Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kablosuz Kulakiçi Kulaklık

skor
9.5

Kulaklik.com Değerlendirmesi

Tasarım10
Malzeme Kalitesi9
Konfor10
İzolasyon9
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi10

Genel Değerlendirme

Müzik dinlemeyi seviyorsanız ve mükemmel ses kalitesi, uzun pil ömrü ve konforlu bir kablosuz kulaklık arıyorsanız, Sennheiser Momentum True Wireless 4 kablosuz kulaklık tam size göre. Sennheiser'ın imza sesini sunan bu kulaklıklar, detaylı yüksekler, net ortalar ve tanımlanmış baslarla dengeli ve zengin bir ses deneyimi yaşatıyor. Uzun pil ömrü ve ergonomik tasarımı ile günlük kullanım için ideal olan Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, gelişmiş gürültü engelleme, IP54 suya dayanıklılık ve multipoint Bluetooth eşleştirme gibi birçok özelliğe de sahip. Tabii sadece bu özelliklerle de kalmıyor. Aptx lossles, LE Audio ve Auracast gibi özellikler kulaklığı benzersiz kılıyor.

ArtılarıKayıpsız sesAkıllı sarj özelliğiAI mikrofon desteğiStabil bağlantıEtkili ANCÇok iyi uygulama desteğiKişiselleştirilebilir SesŞeffaf duyma modu çok başarılı
EksileriTasarım daha minimalize olabilirdiEn yakın rakiplerine göre daha iyi ANC olabilirdiMikrofon performansı idare eder
skor
10
KULAKLIK.COMTasarım

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, önceki modelin tasarım dilini koruyor. Kulaklıkların ve şarj kutusunun şık ve minimalist bir görünümü var. Yeni renk seçenekleri ile kullanıcıların zevkine uygun bir model seçmesi mümkün. Dış tasarımda herhangi bir değişiklik yapılmaması, yenilik hissini azaltabilir. Tek olumsuz yönü olarak bunu söyleyebiliriz. belki kulaklıklar biraz daha minimalize edilebilirdi ancak şunu söylemekte fayda var asla konforsuz bir kulaklık değil çok uzun süreli kullanımlarda dahi kulağınızda bir rahatsızlık hissettirmiyor. Yeni renklere bakacak olursak; grafit, gümüş ve bakır olarak karşımıza çıkıyor

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş bir kulaklık. Kulaklıkların gövdesi sağlam bir plastikten yapılmış ve pürüzsüz bir yüzeye sahip. Kulak uçları ve kanatçıklar yumuşak ve esnek silikondan yapılmış, bu da uzun süreli kullanımda bile rahatlık sağlar. Şarj kutusu da aynı plastik malzemeden üretilmiş ve kompakt bir tasarıma sahip.

Kulaklıklar IP54 suya dayanıklılık sertifikasına sahip, bu da ter ve yağmurdan etkilenmeden kullanılabilir.

Genel olarak, Sennheiser Momentum True Wireless 4 bluetooth kulaklık, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip. Yüksek kaliteli malzemeler ve özenli işçilik, kulaklıklara premium bir his veriyor.

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, ergonomik tasarımı ve yumuşak kulak uçları sayesinde uzun süreli kullanımlarda bile rahatlık sunan bir kulaklık. Kulaklıklar üç farklı boyutta silikon kulak ucu ve kanatçık ile birlikte geliyor, bu da kullanıcıların kulaklarına en uygun şekilde oturmalarını sağlıyor.

Kulaklıkların hafif olması da uzun süreli kullanımlarda yorgunluk oluşmasını engelliyor. Kendi deneyimimize göre 3 saat aralıksız bir kullanımda bile bir rahatsızlık hissi oluşturmadığını söyleyebiliriz.

Ancak, bazı kullanıcılar için biraz büyük olabilir ve sıcak havalarda veya hareketli kullanımda terleyen kulaklardan çıkabilir. Böyle senaryolar için kanatçıklar bu durumu önlemeye yardımcı olabilir. Farklı boyutlarda olan kanatçıklardan dilediğiniz takarak kulaklığın kulağınıza daha iyi tutunmasını sağlayabilirsiniz

Genel olarak Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, rahat bir kulaklık arayanlar için iyi bir seçenektir.

skor
9
KULAKLIK.COMİzolasyon

Sennheiser'ın MOMENTUM True Wireless kulaklıkları her zaman en üst seviyedeki kablosuz kulaklıklar olmuştur ve aktif gürültü engelleme (ANC), böyle bir kulaklığa yatırım yapan hemen herkesin aradığı özelliklerden biridir. Sennheiser MOMENTUM True Wireless 4, testlerimizde oldukça iyi bir performans göstererek %83 ortalama gürültü azaltma elde etti.

Ancak, en iyi performansı elde etmek için kulaklıkların kulağınıza tam oturması gerekir. Sonuçlarımızla uyumlu bir deneyim yaşamanız için uygulamanın az önce bahsettiğimiz Fit Test olayını yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İyi bir yalıtım elde etmek, pasif izolasyon için de önemli faydalar sağlar. Bu bağlamda, Sennheiser MOMENTUM True Wireless 4 bazı frekanslarda neredeyse 50 dB'yi fiziksel olarak bloke ederek oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Bunlar piyasadaki en iyi gürültü önleyici kulaklıklar olmasa da, kesinlikle güçlü bir aday diyebiliriz.

Bu kulaklıklar üst segmentteki diğer marka-model kulaklıklarla hemen hemen aynı performansı gösteriyor. Sennheiser kulaklıklar bazen arka plan gürültüsünü engellemekte biraz zorluk çekse de, genel olarak ANC oldukça başarılı. Sık sık uçuş yapan biriyseniz, bu kulaklıklar sizin için mükemmel bir yol arkadaşı olacaktır buna şüphe yok

skor
10
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, küçük ama önemli geliştirmeler içeren, kullanıcı deneyimini zenginleştiren bir güncelleme sunuyor. Yeni Qualcomm yongaseti ve anten tasarımı gibi içsel iyileştirmelerle birlikte, bu kulaklıklar, zaten çok iyi olan bir ürünü daha da iyi hale getiriyor. Uzun pil ömrü (tek şarj ile 7.5 saat, şarj kutusu ile 30 saate kadar), geliştirilmiş bağlantı kalitesi ve IPX4 suya dayanıklılık gibi özellikler, yoğun kullanıcılar için memnuniyet verici gelişmeler sunuyor.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kulak İçi Kulaklık, geliştirilmiş mikrofonları ve AI Voice Pickup teknolojisi ile, arka plan gürültüsünü azaltırken, sesin net bir şekilde iletilmesini sağlıyor. Bu, özellikle gürültülü ortamlarda yapılan çağrılarda avantaj sağlar. Momentum True Wireless 3 modeline göre ses kalitesindeki iyileştirmelerin yeterli olmadığı da etmek gerek. Tabii bu Sennheiser'ın ilerleyen zamanlarda yazılım güncellemeleri ile daha da iyileştirebileceği bir alan olabilir. Zira TWS3 modelinde yazılım güncellemeleri ile mikrofon kalitesi hayli yükselmişti

skor
10
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Geliştirilmiş anten tasarımı ve yeni Qualcomm yongaseti sayesinde, Momentum True Wireless 4, önceki modele göre daha güvenilir ve kesintisiz bir Bluetooth bağlantısı sunuyor. Kullanıcılar, cihazlar arası geçişlerde ve farklı ortamlarda dolaşırken bile stabil bir bağlantı deneyimine sahip olabilirler. Ayrıca, multipoint Bluetooth eşleştirme özelliği, birden fazla cihazla eş zamanlı olarak bağlantı kurmayı kolaylaştırıyor. Yaptığımız multipoint testlerinde henüz hiç bir sorunla karşılaşmadık ve kulaklıkları açar açmaz cihaza çok hızlı bir şekilde bağlanıyor ve henüz kopma sorunu veya bağlantıda dengesizlik gibi bir sorunla karşılaşmadık. Bu alanda en güncel bluetooth teknolojilerinin kullanılıyor olmasının da etkisi büyük

Bağlantı noktasında Auracast ve LE Audio özelliklerinden de bahsetmek gerekir. Auracast desteği özellikle heyecan verici. Şimdiye kadar Bluetooth iki cihaz arasında birebir bağlantı sağlıyordu. Auracast bunu genişletiyor: Bu, teorik olarak bir cihazdan aynı anda sonsuz sayıda alıcıya ses gönderilmesini mümkün kılıyor. Uygulamada bu, havalimanlarındaki veya tren istasyonlarındaki duyuruları doğrudan kulaklığınız aracılığıyla dinleyebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yalnızca ses için bir tür Wi-Fi erişim noktası olarak düşünebilirsiniz. Elbette bunu evinizde, televizyon karşısında veya akıllı telefonunuzla da yapabilirsiniz. Bu özellik ilerleyen zamanlarda bir yazılım güncellemesi ile Momentum TWS 4' e eklenecek.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Sennheiser Momentum True Wireless 4, Sennheiser'ın imza sesini geliştrirerek sunmaya devam ediyor. Detaylı yüksekler, net ortalar ve tanımlanmış baslarla dengeli ve zengin bir ses deneyimi sağlıyor. Qualcomm'un AptX Adaptive ve Lossless audio kodekleri, uyumlu cihazlarla kullanıldığında, teorik olarak daha detaylı ve derin bir ses deneyimi vaat ediyor. Uyumlu cihazlar kısmını biraz açmak gerekirse; Momentum True Wireless 4 kayıpsız sesi destekliyor ancak kullanmış olduğunuz kaynağında bu desteği sunması gerekiyor şu an için çok fazla seçenek mevcut değil. Bazı android modellerde Aptx Lossles kodeği mevcut, bu modellerde kayıpsız sese ulaşmanız mümkün.

Farklı kodekler arasındaki nüanslar, kullanıcıların çoğu için belirgin olmayabilir. Ancak kablosuz bir kulaklığın bize böyle bir seçenek sunuyor olması gayet tatmin edici. Ayrıca kulaklığın ses çözünürlüğünün smart control uygulaması üzerinden değiştirilebildiğini de belirtmek gerek. Bir diğer yenilik ise oyuncular için sevindirici.Yine ses çözünürlüğü bölümünden seçeceğiniz Low latency modu ile oyun oynarken minimum gecikme için ayrı bir çözünürlük sunulmuş bu da dikkate değer yeniliklerden bir tanesi.

Sennheiser'ın Smart Control uygulaması üzerinden sunulan geniş EQ ayarlama seçenekleri ve kişisel ses profili oluşturma özelliği, kullanıcılara kendi dinleme tercihlerine göre sesi özelleştirme imkanı sunuyor. Burada sound personalization ( ses kişiselleştirme ) özelliğinden ayrıca bahsetmemiz gerek. Bu özellikle duymayı sevdiğiniz ses için özel ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bu aşamada ses kalitesini önemli ölçüde etkileyen iki farklı özellikten ayrı ayrı başlıklarda bahsetmek gerek. Ses kişiselleştirme ve fit test özellikleri;

 

Ses Kişiselleşirme


Smart control uygulaması üzerinden EQ bölümünde yer alan sound personalization kısmına tıklayarak bir dizi adım ile sesi dilediğimiz gibi kişiselleştirebiliyoruz. Bu adımlar ise şu şekilde; önce size bir fit test öneriyor, yani kulaklıkların kulağınıza tam oturup oturmadığını test ediyorsunuz (bu özelliğe birazdan değineceğiz), daha sonra size bir ses çalarak frekansları duymak istediğiniz şekilde ayarlamanız isteniyor.

Örneğin bass sesleri az duymak istiyorsanız ibreyi kısıyorsunuz veya davul sesleri baskın olsun istiyorsanız yükseltiyorsunuz, aynı şekilde tiz sesler ve tüm frekanslar bir arada... ayarlamalar sonucunda oluşturmuş olduğunuz profilin bir haritası çıkıyor ve dilerseniz buradan da hassas ses ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde Momentum True Wireless 4 bir anda kulağınızın alışkın olduğu veya duymaktan hoşlandığınız bir frekans yapısına bürünüyor. Burada dikkat çekmek istediğimiz en önemli ve can alıcı noktası ise bassları artrımış olsanız bile tiz frekansları hala net bir şekilde duyabiliyor olmanız. Bu da sennheiser' ın o meşhur dengeli ses imzasının bir ürünü. Yani burada frekanslarda yapacağınız ayarlamalar zıt frekansların yapısının bozulmasına izin vermiyor.

 

Fit Test

Kulak içi kulaklıklar için en önemli unsurlardan birisi kulaklığın kulağınıza tam oturmasıdır. Kulağınıza tam oturmamış bir kulak içi kulaklıkta inanılmaz bass kayıpları ve genel frekans kayıpları yaşarsınız ve bu da ses deneyiminizi kötü etkiler. Sennheiser kendi geliştirdiği "fit test" ile bu sorunu ortadan kaldırıyor. Smart contol üzerinden fit test seçeneğine tıklayoruz; ilk adımda kulaklıkları kulağımıza nasıl oturmamız gerektiğini gösteriyor, daha sonra ise teste başlıyoruz. Test başladığında kulaklıklara hiç dokunmamamız gerekiyor.

Test bitiminde eğer kulağımıza tam oturmayan bir kulaklık varsa uyarı alıyoruz. Örneğin; "sağ kulaklık uyumlu değil" gibi. ve bize farklı kulak slikonları denememiz öneriliyor. Eğer iki kulaklıkta kulağımıza uygun bir şekilde oturduysa ses başarılı oluyor. Bu özelliğin gerçekten çok başarılı çalıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilerek yapılmış çok küçük bir yanlış takma işlemini bile çok rahat bir şekilde algılayabiliyor. 

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX, Aptx LL, AptX Adaptive, Aptx Lossles, LC3
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
SensörlerYakınlık Sensörü, Dokunmatik Sensörü
NFCYok
Sürücü Çapı 7mm
MikrofonVar
Mikrofon Frekans Aralığı100 Hz - 10 kHz
Batarya Ömrü30 Saat
USB StandardıUSB-C
Batarya Şarj Süresi1.5 Saat
THD<0,08% (1kHz / 94dB)
Kablosuz ŞarjVar
Suya DayanıklılıkIP54 Sertifikası
Hassasiyet107 dB
Frekans Aralığı5 Hz - 21 kHz
Bluetooth VersiyonV5.4, LE Audio

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9.5
Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kablosuz Kulakiçi Kulaklık
Sennheiser Momentum True Wireless 4 Kablosuz Kulakiçi Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.