Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

iBasso AM05 Kulak İçi Kablolu Kulaklık

skor
8.6

Berat Aydın Değerlendirmesi

Tasarım9
Malzeme Kalitesi9
Konfor8
Günlük Kullanım8
Ses Kalitesi9
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Kulaklık dünyasının renkli chi-fi ürünlerinden biri inceleme radarımıza girmiş bulunmakta.

 

Ses tutkunlarını fiyat-performans ürünleri ve kaliteli DAP’larıyla yakalayan İBasso markasının 5Ba yapılandırmalı Am05 modelini inceliyoruz.

Artılarıİyi izolasyon Şık ve sağlam yapı Fiyat bandında iddialı ses Kablo5 balanslı armatür yapıya göre iyi alt bas
EksileriHerkese uygun olmayan parlak tonaliteStandart sahne genişliğiKaliteli olmasına rağmen yanlış kablo
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Mavi ve yeşil renk seçeneklere sahip ürünün elimizde mavi versiyonu bulunmakta.

 

Sade ve yeterli bir sunumla karşı karşıyayız. Kutunun açılmasıyla beraber am05ler birer mücevher edasıyla bizi karşılıyor.

 

İBasso kulaklıklarla birlikte gelen yuvarlak, yeşil renkli muhafaza kutusu ve 2.5mm balanced gümüş kablo hemen ardından kutudan çıkıyor.

 

Kablo 2.5mm geliyor ancak İBasso kutuya bir 2.5mm-3.5mm çevirici ekleyerek dengeli çıkışa sahip olmayan cihazları da kullanılabilir kılıyor.

 

Kulaklığı elimize alır almaz iki şey dikkatimizi çekiyor: Şeffaf yapısından ötürü içerisindeki sürücü ve yolları görebilmek bu kulaklığı bizce karizmatik yapıyor.

 

Sağ tarafta bulunan “AM05” ve sol tarafta bulunan “All Music” yazıları çok şık görünüyor. Metal nozzle kısmıyla sağlam olduğu imajını veren am05 olmasa da olurdu dedirten döndürülerek çıkartılabilen nozzle uçlarına sahip.

 

Bu uçları çıkartmak sese bir etkide bulunmuyor. Fakat çıkarttığınızda 4 yollu olan bu kulaklığın alt frekanslardan sorumlu olan yolunun önünde minik bir bas filtresi olduğunu görüyoruz.

 

Kulaklığın kabinleri genel hatlarıyla kaliteli hissi veriyor.  Kulaklığın kulak içerisine cuk oturan bir yapısı var. Kabinler boyut olarak ne çok küçük ne de çok büyük, tam ayarında!

 

Kabloya geçtiğimizde şıklık açısından şahane olmasına rağmen dayanıklılık bakımından biraz ince kalan bir kablo görüyoruz.

 

Bu şık kablo yaklaşık 1.2m uzunluğunda. Genel olarak kablo ince yapılı olsa da bağlantı noktaları çok sağlam.

 

Kibar ve yumuşak yapılı olan bu kablonun mmcx konektörleri kuvvetli, jack ise dayanıklı duruyor. Mmcx kısımlarda kırmızı ve mavi detaylarla sağ-sol ayrımı yapılmış.

 

Tasarımına baktığımızda beklentileri karşılayan bu kulaklık şıklık ve ergonomiyi bir arada bulundurarak ortalamanın üstünde yer alıyor.

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Ürünün inşasında kullanılan maddeler hem göze hem de ele kalite hissiyatı veriyor.

 

Katı kalıp şeffaf reçine kabinleri kolay kolay kırılmayacak, çatlamayacak kadar sert ver dayanıklı.

 

Kabloda mikrofoniks neredeyse yok. Jack kısmı, Y bağlantısı ve taşıma kutusunda kullanılan metal alaşım çizilmeye karşı dirençli.

 

Çoğunlukla iyi malzemeler kullanılmış diyebiliriz. En iyisi değil ama gayet iyi.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Her ne kadar kulağa cuk otursa da bu özelliği için tercih edilen kıvrımlı yapısı herkese göre konforlu olmayabilir.

 

Herkesin kulak yapısı aynı olacak diye bir şey yok. Bunun dışında bu cuk oturma durumu bazen vakuma yol açabiliyor.

 

Bu durumda farklı 3. parti uçlara başvurmanız ya da kulaklığı arada bir çıkartıp tekrar takmanız gerekebiliyor. Tabi bu sorun doğru ucu bulduğunuzda çözülüyor lakin bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Bunun dışında kulağınıza taktığınızda rahatsız eden bir kulaklık değil.

 

Tamamen yok hissi vermese de epey rahat olduklarını söyleyebiliriz.

skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Çok kolay sürülebiliyor olması Am05’i sadece telefonunuzla kullanabilmenize olanak veriyor.

 

İyi izolasyonu da dış mekân kullanımını daha iyi hale getiren bir şey. Ancak mikrofona sahip olmaması ve 2.5mm kablo onu çok iyiden iyiye düşürüyor.

 

Burada ürünün amacının iyi ses kalitesi olduğuna dikkat çekmek isteriz.

skor
9
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

İşte burada chi-fi kulaklıkların güzellikleri başlıyor. Öncelikle markanın sıcak ve V-shape ses anlayışından farklı bir şekilde bu kulaklık dengeli çalıyor, hafif makyajlı nötre yakın bir ses söz konusu.

 

Am05’in 32ohm empedansa ve 115dB hassasiyete sahip olmasıyla kolay sürülebilir olduğunu ve telefonla rahatça kullanabileceğinizi söyledik ancak atlanmaması gereken bir husus var: bu kulaklık tam potansiyelini iyi bir kaynak eşliğinde gösteriyor. Burada bu potansiyelden yararlanmak kullandığınız amfinin ya da DAP’ın kalitesine bağlı.

 

Ses, teknik anlamda baktığımızda balanslı armatürlerin doğası gereği net ve çözünürlüğü yüksek olduğu anlaşılıyor. Burada 5 sürücünün ve 4 yollu crossoverın etkisini enstrüman ayrımında fark ediyoruz. Bu çok başarılı enstrüman ayrımı sayesinde ferah, rahat ve etkileyici bir sunum var.

 

Tonal anlamda sesi değerlendirdiğimizde biraz parlak çalan bir iem olduğu hemen fark ediliyor. Parlak kelimesi sizi korkutmasın çok ıslıklı ya da sibilanslı bir ses yok sadece vokaller önde olacak şekilde üst frekanslarda ufak bir tepe var. Mid-bass bölgesinde biraz soluk çalan bu kulaklık üst frekanslara doğru gittikçe daha heyecan verici bir hal alıyor. Tizler yüksek doğruluk ve detaya sahip olmakla birlikte gayet iyi uzuyor. Midler sahnede önde yer almakla kalmıyor; rahat, gerçekçi ve detaylı çalıyor. Am05 ile müzik dinlerken duyduğunuz sesin tınısının son derece doğal olduğunu fark edebilirsiniz. Canlı kayıtlarda enstrümanların ve vokallerin gerçekçi bir şekilde duyulması da cabası.

 

Gelelim burada bizi üzen kısma. Kulaklık kaliteli,  kablo iyi hoş ancak bu kulaklık ve bu kablo yanlış bir eşleşme olmuş gibi görünüyor. Saf bakır ve bakır alaşımlı kablo ile daha dengeli çalan bu kulaklık eksi bir özellik olan parlak çalışını biraz da beraberinde gelen gümüş kablodan alıyor. Özellikle saf bakır kablo ile daha dengeli ve gövdeli/gevrek çalmasından ötürü bu kulaklığı saf bakır bir kablo ile eşleştirmenizi öneririz.

 

Duyduğumuz sesi ayrışma ve sahneleme açısından ele aldığımızda genel anlamda ortalamanın çok az üzerinde sahne genişliği görüyoruz, daha iyisi olabilirdi. Öte yandan derinlik gayet iyi. Ses kulağınızın dibinde çalmıyor, aşırı olmasa da uzakta çalan bir yapısı var diyebiliriz. Tabi parlak kadın vokaller yer yer yakınlaşabiliyor. Ayrışma söz konusu olduğunda katmanlama epey başarılı, enstrümanlar kulağa hoş gelecek şekilde konumlandırılmış ve bas yüzeye çarpmaktan ziyade derinden geliyor. Duyduğumuz pürüzsüz üst frekansların parlak çalmasına rağmen iyi ayrışmasına, karışmamasına dikkat çekmek isteriz.

 

Bir kulaklığı iyi yapan bir başka konu farklı müzik türlerini iyi şekilde duyurmasıdır. Am05 için, hangi müzik türünü dinlerseniz dinleyin eğer aşırı uç tonal beklentileriniz yoksa bir başka deyişle basshead değilseniz doyurucu sonuçlar alacağınızı söyleyebiliriz. Örneğin hem klasik müzikte hem de çeşitli pop-trap tarzı müziklerde iyi performans gösteriyor desek yanlış olmaz.

 

Kulaklık altın vuruşunu ise detay alımı kısmında yapıyor. Sesin sadece detaylı olması “iyi” olması için yeterli değildir. İyi olması için “doğru ve tutarlı” sesin detaylı olması gerekir. İşte am05 tam olarak bunu yapıyor. Özellikle midlerde detayları çok başarılı, birçok enstrümanı bulamaç etmeden ayrı ayrı detaylı bir şekilde duymanızı sağlıyor. Bu fiyat bandında benzersiz olmasa da güzel bir detay alımı var ve diğer yetenekleriyle birlikte oldukça tatminkâr bir performans sergiliyor.

 

Sona yaklaşırken bir adım geri gidip bütüne baktığımızda 300USD fiyat etiketiyle am05 rekabetçi bir performans sergiliyor. Bazı ufak kusurları olsa da başarılı ve ortalamanın üstünde bir kulaklık. İBasso burada f/p olarak iyi bir iş ortaya koymuş. Analitik ve doğal ses sevenler için iyi bir seçenek olduğu kanaatindeyiz.

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Empedans32 Ohm
Kulaklık TipiKulak İçi
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Düz (Örgülü)
Hassasiyet115 dB SPL/V
Frekans Aralığı10 Hz - 40.000 Hz

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.6
iBasso AM05 Kulak İçi Kablolu Kulaklık
iBasso AM05 Kulak İçi Kablolu Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.8
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.