmiyorsunuz çünkü kulaklık yapısı pasif gürültü engelleyici gibi bir etki sağlıyor. O yüzden bunu belirtmedim. Yine bu sınıftaki bir kulaklıktan beklediğim seviyede bir konuşma kalitesine sahip olduğuna söyleyebilirim yani çok bir beklentiniz olmasın.Fakat bağlantı hızı mükemmel! Kulaklığı daha kulaklığınıza takmadan bağlantı sağlanmış oluyor! IPX7 standartlarında olması günlük kullanımda su kaynaklı bir durumla karşılaşmanız veya terlemeniz gibi durumlar için kurtarıcı bir role sahip. Touch control özelliği sayesinde cihazınıza yönelmeden play pause gibi işlemleri kulaklığınıza dokunarak yapabilirsiniz. Ayrıca 10 dakika şarj ile 2 saat kullanabilmek acelenizin olduğu durumlarda hayat kurtarıcı olacaktır! Özetle EarFun aldığı paranın hakkını veriyor. 9 puanı fiyat performans olarak değerlendirmem sonucu verdiğimi belirtmek isterim.
Artıları10 dakika ile 2 saat kullanımŞarj süresinin uzunluğuIPX7 standartlarında olmasıTouch ve volume control
EksileriANC eksikliğiTransparent hearing olmamasıKapasitif algılama eksikliği
skor
5
Ömer Faruk ÇelebiMikrofon Kalitesi
Jabra gibi bazı kulaklık markaları telefon görüşmelerinin kalitelerine yönelik tasarlanmıştır. Bu öyle bir kulaklık değil. Özellikle dışarıda konuşma yapacaksınız muhtemelen karşı taraftan kulaklıktan konuşmamaya yönelik uyarılar alacaksınız. O yüzden beklentiniz yüksek olmasın. Hands-free desteği sayesinde kulaklık üzerinden arama kabulu, reddi, aramayı sonladırma gibi işlevleri kulaklığa dokunarak yapabilirsiniz.
ArtılarıTouch kontrol sayesinde kulaklıklar üzerinden aramayı yönetebilmekSessiz ortamda yeterli kaliteyi sağlaması
EksileriDış mekan kullanımında yetersiz kalması
skor
9
Ömer Faruk ÇelebiBağlantı Kalitesi
Kulaklığı ilk kullandığımda bağlantı hızı karşısında şaşkına döndüm! Daha kulaklığı yuvasından çıkarırken kulaklığınız kullanıma hazır oluyor. Kulaklık üzerinden dokunarak aktif ettiğiniz bir low latency mod bulunuyor. Bu açıkken video izlemeniz ses&görüntü senkronizasyonu açısında daha iyi oluyor fakat yine de her an senkronizasyon kaybolacakmış gibi çok hafif sesin geriden geldiğini hissettiriyor. Bu özelliği açık tutmanın eksi yönü ise şarj süresini etkilemesi. O yüzden ihtiyacınız olmadığı sürece kapalı tutmanızda fayda var.
ArtılarıBluetooth 5.2 kullanımı sayesinde çok hızlı bağlantıLow Latency özelliği ile senkronizasyonun iyileştirilmiş olması
Eksileriİyileştirmeye rağmen tam olarak ses & görüntü senkronizasyonu sağlayamaması
skor
6
Ömer Faruk ÇelebiSes Kalitesi
F/P olarak düşünürsek ses kalitesi fena olmasa da burada beklentinizin ne olduğu çok önemli. Hi-Fi seviyesinde bir kalite bekliyorsanız bunu bulamayacaksınız. Kulaklık flat bir kulaklık olmadığı için enerjik bir sese sahip. Özellikle üst frekanslar yani tizler çok parlak. Bu da yüksek ses seviyesinde parçayı dinlemeyi oldukça zorlaştırıyor. Yüksek seste dinleme yapıyorsanız midleri de etkileyecek düzeyde bir üst frenkans parlıklığı var. Rock severler için bu kulaklığı kullanmak çok zor olacaktır. Alt frekanslar yani basların ise daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yüksek seste o derinden gelen tatlı bas sesini duyabileceksiniz. Özetle EQ ayarları için en azından fiyatına göre sizi tatmin edecek bir konfigurasyon yakalabilirsiniz. Özellikle müzik dinleme odaklı kullanım amacıyla almayı düşünenler denemeden almasın. Sahne genişliğini eğitilmiş bir kulaklık ile farkedeceğinizi düşünüyorum. Daha kaliteli kulaklıklarda taktığınızda sahne genişliğini hissediyorken bu kulaklık ile sahneyi dinlemeye çalıştığınızda tüm sesleri duyabiliyorsunuz yani ekstradan odaklanmanız lazım!
ArtılarıEQ ile yeterli bir ses rengine erişilebilirAlt frekanslar açısından başarılıSahne genişliği açısından yeterli
EksileriÜst frekansların çok parlak olmasıYüksek ses altında midler de etkilenmeye başlıyor
skor
5
Ömer Faruk ÇelebiOyun Performansı
Oyunla pek aram olmadığı için oyun performansı konusunda bir yorum yapamayacağım
ArtılarıYorumum yok
EksileriYorumum yok

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.2
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX
ANCYok
SensörlerDokunmatik Sensörü
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Batarya Şarj Süresi2 Saatte Tam Şarj / 10 Dakika Hızlı Şarj ile 2 Saat Oynatma
Ağırlık48 Gram (Kutu ile birlikte)
Batarya ÖmrüKulaklık 7 Saat + Şarj Kutusu ile Birlikte 30 Saat
Suya DayanıklılıkIPX7

Fiyatı

Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Earfun Free 2 TWS Kablosuz Kulak İçi Kulaklık

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.