Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Philips Mikrofonlu kulak içi kablosuz kulaklık TAE1205BK/00

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
7.3

Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
İzolasyon7
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi7

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
7.4

Tasarım8
Malzeme Kalitesi7
Konfor8
İzolasyon6
Günlük Kullanım6
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8

Fiyatı

Philips Mikrofonlu kulak içi kablosuz kulaklık TAE1205BK/00
Philips Mikrofonlu kulak içi kablosuz kulaklık TAE1205BK/00
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Kulaklik.com ekibi olarak, daha önce bir çok Philips boyun askılı bluetooth kulaklık inceledik.

 

Philips, bildiğiniz üzere sektörün öncü teknoloji firmalarından. Küçük ev aletleri, kişisel bakım, aydınlatma, televizyon ve açıkçası teknoloji alanında değmedikleri alan kalmayan marka, bu anlamda arkasında müthiş bir bilgi birikimi ile ilerliyor.

 

Ses teknolojileri, kulaklıklar, hoparlörler ve daha bir çok noktada ar-ge çalışmaları yapan Philips'in açıkçası, hali hazırda satışta olan onlarca kulaklık modeli var. 

 

Bluetooth kulaklık dünyası; kulak üstü ve kulak içi kulaklıklar olarak, kulak içi bluetooth kulaklıklar ise; tam kablosuz ve boyun askılı olarak kategorilendirilebilinir.

 

Boyundan askılı kulaklıklar, hiçbir zaman cebinize koymak zorunda kalmadan, vücudunuzun bir parçası gibi davranabilen karakterleriyle, buna ihtiyacı olan bireylere yönelik özgün alternatifler.

 

Bluetooth kulak içi kulaklık alt sınıfında; tam kablosuz ve boyundan askılı modeller arasında markanın ürün gamının çok uygun fiyatlı, fiyatına göre süper bir performansa sahip modeli TAE1205 ile baş başayız.

 

Hadi yakından bakalım!

ArtılarıFiyat / Performans KralıÜstün KonforDengeli Ses KarakteriUSB-CIPX4, Suya Karşı Dayanıklılık
EksileriBu Fiyat Etiketinde, Hiçbir Şikayetimiz Yok
skor
7
KULAKLIK.COMTasarım

Boyundan askılı kulaklıklar, tam kablosuz kulak içi kulaklık kullanan müzik severlerin ön yargıyla yaklaşabildikleri bir fiziksel forma sahip olarak görülebiliyorlar.

 

Tam kablosuz kulak içi kulaklık dünyası, şüphesiz firmaların birincil odak noktası. Dolayısıyla, yapılan geliştirmelerin ulaştığı ilk adres yine bu arkadaşlar oluyorlar.

 

Boyundan askılı kulaklıkların, tam kablosuz kardeşlerine kıyasla sahip oldukları en büyük avantaj, vücudunuzun bir parçası haline gelebilmeleri. Devamlı olarak üzerinizde taşıyabildiğiniz bu yapı, kulaklığı sürekli kutusuna koyup - çıkarıp, tekrar ve tekrar bağlanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Benzer şekilde, boyundan askılı kulaklıklar iç elektroniklerinin bir kısmını kablonun bağlı olduğu mekanizmaya aktarabiliyor, böylelikle daha küçük bir kabine sahip oluyorlar. Bu, çoğu zaman ekstra konfor demek.

 

TAE1205, minimalist bir kutu içerisinden, gösterişli olmayan bir sunum ile bizi karşılıyor.

 

Sunum

 

Kutu İçerisinden Çıkanlar: 

 

  • TAE1205
  • USB - C / USB - A Şarj Kablosu
  • 3 Çift, Farklı Boyutta Yedek Slikon Uç
  • Kullanım Kılavuzu

 

TAE1205, TAUN 102 kadar zarif ve sade gözüken, premium hatlara sahip bir kulaklık değil. Daha spor vari bir enerji yaratılmış burada.

 

Kulak kancası, kardeşi ile arasında ki en dikkat çekici farklardan biri. Yine TAUN102 deki kabin etrafında yer verilen aluminyum halka, burada tek renk bir oluşuma evrilmiş.

 

Renk demişken, elimizde ki kulaklığın bizlere sunulan tek renk seçeneği siyah. 

skor
7
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

TAE1205, abisi TAUN102'nin aksine daha yumuşak ve hafif bir materyal kullanılarak üretilmiş.

 

Benzer şekilde, burada işe biraz premium hissiyat katmak adına bir çaba da yok. TAUN102'de kabin etrafında aluminyum bir halka vardı.

 

İşin özü dayanıklılık ve dokunulduğunda, fiyatına göre yarattığı kalite hissiyatıysa, TAE1205 bir şikayeti hak etmiyor. Bu kulaklık, güvenilir bir markanın, güvenilir bir kulaklığı.

 

Basit, beklentileri düşük tutmak gereken bir plastik yapıya sahip olsa da, kulaklığı elinize aldığınızda, çeşitli noktalara detaya verilen özeni algılayabiliyorsunuz.

 

TAE1205, fiyatına kıyasla, gerek tuşların basım hissiyatı, gerek materyalin dış yüzeu pürüzsüzlüğü olsun, yeteri kadar kaliteli hissettiren bir kulaklık.

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

TAE1205, çok konforlu bir kulaklık.

 

Süper küçük kabini ve yumuşak hatlarıyla adeta kulak içerisinde kaybolan kulaklık, ince ve hafif yapılı kablosuyla da, boynunuzda bir ağırlık veya baskıya sebep olmuyor.

 

Bu kulaklık gün boyu rahatsızlık yaşanmadan kullanılabilir. Hiçbir sıkıntısı yok.

skor
7
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulak kanalınızın içinde ne denli az boşluk bırakacak şekilde oturduğu, slikon veya köpük uçların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız Kulaklıklar ve ANC (Aktif Gürültü Engelleme) yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Aktif gürültü engellemenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklıkta bir ANC olmadığını söyleyerek sizi pasif izolasyonun, çevrenizdeki gürültüleri etkilediği kader senaryosu ile baş başa bırakabiliriz :)

 

Elimizde ki bluetooth kulaklığın pasif izolasyonu oldukça etkili. Burada doğru kulak uçlarını kullanmanız büyük önem sarf ediyor. Hele ki Comply Foam sünger uçlar gibi köpük bir uca yönelirseniz, pasif izolasyon başarımı kulaklıklarda şaşırtıcı derecelere çıkabiliyor.

 

Comply Foam Sünger Kulaklık Ucu incelememiz ile pasif kulaklık izolasyonuna dair detaylara ulaşabilirsiniz.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

TAE1205, aynı kardeşi TAUN102 gibi, tabii bir akıllı kulaklık olarak düşünülemez. 

 

Günlük kullanım kriteri altında, yakınlık sensörü, otomatik kapanma ve mobil uygulama desteği gibi bir çok ek özelliği tartıştığımız için, bunu belirtmek önemli.

 

7 saat batarya ömrü ile de yine çok etkilemeyen modelin 15 dakika şarj ile, TAUN102'de ki 90 değerinin aksine, 60 dakikalık bir performans sergileyebilmesi, herhalde tek öne çıkan noktası. Bu, yinede olumlu.

 

Kulaklığımızda IPX4 sertifikası ile birlikte toza ve suya karşı bir dayanıklılık bulunuyor. Bu, günlük kullanımınızı çevresel etkenler dahilinde daha az kısıtlayacak anlamına geliyor.

 

Bu kulaklık, kim ne derse desin, çok uygun bir fiyat etiketine sahip. Bu, fazlasıyla dikkat çekmeyen tüm eksiklerini kapatabilmek için yeterli. Açıkçası, konforu, USB-C portu, IPX4 sertifikası ve uzun saatler dinlenebilecek tonal karakteri ile TAE1205'i günlük yaşantınızda size eşlik etmesi için rahatlıkla alabilirsiniz.

skor
7
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

TAE1205, ortalama kalitede sesinizi yakalayan bir mikrofon sistemine sahip.

 

Bu kulaklığı kullanarak rahatlıkla toplantılarınıza katılabilir ve aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Karşınızda ki kişi sizi anlaşılır ve doyurucu biçimde duyacaktır.

 

Tam kablosuz kulak içi kulaklıklara kıyasla burada mikrofon kapsülünün ağza daha yakın konumlanıyor olması, yine akustik açıdan bir avantaj sayılabilir.

skor
7
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

TAE1205 Bluetooth 5.1 altyapısı ile sevindirse de, burada bildiğimiz standart bluetooth codecler ile aktarım sağlıyor.

Böylesine bütçe dostu bir kulaklıkta Qualcomm AptX türevleri görmeyi beklemiyorduk zaten. Güncel sürüm bluetooth versiyonu aslında burada stabilite ve sinyal gücü açısından teorik olarak avantajlara sahip olsa da, yüksek çözünürlük ve aktarım hızı gibi sorunların adresi büyük oranda codeclere çıkıyor. 

 

Premium sınıf bluetooth kulaklıkların bir ortak avantajı, genelde bu codecleri desteklemeleri oluyor.

skor
7
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Philips boyundan askılı bluetooth kulaklıklar bizleri ses karakterleri ile şaşırtmaya devam ediyor. 

 

Bir kulaklığın sesi hakkında yorum yaparken; temelde bu konuyu ikiye ayırarak işe başlıyoruz. Kulaklığın teknik sonik performansı ve tonal karakteri.

 

Tonal karakter mevzusu, çoğunlukla insanların ilk önce farkettikleri olgu olmasıyla teknik performans ile karıştırılan bir duruma sahip. 

 

TAE1205'in ses karakteri, fiyatına göre teknik performansı ile birlikte beğendiğimiz bir karakterde çalan kardeşi TAUN102 ile oldukça benziyor. Burada bu yüzden benzer yorumları yapabiliriz. Kendisinden 1 puan düşük seyretmesinin tek sebebi, burada ki benzer tonlanmış fakat farklı sürücülerin bir nebze daha düşük çözünürlük üretiyor olmaları.

 

TAE1205, çok uygun fiyatlı bir kulaklık.

 

Böyle giriş seviyesi modellerde, bazen hatrı sayılır teknik performanslar dinlesek te, genelde irite edici ve dengesiz tonal karakterler ile karşılaşıyoruz. Bu, acı bir gerçek. 

 

Elimizde ki kulaklık mid-basslar eşliğinde biraz boğulmuş, fakat derin ve otoriter bir alt frekans cevabına sahip, orta - üst frekanslarda ise kendi fiyat bandından beklenmeyecek bir yumuşaklıkta sesler üretiyor.

 

Zaten boyundan askılı yapısı ve küçük kabinlerin sağladığı üstün konforla gün boyu üzerinizde kalabilecek TAE1205, affedici yapıya sahip tizler ve doğal mid karakterinin oluşturduğu alışılması kolay yapı sayesinde sadece boynunuzda değil, kulağınızın içinde de kalacak gibi gözüküyor.

 

Çözünürlük ve detay miktarı gibi noktalarda bu sefer beklentileri aşmayan küçük dostumuzun sahnesi de çok geniş değil. Fakat enstrümanların sahne içinde ki yerleşimini başarılı bulduk.

 

Son olarak ses yüksekliği, özellikle burada sağlanan başarılı pasif izolasyon ile birlikte tatmin edici.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Tasarım olarak spor için üretilen bu model rakip markalara rağmen kalitesinden vazgeçmemiş durumda. Ayrı ayrı alanlarda kullanılabilen ve farklı kullanım şekillerine sahip olan Philips TAE1205 bu tarz modellerin lideri konumunda. Boyun bandı, kulak sabitleyici ve mıknatıslı sırt özellikleri sayesinde çığır açan Philips rahatlığa önem vermiş durumda. Her ne kadar spor için üretilse de genelde yoğun ve durmadan çalışan biriyseniz telefon görüşmeleri bazen zor olabiliyor. Bu kulaklık kulaktaki varlığını bile hissettirmeyerek size çok rahat bir kullanıma hazırlıyor.
Malzeme Kalitesi
Dış malzeme olarak deri ve kauçuktan yapılan yumuşak plastik bir malzeme kullanılmış durumda. Bazı sert kalitesiz plastiklere nazaran dokunulduğunda rahatlatıcı bir doku hissi veren kabloları insanın rahatlığı için ideal üretilmiş. Herhangi bir esneme durumunda sizi zarardan kurtarabilecek bir şekilde tasarlandığını söyleyebilirim. IPX4 sertifikası bulunan bu kulaklık türünün en iyi örneği olarak su sıçramalarına karşı dirençli hale getirilmiş durumda.
Konfor
Kulaklıkta ilk aranan kriter konfor ve rahatlık hissiyatıdır. Kulaklık kulağımıza oturduğu andan itibaren Varlığını belli etmeyerek konforlu bir kullanım hissi sunuyor. Sağ ve sol tarafta bulunan mıknatıslı sırtlar birbirine yapışarak günlük hareketlerde boyunda kalmayı sağlıyor. Bu serinin bir önceki modeli olan TAE4205 ile farklı olarak mikrofon yeri ayrılmış bulunuyor.
İzolasyon
Kulaklık dış ortamlarda takılı iken yakın konuşma dışı seslerin gelişi pasif gürültü engelleme olayı sayesinde azaltılıyor. Kulak içlerinde takılı olan kauçuk ve karbon karışımı silikonlar yüksek derecede sesin iletilmesini engelliyor. Dış yapı izolasyonuna göz atarsak düşme veya esneme gibi hasar durumlarında yumuşak ve elastik yapısıyla hasarı en aza indiriyor.
Günlük Kullanım
Evde okulda veya işte boyunda asılı bir şekilde kendini belli etmeyen bu model diğer kulak içi kulaklıklardan farklı olarak tek şarjla daha uzun bir kullanım süresi sunuyor. TAE4205 ile karşılaştırılan bu model ondan bağımsız olarak daha kısa bir şarj süresi ve daha kaliteli bir kullanım sağlıyor. Mekik ve şınav sporları esnasında yaptığım testler sonucu tamamen rahat bir şekilde kulakta kalarak spora keyifli bir şekilde düzen veriyor. Bisiklet ve diğer sürüş sporlarında yaptığım testlerde ise rüzgar karşısında hasar almadan boyunda kalarak müzikle sürüş keyfini arttırıyor. Kesintisiz 7 saat kullanım süresi ve 62 saat bekleme süresi sunan gelişmiş batarya sayesinde günü hatta haftayı rahatça geçirmemiz amaçlanıyor.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi telefon mikrofonlarından bağımsız olarak birçok farklı özellikte işlevini yerine getiriyor. Bu serinin farklı bir modeli olan TAE4205'ten farklı olarak mikrofon bölmesi tuş panelinden ayrılmış durumda. Bu olay kulaklıkta dengeyi sağlarken hem de mikrofonun kalitesine katkıda bulunuyor.
Bağlantı Kalitesi
Bağlantı türü olarak Bluetooth 5.1 kullanılan bu kulaklık android ve ios cihazlara kolayca bağlanabiliyor. Diğer spor tür kulaklıklara nazaran 5.1 bağlantısı kullandığı için bağlanma ve ses kalitesi işlemlerini iki kat daha iyi hale getiriyor. 10 metre mesafeye kadar kesintisiz ses deneyimi sunan bu kulaklık 10 metreden sonra yavaş yavaş bağlantısını yitirmeye başlıyor.
Ses Kalitesi
İnce ve tiz seslerde sınırlarını zorlayan bu model yüksek artışlı şarkılarda hakkını veriyor. Kendi bazındaki kulaklıklardan açık ara bir şekilde iyi deneyim sunuyor. 108 desibele kadar desteklenen ses kalitesi ile hissedemediğiniz ritim kalmıyor denebilir. Ele tam oturan kontrol butonları ile telefona bakmadan çağrı cevaplama müzik oynatma veya atlatma işlemleri tek tuşla yapılabiliyor. Ayrıca kendi içinde pasif gürültü engelleme özelliği taşıyan TAE1205 modelimiz siz sesli ortamlardayken şarkı zevkinizi ikiye katlıyor. Basslı şarkılarda ise ortalama derecede verim alındığını söyleyebilirim.
Oyun Performansı
Eğer fazla oyun oynayan ve kulaklığın sizi daha yükseklere taşımasını isteyen bir insansanız sizin için pek uygun olduğunu söyleyemem. Bluetooth 5.1 her ne kadar hızlı da çalışşa telefonların bluetooth kartı gereği saliselik iletme gecikmeleri meydana gelecektir.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi7
Konfor8
İzolasyon6
Günlük Kullanım6
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı5

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (Boyun Askılı)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.1
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
NFCYok
Frekans Aralığı20 Hz – 20 kHz
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 5mm
Empedans32 Ohm
MikrofonVar
Kablo YapısıSabit ve Düz
Ağırlık8 Gram
Batarya Şarj Süresi2 Saat
Suya DayanıklılıkIPX4
USB StandardıUSB-C
Kablosuz ŞarjYok
Hassasiyet98dB
Batarya Ömrü7 Saat

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
7.3
Philips Mikrofonlu kulak içi kablosuz kulaklık TAE1205BK/00
Philips Mikrofonlu kulak içi kablosuz kulaklık TAE1205BK/00
NaN:NaN0
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.