Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser IE 300 High-End Referans Kulak İçi Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
9

Tasarım9
Malzeme Kalitesi9
Konfor10
Günlük Kullanım7
Ses Kalitesi10

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
6.4

Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Konfor6
Günlük Kullanım6
Ses Kalitesi5

Fiyatı

Sennheiser IE 300 High-End Referans Kulak İçi Kulaklık
Sennheiser IE 300 High-End Referans Kulak İçi Kulaklık
Mağaza Kulaklık Logo
6,999 TL
Mağaza Kulaklık Logo
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

İtiraf etmemiz gereken iki şey var. Birincisi; kulaklik.com ekibi olarak “Ses”’i, dinlemeye, duymaya aşığız. İkincisi; incelemek için elimize aldığımız her ürün bizi heyecanlandırmıyor. O kadar iyi olamayabiliyorlar. 

 

Bu yazımızda ki inceleme konuğumuzu elimize aldığımızda ise; heyecanımızı anlatmaya kelimeler yetmiyor.

 

IE 80 S’i incelemiştik. Markanın üst-orta sınıf fiyat bandında ki yerini bir kaç senedir koruyan; bazı açılardan hakikatten başarılı, saf “Ses Kalitesi” konuştuğumuzda ise açıkçası 2020’li yıllarda, rakipleri ile başa çıkamayacak seviyede bir kulaklıktı.

 

IE 300, IE 80 S’in yerini aldığını düşündüğümüz; her açıdan çok farklı bir kulaklık. Çok daha detaylı, çok daha yüksek çözünürlüklü, çok daha iyi!

 

IE 300, uygun fiyat bandında yakaladığı üstün Teknik performans ve eğlenceli tonal karakteri ile, herkesin kulaklığı.

 

 

Hadi yakından bakalım!

ArtılarıÜstün KonforMMCX Bağlantısı İle, Tamamen Çıkarılabilir KabloBalanslı Kullanım MümkünÜstün Malzeme KalitesiGöz Alıcı TasarımEnerjik, Eğlenceli Ve Gövdeli SunumŞiddetli Ve Otoriter Bas KarakteriŞeffaflık Ve Çözünürlük; İyi Bir Seviyede
EksileriGövde her MMCX Kablo İle Uyumlu DeğilSlikon Uçlar; Bazı Kulaklar İçin Kullanılacak Gibi Değil, Arada Kalan Boşluk Sebebi İle Alt Frekanslar Denklemden Eksiliyor
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

IE 300, Sennheiser odyofil kulaklıkları kategorisi özelinde, tamamen yenilenmiş tasarımsal özellikler barındırıyor. Bu başlık altında konuşacağımız çok şey var. Hadi önce kutuyu açalım 😊

 

Sunum

 

IE 300, premium bir sunum ve birçok aksesuar ile bizi karşılıyor.

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

 

·       IE 300

·       1 Adet Ayrılabilir MMCX Kablo

·       Temizleme Aparatı

·       3 Çift Silikon Kulaklık Uçları (S/M/L)

·       3 Çift Köpük kulaklık Ucu (S/M/L)

·       1 Adet Taşıma Çantası

 

IE 300, kabloyu kulak çevresinde konumlandırılarak takılan, kulağın içerisine girdiğinde kaybolacak kadar ergonomik bir dizayna sahip, kablonun gövde üzerinden tamamen ayrılabildiği, MMCX soketli, ince ve hafif bir kulaklık.

 

Gövde o kadar güzel, sade ve karizmatik gözüküyor ki; ağırlığı ve boyutları, tepe model IE 900 ile aynı olan bu kabini, abisine karşı tercih edebileceğimizi düşünüyoruz.

 

Pürüzsüz yüzey materyali üstünde, bir galaksi içerisine yayılmış yıldızları andıran parlak noktalar yer alıyor. Bu küçük noktalar; uzaktan bakıldığında beyazlarmış gibi gözükse de, yakınlaşıldığında görülüyor ki, aslında beyazın maviye ve kırmızıya kaçan tonlarına yayılmış bir desen bu. Yıldız fotoğrafçılığı ile uğraşan veya genel olarak uzaya ilgili okurlarımız bilirler ki; gerçekten de yıldızlara bakıldığında; bir teleskopla veya uygun çekim ekipmanlarıyla, yıldızın gezegenimize olan uzaklığına göre, rengi değişir. Diğerlerinden daha uzakta konumlananlar, kırmızıya kaçar. Buna “doppler etkisi” denir. Ufak ama hayran bırakan bir detay. Muhteşem gözüküyorlar!

 

Kırmızı olan ama yıldızlarla hiçbir alakası olmayan başka birşey de, sağ kabin MMCX soketinin etrafı. Burada bu renk, hangi tarafın hangisi olduğunu anlama süresini kısaltan, her zaman hoş karşıladığımız bir eklenti.

 

MMCX girişler evrensel uyumlulukları ile öne çıkan pek popüler bağlantı biçimleridir. Dünya üzerinde ki pek çok kablo üreticisi, hali hazırda bu giriş için uygun bir çok alternatif kablo modeline sahip durumda oldukları için, aynı girişe sahip bir kulaklık alarak; beraberinde stok kablonuzu tercih ettiğiniz başka marka bir kablo ile kolaylıkla değiştirebilme imkanına sahip olursunuz.

 

Kablo kalitesi ve türü, bu seviyede ki hassas kulaklıklar için, etki sahibi güçlü bir faktördür. IE 300 ile eşleştimek isteyebileceğiniz bir saf gümüş kablo, örneğin; şeffaflık seviyesini arttırabilecekken, tonal karakteri parlaklık uçurumunun sınırına itebilir. Bununla birlikte kalın çaplı bir saf bakır kablo tercihi, daha sıcak bir sunum ile sonuçlanacaktır.

 

IE 300 bu açıdan avantajlı bir kulaklık ve evet, bir çok MMCX “After Market” kablo burada tam bir uyumluluk sergileyebilecek durumda olmasına rağmen, maalesef hepsi değil!

 

Modelimiz üzerinde yer alan MMCX soketleri etrafında ki koruyucu gövde eki, burada bazı kablo çeşitlerini kabul etmeyecek bir yapıda. Biz elimizde bulunan bir çok “After Market” kablo çeşidi ile bir eşleşme sağlayamadık. Tasarım kriteri altında değerlendirdiğimiz bu özellik, daha uyumlu bir yapıda olsaydı; kritere gönül rahatlığı ile tam puan vermeye hazırdık.

 

Bu cümlelerin aynısını IE 900 incelememizde de söylemiştik. Çünkü modeller arası kullanılan kablolar ve bağlantı soketleri birebir aynı.

 

Kabini kulağınıza taktığınızda, dışa bakan tarafta kalan yüzeyde füme renkte “Sennheiser” logosu mevcut. Sadeliği bozmayan, minimalist bir detay. Logonun yanında hava boşluğu bulunuyor. Kabin içerisinde biriken basıncı azaltmaya yarayan bu boşluk, bir çok kulaklıkta karşılaştığımız bir akustik tasarım. Kabin basıncının, kabin içerisinde kaldığı yapılar teorik olarak daha hızlı diyafram hareketleri ile sonuçlanıyor olsalar da, çok büyük bir dezavantaja sahip oluyorlar. Sürücünün toleransı ciddi şekilde azalıyor ve yüksek ses seviyelerini kaldıramayacak bir performans seviyesine düşüyor. Tabii, ideal bir dünyada yaşamıyoruz; burada o kadar çok faktör devreye giriyor ki, herşeyin daha farklı olduğu ürünlerle de karşılaşınca, şaşırılmamalı.

 

Kanal kısmı, yani kulak deliğinizin içine giren kısım, kısa. Yinede, yeteri kadar uzun denilebilir. Fazla uzun olduğunda bu konfor açısından olumsuz bir etkiye sahip olabiliyor. Biz burada yaklaşık 30 derecelik bir açı görüyoruz. Bu, sahneye olumlu etkisi olan bir tasarım öğesi.

 

Gövde kalitesi üst düzey olmasına rağmen, kablo kalitesi sadece, iyi. Biz; örgülü, gümüş kaplı bir bakır kablo görmeyi dilerdik. Chi-Fi pazarında çok daha iyi seçenekler mevcut. Bu bir gerçek.

 

Stok kabloların kulak arkasına denk gelecek kısımları; hafızalı. Bu tarz bir tasarım, kulaklığın kulak üstünde ki stabilitesini arttırarak günlük kullanım ve aktif hayat senaryolarını daha uygun bir hale getirirken, çoğu kullanıcının bu tasarımı tercih etmemesiyle birlikte, genellikle bir ayrım yaratıyor diyebiliriz.

 

3.5mm çıkış ucuna sahip stok kablomuzu, ister marka özelinde sağlanan 2.5mm ve 4.4mm(IE 900 Kabloları) kablolar ile değiştirebilir, istersek de uyumlu bir başka MMCX kablo satın alarak güncelleştirebiliriz. Zaten anlamış olduğunuz gibi, evet, IE 300’ü balanslı yapıda da kullanabilmek mümkün. Yaşasın MMCX soketleri!

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

IE 300, sanıyoruz ki şuana kadar dokunduğumuz en premium plastik yapıya sahip kulaklık. Pürüzsüz, çok sert ve kaliteli bir gövde bu. Abisi IE 900 ile kıyaslandığında, tabii IE 900’ün 1. Sınıf yekpare aluminyum gövdesi, modeli malzeme kalitesi açısından öne çıkartan ciddi bir artı; bizden bu kriter altında tam puan almayı başarmıştı!

 

IE 300’de durum biraz farklı. Evet çok iyi, evet 0 şikayetimiz var, bayıldık! Ama 300 dolar fiyat bandında rekabet o kadar fazla ki; bu aralıkta çok uçuk tasarımlarla karşılaştığımız modeller olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

 

Bu yüzden, IE 900 gibi; çok fazla abartılacak bir yanı olmasada, elinizde üst sınıf bir ürün tuttuğunuzu size hissettirmiş, Sennheier.

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

IE 300 o kadar konforlu ki, kulağınızda adeta kayboluyor! Bu kulaklığı kullanmak bir zevk. Resmen çıkarttığınız zaman, kulağınız kendi halinde kaldığında, daha konforsuz hissediyorsunuz. Tamam şaka! Tabii ki son cümle abartıydı, ama iyi niyetle yapılmış bir abartı; burada ki şaşkınlığımızı vurgulamaya çalışıyoruz.

 

Model konfor kriteri bazında ele alındığında, rakipsiz.

 

Gövde, yalnızca 4 gram ağırlığında. Tüy gibi kabin, pürüzsüz dış materyal ve eşit dağıtılmış ağırlık merkezi ile birlikte, vücudunuzun bir parçası haline gelebiliyor.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

IE 300, müzik dinlemek için yaratılmış bir kulaklık. Bünyesinde bir mikrofon ve herhangi elektronik bir özellik barındırmıyor. Sağladığı pasif izolasyon, özellikle kutu içeriğinde bize sunulan hafızalı sünger kulaklık uçları ile birlikte, oldukça başarılı.

 

Toplu taşımada ya da gürültülü her hangi bir ortamda, özellikle yüksek sesli müzik dinlerken, müziğinizden başka bir ses duymayacağınızı söyleyebiliriz. Genel tüketicinin günlük kullanım ihtiyaçlarına yetebilecek bir kulaklık olmadığını, 50 tane elektronik özellik barındıran kulaklıklara kıyasla görebilmek mümkün.

 

Lakin yumuşak, dengeli ve müzikal ses karakteri ile uzun saatler kullanılabilinen, yorucu olmayan bir karakterde olması,  IE 300’ü her odyofilin uzun kullanım senaryoları için tercih edebileceği, rüyaları süsleyen bir kulaklık yapıyor.

 

Bir eksi; kablo da microphonics efekt mevcut, ama o kadar da rahatsız edici değil 😊

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

IE 300; takar takmaz farkedebileceğiniz eğlenceli tonal rengi ile, markanın yeni imza ses karakterini temsil ediyor. Bu durum bizi çok heyecanlandırdı. Adeta bir dönüm noktası…

 

IE 8i, 80 ve 80 S, önceki orta sınıf modeller, teknik performansları açısından amiral gemileri IE 800 ve 800 s’in çok gerisinde kalıyorlardı. Başka bir söyleyişle, 800 ve 800 s, çok çok üst seviyede yer alan ürünlerdi.

 

Yeni IE 300 ile birlikte bu açık artık eskisi kadar geniş değil. IE 300, önceki orta-üst sınıf modellerden çok daha iyi bir kulaklık. Her anlamda… Sennheiser’ın 300 dolar aralığı performans seviyesi, artık hiç olmadığı kadar yüksekte.

 

Kabin, markanın pek populer 7mm teknolojisi beraberinde geliştirilmiş bir dinamik sürücüye ev sahipliği yapıyor. 16 Ohm empedansı ile; model pek kolay sürülebilen bir yapıda gibi gözüksede, IE 300’ün potansiyeli yüksek bir kulaklık olduğu gerçeğini akıldan çıkartmayıp, kulaklığı kaliteli kaynak, amfi ve daclarla eşleştirdiğinizde, bunun karşılığını fazlasıyla alırsınız. Biz, IE 300 ile Astell & Kern SR 25’in çok iyi bir eşleşme olabileceği kanaatindeyiz. Böylesine renkli kulaklıkları, benzer doğrultuda aksanlara sahip renkli kaynaklar ile eşleştirirseniz; belirli noktalarda ki tepe ve çukur noktaları dengeyi bozacak sınır eşiğini aşabilir. Örnek olarak; IE 300’ü FiiO Q3 gibi amfilerle eşleştirmenizi önermeyiz. IE 800 S’i, aynı amfi ile birlikte önerebilirdik.

 

6-20000 Hz frekans aralığı ile birlikte modelin; 5- 48000 Hz aralığında röprodiksiyon yapabilen abisi IE 900’den çok daha dar bir alanı kapladığını duyabiliyoruz. Nasıl duyabiliyoruz? Biz yarasa mıyız? İnsan duyma aralığı zaten 20000 Hz’e kadar değil miydi? Hatta çoğu kişide 17 – 18 kHz? Evet öyle, duyduğumuzu söylediğimiz fenomen 20-50 kHz arası frekanslar değil, bu kadar geniş bir aralığı mükemmel şekilde üretebilen sürücünün” duyma aralığımızda ki frekanslara yönelik etkisi…

 

IE 300; tiz uzantısı (Extension’ı) geniş bir kulaklık değil. Model yalnızca 20 kHz ile sınırlı olmakla kalmayıp, 15 kHz’den sonra ciddi Cut-Off’a giriyor. Hava frekansları dediğimiz bu bölge; müzik içerisinde iyi miktarda mikro-detay barındıran, sahne de ki “ferahlık” algısını yaratan kısımdır. Kulaklık bu açıdan IE 800, 800 s ve 900 ile boy ölçüşebilecek gibi değil.

 

Ama zaten ölçüşmesini bekleyen de yok. Bu durumun bazı avantajları bile var. Kusursuz kayıt altına alınmayan parçalar, hava frekansları bölgesi belirgin ve önde olan kulaklıklarda, hatalarıyla öne çıkarlar. Böyle kulaklıklar kaliteli kayıtlar ile ağzınızı açık bırakacak detaylar üretebilirken, kalitesiz kayıtlar eşliğinde kullanılmaları tam bir işkence haline gelebilir. Bu anlamda, IE 300’ün, aynen Astell & Kern Diana gibi (o kadar olmasa da), hata affedebilen bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.

  

IE 300; alt frekans aralığının tümünde, ciddi bir aksana sahip, gövdeli ve derin baslara üreten bir kulaklık. Sub-bass’lar, yani en alt frekanslar; yaklaşık 50 Hz’e kadar ortalamada 7 dB’lik, mid-bass’lar ise, yaklaşık 100 Hz’e kadar ortalamada 5dB’lik bir aksan ile, frekans aralığının bütününe hükmetmek üzere tonlanmış diyebiliriz. Burada Sub-Bass’lardan çok Mid-Bass duymadığımızı mutlulukla söylemek isteriz. Yoğun bas karakterli kulaklıklarda durum genelde böyle olmakla birlikte, boğucu hissiyat beraberinde oluşturuluyor. Extension süper; IE 900’ün sadece bir adım gerisinde.

 

Sub-Bass’lar dokusal anlamda iyi biçimlenmekle birlikte, kusursuz değil. Miktar olarak yoğun olmaya çalışılırken, çözünürlük kaybı yaşanıyor. IE 300’ün daha dengeli tonlanmış bir parallel evren versiyonu, daha yüksek çözünürlüklü alt frekanslar üretebilirdi; IE 900’e benzer şekilde… IE 300’ü sıklıkla IE 900 ile karşılaştırmamızın sebebi; aslında IE 300’ün, abisine benzemeye çalışırken bir şeyleri o kadar iyi yapamayan, tecrübesiz ama enerjik bir çocuk havası veriyor olması…

 

Mid-Bass dokuları yine iyi, ancak sınıf lideri değil ve sürücü hızı; atakları olması gerektiğinden daha yayvan ve uzun sürede üreterek, tonal rengin sıcaklığına katkıda bulunan bir yapıda.

 

Sennheiser’ın aldığı genel eleştirilerden biri; bir çok modelinde yeteri kadar şiddetli alt frekans karakteri barındırmamasıydı. IE 300 bu eleştirilere karşı tasarlanmış, bir çok odyofilin “Sennheiser İmza Karakteri”’nde duymaya alışkın olduğu nüansları, farklı ve yeni; enerjik ve güçlü bir perspektifde dinletmeye hazır bir kulaklık.

 

Keyifli, sıcacık ve güven verici bir dinleti; kritik dinleme seansları için biraz “Boomy” kaçsada, keyif saatleri dahilinde bu IE 300’ün işi…

 

Upper-Bass bölgesinden Lower-Mids bölgesine pürüssüze yakın bir geçiş sağlayabiliyor IE 300, birazcık ortalık karışıyor, baslar mid bölgesine birazcık burnunu sokuyorlar, ama sadece birazcık... Bu kadar yoğun alt frekanslara sahip bir tonal renk için bu Teknik başarım, etkileyici sayılabilir.

 

Erkek vokaller ve benzer frekans aralığında bulunan enstrümanlar geri planda kalmayıp, gövdeli ve tonal ağırlıklarını koruyarak, çoğu Sennheiser’da gördüğümüz lower-mid karakterinden pek farklı bir duruş sergiliyorlar.

 

IE300 midlerin öne çıkarıldığı bir kulaklık değil, ancak yüksek enerji ve hıza sahip parçaları üretme konusunda iyi bir iş çıkarabiliyor.  Burada iyi miktarda berraklık ve çözünürlük de duyabiliyoruz.

 

Popüler türlere daha yakın bir tonaliteye rağmen, IE300 midlerin çarpıcı biçimde vurgulandığı yaylı enstrümanları ve piyano konçertolarını üretirken, bizce kendini dinletmeyi başarabiliyor.

 

Midler genel olarak kulağa doğala yakın ve gür geliyor. Tabii ki duyduğumuz en dengeli sunumlardan biri değil. (Örnek: IE 800 S) Yinede; bölgenin biraz geri planda kalıyor olması ve upper-mid bölgesinde ki extension eksikliği, özellikle kadın vokal dinlerken; keşke biraz daha farklı, daha öne çıkarılmış bir sunum ile çalsaydı, dedirtebilir.

 

Bu fiyat aralığında ki bir çok “V” karakterli kulaklığın aksine, lower-treble, midlerle benzer kaderi, geri planda kalma senaryosunu paylaşarak; ancak 4 kHz’den sonra kendilerini göstermeye başlıyor.

 

IE 300 üst frekansları; iyi miktarda detay üretebilmek üzere yüksek enerjiyle dolu fakat rahatsız etmeyecek kadar da kibar. Parlaklığın sınırında; keskin değil. 10 kHz bölgesinde uygulanan bir kısılmayla birlikte, perküsyon enstrümanları ve “s” sesleri gibi, çınlama yapabilecek tiz faciaları; güvenli hale getirilmiş gözüküyor.

 

6 – 10 kHz arası verilen aksan; kulaklığın aslında imza karakterinin vurgulandığı, baslarla birlikte duyduğumuz en öne çıkan aralık. Bu tepe noktası, mid bölgesinde yer alan herşeye; vokallere, enstrümanlara vs. bir miktar yapaylık katıyor. Burada IE 900 ya da IE 800 S kadar gerçekçi bir sunum olmadığı aşikar.

 

IE 300 herhangi bir anlamda, klostrofobik hissettirmiyor ancak 15 kHz sonrasında ciddi bir cut-off mevcut. Bu bölgenin eksikliği, hava frekansları dediğimiz aralığın; kulaklığın “ferahlık ve berraklık” seviyesini düşürüyor. Bu yine, IE 800 S ve IE 900 gibi amiral gemisi kulaklıklara kıyasla; arada ciddi bir farklılık oluşturuyor. Extension önemli 😊 Aynı HD 600 ve HD 660 S gibi…(HD 660 S’de, HD 600’e kıyasla bu anlamda bir eksiklik duyuluyordu.)

 

Sahne devasa büyüklükte kurulmuyor. Genişlik ve uzunluk perspektiflerinden değerlendirildiğinde, ağzımızı açık bırakacak herhangi bir yanı yok; bununla birlikte, bu fiyat etiketine sahip her üründe görmediğimiz bir derinlik, duyulabilir vaziyette.

 

Tek adet dinamik sürücülü bir kulaklığa göre; enstrüman ayrımı ve konumlandırma gerçekten iyi. Buna rağmen, çok sürücülü IEM’ler özelinde değerlendirilde, genellikle çok daha ekstrem başarım seviyeleri duymuşluğumuz var.

 

Kompleks parçalarda, mid / sub-bass bölgesi özelinde sıkıştırılmış bir hissiyat duyumu dışında, IE 300 genel olarak sesi parçalarına ayrıştırabilecek kadar hızlı; katmanlama başarımı iyi.

 

300 dolar fiyat aralığı tartışmasız pazardaki rekabetin en yüksek olduğu alanlardan biri ve ciddi iyi rakipler mevcut. Öyleyse IE 300’ü farklı yapan yanlar neler? Neden tercih etmeliyiz?

 

Bazı kullanıcalar Sennheiser müşteri memnuniyeti ve güvenilir marka isminin verdiği huzuru yakalamak adına, bu kulaklığı tercih edecektir. Bu gayet normal…

 

Önceliği ses olanlar için; IE 300 çok keskin hatlara sahip olmayan bir V karakteri doğrultusunda, gerçek bir müzikalite ve detaylı bir deneyim sunuyor. Bunu yaparken sibilansa ve rezonansa girmeyerek, rahatınızı bozmadan ilgiyi üstünde tutmayı başarıyor.

 

IE 300, markanın son geliştirmelerinden biri olarak, orta-üst sınıf odyofil kategorisinde, IE 80 S’in üzerine çok şey koyarak, övgülerimizi hak ediyor. Bizce; ciddi bir yükseltme olarak düşünülebilir.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
İncelemeye başlarken öncelikle ülkemiz için güzel bir atılım olacak ve bilgiyi yayacak kulaklik.com sitesi adına kendimi kısaca tanıtmalıyım. Ben Mahir Efe Falay iki kedi babası, evli ve uzman psikoloğum; donanımhaber sitesi kulaklik bölümü emekli yöneticisi, kulakligim.web.tr 'den sonra kulakligim.net sitesinin sahibi, NBBA (No Bullshit Budget Audio) Chi-fi Seekers grubunun moderatörü, kulaklıkta teknik özellikler aşığı ve çeşitli kulaklık markalarının Türkiye inceleme turunun organizatörüyüm. 300'den fazla incelemeye imza attım. Kulakligimnet adında bir instagram sayfam var. Yanında da kulaklıkla alakalı çeşitli facebook gruplarım. Sitemizde yıllardır ayrı kaldığım Sennheiser markasından Çin'in yükselen gücü chi-fi akımına cevabı yeni ie serisi ile Sennheiser ie300 İncelemesi burada. Eskiden kulaklık demek Sennheiser demekti. Geçen yıllardaysa kulaklık bölümünü satmaya hazır olduğunu duyurdu. Düşündürücü.. Kutu, Kutu İçeriği, Sennheiser ie300, Kablo Şık bir kutusu var. Çeşitli dillerde oldukça bilgilendirici. Kutuda ie300 gömülü olarak sizi karşılıyor. Ayrıca bir taşıma çantası ve köpükle silikon (ama köpük filtreli) kulak uçları çıkıyor.
Malzeme Kalitesi
Uzun zaman sonra ilk Sennheiser dinlememde, hele kulaklık orta seviyenin girişinde fiyatlıyken, tüm dünyayı saran nötr ve aydınlık arası tınılı Chi-fi akımına rağmen hiçbir ders almadıklarını görmek üzücü. Estetik anlamında okey. Granit görünümlü koyu renk plastik kasayı görmezden gelebilirim. Sonuçta bu Sennheiser, ağır durmak zorunda. Amfiye takınca yani halihazırda güçlü bir telefondan fazla güç alınca biraz iyileşmesi olmasa eski hataları ie80 yanında düşünebilirim.
Konfor
ie300'ün herşeyden önce güce açlığı orada. Popüler müzik telefonu v30+'la bile son seste kulak acıtmıyor ki ben inceleme yaparken 50/100 seste dinlerim ve bu seviyede sesin bana ortalamadan biraz yüksek gelmesini beklerim. Aynı zamanda kablo dış yüzey sertliğinden dolayı üstünüzde gömlek bile varken mikrofoniks yani kablo sesi az değil. Kafanızı hiç kımıldatmazsanız başka.
Günlük Kullanım
Amfili ie300 Bu bölümde incelemelerimde bolca kullandığım q5k kullanacağım. Şimdilik en başarılı LDAC destekli kibrit kutusu ebatında Qudelix Q5K. Q5K'da 25mV güç verince 60/100 ölçüsünde ses oldu ve epey topladı. Bunda kısmen amfinin verdiği güç, kısmen de amfideki minimum phase fast roll off filtresinin etkisi oldu. Bu ses filtresi yardımıyla midler dengelenip sonuçtaki ses dengelendi. Baslar hizaya geldi, parçaya göre alakasızlık azaldı ve tizler güçlendi. Elektronik müzik denge ve yükselen midlerle daha dinamik hale gelip keyif kazandı. Ancak baslar hala aşağı inemiyor. Laid back sunum değişmedi. Sesteki doku ve derinlik arttı. Tüm teknik özellikler bir parça iyileşti. Tizler daha yükseğe çıkıp sivrilebildi. Hala o normalde rahatsızlık verebilen notalardaki saksafon ile başlayan parçada rahatsızlık yok. Katmanlama ve detay ölçtüğüm parçalarımda hacimli olmasa da arkaplan daha önem kazandı. Sennheiser ie300 İncelemesi Son Söz Sizlere almayın demek istemem. Ama alacaksanız kaynak olarak Samsung'un orta/üst modelleri veya LG V30+ veya en az Fiio btr5 veya Qudelix q5k gibi bir güç kaynağını eksik etmeyin.
Ses Kalitesi
Tınısı Sennheiser klasigi olarak karanlık. Sunum laid back denen geriye yaslanmış halde. Üstünüze gelmiyor. Sahne genişliği ve yüksekliği iyi. Klostrofobik his vermiyor. Ancak derinliği yansıtmada o ölçüde iyi değil. Katmanlama da iyi değil. Referans parçalarımın birinde duymam gereken trompet ve hele ufak flüdü duyamadım. Nazikce öten kuş gibi sesi kulağıma gelmeliydi. Diğerinde de arkadaki klasik TSM enstrümanları pek duyulabilir değil. Dokulama da sanki bir perdenin arkasından gelmişçesine vokalde ve özellikle enstrümanda yeterli değil. Fakat notal ağırlık az degil ve iyi bir kayıttaki ağır ağır girişte distorsion açılmamışken akustik modda notalar duyulabiliyor. Ancak 2. Gitar veya klavye de arkadan ugrar geçerken dikkate gelmiyor. Veya gitarcının teller üstündeki minik oyunları (parmak kaydırma gibi) pek yansımıyor. Alice Cooper, İron Maiden ve İncesaz'da durum böyle. Bunların yanında 3d imajlama da zayıf. Ancak umut ediyorum ki amfi sonrası sonuçlar biraz değişecek. Bas - kısaca konuşursam - elektronik müzikte oldukça yeterli. Hacimli vuran bas çok derine inmese de ben varım diyor. Ses genel olarak sıcak oldugu için bas her an yanınızda. Bu sıcaklık ve güçlü baslar türe göre iyi güzel olsa da, gitarcı gitarını çalarken gitarın kasasına da vururken (Parmak Stili - Fingerstyle guitar) o vuruşları davulun kicki gibi hacimli duymak hem gerçekçiliği bozuyor, hemde We Will Rock You'daki gibi yere ayakla vurma gibi duymak aslını bozuyor. Halbuki adam parmaklarıyla gitarına vuruyordu. Aynı şekilde Jethro Tull'daki bas gitar da n'olamaz dedirtiyor :) Örneğin Yeni Türkü'de veya bir TSM eserinde ağır ve yavaş baslar duymak istemezsiniz. Mid segmenti vokal ve neredeyse tüm teknik detayları kapsar. O yüzden puan verecek olsam 5/10 verirdim. Bas vurmazken fena olmasa da (zira bas mid'e "akıyor"), sürücüsünün hızının ve teknik kapasitesinin yetersizliği gözüme çarpıyor. Ses alanı genel olarak havadar olsa da misal canlı kayıtta nakarat çıkışındaki narin narin çalan bir telliyi net yansıtmıyor. Bu denli kapasiteli kulakiçi kulaklıkları 25 dolara da duymuşken insan düşünüyor. Ancak hakkını yememek lazım, %100 olmasa da %80 ölçüsünde smooth yani pürüzsüz. Tiz bence hayal kırıklığı. Tiz cansız ve çözünürlük yüksek degil ve normalden erken sönümlenip - kısa kesip uzantıları gerçekçi yansıtmıyor. Eskiden bolca incelediğim KZlerde duyardım bunu. Ayrıca bir diğer ölçüm metodum olan saksafon şu şarkıda rahatsız etmiyorsa https://deezer.page.link/G82B9nD3YVqfnuR56 demektir ki tizler yükseğe çıkamıyor. Ve yine o şarkıda zengin bir smooth jazz arka planı var. Onda iyice sönük.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Konfor6
Günlük Kullanım6
Ses Kalitesi5

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Akustik PrensibiArkası Kapalı
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
NFCYok
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 7mm
Empedans16 Ohm
THD<0,08% (1kHz / 94dB)
MikrofonYok
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Düz
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
Frekans Aralığı6 Hz- 20 Khz
Kablo Uzunluğu125 cm
Kulaklık TipiKulak İçi
Kablo Giriş UcuMMCX
Ağırlık4 Gram
Suya DayanıklılıkYok
Hassasiyet124 dB (1 kHz / 1 Vrms)

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9
Sennheiser IE 300 High-End Referans Kulak İçi Kulaklık
Sennheiser IE 300 High-End Referans Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.8
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.