Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık

skor
8.9

Kulaklik.com Değerlendirmesi

Tasarım9
Malzeme Kalitesi9
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9

Genel Değerlendirme

Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık, ilgi çekici teknolojilerle dolu, spor odaklı bir kablosuz kulak içi kulaklık. İlk izlenimlerimize göre oldukça başarılı bir performans sergiledi. Güçlü baslar, net tizler ve ayrıntılı ses ile Sennheiser markasının alışılagelmiş o meşhur ses karakterini bu üründe de yansıtmış, Bluetooth 5.2 teknolojisi ile stabil ve güvenilir bağlantı sunuyor. Kulaklıklar için IP55, sarj kutusu için IP54 sertifikalarını sunuyor. Fiyatı Momentum True Wireless 4' e göre biraz daha pahalı olsa da sunduğu yüksek teknoloji ve performans ile bu fiyatı hakettiğini söyleyebiliriz. Sunduğu teknolojiler arasında kulaktan nabız ölçme ve vücut sıcaklığı ölçme gibi özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin kullanıcılar için ilgi çekeceğinden hiç şüphemiz yok. Bir diğer önemli geliştirme de dokunmatik kontroller ile geliyor. Sennheiser' ın Hızlı Dokunma Kontrol Teknolojisi dediği bu özellik ile kulaklığın yakınlarında yüzünüze yapacağınız dokunuşlar ile kulaklığı kontrol edebiliyorsunuz. Bu özelliğin şimdiye kadar ki testlerimizde çok başarılı çalıştığını belirtmek gerek. Gelin kulaklığın diğer kriterlerini beraber değerlendirelim.

ArtılarıHızlı Dokunma Kontrol TeknolojisiGüçlü bas, Ayrıntılı sesSpor ve Sağlık uygulamaları ile direkt bağlantıKulağa çok iyi uyum
EksileriSarj kutusu daha iyi olabilirdiANC daha iyi olabilirdi
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklığın şık ve modern bir tasarıma sahip olduğunu söylemek zor. Bunun sebebi ekstra sensörleri barındırması gerektiğinden ve normalden daha büyük sürücüler de bulunduğundan kulağınıza taktığınız en zarif kulaklıklar değiller. Ancak yaşadığımız deneyimde bunun bir eksi olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Çünkü kulaklık uzun sürekli kullanımlarda bu büyüklüğünü unutturacak kadar rahat. Kulak içi kulaklıklar büyük görünse de kulağınızda rahat duran bir tasarıma sahip. Yeşil, siyah ve grafit renkleri ile piyasaya sürülen kulaklığın bizim en çok ilgimizi çeken rengi ise yeşil rengi oldu.

Kulaklıklar IP55, şarj kutusu ise IP54 derecelerine sahip.

Kulaklığın tasarımsal bir diğer özelliği ise yarı açık akustik bir sisteme sahip olması. Bu özellik sayesinde Sennheiser, vücut kaynaklı oluşan sesleri ve dış farkındalığın artışını hedeflemiş.

Diğer yandan sarj kutusu alışılagelmiş Sennheiser tasarımının biraz dışında kare ve ince bir yapıya sahip. Üst kaplama malzemesi yumuşak bir dokunuş hissi veriyor. Kapak bildiğimiz menteşe sistemi yerine tasarımın kesintisiz devamı olarak yumuşak bir açma kapama sistemine sahip. Belki kapak daha sağlam olabilirdi diye düşünemeden edemedik.

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Momentum Sport, IP55 derecesine sahip sağlam plastikten yapılmış. Bu, kulaklıkların ter, toz ve hafif yağmura karşı dayanıklı oldukları anlamına gelir. Ancak tamamen suya batırılmamalıdırlar. Şarj kutusu ise IP54 derecesine sahiptir, bu da şarj kutusunun suya, tere ve toza karşı kulaklıklara oranla daha az koruma sağladığı anlamına gelir.

Momentum Sport, premium bir his vermiyor demek çok da doğru değil ancak kulaklıkları elinize aldığınızda bir çift elmas tutmuş gibi hissettirmiyor :) . Görünüş olarak Sennheiser'ın Conversation Clear Plus ürününe benziyor. Ancak, malzeme kalitesi açısından görüşünün aksine gayet işlevsel ve dayanıklı olduklarını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. 

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

Konfor için üstüne basa basa vurgulayabileceğimiz bir şey var o da; bu kulaklıklar asla kulağınızdan düşmez. Spor için kulaklık arayışında olan tüm kullanıcılaın en çok merak ettiği konuların başında gelen "kulağımdan düşer mi?" sorusunun cevabını en baştan verelim. Kulağınıza uyumlu silikon + kulak kanatçıklarını kullandığınız ve kulaklığı kulağınıza doğru oturttuğunuz durumda dilediğiniz eforda dileğiniz sporu yapabilirsiniz. Kulaklıklarınızın hareket bile etmeyeceğini çok rahat bir şekilde söylebiliriz. 

Kulaklıkların kulakta duruşu oldukça rahat ve sağlam. 2 saatlik eforlu bir kullanım sonucunda herhangi bir rahatsızlık hissetmedik ancak eğer kulağınız küçükse bu sizin için bir problem olabilir. Çünkü kulaklıkların biraz büyük olduğunu söylemiştik. 

Bu arada konfor ve aslında direkt olarak ses performansı açısından önemli bir özellikten bahsetmemiz gerekiyor. Sennheiser Momentum True Wireless 4 modelinde olduğu gibi Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık modelinde de Smart Control uygulaması aracılığıyla "Fit Test" gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sayede kullanmış olduğunuz silikon, kanatçıklar ve kulaklığın kulağınızdaki oturuşunun doğruluğunu çok başarılı bir şekilde test edebilirsiniz.

skor
8
KULAKLIK.COMİzolasyon

Sennheiser Momentum Sport bize 3 adet ses modu sunuyor. ANC, rüzgar modu, transparan duyma. Rüzgar modu ve transparan duyma modundan oldukça memnun kaldık. Özellikle şeffaf duyma modunda kulaklık kulağınızda yokmuşcasına doğal bir duyum sağlıyor ve bu özelliği dışarıda spor yaparken veya anlık çevrenizi duymanız gereken durumlarda kullanmak çok etkili oluyor.

Rüzgar modu ise hızlı koşularda, bisiklet gibi aktivitelerde rüzgarı oldukça iyi engelliyor açıkcası böyle bir performansı çok fazla beklemiyorduk. 

Gelelim ANC moduna; Kulaklığın tasarımı itabariyle çok etkili bir pasif izolasyon sağlaması pek mümkün değil. İzolasyondan kaybettiğimizi vucut kaynaklı sesleri engellemek için yaptıkları yarı açık hava geçirgen tasarımdan kazanıyor demek çok da yanlış olmaz. ANC aktifken ise bu tasarımına rağmen oldukça başarılı bir ANC sergiliyor bu açıdan iyi iş çıkardığı aşikar. Tabii ki Apple Airpods Pro 2, Bose QC Earbuds II veya Sony WF-1000XM5 gibi bir performansı yok. Özet olarak ANC görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Günlük kullanım için söyleyeceğimiz önemli özellikler mevcut. Girişte de söylediğimiz gibi Sennheiser Momentum Sport kablosuz kulaklıklar kalp atış hızı ve vücut sıcaklığı sensörü ile donatılmış. Bunun bir spor kulaklığı olduğunu düşünürsek bizce bir spor kulaklığının bize sunabileceği benzersiz özellikleri çok başarılı bir şekilde sunuyor. Eksta olarak dünya çapında nam salmış olan başarılı bir şirket olan "Polar" ile yapmış olduğu iş birliği sayesinde kulaklık tam bir spor ekipmanına dönüşüyor. Polar uygulamasından ve kulaklığın bu önemli özelliklerini nasıl kullanacağınızdan biraz sonra bahsediyor olacağız. 

Kulaklıklar 24 saatlik toplam kullanım süresi sunuyor ve 10 dk' lık hızlı şarj ile 45 dk.' lık kullanım sağlıyor. Günde ortalama 2 saatlik bir kullanım ile 6-7 gün hiç şarj etmeden çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Spor dışında kullanım için kulaklıklar normal bir true wireless kulaklıktan farksız. Söz konusu Sennheiser olunca hangi modeli kullanırsanız kullanın hep başarılı ve tatmin edici bir ses kalitesi alıyorsunuz. Zira bu kulaklıkta öyle. 10 mm' lik TrueResponce sürücüleri ile güçlü ve detaylı bir müzik deneyimi sunuyor. ANC, Rüzgar Engelleme ve Transparan Duyma modu ile donatılmış olan Momentum Sport, bu özelliklerini başarılı bir şekilde sergiliyor. Özellikle Transparan Duyma modunun çok etkileyici ve doğal bir duyma deneyimi sağladığı aşikar. Bu özellik ile hem günlük kullanımınızda hem de açık havada spor yaparken çevrenize hakim olabilmek için çok önemli. Özellikle bisiklet veya açık hava koşularında çok fazla işinize yarar. 

ANC modu ile spor salonlarında yapacağınız antrenmanlarda salonun gürültüsünden sizi izole ederek başarılı bir performans veriyor. Tabii ki inanılmaz kaliteli tüm dünya ile iletişiminizi kesen bir ANC den bahsetmiyoruz ancak işini iyi yapıyor diyebiliriz.

Bizim en çok dikkatimizi çeken ve sevdiğimiz özellieklerden bir tanesi ise Hızlı Dokunma Teknolojisi

 

Hızlı Dokunma Kontrol Teknolojisi Nedir?

En basit anlatımı ile kulaklığınızı kontrol etmek için dokunmatik kontrollere ek olarak kulağınızın yakınlarında cildinize yapacağınız dokunuşlar ile kulaklığı kontrol edebiliyor olmanız. Bu özellik ne işimize yarayacak derseniz hemen bir örnekle açıklayalaım. Örneğin; Kafanızda bere ile soğuk bir havada doğa yürüyüşüne çıktınız veya koşu yapıyorsunuz. Bere kulaklıkların üstünü kapatacağı için kontrol etmek oldukça zor olacaktır. Bu sebeple parmaklarınızı berenin içine sokup kulaklığı kontrol etmeye çalışmak yerine şakaklarınıza veya kulaklığın yakınında cildinize yapacağınız dokunuşlar ile şarkı değiştrime, duraklatma, çağrı cevaplama gibi özellikleri çok rahatlıkla kontrol edebilmektesiniz. 

Gelelim Polar Flow uygulamasına ve kulaklığın vücut veri sensörünün nasıl kullanıldığına. Sennheiser Momentum Sport sahibi olduğunuz zaman Polar Flow uygulamasına ve üyeliğine ücretsiz erişim sahibi oluyorsunuz. 

Momentum Sport, Polar Flow uygulaması ile Nasıl Bağlanır?

Kulaklığınızı telefonunuza bağladıktan sonra Smart Control uygulaması üzerinden "Sport Sensors" kısmına tıklıyoruz ve buradan bizi Polar Flow uygulamasına yönlendiriyor. Uygulamayı telefonunza indirerek üyelik işlemlerini tamamlıyorsunuz. Bir sonraki adımda cihazlar kısmından kulaklığınızı seçerek uygulama ve kulaklık arasındaki bağlantıyı gerçekleştiriyoruz. Artık kulaklığınız kalp atış hızınızı vücut sıcaklığınızı göstermek için hazır.

Tabii bu verilere bakmak için sürekli olarak Polar Flow uygulamasına girmenize gerek yok. Smart Control uygulaması üzerinde de bu verilerinize uygulama ana sayfasında ulaşabiliyorsunuz. Peki Polar Flow uygulaması ile neler yapabiliyoruz; Dilediğiniz antrenmanı dilediğiniz gibi planlayabiliyorsunuz. Örneğin; bir doğa yürüyüşü yapmak istiyorsunuz ve bu yürüyüşte 2 saatlik süre ile 3 km mesafe katederek 200 kalori yakmak gibi bir hedefiniz var. Tüm bi hedefleri çok kısa bir şekilde tanımlayıp antrenmanınızı başlatıyorsunuz. Egzersiz boyunca uygulama sizin kat ettiğiniz mesafeyi süreyi ve kulaklık aracılığıyla kalp atış hızı ve vücut ısınızı sürekli olarak analiz ediyor. Dilerseniz egzersiz sonunda tüm bu verileri inceleyebilir dilerseniz de hedefinizin neresinde olduğunuzu kontrol edebilirsiniz. 

Egzersiziniz bittiği zaman tüm verileri bir rapor halinde inceleyebiliyorsunuz. Örneğin; egzersiz boyunca kalp atış hızınız minimum 80 en fazla 130 ortalama olarak da dakikada 90 gibi... Aynı veriler vücut sıcaklığınız için de veriliyor. 

Bu verilerin doğruluğuna gelince Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık oldukça düşük bir sapma ile doğru ölçümler yapıyor. Aryıca kulaklıklarınızı neredeyse tüm akıllı saatlere ve spor uygulamalarına sorunsuz bir şekilde bağlayabiliyorsunuz. 

 

 

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Kulaklıklarla yapmış olduğumuz telefon görüşmelerinde karşı taraf sesimizi hep net duydu ancak çok gürültülü ortamlarda biraz karmaşa olduğunu gözlemledik. Konuşma esnasında mikrofonların rüzgarı oldukça iyi engellemesi artı bir yön olarak öne çıkıyor. Mikrofon performansı için çok iyi demek pek mümkün değil ancak çok sesli ortamlarda ve sakin ortamlarda şeklinde ikiye ayırırsak; kalabalık ortamlarda sesiniz karşı tarafa konuşmayı engellemeyecek şekilde iletiliyor ama çok net ve kaliteli değil, ancak sakin ortamlarda çok net ve etkili bir görüşme yapabilirsiniz.

skor
10
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklıkları kullandığımız süre boyunca ( yaklaşık 2 hafta ) en ufak bir bağlantı sorunu yaşamadık. Bluetooth 5.2 sürümü kullanan kulaklıkları bir kere telefonunuza tanımladıktan sonra, sonraki otomatik bağlantılar anında ve hızlı bir şekilde kusursuz olarak gerçekleşiyor. Bağlantı dengesizliği, kopma gibi can sıkıcı sorunları hiç yaşamadan rahatıkla kullanabiliyorsunuz. 

skor
9
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Momentum Sport'ta 10mm'lik dinamik TrueResponse sürücü bulunuyor ve bu, Sennheiser'ın son birkaç yıldaki kablosuz kulaklıklarının çoğunda yer alan 7mm'den daha büyük. Peki Neden?

Öncelikle yarı açık tasarımdan ve daha büyük bir bas performansı yaratmak için daha fazla hava itme ihtiyacından kaynaklanıyor. Kulaklığı dinlediğiniz zaman 10 mm' lik sürücülerin farkını rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Momentum Sport; ağırlıklı iyi bir bas, bol miktarda ses ve enerji sunan geniş bir ses sahnesi veriyor. Tam olarak bir spor kulaklığından isteyeceğiniz türden bir performans. Ayrıca vokallerde tatmin edici netlik seviyeleri sergiledi. Bu iyi bir performans. Her zaman söylediğimiz gibi söz konusu ses kalitesi ve netlik ise Sennheiser bu işi gerçekten ama gerçekten haddinden fazla iyi yapıyor. 

Ses kalitesine ek olarak Smart Control uygulaması üzerinden kulaklığınızı dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Dilerseniz hazır EQ presetlerinden dilerseniz Sound Check bölümünden, dilerseniz de manuel olarak EQ ayarlamaları ile her zaman duymaya alışık olduğunuz veya tercih ettiğiniz frekansları ön plana çıkarabiliyorsunuz. Biz her zaman nötr duymayı seviyoruz sizin neyi nasıl duymayı tercih ettiğiniz size kalmış :)

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Yarı Açık
Bluetooth VersiyonV5.2
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX, AptX Adaptive
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
SensörlerDokunmatik Sensörü, Cilt Algılama Sensörü
NFCYok
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 10mm
MikrofonVar
Mikrofon Frekans Aralığı100 Hz - 10 kHz
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-C
Ağırlık93 Gram (Kutu ile birlikte)
Kablosuz ŞarjYok
Batarya Ömrü27 Saat
Hassasiyet110 dB (1 kHz/0 dBFS)
Suya DayanıklılıkIP55 Sertfikası
Frekans Aralığı15 Hz - 18 kHz
THD<%0,25 (1 kHz / 94 dB)

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.9
Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Sennheiser Momentum Sport Kablosuz Kulak İçi Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.