Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser CX 300S Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık İncelemesi

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
7.4

Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
Günlük Kullanım7
Ses Kalitesi7

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
8

Tasarım8
Malzeme Kalitesi6
Konfor9
Günlük Kullanım8
Ses Kalitesi9

Fiyatı

Sennheiser CX 300S Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 300S Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

CX Serisi, markanın ülkemizde yarattığı güven ve bulunduğu fiyat bandı dolayısı ile , Sennheiser’ın en çok kullanılan kulak içi kulaklık serisi. Forumlarda, Ekşi – Sözlük gibi yerlerde, bu seri hakkında yorum yapılmış bir çok başlık ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü dediğimiz gibi, binlerci kişi, CX300, CX300 ii, CX 3.00 ve şimdide CX300S modellerini, 2000’li yılların başından beri tercih etmekte. Tabii CX1, CX2, CX5 ile başlayan modeller de mevcut. Ama CX3 serisi, bugüne kadar Fiyat / Performans açısından en çok beğenilen modelleri barındırdı.

 

CX300S, CX2.00 ve CX3.00 modellerinin yenilenmiş hali. Şuanda olduğu gibi, muhtemelen önümüzdeki birkaç sene boyunca bir çok kişinin kulağında göreceğimiz popular bir model olmayı sürdürecek.

 

Bildiğiniz gibi Sennheiser bir alman markası. Bizim tecrübemize sabit olarak Alman mühendislerde gördüğümüz bir şey, ürünün işleyişinin, motor yapısının, yani sürücüsünün önem seviyesini, diğer her şeyden üste konumlandırmaları. Yani mesela, özellikle bu fiyat bandında, o geniş Chi-Fi marketi içerisinden bir kulaklık seçecek olursanız, muhtemelen gösterişli bir sunum, taşıma kabı gibi aksesuarlar ile gelecektir fakat kulağınıza taktığınızda kim bilir nasıl bir tonal karakterle karşılaşacaksınız…

 

Sennheiser gibi firmalar, Ar-Ge’ ye yatırım yapan, ürettikleri her sürücü için ayrı ve modern üretim bantları kurup, piyasaya sürülmeden önce çok uzun sürecek kalite kontrol testlerinden onay alan ürünleri, ancak tam anlamıyla emin olduktan sonra bizlere sunan firmalar. Ekibimizde de mühendisler olduğu için, başka bir mühendisin düşünce yapısını algılayabiliyor ve bu anlamda kendilerini takdir ediyoruz.

 

CX300S, yenilenmiş, bir adet “Dinamik Sürücü” barındırıyor. Firmanın, IE800S dahil, diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi…

 

Şimdi kutumuzu açalım ve ardından; Tasarım, Malzeme Kalitesi, Konfor gibi başlıkları konuştuktan sonra, bu kulaklıklar nasıl çalıyor, onu anlatalım.

ArtılarıOldukça Hafif Ve KonforluEnerjik Ses KarakteriKaliteli MikrofonSahne Yerleşimi Ve Enstrüman Ayrımı Açısından Fıyatının Üstünde Bir Performans SergiliyorGüç Verildiği Takdirde, Alt Frekans Başarımı Her Anlamda Tatmin Edici
EksileriBazılarınıza Biraz Parlak GelebilirSes Yüksekliği, Güçsüz Kaynaklarla Birlikte Tatmin EtmeyebilirAlt Frekanslar Güç İstiyorKablo Sürtünmelerinden Oluşan Gürültüleri Duyabiliyoruz
skor
7
KULAKLIK.COMTasarım

Sunum

 

CX300s, basit ve sadece amacına uygun bir sunum ile kutusunun içerisinden çıkıyor.

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

·  Ürüne takılı olan dışında, ekstra 3 çift Silikon Uç

·  Taşıma Kılıfı

·   Garanti Belgesi ve Güvenlik Kılavuzu

 

 

Kulaklığın, kulağınızın içine giren uç kısmı açılı ve gerçek kulak yapısına uygun olacak şekilde tasarlanmış. Kabinin gövde kısmı parlak plastik, sırt tarafı ise mat plastik bir malzeden oluşuyor. Arka tarafında metal işleme Sennheiser logosu yer alıyor. Aynı şekilde, silikonun oturduğu uç kısım da, metal.

 

Kablo, 1.2m, balanssız, 3.5mm, L şeklinde açılı çıkış ucuna sahip ve bir tuşla birlikte, mikrofon barındırıyor. Kabloyu değiştiremiyoruz. Kulaklığa sabit.

skor
7
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Kabin, malzeme kalitesi anlamında Sert ve Kaliteli bir plastik ne kadar güven sağlayabilirse, o kadar sağlıyor. Tabii ki bir metal ya da seramik gövdeye benzemez ama yıllar boyu size başına bir şey gelmeden eşlik edecektir diye düşünüyoruz.

 

Kablonun yapısı sert ve dayanıklı. Kolay kolay kopacağını zannetmiyoruz. Biliyorsunuz, analog bir kulaklığın bozulacağı varsa bu genelde kablo yüzünden başına geliyor. Bu noktada sıkıntı yok.

skor
9
KULAKLIK.COMKonfor

CX300S, 12g ağırlığı ve oldukça küçük yapısı ile, takarken unutabileceğiniz kadar konforlu bir kulaklık. Kutunun içerisinden çıkan 4 farklı boyutta ki silikon uç ile birlikte, en uygun deneyimi yaşayabilmek adına hepsini teker teker denemenizi öneririz. Eğer size küçük gelirse, alt frekanslar aradaki boşluktan kaçacaklarından; baslar, olması gerekenden daha güçsüz, büyük gelirse ise; kulaklık, kulak kanalınıza tam oturmayacağı için; üst frekanslar, yani tizler, olması gerekenden daha cansız gelecektir.

 

Kulak yapınıza uygun olan en iyi boyutu belirledikten sonra, gerçekten ne kadar konforlu bir deneyim yaşattığını anlayıp takdir edeceğinizden eminiz.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Pasif izolasyon açısından bu kulaklığı oldukça başarılı buluyoruz. Kulaklıkları taktından sonra kısık seste bir müzik bile açtığınızda, sizi dış dünyadan yeterince soyutlayacaktır.

 

Kablonun T-Shirtünüz gibi biryerele sürtünmesi ile oluşan titreşimler, kulağınıza iletiliyor mu diye soracak olursanız; Evet.

 

Maalesef bu anlamda kablo gürültülerini duyuyor olmamız, tek dış katmanlı plastik kablolarda sıklıkla görülen bir durum.

 

CX300S, omni-directional, yani çok-yönlü, Frekans Cevabı: 100Hz-10000Hz aralığında olan bir mikrofona ev sahipliği yapıyor.

 

Deneyimlerimize göre, mikrofonu günlük hayatımızda kullanıyor olduğumuz çoğu kablosuz kulaklığın mikrofonlarından daha temiz, anlaşılır ve yüksek çözünürlüklü bir başarıma sahip. Burada, konumundan ötürü ağıza oldukça yakın olmasının olumlu etkisi de mutlaka sonuca dahildir.

 

Oynadığınız oyunlarda, toplantılarınızda, görüşmelerinizde bu mikrofonu kullanarak kendinizi iyi ses kalitesi ile rahatlıkla ifade edebileceğiniz yorumunu yapabiliriz.

skor
7
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Ekibimiz odyofillerden oluşuyor. Ve bu hobiye, çoğumuz, en alt segment ürünlerden başladık. Şuanda ise ofisimlerimizde onlarca ekipman bulunuyor. Ses tutkusu, odyofillik; bir noktadan sonra, hobi olmaktan çıkıp, hayatınızın bir parçası olmak üzere, bir yaşam tarzına bürünüyor. Kaliteli ses arayışında olmak ayrı bir heyecan, onu bulduğunuzda hissettiğiniz şey ayrı bir heyecan. CX300S, yolun sonu değil; aksine, henüz başlangıcı.

 

Ne diyorsunuz siz, ben günlük kullanımım için işimi görecek bir kulaklık bakmaya geldim, heyecan meyecan duymuyorum diyenleriniz belki olabilir; ama biz burada, bizim incelemelerimizi okuyacak dostlarımızın büyük çoğunluyla aynı tutkuyu paylaşıyor olduğumuzu biliyoruz.

 

Arkadaşlar, bu fiyat seviyesinde kulaklık arayan çoğunuzun kulaklarının çok fazla tecrübeli olmadığını ve dikkat ettiği özelliklerin farkındayız. Kulaklarımızın tecrübeli olduğunu, ilk olarak tonal karakter ile Teknik performans kavramlarını ayrı ayrı duyabildiğimiz zaman anlarız.

 

Bir çok kullanıcı sesi tanımlarken, basları güçlü, ses seviyesi düşük, tizleri az, midleri orta gibi tanımlar kullanır. Sesi anlatmak oldukça zor bir şey olduğu gibi, bu işin bir çok noktası; kişisel farklılıklarımız doğrultusunda farklı algılanabilir boyutta yer alır.

 

İnsan beyni ilginçtir; konu ses olduğunda: Kolay alışır, kolay da unutur. Size 1 ay boyunca oldukça parlak; üst frekansları miktar olarak baskın karakterde bir kulaklık dinletsek, ardından kulağınıza takacağınız oldukça dengeli bir kulaklık için, “karanlık” yorumunu yaparsınız.

 

Aynı şekilde, tam tersi durumda da benzer sonuç görürüz.

 

Bu anlamda, CX300S’in tonal karakterinden bahsederken, bunu yıllardır birikmiş deneyimlerimizin referansı ile onlarca kulaklığı baz alarak söylediğimizi unutmayın.

 

Tonaliteyi belirleyen bir çok unsur vardır. Öncelikle her fiziksel sistemin bir natural frekansı olur. Burada, sürücümüzün materyali, çapı, kabin malzemesi, kabin boyutu gibi parametreler; natural frekansı oluşturmuş olur. Bunu, doğal tonal karakter olarak tanımlayabiliriz belki. Titanyum sürücüler farklı çalar, ipek kubbe sürücülerse farklı.

 

Ses Konusu, basit görülen ama içeriğinde oldukça karmaşık parametreler barındıran komplike bir mühendislik alanıdır.

 

Öncelikle, bir çoğunuz bu kulaklığın “Ses Seviyesi”nin pek fazla yükselmeyeceğinden şikayetçi olacaktır. Aslında bu durum, kaynağınızla alakalı olup, telefonunuza taktığınızda ses seviyesini yeterli bulmayacağınız çoğu kulaklığı güçlü bir amfiye taktığınızda, kulağınızın kaldıramayacağı kadar yükselebileceği bilgisini vererek fakat bu fiyat bandında kulaklık alan bir kullanıcının da muhtemelen bir amfiye sahip olmayacığını hesaba katarak, CX300S’in ses seviyesinin yüksek olmadığını basit bir şekilde dile getirebiliriz.

 

Bazılarınıza hafif parlak gelebilecek, sibilanstan uzak, fiyatına göre oldukça detaylı ve yüksek çözünürlüklü, ama keskin üst frekanslara sahip CX300S. Tizleri üretirken, kesinlikle çekingen davranmayıp, tüm detayları yüzünüze yüzünüze vuran, hafif agresif davranışlar sergileyen bir kulaklık. Ama bu durum, rahatsızlık verecek boyutta değil.

 

CX300s, genel olarak V karakterli bir sunum ortaya koyuyor. Alt frekanslar ve Üst frekanslar, orta frekanslara göre aksanlı. Ortaya enerjik bir karakter çıkması düşünülerek, genel tüketiciyi mutlu etmesi planlanmış. Çünkü bu hobide ilerledikçe, kişiden kişiye göre değişse de, genellikle natural, daha gerçekçi karakterlere doğru bir yönelim oluşur.

 

Midler, gerçek enstrümanlar ve vokaller, Sahnede kendini geri planda buluyor. Bu, bence CX300S’i daha çok elektronik müziklere uygun bir kulaklık yapıyor. Vokallerde çözünürlük, üst frekanslarda olduğu gibi değil. Bu noktada ki detay başarımı, CX300S’in güçlü yanlarından birini temsil etmiyor.

 

Ama özellikle kadın vokalleri, biraz tizlere kayıyor olsada, fiyatına göre dokulu ürettiğini düşünüyoruz.

 

Sahne genişliği gene daha standart ama yerleşim ve enstrüman ayrımı, aslında bu kulaklığın fena olmadığı bir nokta. Fiyatına göre başarılı buluyoruz. Sahne’yi 3 boyutlu bir düzlem gibi düşünüp, yükseklik ve derinlik algısını da hesaba kattığımızda, sonuçta pek bir değişiklik olmadığını görüp ilerliyoruz.

 

CX300S’in alt frekans başarımı, Teknik Performans açısından gövdeli, iyi beslenirse otoriter, dağılgan ve yüksek çözünürlüklü. Fiyatına göre detaylı ve hızlı bir deneyim yaşatabiliyor ama burada, güçlü bir kaynağa bağlamak işleri oldukça değiştiriyor. Amfili ve amfisiz olarak iki farklı yorum yapmak lazım. Eğer telefonunuz gibi nispeten güçsüz bir kaynağa bağlarsanız, baslar, diğer frekansların üstünde gerçek bir otorite kuramayıp, tizlerin geri planında kalıyorlar.

 

Bizce fiyatına göre, CX300S, Teknik performans açısından tatmin edici bir deneyim yaşatıyor. Ama, kişisel olursak, tecrübeli bir kulağın tabii ki hemen sıkılacağı, oldukça sıradan bir karakteri var. Çok aksanlı V karakterleri, uzun dinleme seansları sırasında yorucu oluyor. Yinede, kısa dinleme seanslarında sağladıkları heyecan verici karakter bazılarınız için bir artı.

 

Eğer günlük kullanımınız için sıradan bir kulaklık arayaşındaysanız, CX300S her anlamda size üstün bir deneyim yaşatacaktır. Ama, bizim gibi bir Ses Tutkunu iseniz ve yolun sonunda IE800S gibi bir şaheser varsa, her kulaklıktan bir şey öğreneceğinizi aklınızda tutarak bir sonraki seviyenizi CX300S olarak ayarlayarak, fiyatına göre detaylı üretim yapan klasik V karakterini koleksiyonunuza katabilirsiniz.

 

 

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Yıllar önce aldığımda detayları hoş geliyordu sağ sol teklerdeki günüş gibi görünen işleme olsun kablosu olsun fakat günümüzde gayet normalleşen şeyler olduğu için güzeldi.
Malzeme Kalitesi
Ürünün kalitesi dışarıdan bakıldığında iyi gibi görünse de ele alınınca parlak plastiğin o hissi bir tık insanın canını sıkabiliyor.
Konfor
Yıllardır kullandığım en rahat kulak içi kulaklıklardan birisi küçük olması kulağa tam oturması ve silikonunun kaliteli olmasından kaynaklı.
Günlük Kullanım
Ürünü iş yerinde sporda bisiklette arabada kullandım kulağa oturan bir silikon ile kulaktan asla düşmüyor hafif olduğu için tek kulaklık takınca diğer kulağın sallanması yüzünden kulaklık kulağınızdan düşmüyor.
Ses Kalitesi
Basları her ne kadar bi tık yetersiz olsa da enstrüman ayrımı ve clean ses olarak çok başarılı fiyatına göre.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi6
Konfor9
Günlük Kullanım8
Ses Kalitesi9

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (Boyun Askılı)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
NFCYok
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Mikrofon Frekans Aralığı100 Hz - 10 kHz
Kablo YapısıSabit ve Düz
Kablo Uzunluğu1.2 m
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
THD<0,5% @ 100 dBSPL / 1kHz
Ağırlık12 Gram
Empedans18 Ohm
Frekans Aralığı17 Hz - 21.000 Hz
Suya DayanıklılıkYok
Kablo Giriş UcuSabit
Hassasiyet118 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
7.4
Sennheiser CX 300S Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 300S Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.8
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
Sennheiser IE 800 S High End Kulakiçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser IE80 S Kulak İçi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
Astell&Kern Diana Kulak İçi Hi-Fi Monitör Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.2
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5M Kulakiçi Kablolu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.4
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX Sport Kulakiçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.