Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kablosuz Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
8.3

Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
8.1

Tasarım8
Malzeme Kalitesi7.5
Konfor8.3
İzolasyon7.8
Günlük Kullanım8.5
Mikrofon Kalitesi7.8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7.8
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Anker Innovations, aslında bir çok teknolojik kategoride boy gösteren, öncelikle powerbankler ve şarj kabloları gibi güç aksesuarları ile popülerlik kazanmış büyük ve güvenilir Çin menşeili bir firma.

 

Şirket, birden fazla markası altında telefon şarj cihazları, güç bankaları, kulakiçi kulaklıklar, kulaklıklar, hoparlörler, veri sistemleri, şarj kabloları, el fenerleri, ekran koruyucular ve daha fazlasını;

 

Powerbank'ler, şarj kabloları, duvar adaptörleri, çoklu uzatma kabloları, USB hub'ları ve el fenerlerini çoğunlukla Anker adı altında üretirken,

 

Soundcore, Bluetooth kulaklıklar, kulaklıklar, hoparlörler ve ses teknolojileri tasarlıyor.

 

Ek olarak Eufy, akıllı ev aletleri ve güvenlik cihazları, Nebula ise taşınabilir video projektörleri ile biliniyor.

 

Soundcore Life Q30, hali hazırda eskiyen Q20'nin üzerine, markanın premium sınıf ANC özellikli kablosuz bluetooth kulaklığı olarak kardeşi Q10'a abilik yapmaya geldi.

 

Bu kulaklık, uygulama desteği, akıllı özellikleri, ANC sistemi ve daha premium gövdesi ile, fiyatına kıyasla bir günlük kullanım şampiyonu.

ArtılarıFiyat / Performans Kralıİyi Malzeme KalitesiANC ÖzelliğiUSB-CANC Açıkken 40 Saat, Kapalıyken 60 Saat Batarya ÖmrüÜstün KonforŞiddetli Bas PerformansıMobil Uygulama Desteği
EksileriBoğuklaşabilen Mid-BasslarYorucu Ama Eğlenceli Tonal Karakter
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Anker Soundcore Life Q30 bluetooth kulaklık bizce şık ve zarif bir kulaklık. 

 

Bizce daha ince yapılı yastıkları ve gövdesi ile abisi Q35'den biraz daha yakışıklı gözüken modelin özellikle altın renkli Soundcore logosu, ekstra bir karizmatiklik de doğuruyor. Tabii, soyut anlatım da bir yere kadar. Burada edebi kelimeleri bırakıp önce modeli kutusundan bir çıkartalım.

 

Sunum

 

Soundcore Q30, tam kablosuz kulaklık kategorisinde yer alan akrabası Liberty 3 Pro gibi etkileyici bir kutu tasarımı ve sunuma sahip olmasa da, premium sınıf bir kulaklık satın aldığınızı belirten amareler göstermiyor da değil. Kutunun içeriğinde bir kaliteli bir taşıma çantasının dahil edilmiş olması, bunun bir ispatı.

 

Kutunun içinden çıkanlar:

 

  • Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kulaklık
  • USB-C'den, USB-A'ya Şarj Kablosu
  • 3.5mm'den, 3.5mm'ye Ses Kablosu
  • Sert ve Dayanıklı Taşıma Çantası
  • Ve Bazı Belgeler 

 

Q30, çoğu soundcore kulaklığı gibi, katlanabilir bir yapıya sahip. Tabii, bu taşınabilirlik ve günlük kullanım açısından büyük bir avantaj oluştururken, tasarımsal bir öğe olarak, dizayna verilen önemi de gözler önüne seren noktalardan bir tanesi.

 

Yuvarlak ve pürüzsüz hatlara sahip modelin altın renkli Soundcore logosu, 3 renk seçeneği için de geçerli.

 

Q30'un; Lacivert, Pembe ve Siyah Olmak üzere 3 farklı renk seçeneği mevcut. Biz siyah ve lacivert renkteki modeller ile vakit geçirdik. Pembe ve lacivert modeli, sanıyoruz ki Türkiye pazarına sonradan dahil edildi. Ürün uzun bir süre tek renk olarak bulunabiliyordu.

 

Kabinlerin iç kısmında büyükçe, farkındalığı arttırmak adına yerleştirilen, sağ ve sol tarafı temsil edecek "R" ve "L" harfleri yer alıyor. Pek simetrik yapılı gövdelerde bu detayın sanıldığından daha yararlı olduğu anlar oluyor.

 

Kabin yüksekliği ayarlama mekanizması plastik kaplamasının üzerinde de, logo ile aynı renkte bu sefer "ACTIVE NOISE CANCELLING" yazan modelin her iki kabin etrafı alanında da, tuşlar ve portlar bulunuyor.

 

Sağ kabinde USB-C portu, güç tuşu, led gösterge ve ANC tuşu yer alırken, sol tarafta ses açma - kısma, müziği durdurma - başlatma tuşları ile birlikte bir analog 3.5mm giriş bulunuyor.

skor
8
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Q30 artık kardeşi Q10'un aksine, tehlikeli bir fiyat bandında yarışıyor.

 

Bu demek oluyor ki özellikli çinli arkadaşlarımız, bu etiket alanında tabiri makulse binbir çeşit ürün sunuyorlar. Bluetooth kulaklık dünyası fiyat / performans modeller söz konusu olduğunda tam bir pazaryeri.

 

Anker Innovations da aslında genel değerlendirme kısmında bahsettiğimiz gibi, Çin menşeili bir şirket. Tabii, burada JBL ve Sony gibi köklü firmaların çok başarılı modelleri de var. Biz markette ki sürü den bahsettik.

 

Q10, malzeme kalitesi açısından sıfır şikayetimiz olan, metal ile güçlendirilmiş iskelet üzerine plastik gövdeye sahip, herhangi bir güvensizlik sorunu yaşatmayan bir kulaklık olsa da, Q30 özelinde işte bu diyeceğimiz kriter, günlük kullanım olacak.

 

Asansör mekanizmasını yukarı aşağı oynatmak, kabinleri sağa - sola çevirmek ve tuşlara basmak, gayet iyi hissettiriyor.

 

Son olarak, burada yastıkların kalitesi de oldukça tatmin edici.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Anker Q30, sadece 260 gram ağırığı ile, bu boyutlara sahip bir gövdeye göre oldukça hafif sınıfta yer alıyor diyebiliriz.

 

Belki Bose 700 ve Sony WH-1000XM4 de gördüğümüz kadar kaliteli dokuya sahip olmasa da, burada kullanılan yastıkların kaplaması fiyatına göre başarılı bir suni deri materyal içeriyor. İç süngerlerin yumuşaklığı da yine yukarıda bahsettiğimiz referans modellere kıyasla biraz daha küt kalsa da, bu kafanıza taktıktan sonra pek farketmediğiniz birşey.

 

Hem Q30, hem de abisi Q35 de olan, kardeşleri Q10'a kıyasla sahip oldukları en büyük iki avantaj ise; şüphesiz burada ki yanal sıkma kuvvetinin çok daha makul düzeyde baskı uyguluyor olması ile birlikte, üst kafa bandı yastıklama sisteminin, Q10 dakinin aksine gerçek yastıktan oluşuyor olması. Bu kulaklık, konforlu.

 

Bir not, suni deri yastıklar özellikle sıcak ve nemli iklimlerde ciddi terleme sorunlarına yol açabiliyor. Tabii, moleküler düzeyde hava almayan yapıları ile tanınan bu ve benzeri materyaller Q30 gibi yüzlerce kulaklığın paylaştığı bir ortak sorun. 

skor
8
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulaklarınız üzerinde ne kadar iyi, boşluk kalmadan oturduğu, yastıkların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Gürültü Önleyici Kulaklık özelliğini ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklığın ANC performansının fiyatına kıyasla çoğu gürültü senaryosunda işe yarayacak kadar iyi olduğunu söyleyerek bir özet ile bu kriterin altını doldurabiliriz.

 

Her ne kadar Sony WH-1000XM4 kadar olağan üstü bir performans sergilemese de, Anker Soundcore Q30 sizi dış dünyadan izole edebilir ve özellikle ses açıldığında, müziğiniz ile aranızda hiçbir engel olmadan sizi hayallere daldırtabilir.

 

Sadece, mucizeler beklemeyin.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Q30, premium sınıf bir akıllı kulaklık kategorisinde yer alıyor. Model hayatınızı kolaşlaştıracak bazı özellikler sunuyor.

 

Öncelikle bu özelliklerin çoğunu komuta edebileceğiniz bir merkez mevcut. Bu, Soundcore mobil uygulaması.


Soundcore mobil uygulamasını açtığınızda, ana ekranda kulaklığın pil seviyesini görüyor ve ANC modu ile Şeffaflık modu arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

 

ANC modunun, kendi içinde 3 farklı versiyonu var. Bunlar; "Toplu Taşıma, İç Mekan ve Dış Mekan". Bu modlar aslında ANC performansının bahsedilen senaryolarda en çok salınım yapan frekanslara daha iyi odaklanmasını sağlayan birer araç. Kestirmeden gidip en yoğun ANC modunu isteyenler direkt toplu taşımayı seçebilir.

 

Bunu bir widget olarak da telefonunuza ekleyebiliyorsunuz. Biz IOS sistemde denedik. Bu size kolayca seçim yapma imkanı sunuyor.

 

EQ bölümünde, bir çok önceden ayarlanmış preset var. Bu ayarlardan birini seçebilir, yada kendinize en uygun ayarı yaparak Q30'un karakterine müdahale edebilirsiniz.

 

Uygulama için son olarak, bir de uyku modu diye bir şey var. Burada, çevresel doğa seslerinin bir karşımını oluşturarak daha rahat ve huzurlu bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olunuyor. Güzel düşünülmüş bir özellik.

 

Bunlar dışında, model ANC açıkken 40, kapalı iken Q10 benzeri 60 saat batarya ömrüyle adete şov yapıyor. Yine USB-C üzerinden 5 dakika şarj ile 4 saatlik batarya dolumu yapabiliyorsunuz.

 

Belki bir iki eksik, Q30'un suya ve toza karşı dayanıklı bir gövdeye sahip olmayaşına ek olarak, yakınlık sensörü eşliğinde otomatik başlatma - durdurma özelliğine sahip olmaması olurdu ama sanıyoruz ki bu, modelin fiyat etiketine bağlı olarak tolare edilebilir.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Q30, süper ki, kardeşi Q10 gibi üzücü bir mikrofon performansına sahip değil.

 

Açıkçası, bu mikrofonlar fiyatına kıyasla gayet iyi bir çözünürlük ve şeffaflık seviyesine sahipler. 

 

Model üzerindeki mikrofonları kullanarak her türlü toplantı ve karşılıklı iletişim aktivitenizi başarı ile sonuçlandırabilir, karşı tarafı oldukça memnun edebilirsiniz.

 

Modeli arka planda çeşitli gürültüler olduğu senaryolarda da test ettik ve mikrofonlar üzerindeki ANC de bir Bose 700 kadar iyi olmasa da, başarılı sonuçlar ortaya koyabiliyor.

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Q30'un bağlantı kalitesi fiyatına oranla belki ilk çıktığı zamana göre iyi fakat günümüz için ortalama bir performansa sahip denilebilir.

 

Bluetooth 5.0 altyapısında herhangi özel bir codec ile aktarım sağlamayan model, en azından multi point desteğini beraberinde getiriyor. Yani Q30 ile aynı anda birden fazla cihaza bağlı kalabiliyoruz. Bu özellikle ofis ortamında hem telefonuna, hem de bilgisayarına bağlı kalmak zorunda olan arkadaşlarımız için çok yararlı oluyor. Tabii, bu sadece bir senaryo.

 

Codecler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için, sizler için kaleme aldığımız bilgilendirici makaleye buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 

Günümüzde en yüksek bluetooth versiyonu bluetooth 5.2 olarak isimlendiriliyor. Bluetooth sürümleri arasında ki farklara da, yine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Gelelim ses performansına.

 

Bu konuya iki açıdan bakıyoruz; kulaklığın ses karakteri, ve teknik performansı olmak üzere...

 

Kulaklığın toner karakterinden, renginden bahsederken aslında kulaklığın ham frekans cevabından ve bizim bu cevabı akustik etmenler dahilinde nasıl algıladığımızdan bahsediyoruz.

 

Teknik performansa verilebilecek örnekler ise; sahne derinliği, genişliği, yüksekliği, resimleme, enstrüman ayrımı, berraklık, çözünürlük, mikro detayları ne kadar açığa çıkarabildiği, yani kulaklığın detay başarımı, dinamik aralığı yüksek bir kulaklık mı yoksa değil mi gibi parametreler olabilir.

 

Q30 çok sıcak yapıda bir kulaklık; oldukça aksanlı, derin ve şiddetli bir bass tepkisine ve rahatsız etmeyen üst frekanslara sahip fakat bu rahatsız etmeyen üst frekanslar hava frekanslarından ödün verilmişçesine fazla ferah bir sahne oluşumuna katkı sağlamayan cinsten oluşuyor, yani çok açık, çok ferah bir deneyim yaşatmıyor size bu kulaklık. Daha klostrofobik bir deneyim yaşatıyor diyebiliriz.

 

Erkek vokaller kulaklığın bas tepkisine bayağı bir karışıyor. Bu, iyi bir şey değil. Kulaklığın bas cevabı çok yayvan, yavaş ve doğru değil.

 

Üst midler dahil olmak üzere o bölgeye kadar ki frekans aralığının çok büyük bir kısmına olumsuz anlamda etki edebilecek kadar mid bas olarak adlandırabileceğimiz bir bas tepkisine sahip. Kadın vokaller bu durumdan erkek vokaller kadar kadar kötü etkilenmiyor fakat yine de olduklarından daha fazla gövdeli üretiliyorlar ve yeteri kadar gerçekçi gelmiyor bu kulağa.

 

Bu 40 milimetre çapındaki dinamik sürücünün orta frekans aralığındaki transient cevabı çok daha tatmin edici fakat bu muhteşem uygulamadaki ekolayzır ayarları ile biraz oynamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yeteri kadar iyi bir katmanlama görebilmek için şahin yüzüne bakmak gerekiyor bu kulaklığa ki aksi bir beklentimiz de yoktu.

 

Ferah ve büyük bir alana sahip olmayan sahne genişliğinin çok da ortalama bir yüksekliği ve derinliği var. 

 

Kablo ile dinleyince daha iyi oluyor mu peki? Olabilecek her açıdan bir miktar daha iyi olur, evet fakat yine de efsanevi bir ses deneyimi yaşayın diye bakmamalısınız bu kulaklıklara. Bu ürünlerin amacı farklı kritik dinleme yapmak değil. Apple Airpods MAX gibi üstün bir ses performansı başarımı beklemeyiniz fakat Sony WH-1000XM4 seviyesi, bakıldığında Q30'dan daha yükseklerde gezinmiyor. 

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Asker tasarım konusunda piyasayı takip eden ve çok farklı tasarımlarla karışımıza çıkmıyor. Geçmişte çıkarttığı modellere baktığımızda q10 döneminin standart tasarımına sahipti. Q20 ile tasarım biraz daha modern hale geldi. Anker q30 ve q35 ile artık daha modern bir tasarıma sahip. Ama benim gibi koca kafanız varsa Jabra 85H gibi içe kıvrılan tasarıma sahip kulaklıklar kafanızda biraz daha iyi duracaktır.
Malzeme Kalitesi
Özellikle kafa bandının metal olması ve eğip bükülmelere karşı aşırı dirençli olması size 'bu kulaklık kolay kolay kırılmaz !' dedirtiyor. Geri kalan plastik aksam elinize aldığınızda güzel bir his bırakıyor.
Konfor
Trap müzik dinlerken kullandığım q10 modeli kulaklığım var. q10 modelini kafanıza taktığınızda çok sıkıyor ve hiç bir zaman 'aa kucağımda kulaklık var mı hiç farkında değilim' dedirtmiyor. Bu durum kimisi için iyi kimisi için kötü olabilir ama fena terlettiğini söylemem gerek. Anker q30 ile bu işi sanki daha bi çözmüş q10 kadar çok sıkı değil ama öyle kucağında düşecek kadar gevşekte değil. Spor yaparken de kullandım bir sorun yaşamadım.
İzolasyon
Kocaman kulaklarım olmasına rağmen kulaklık benim kulaklarımı bile içine almayı başarıyor ve başarılı bir izolasyon sağlıyor. Tabi gerek iyi izolasyon gerekse ANC performansı için suni deri kullandıkları için terleme oluyor.
Günlük Kullanım
Ben remote çalışan bir tasarımcıyım. Gün içerisinde devamlı toplantılara girip çıkıyorum ve müzik dinliyorum. Tüm bunları Anker q30 ile yaparken gerçekten keyif aldım. Aktif gürültü engelleme özelliği ile otobüste ya da gürültülü bir mekanda kullanacaklar için de güzel bir kurtarıcı olacaktır. Fakat aktif gürültü engelleme performansı o kadar da mükemmel değil. Bir şeyleri değerlendirirken fiyatını da düşünmek gerekiyor. Malum bu ürün 100 dolardan ucuz.
Mikrofon Kalitesi
Dediğim gibi evden çalıştığım için devamlı toplantılara q30 ile girdim ve farklı insanlara özellikle sesimin nasıl geldiğini sordum. Gelen cevaplar hep çok iyidi ve 10 üzerinden 8 puan verdiler. Ben de yaptığım testlerde mikrofon performansını çok beğendim.
Bağlantı Kalitesi
Genel olarak ev içinde kullandığım için o şekilde değerlendirecek olursam 100 metrekare bir evde evin neresinde olursanız olun bağlantı problemi yaşamıyorsunuz. Macbook ve iPhone ile eşlediğim için açtığımda ikisine de otomatik olarak hızlıca bağlanıyordu.
Ses Kalitesi
Bir odyofil değilim ve burada teknik değerler üzerinden yorum yapamam ama gerek kulak içi gerekse kulak üstü bir çok kulaklık kullanmış bir müzik dinlemeyi seven tasarımcı olarak ses kalitesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Evet belki inanılmaz bir bas performansı yok ama zaten böyle bir iddası da yok. Eğer basları da tizleride dengeli bir ürün arıyorsanız 100 doların altında alabileceğiniz en iyi kulaklıklardan biri q30. Eğer bas tutkunuysanız Anker q10 tam size göre.
Oyun Performansı
Eğer oynadığınız oyunda 'ses kasmanız' gerekiyorsa oyuncu kulaklığı alın kardeşim. Bu kulaklık size gelmez. Ama benim gibi Cities Skylines oynarken takıyorsan nema problema !
Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor7
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı5
Tasarım
Ürünün tasarımını çok beğendim, kime göstersem onlar da beğendi, kulakları içine alan tam boy bir kulaklık için son derece minimal yaklaşım sergilenmiş. Ürün aslında yekpare plastik ama bant kısmı fırçalanmış aluminyum şeklinde görünüyor bu da ekstra bir üst düzey algısı veriyor, sembol ve yazılarında altın renkli olması kalite algısını arttıran etmenlerden.
Malzeme Kalitesi
Ürün plastikten yapılmış ama kaliteli, gerçi taç ile kulaklık birleşim yerleri çabuk kırılacakmış gibi görünüyor. Biraz nazik olup güneştede bırakmazsanız uzun zaman gider diye düşünüyorum. Kulaklık pedlerimiz yumuşacık ve suni deri kaplı, taç kısmının kafaya temas eden kısmıda aynı malzemeden yapılmış.
Konfor
Ürünün kafa bandı ince bu yüzden kafada tutabilmek için ayarını sıkıca yapmak gerekiyor yoksa öne ve arkaya kayabiliyor, kulakları tamamen içine alıyor bu vasıtayla ince kafa bandı zaafını büyük oranda düzeltiyor, uzun kullanımlarda bile terletme yapmadı ki saatlerce kulağımdan çıkarmadım, kafa sıkıştırma olayı tam kararında çok baskı yapmıyor, acıtmıyor.
İzolasyon
Ürün anc de tamamıyla sessiz değil ama kaba gürültüyü kesip huzurla müzik dinletecek kadarda iyi.
Günlük Kullanım
Sabahtan başlayıp akşama kadar test ettim, elimle ses açma kısma, anc tuşlarına kolayca hükmedebildim. Bazı kulaklıklar gibi kafadan çıkarınca ses kesme özelliği yok hatta siz düğmesinden kapatmadıkça asla kapanmıyor. Yani kulağınızdan çıkardınız kenara koydunuz hala pil tüketmeye devam ediyor, uzun pil ömrü ile bu eksikliğini kapatıyor. 3 modda çalışıyor, normal, transparan ve anc, anc modunda kulağıda içine alan bir model olduğu için oldukça başarılı. Elbette riskli alanlarda kullanmayın
Mikrofon Kalitesi
Görüşmelerim netti, denemelerimle karşı tarafla sorunsuz görüştük.
Bağlantı Kalitesi
Ev içi ve dışarıda zorlayıcı testlerde bulundum ürünün bağlantı kalitesi oldukça iyi.
Ses Kalitesi
Hi res sertifikalı ve 16 hz/40 khz frekans aralıklarına sahip kağıt üstünde baktığımızda çok iyi olmayan bir bas ve çok iyi bir tiz ile karşılaşmamız lazım diyebiliriz. Ürünü kesinlikle uygulaması olmadan kullanmayın anker ürünleri bu tip kullanımda çok boğuk ses veriyor, kendi uygulaması olan soundcore u yükleyin, burada default ayarlara tıkladığınızda çeşitli enstruman ve müzik çeşidine göre ayarlar bulacaksınız bu kısmı kurcalayın. Şimdi kendi görüşlerime geleyim ben akustik, vokal, klasik müzik dinliyorum, sabit ayarları bana uygun değildi bu yüzden diğer bir sekme olan kişiselleştirme seçmesine girip kendi hassas ayarlarımı uyguladım, bu şekilde sahnede genişledi, bir nebze basıklıktan kurtuldu, daha havadar oldu, umduğum tınılarada bir iki adım atmış oldum. Kablo ile fiio k5 pro ess bağlayıp dahada geliştirmeyi düşündüm ama beklediğim gibi olmadı, kişiselleştirmede yaptığım ince ayarlar çok daha iyi bir sonuç verdi, yani aklınızda bir şey kalmasın ben sizin için bütün potansiyelini ortaya çıkardım. Yaptığım ayarı resimlere ekliyorum. Sonuçta bu ürünün genel kullanıma uygun bir ürün ve ekolayzır ayarlarını kendinize göre yaparsanız mutlu eder. Elbette gitar telinin rezonasını duyacak kadar detay yok ya da enstruman doğruluğunu beklememek lazım ama fiyatına göre makul bir ürün olmuş. Bas içinde bir iki kelime edeyim bass booster seçeneği ile iyi olduğunu düşünüyorum ama doğru bas nasıl olur bilmiyorum. Müzik uygulamam Deezer hi fi.
Oyun Performansı
Oyun oynamıyorum bu sebeple çevresel sesler, doğruluk, frekans cevapları konusunda bilgi veremeyeceğim. Genel ortalamayı verdim.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
Oyun Performansı8
Tasarım
Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth kablosuz kulaklık, tasarım açısından oldukça başarılı bir üründür. Kulaklık, modern bir görünüme sahip ve koyu renk tonları kullanılmıştır. Kulaklığın yapısı dayanıklı malzemelerden yapılmış ve sağlam bir hissiyat veriyor. Kulak yastıkları ve baş bandı yumuşak malzemelerle kaplanmış ve rahat bir kullanım sağlıyor. Kulaklığın boyutu ve şekli, birçok farklı kafa ve kulak boyutuna uyacak şekilde tasarlanmış. Kulaklıkta yer alan kontroller, kullanımı kolay ve sezgiseldir. Kulaklığın katlanabilir tasarımı ve birlikte gelen seyehat çantası ile birlikte seyahat ederken taşıma ve depolama açısından oldukça kullanışlıdır.
Malzeme Kalitesi
Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth kablosuz kulaklık, malzeme kalitesi açısından oldukça iyi bir üründür. Kulaklıkta kullanılan malzemeler, uzun süreli kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Kulaklığın gövdesi, dayanıklı ve sağlam bir plastik malzemeyle kaplanmıştır. Bu malzeme, darbelere ve çizilmelere karşı koruma sağlar. Kulak yastıkları ve baş bandı, yumuşak ve rahat bir malzeme olan protein derisinden yapılmıştır. Bu malzeme, kulaklığı uzun süre kullanırken bile rahat tutar ama tasarlanırken kullanılan bu malzeme, baş bandının büzüşerek kullanılan durumlarda çatlaklar oluşturabilir. Kulaklığın metal menteşeleri, kulaklıkta katlanabilir bir tasarım oluşturur. Bu metal menteşeler de sağlam bir yapıya sahiptir ve kulaklığın uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
Konfor
Kulak yastıkları ve baş bandı yumuşak malzemelerle kaplanmıştır ve kulak yastıkları perforasyonlu bir tasarıma sahiptir, bu da kulakları sıcak ve terlemiş hissettirmez. Kulaklık oldukça hafiftir ve kulağınızı ağrıtmaz. Kulaklık, farklı kafa ve kulak boyutlarına uyacak şekilde tasarlanmış. Kulaklıkta yer alan dokunmatik kontroller kullanımı kolay ve sezgiseldir ve kullanıcıların kulaklık kullanırken ekstra bir rahatlık sağlar. Uzun süreli kullanım sırasında bile rahat bir deneyim sunan bu kulaklık, konforlu bir şekilde müzik dinlemenize olanak tanır.
İzolasyon
Kulaklık, dışarıdaki sesleri algılayarak karşı sesleri oluşturarak dışarıdaki gürültüyü engeller. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar sessiz bir ortamda müzik dinleme veya telefon görüşmesi yapma imkanına sahiptirler. ANC özelliği sayesinde, Anker Soundcore Life Q30 kulaklık, uçak yolculukları, ofis çalışmaları, trafikte yürüyüş veya spor salonu gibi birçok ortamda etkili bir izolasyon sağlar. Kulaklık ayrıca, dışarıdaki sesleri duymak isteyen kullanıcılar için de pasif izolasyon sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak aktif gürültü engelleme özelliğinin yeterince etkili olmadığını ve kullandığım diğer kulaklıklara göre daha az etkili olduğunu söyleyebilirim.
Günlük Kullanım
Soundcore Life Q30 kablosuz kulaklık günlük kullanım için mükemmel derecede tercih edilebilecek iyi bir seçenektir. Günlük kullanımımda oldukça rahat ve konforlu hissememim nedenleri arasında uzun pil ömrü ve hızlı şarj özelliği yer alır. 40 saate kadar çalma süresi sunan kulaklık, yoğun bir günlük kullanıma rahatlıkla ayak uydurabilir. Ayrıca, sadece 5 dakikalık şarjla bile 4 saatlik çalma süresi elde edilebiliyor. Bluetooth 5.0 teknolojisi sayesinde kulaklık, yüksek kaliteli ve stabil bir bağlantı sunar. Ayrıca, kablolu kullanım için 3,5 mm AUX kablosu da mevcuttur. Kulaklıkta yer alan aktif gürültü engelleme özelliği ise, kalabalık bir şehirde, uçakta veya ofiste çalışırken dışarıdaki gürültüyü engelleyerek müziğinizi daha keyifli hale getirir. Son olarak, kulaklıkta yer alan dahili mikrofon sayesinde telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Bu özellik, kulaklıkta yer alan bir arama düğmesi sayesinde kullanımı daha da kolaylaştırır.
Mikrofon Kalitesi
Kulaklıkta yer alan mikrofon, yüksek hassasiyeti sayesinde net ve anlaşılır bir ses kalitesi sunuyor. Ayrıca mikrofonun dahili gürültü engelleme özelliği de bulunur ve bu özellik sayesinde dışarıdaki gürültü miktarı azaltılır. Böylece daha net ve anlaşılır bir konuşma yapmak mümkün olur. Ancak benimle birlikte bazı kullanıcılar mikrofonun yerinin kulaklık kablosuna göre biraz yüksek olduğunu belirtiyor ve bu nedenle konuşma sırasında mikrofonun ağızla arasında biraz mesafe oluşabilmektedir.
Bağlantı Kalitesi
Kulaklıkta yer alan Bluetooth 5.0 teknolojisi, daha hızlı ve daha güvenilir bir bağlantı sağlar. Ayrıca, cihazların kulaklığa eşleştirilmesi de oldukça kolaydır ve birçok cihazla uyumlu olduğu için kullanıcıların tercihleri doğrultusunda farklı cihazlarla kullanılabilir. Ancak bazı kullanıcılar, cihazların bağlantı kaybı yaşadığını veya bağlantının bazı durumlarda kesildiğini belirtmişlerdir. Bu durumu 2 defa bende yaşadım ancak endişe edilicek bir sorun teşkil etmiyor bu tür sorunların genellikle cihazların Bluetooth sürücülerinin güncelliğinden kaynaklanabileceği gibi, bazen çevresel faktörler de etkili olabilir.
Ses Kalitesi
Geniş dinamik aralığı, yüksek hassasiyeti ve doğru tonlaması sayesinde, müzik dinleme deneyiminizi bir üst seviyeye taşır. Ayrıca, aktif gürültü engelleme özelliği, dışarıdaki gürültüyü azaltarak müzik keyfinizi artırır. Kulaklığın bass sesleri oldukça derin ve etkilidir, orta ve yüksek frekanslardaki sesler ise net ve detaylıdır. Böylece, farklı türlerdeki müzikleri dinlerken her bir enstrüman ve ses öğesi net bir şekilde duyulur. Dahili mikrofon da oldukça hassas ve yüksek kaliteli bir ses deneyimi sunar. Telefon görüşmeleri yaparken net bir ses kalitesi elde edilir ve dışarıdaki gürültüyü azaltır. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar kulaklık sesinin yüksek seviyelerde biraz bozulduğunu belirtmiştir 10 günlük kullanımımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama kulaklık, maksimum ses seviyesinde biraz bozukluk oluşturabilir.
Oyun Performansı
Life Q30 oyun performansı açısından oldukça iyi bir seçenek değil bunun başlıca sebebi Bluetooth 5.0 teknolojisinin kullanmasıdır. Bu teknoloji düşük gecikme süresi sağlamak için özel olarak tasarlanmamıştır ve oyun oynarken bir miktar gecikme eklenebilir. Başlıca amacınız profesyonel düzey ise daha düşük gecik sürelerine sahip oyuncu kulaklıklarını inceleyebilirsiniz.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi8
Konfor10
İzolasyon7
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi5
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı5
Tasarım
Renkleri kafada duruşu premium bir görüntü sağlamış
Malzeme Kalitesi
Genel olarak sert plastikten oluşuyor çok da sağlam hissetirmese de pedlerinin kalitesi tatmin edici
Konfor
Kulaküstü kulaklıklara göre hafif ve pedleri yumuşak olduğu için sizi çok da yormayan bir kulaklık
İzolasyon
Yalnızca kulak pedleri ile bile başarılı bir izolasyon sağlarken buna ANC eklenmesi ile oldukça güzel bir izolasyona sahip
Günlük Kullanım
Günlük kullanımda hafif şık ve rahat bir kulaklık başınızı ağrıtmaz
Mikrofon Kalitesi
Hem siz transparan modundayken hem de görüşmelerinizde karşı tarafa oldukça net ve akıcı bir ses deneyimi sunuyor
Bağlantı Kalitesi
Tüm cihazlara sorunsuz bağlanıyor ve cihazlar arası geçişi oldukça iyi
Ses Kalitesi
Genel olarak başarılı ancak bassları düşük düzeyde bass arayanları tatmin etmeyen bir kulaklık ancak tizleri ve 3 boyutlu sesi verişi başarılı
Oyun Performansı
Sağ sol ses ayırımlarında başarılı olsa da tam olarak bir oyuncu kulaklığı performansı vermesi beklenemez
Tasarım9
Malzeme Kalitesi7
Konfor8
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
Oyun Performansı7

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
ANCVar
SensörlerDokunmatik Sensörü
NFCVar
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 40mm
Empedans16 Ohm
MikrofonVar
Batarya Ömrü40 Saat
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-C
Frekans Aralığı16 Hz - 40kHz
Suya DayanıklılıkYok

Karşılaştırmalar

 • Puanı
 • Kulaklık
 • Demo Kaydı
skor
8.3
Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kablosuz Kulaklık
Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kablosuz Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.