Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
9

Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon8
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
8.6

Tasarım9
Malzeme Kalitesi8.3
Konfor9.3
İzolasyon6.7
Günlük Kullanım9.3
Mikrofon Kalitesi8.7
Bağlantı Kalitesi8.3
Ses Kalitesi9.3
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Focal Bathys bir Hi-Fi Ses kalitesine sahip kablosuz bluetooth kulak üstü kulaklık. Özet cümleyle, belki de dinleyebileceğiniz en iyi bluetooth kulaklık denilebilir.

 

Hi-Fi kelimesi; Yüksek Sadakat, Yüksek Doğruluk gibi betimlenebilir. Bunu halk dilinde çok iyi bir ses kalitesine sahip kulaklık gibi belirtebiliriz ya da bu kulaklığın içindeki USB-DAC fonksiyonu ile, bilgisayarınız ya da telefonunuza kablolu bağlandığınızda, 24 bit 192 kHz’e kadar dijital çözünürlüğe ulaşabilmeniz ile, bu sefer somut bir şekilde, Hi-Fi camiasın içerisinde gerçekten Hi-Fi etiketine sahip olmuş bir kavram olarak görebiliriz.

 

İki türlü de, ya gerçekten sadece Hi-Fi kategorisini alıp bu kulaklığın sesini o kategori de konumlandırabiliriz ya da içindeki bu eşsiz özellikle birlikte, başka hiçbir Bluetooth kulaklıkta olmayan bu özellikte birlikte, resmen gerçek anlamda yüksek çözünürlüklü bir ses sunduğunu belirterek o kavramın içerisine alabiliriz.

 

Bathys kelimesi, Bathyscape denizaltısından geliyor. Bu, tarihteki ilk araştırma denizaltısı. Focal mühendisleri ve pazarlama ekibi, kulaklığın sükunet verici, derin ve dengeli karakterini, bu terim ile bağdaştırmanın bir yolunu bulmuş.

 

Focal, 40 senelik, gerçekten akustik teknolojilerinde ve sürücü teknolojilerinde çok ilerlemiş,  farklı bir firma. Farklı çalan bir firma Fokal. Bu karakteri ya çok beğenirsin, onun dinamiğine, onun ses karakterine aşık olursun ya da atıyorum Bowers & Wilkins’e alışmışsan, Kef’e alışmışsan, Sennheiser’a alışmışsan beğenmezsin… Çünkü gerçekten özgün bir marka bu, özgün karakteri olan bir marka. Dinamik, atılgan, sıkı, hızlı ve dengelidir Focal.

 

Focal’in pasif kulaklıklarından daha önce bahsetmiştik. Radiance incelemiştik, Celestee incelemiştik. O iki kulaklıkta da alüminyum ve magnezyum alaşımlı bir dinamik sürücü bulunuyordu. Bathys, aynı bu pasif High-End kategorisi abileri gibi bir diyaframa sahip. Alüminyum-Magnezyum alaşımlı bir malzeme bu. Ama tabii ki burada ki kabinin elektronik elementler barındırmasıyla birlikte, kabin boyutundan dolayı, aktif bir kulaklık olmasından dolayı, farklı bir motor yapısı gereklilik düzeyinde bir değişiklik oldu.

 

Bunun dışında, akustik teknolojisi gerçekten aynı. Bathys, bir Hi-Fi kulaklık olmak üzere üretilmiş gibi düşünebileceğiniz, bluetooth kulaklık.

 

Bu kulaklığı, bize Focal incelememiz için gönderdi. Kulaklik.com’da da incelenmesi ve ardından test edenler kulübüne verilmesi, her meraklısı tarafından dinlenilmesi ve test edilmesi planlandı.

 

Dinleyeceğiniz en iyi ses kalitesine sahip bluetooth kulaklık olacak. Şimdiden söyleyebiliriz…

Artıları30 Saat Batarya ÖmrüÇoklu BağlantıANCAluminyum / Magnezyum Focal üretimi diyaframHi-Fi Hoparlör Sürücüsü Teknlojisine sahip sürücülerÜstün Malzeme Kalitesi - Magnezyum / AluminyumÖzgün, sanatsal ve karizmatik tasarımDinleyebileceğiniz en iyi ses kalitesine sahip bluetooth kulaklık
EksileriSes yüksekliği bir tık daha fazla olabilirdiMikrofiber kafabandında zamanla aşınmalar meydana gelebilir
skor
10
KULAKLIK.COMTasarım

Tasarımı çok ilginç bir kulaklık Bathys.

Burada ki dizayn çizgisi çok karizmatik belirlenmiş. Bu cinsiyetçi bir yaklaşımla anlaşılmasın ama maskülen duruyor bu kulaklık. Güçlü ve özgüvenli bir karakteri var. Bang & Olufsen gibi, tabiri caizse, güzel değil; karizmatik gözüküyor.

 

Kulaklığın dış gövdesi üzerindeki yuvarlak desenler şeklinde örülmüş mazgal kısmı Clear MG’den esinlenilmiş. Burası aynı zamanda magnezyum dan imal edilmiş.


Focal’in arkası açık kulaklıklarında da, kapalı kulaklıklarında da benzer dizayn anlayışını biz daha önce gördük. Stellia’ya da baktığınızda, bu bir Focal kulaklık diyebiliyorsunuz. Tek aykırı model, özel sürüm olması dolayısı ile Radiance olabilir.

 

Kulaklığın taşıma çantası da, benim pasif kulaklara kıyasla daha çok beğendiğim bir çanta. Yumuşacık dış yüzeyi, kumaş dokusu var. Kulaklığın rengiyle de çok uyumlu, karizmatik duruyor ve bu kulaklığı koruyabilecek kadar da karizmatik ve güzel kulaklığı içinden çıkartıyoruz, kılıftan bir tane USB-C şarj ve veri kablosu, bir tane de 3.5mm’den, 3.5mm’e ses kablosu çıkıyor.

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Focal kulaklıklar, her zaman bizi malzeme kaliteleriyle etkilediler. Konu Premium inşa ve lüks hissiyat olduğunda, Focal kulaklıkların üstüne başka ürün bulmak hayli zor. Yine, belki Bang & Olufsen ürünleri benzer gösterilebilirler.

 

Kulaklığın mazgal kısımları ve üst eklem bölgeleri magnezyum kullanılarak üretilmişken, yükseklik ayarlama mekanizması ve iskelet, alüminyum. Pürüzsüz kaplamaları ve boyası, ilk bakışta sizi yanılgıya düşürebilse de, bunu ilgili bölgelere dokunduğunuzda, soğukluktan ve sertlikten anlayabilmek mümkün.

 

İskelet, gerçekten oldukça sert ve sağlam olduğu kadar da esnek.

 

Kulak pedleri, yastıklar ve kafa bandının dış yüzeyi gerçek deri. Bu, 1. Sınıf bir deri malzeme.

 

Kafa bandı yastık sisteminin tene değen kısmı, mikrofiber. Bu, ciltle çok uyumlu, yumuşacık bir malzeme. İçerisinde ki hafızalı sünger destekli mikrofiber malzeme seçimi, bura da tam yerinde olmuş. Bu malzemeyi biz BMW, Porsche gibi arabaların direksiyonlarında, koltuklarında da görüyoruz. Burada tek dezavantaj, mikrofiberlerin zamanla, sürtünmeye bağlı aşınabilecek moleküler yapıya sahip oluşu.

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

Bathys, şık ve üstün ses kalitesine sahip bir kulaklık olduğu kadar da konforlu. Sert ve kendinden emin duruşu, iç materyallerin yumuşaklığı ile eriyip huzura karışan Bathys’in yastıkları gerek gerçek deri dış yüzeyi, gerekse hafızalı iç süngeri ile pamuk gibi.

 

Aynı zamanda kulağı vakumlarcasına kaplayan bu şekil alabilen malzeme, pasif izolasyonu da maksimuma çıkarabilmek adına optimize edilmiş.

 

Kafa bandı, mikrofiber iç dokusu ve dış deri yüzeyi ile Premium bir dokunuşa sahip.

 

Bathys, içerisinde bir çok elektronik komponent, tuş, DAC ve Amfi barındırmasına rağmen, High-End kategorisinde ki abileri kadar da ağır değil.

 

Yalnızca 350 gram ağırlığı ile, bileşenleri magnezyum ve alüminyumun avantajını kullanıyor.

skor
8
KULAKLIK.COMİzolasyon

Bathys, pasif gürültü engelleme performansı çok iyi(yastıkları hem kalın, hem de gerçek deri), aktif gütültü engelleme performansı ise çoğu açıdan etkileyici olmayan bir kulaklık.

 

Bir gerçek var ki, söz konusu ANC performansı olunca, SONY, Bose ve Apple burada liderliği ellerinde taşıyorlar. Fakat ANC teknolojisi çok yoğun uygulandığında, sürücüyü de ekstra yoruyor ve çoğu zaman çözünürlükte olumsuz etki bırakıyor. Bununla birlikte, sanki bir uçaktaymışsınız gibi hissettiren iç basınç durumu da etkisini doğru orantıda arttırıyor.

 

Bathys, süper keskin bir izolasyon sağlamasa da, uğultuları, motor seslerini ve benzerlerini temiz bir şekilde, yukarıda ki şikayetlerin hiç biri olmadan kaldırabiliyor. Bu iyi.

 

Biz, bunun sebeplerinin başında, Bathys’in sahip olduğu 8 mikrofonlu sistem ve akıllı gürültü kesme algoritmasından ziyade, kulaklığın sürücülerinin hızı ve transient cevabına bağlamak istiyoruz.

 

Her ne kadar daha derin araştırma isteyen bir konu olsa da, hızlı sürücüler, teorik olarak, ANC teknolojisi içerisinde de daha iyi tepki veriyor olmalı.

 

Şeffaflık modu, Bathys’in sunduğu akıllı araçlardan bir tanesi. Böylelikle, çevrenizin farkında olurken, müziğinizi yarıda bırakmamış oluyorsunuz.

 

Burada bir karşılaştırma yapıldığı zaman ise, bunun Apple Airpods Max ile olması akıllıca olacaktır. Zira Airpods Max, bizzat dinlediğimiz en iyi şeffaflık moduna sahip kulak üstü bluetooth kulaklık. Bathys, bu açıdan Max kadar iyi değil. Yine de, çevreniz ve buna bağlı değişkenler, yeterince temiz ve doğru şekilde size duyuruluyor

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Bathys’i bir kalıba sığdırmak zor. Seyahat kulaklığı, müzik dinleme kulaklığı yada günlük aktivite kulaklığı gibi... Bunun sebebi de, aslında burada her uygulama da kullanılabilecek bir tam amaçlı, tam kapsamlı bluetooth kulaklık ile karşı karşıya olmamız.

 

Aktif gürültü engelleme açıkken, 30 saat batarya ömrü sunan bu kablosuz kulaklık, sahip olduğu bluetooth teknolojisini oldukça stabil bir bağlantı sunmak üzere kullanıyor.

 

Multipoint desteği, günlük kullanımınızda değiştirebileceğiniz mobil cihazlar arası geçişi kolaylaştırırken, 15 metre çekim mesafesi, kulaklığı kullanırken evinizin içerisinde rahatça gezebilmenizi sağlıyor.

 

Benzer şekilde, aynı anda örnek olarak Macbook’unuza ve Iphonunuza bağlı kalarak, medya tüketirken, bildirimlerinizi de kaçırmamış oluyorsunuz.

 

5 dakika şarj ile, 5 saat ekstra batarya ömrü sunabilen Bathys, USB-C arayüzü ve son teknolojisi bataryası ile sizi hiçbir zaman müziksiz bırakmıyor.

 

Günün aktif zamanı sona erip, elinize bir kahve alıp koltuğa uzandığınızda ise, kutu içerisinden çıkan USB-C’den USB-C’ye kabloyu kullanmak üzere kulaklığı DAC moduna alarak, kayıpsız, yüksek çözünürlüklü müzik dinlemeye keyfini, etrafınızda dikkat dağınıklığı olmayan bir ortamda, kritik dinleme yapacak vaziyette erişebiliyorsunuz. Burada, üstün aktif gürültü engelleme de hala devrede oluyor.

 

Bathys’in, mobil cihazlarda destekli bir uygulaması da var. Bu uygulamayla birlikte, kulaklığın üzerinde yer alan LED’leri kısabiliyor yada kapatabiliyor, kulaklığın sürümünü güncelleyebiliyor, EQ uygulayabiliyor yada ANC modları arasında seçim yapabiliyorsunuz.

 

Mobil uygulama üzerinden ekran kaydı ile birlikte inceleme videomuzda detaylıca geçtik.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Bathys ile tabii ki, telefon görüşmeleri yapmak, toplantılarınıza katılabilmek ve benzer iletişim aktiviteleri mümkün.

 

Bathys, 8 mikrofonlu iletişim sistemi ile, (bazıları ANC için) yüksek çözünürlüklü, gürültüzüz ve net bir konuşma deneyimi sunuyor.

 

Bu kulaklık ile müzik keyfiniz sırasında gerektiğinde çağrılarınızı cevaplayabilir, ya da şık yapısı ve güncel teknolojisi ile önemli toplantılarınızda gönül rahatlığıyla Bathys’e güvenebilirsiniz.

skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Kulaklığı açtığımızda, Focal alev simgesinin ledlerle ışıklandırılmış vaziyette olduğunu görüyoruz. Bunu mobil uygulama üzerinden değiştirebiliyoruz.

 

Bu incelemeyi yazarken, Bathys benim hem Macbook'uma, hem de iPhone'uma aynı anda hızlı bir şekilde bağlandı.

 

Bathys’te çoklu bağlantı destekli Bluetooth 5.1 teknolojisi bulunuyor. 15 metre çekim mesafesi var. Stabil bir şekilde iki cihazda da hemen hemen böyle ard arda bütün evinizde gezebiliyorsunuz bu kulaklıkla. Güçlü bir bağlantı sunuyor.

 

Kodek bakımından; SBC, AAC, AptX ve AptX adaptive kodekleri var. Eğer Android kullanıyorsanız Qualcomm aptX kodekleri daha yüksek bir hızda, daha az sıkıştırma metodu kullanarak, daha yüksek çözünürlüklü bir deneyim sunuyorlar ama MacBook ve iPhone için Mesela AAC ile baş başayız.

 

Burada yaklaşık olarak bir Spotify çözünürlüğüne eşdeğer bir aktarım hızında bu kulaklığın performans gösterebileceğini söyleyebiliriz.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Bu kulaklığı amfi ile, mesela bir Astell & Kern ile eşleştirmek de isteyebilirsiniz ama içindeki amfi ve DAC o kadar kaliteli ki bu kulaklığın biz harici bir ses kartına veya bir müzik çalara, bir kulaklık amfisi'ne ihtiyaç duyacağını düşünmüyoruz.

 

Telefondan dinleyecek olsanız bile, USB-C'den USB-C'ye, eğer iPhone kullanıyorsanız da, ekstra lightning adaptörüyle bunun vaat ettiği 24 Bit 192 kHz’lik kalitesine rahatça kendi içinde elektroniklerle ulaşabilirsiniz.

 

Harici hiç bir ekipmana ihtiyacımız yok.

 

Bu kulaklık çok dengeli çalıyor arkadaşlar. Aslında High-End kategorisinde ki abilerinden Radiance’a benziyor Bathys ses karakteri açısında.

 

Sıcak, ferah, dengeli ve dinamik. Hızlı, şeffaf ve punchy. Bir o kadar da detaylı. Bathys, dinleyebileceğiniz en gerçekçi, en doğru çalan kablosuz kulaklıklardan biri olacaktır.

 

Bathys ve kablolu Focal kulaklıklar arasında ki 2 farktan biri, Bathys’in biraz daha baharatlı, basların ve tizlerin bir tat daha yoğun olduğu, daha renkli bir tonal karakterde çalıyor olması.

Bir başka farklılık, burada toplu bir paket sunulmuş olması. Bir kablolu Hi-Fi kulaklık aldığınızda, genellikle bunun yanında bir Amfi / Dac ve benzeri yardımcı ses ekipmanları almanız gerekli olur. (Eğer hali hazırda sizde benzerleri bulunmuyorsa)

 

Bu yardımcı ekipmanların en ünlü ve güvenilir örnekleri başında güney kore firması Astell & Kern müzik çalarlar gelir. Bu müzik çalarların içerisine kayıpsız müzik dosyaları yükleyerek (flac, dsd vb.), içerisinde ki güçlü ve lineer amfi ve DAC bileşenleri sayesinde Hi-Fi müzik keyfine ulaşabilirsiniz.

 

Bathys, bir kulaklığın içerisine yerleştirilebilecek bazı en iyi DAC ve Amfi bileşenlerini bünyesinde barındırıyor. Bu sayede, her nereye giderseniz gidin, Hi-Fi ses peşinizi bırakmıyor. Bir de bunu kutu içerisinden çıkan USB-C’den USB-C’ye data kablosu ile, kablolu şekilde yaparsanız, kayıpsız, en yüksek çözünürlükte peşinizi bırakmıyor…

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Tüm deneyim şıklık diye bağırıyor. Mücevher gibi dahi boyna takılabilir.
Malzeme Kalitesi
Pedler yumuşak ama terletmiyor, iskeleti metalden imal kafa bandı bandı çıtırdamadan esniyor. Tuşlar da rahat.
Konfor
Denecek lafım yok. Bilimum efsaneden (hd600 - 650 - dt990 - Gs80) daha rahat zira hem saç sekmiyor hemde hafif.
İzolasyon
Pasif ses izolasyonu kupaları sıkmasa da ortalamadan biraz daha iyi, aktif izolasyon için güçlü ANC özelliği var
Günlük Kullanım
Aç, bağla ve çık. Bluetooth modunda 30 saate kadar giden şarjı çok faydalı. Telefona kurulan programı da keza öyle
Mikrofon Kalitesi
Konuşmalar berrak. Kupaların üstündeki kocaman ama akıllıca yerleştirilmiş mikrofonlar bunun habercisi. Bunlar aynı zamanda ortam sesini toplayarak transparan ANC moduna da yarıyor.
Bağlantı Kalitesi
Değme twslerden daha stabil bluetooth performansı var. Bağlantı ancak telefonla arasına 15 metre ve 3 duvar koyunca kısa süreli kopuşlar yaşadı.
Ses Kalitesi
Modlara ve durumlara göre değişen ses kalitelerine sahip. En düşüğü bile ses kalitesi bazında %85 alır
Oyun Performansı
Kupalarının kapalı olması, sizi oyunda tam anlamıyla aksiyonun ortasına koyuyor. COD için iyi bir kulaklık. Hoş bunu alabiliyorsanız CODunuzu telefondan oynamazsınız herhalde :)
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor10
İzolasyon7
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı9
Tasarım
Buradaki yapı kalitesi yüksek fiyatlı mücevherleri düşündürse de, magnezyum ve alüminyum kombinasyon, güçlü olmaktan çok biraz yetersiz hissettiriyor (plastik). Gerçek deri kafa bandı, iyi dolgulu olmasına rağmen, kullanım sırasında biraz tık sesi çıkarıyor ve bu da zamanla genel keyfi etkiliyor. Sert kabuklu, kumaş kaplı taşıma çantalarında, hem şarj etme hem de USB-C DAC modu için bir USB-C - USB-C kablosu da buluyoruz. 3,5 mm kulaklık jakı kablosu da var. Bunu kullanmak için DAC modunun açık olması gerekir.
Malzeme Kalitesi
Ağırlığı lüksle dengeleyen Bathys'in boyunlukları, kafa bandında ve kulak yastıklarında gerçek deri ve gerisini alüminyum ve plastik parçalarla oluşturan Magnezyumdan yapılmış. Bathys tasarımı Focal'ın kendine özgü tasarım dilini takip ederken, toplam boyutları daha hafif, daha kompakt ve seyahat için daha rahat olacak şekilde küçültülmüş.
Konfor
Genel konfor oldukça iyi, ancak başlangıçta sıkma kuvvetini kafam için biraz yüksek buldum. İlginç bir şekilde, Bathys kapalıyken, pasif izolasyon beklediğim gibi değil. Dışarıda, yakındaki bir nehrin şırıltısı, çeşitli yol inşaatı sesleri ve arka planda konuşma radyosu ile otururken, düşük frekanslı arka plan sesleri kayboluyor gibiydi, ancak sesler hala net bir şekilde anlaşılırdı.
İzolasyon
Focal, Bathys'i geliştirmenin üç yıl sürdüğünü öğrendim. Bana en büyük numaranın ANC'yi ses kalitesiyle dengelemek olduğunu söylendi. Önceki prototipler daha güçlü gürültü engelleme özelliğine sahipti, ancak ses kalitesi düştü. Tersine, geliştirilmiş soniklere sahip prototipler, daha kötü ANC işlevselliğinden muzdaripti. Bathys, ikisi arasındaki en iyi dengeyi temsil ediyor.
Günlük Kullanım
Şeffaf mod, çevresel gürültüyü iletmek için harici mikrofonlar kullanır. Çoğu gürültü önleyici kulaklığın bu modda sergilediği yapay olarak oyuk bir ses kalitesine sahip olmasına rağmen iyi çalışıyor. ANC'yi evde veya ofiste genel kullanıma yönelik düşük yumuşak mod ile uçaklarda, trenlerde vs. seyahat ederken yüksek arka plan gürültüsü için tasarlanmış daha güçlü bir 'Sessiz' mod arasında değiştirebilirsiniz.
Mikrofon Kalitesi
Bathys, netliği artırmak için Clear Voice Capture mikrofon teknolojisini kullanan sekiz mikrofona sahip. Mikrofonlar için kullanıcı tarafından ayarlanabilen çevresel gürültü önleme (ENC) seçenekleri yok, ancak genel olarak mikrofon kalitesini çok iyi buluyorum ve gürültülü bir ortamda bile sesim kolayca fark ediliyor.
Bağlantı Kalitesi
Bathys'in Bluetooth 5.1 codec'i, şu anda mevcut olan en iyi Bluetooth (ve en düşük gecikme süresi) kablosuz çözünürlüğü için hem aptX hem de aptX Adaptive desteği içerir ve merak ediyorsanız, Bathys adı ilk olan 'bathyscaphe' kelimesinden gelir.
Ses Kalitesi
Focal, 40 mm Alüminyum/Magnezyum kubbeli sürücülerin teknolojiyi Celestee modelinden ödünç aldığını ve gururla Fransa'da üretildiğini hemen duyurur. Bu yeni sürücüler, aynı boyuttaki kubbeyi ve çevreyi kullanır, ancak ağırlığı azaltmak için mıknatıs biraz daha küçüktür. Hootie & the Blowfish'in Only Wanna Be With You şarkısındaki ritmik neşe , ton açısından tamamen başka bir şeydir. Gürültülü girişteki doku, bastan vurmalılara, gitarlara, arka vokallere ve Darius Carlos Rucker'ın rahat vokal stillerine kadar ustalıkla katmanlı. Çalma listemiz Big For Your Boots ile devam ediyor ve parçanın hızla gelip sizi birdenbire yıkaması duygusu güzel bir şekilde işleniyor. Bir savaş narasından farksız olan Stormzy'nin sesi, olması gerektiği gibi üç boyutlu.
Oyun Performansı
DAC moduna alınıp aux kablosu ile bağlantı yapıldığında oyun performansında beklentim çok yükseldi. Surround 7.1 teknolojisi ile çevrimiçi oyunlarda beni çok fazla tatmin edebildi.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Focal stüdyo kulaklıklarındaki tasarım anlayışını ilk mobil kulaklığında da kullanmış ve ortaya bu harika tasarım çıkmış. Bu tasarım aynı zamanda hem kaba saba hem zarif olmayı başarıyor. Baskın bir maskülen ve endüstriyel tasarımı olsa da kadınlar için feminen ve zarif bir hava da taşıyor. Kullanılan üst seviye malzemeler de tasarıma şıklık katıyor. Delikli bir yapısı varmış gibi gözüken kulaklıkların yan tarafı tamamen magnezyum-alüminyum alaşımından imal edilmiş ve bu da pürüzlü bir dokusu olan metal hissiyatını tasarıma aktarmış. Usulca parlayan Focal logosu ise kesinlikle dandik hissiyatı vermiyor, aksine adeta geceleri “Ben üst seviye bir kulaklığım” derken sabahları ise silik logoyu göz önüne çıkarıyor.
Malzeme Kalitesi
“Lüksün sınırı yoktur” mottosunu benimseyen Focal, Bathys modelinde de en üst seviye materyalleri kullanmış. Kulaklığın tek olumsuz noktası olarak Focal kafa bandına denk gelen kısmı stüdyo kulaklarından esinlenerek alkantaradan imal etmiş. Bu stüdyo kulaklıklarında hoş bir detay olsa da insanlar bu kulaklığı günlük kullanımda saatlerce takacağından alkantara diğer malzemelere nispeten daha hızlı eskiyebilir. Onun dışında gerek magnezyum-alüminyum alaşım gövde olsun, gerek mükemmel dikişlere sahip olan yumuşacık gerçek deri kulak pedleri olsun kulaklığın her yeri kalite kokuyor. Şunu da eklemek isterim Sennheiser Momentum 3 modelindeki hoş deri kokusu bu modelde yok.
Konfor
Gerçek deri kulak pedleri ve çok iyi ayarlanmış yanal basma kuvvetiyle Bathys aşırı rahat bir kulaklık olmuş. Menteşeleri sert tasarlanmış olan kulaklığı bir kere kafanıza yerleştirdiğinizde kafanızdan oynamıyor ve sizi rahatsız etmiyor. Şöyle açıklayayım, bu kulaklıkla rekabetçi olmasa da basket bile oynadım ve rahatsızlık hissetmedim. Yanlardan kulağınıza basma kuvveti o kadar iyi ayarlanmış ki hem başınız ağrımıyor hem kafanızın üst kısmı uzun kullanımlar sonucu acımıyor.
İzolasyon
Tabii ki izolasyonu iki yönlü düşünmeliyiz. İçerdeki sesi dışarı vermesi ve dışardaki sesi içeri alması. Aktif ve pasif gürültü engellemesi Airpods Max kadar nefes kesici değil fakat işinizi görebilecek seviyede iyi, düşük frekanslı sürekli sesleri başarılı bir şekilde kesiyor. Şimdi tam tersini düşünelim, içerdeki sesi dışarı vermesi. Müzik sesini %50 şiddettinden sonra tamamen dışarı veriyor sessiz bir ortamda resmen yanınızdaki kişi de sizinle müzik dinliyor. Kütüphane gibi sessiz ortamlarda yanıma oturan herkes tuhaf tuhaf bana bakıyordu ve ben kulaklığın dışarı çok ses verdiğini o zaman anladım.
Günlük Kullanım
Bathys kablolu kardeşleriyle aynı sürücüyü paylaşsa da tam bir günlük kullanım kulaklığı olmuş. Taşıma kutusu ile beraber biraz fazla yer kaplasa da taşıma kutusu kulaklığı koruyabilecek sertlikte ve kalitede. Kablolu kullanım ile kablosuz kullanım arasında çok az bir fark olduğundan günlük kullanımda bir şey kaçırıyormuş gibi hissetmiyorsunuz.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofonlar gayet yeterli ve sesinizi boğuklaştırmadan çevre gürültüsünü azaltıyor.
Bağlantı Kalitesi
Tekli cihazla bağlandığınızda gerek menzil gerek stabilite olarak çok iyi iş çıkarsa da iş çoklu bağlantıya geldiğinde kulaklık eline yüsüne bulaştırıyor. Sesli asistanı çağırdığınızda mikrofonu açmayabiliyor veya asistanın sesini vermeyebiliyor. Bunların yazılım güncellemeleriyle önümüzdeki günlerde düzeleceğini düşündüğümden değerlendirme puanıma dahil etmedim.
Ses Kalitesi
Ben artık başka kulaklıklarla eskisi gibi müzik dinleyebileceğimi sanmıyorum. Bu söylediğimi şöyle açayım, sesler öyle dengeli ve baslar öyle dolgun ki ekolayzırda hiç ekstrem bir ayar yapmam gerekmedi. Tüm sesler olması gerektiği gibi geliyor ve farklı enstrümanlar arasında bir boşluk var. Her ses parçasının detayları ayrı ayrı hissediliyor ve birbirinin üstünü kapatmıyor. Şu ana kadar bir kulaklıkta duyduğum en iyi sese sahip kulaklık Bathys’di. Kulaklığı bir hafta deneyimleyebileceğimden takabileceğim her an kulaklığı takmak istedim ve ses tasarımını beğendiğim tüm müzikleri bu fırsat varken dinledim.
Oyun Performansı
Bu bir oyun kulaklığı değil
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon5
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.1
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 40mm
THD<0.02%
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Düz
Kablo Uzunluğu1.2 m
Kablo Giriş Ucu3.5 mm
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
USB StandardıUSB-C
Suya DayanıklılıkYok

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9
Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık
Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.