Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
9.1

Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
9

Tasarım9.4
Malzeme Kalitesi9.4
Konfor9.2
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8.4
Bağlantı Kalitesi8.9
Ses Kalitesi9.8
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Focal Bathys bir Hi-Fi Ses kalitesine sahip kablosuz bluetooth kulak üstü kulaklık. Özet cümleyle, belki de dinleyebileceğiniz en iyi bluetooth kulaklık denilebilir.

 

Hi-Fi kelimesi; Yüksek Sadakat, Yüksek Doğruluk gibi betimlenebilir. Bunu halk dilinde çok iyi bir ses kalitesine sahip kulaklık gibi belirtebiliriz ya da bu kulaklığın içindeki USB-DAC fonksiyonu ile, bilgisayarınız ya da telefonunuza kablolu bağlandığınızda, 24 bit 192 kHz’e kadar dijital çözünürlüğe ulaşabilmeniz ile, bu sefer somut bir şekilde, Hi-Fi camiasın içerisinde gerçekten Hi-Fi etiketine sahip olmuş bir kavram olarak görebiliriz.

 

İki türlü de, ya gerçekten sadece Hi-Fi kategorisini alıp bu kulaklığın sesini o kategori de konumlandırabiliriz ya da içindeki bu eşsiz özellikle birlikte, başka hiçbir Bluetooth kulaklıkta olmayan bu özellikte birlikte, resmen gerçek anlamda yüksek çözünürlüklü bir ses sunduğunu belirterek o kavramın içerisine alabiliriz.

 

Bathys kelimesi, Bathyscape denizaltısından geliyor. Bu, tarihteki ilk araştırma denizaltısı. Focal mühendisleri ve pazarlama ekibi, kulaklığın sükunet verici, derin ve dengeli karakterini, bu terim ile bağdaştırmanın bir yolunu bulmuş.

 

Focal, 40 senelik, gerçekten akustik teknolojilerinde ve sürücü teknolojilerinde çok ilerlemiş,  farklı bir firma. Farklı çalan bir firma Fokal. Bu karakteri ya çok beğenirsin, onun dinamiğine, onun ses karakterine aşık olursun ya da atıyorum Bowers & Wilkins’e alışmışsan, Kef’e alışmışsan, Sennheiser’a alışmışsan beğenmezsin… Çünkü gerçekten özgün bir marka bu, özgün karakteri olan bir marka. Dinamik, atılgan, sıkı, hızlı ve dengelidir Focal.

 

Focal’in pasif kulaklıklarından daha önce bahsetmiştik. Radiance incelemiştik, Celestee incelemiştik. O iki kulaklıkta da alüminyum ve magnezyum alaşımlı bir dinamik sürücü bulunuyordu. Bathys, aynı bu pasif High-End kategorisi abileri gibi bir diyaframa sahip. Alüminyum-Magnezyum alaşımlı bir malzeme bu. Ama tabii ki burada ki kabinin elektronik elementler barındırmasıyla birlikte, kabin boyutundan dolayı, aktif bir kulaklık olmasından dolayı, farklı bir motor yapısı gereklilik düzeyinde bir değişiklik oldu.

focal-bluetooth-kulaklik

Focal Celestee Arkası Kapalı Kulak Üstü Kulaklık

Focal Celestee Kulak Üstü Kulaklık, İnceleme yazısı, İnceleme Videosu, Teknik Özellikleri ve Test Edenler Kulübü yorumları ile kulaklık.com da sizleri bekliyor.

 

Bunun dışında, akustik teknolojisi gerçekten aynı. Bathys, bir Hi-Fi kulaklık olmak üzere üretilmiş gibi düşünebileceğiniz, bluetooth kulaklık.

 

Bu kulaklığı, bize Focal incelememiz için gönderdi. Kulaklik.com’da da incelenmesi ve ardından test edenler kulübüne verilmesi, her meraklısı tarafından dinlenilmesi ve test edilmesi planlandı.

 

Dinleyeceğiniz en iyi ses kalitesine sahip bluetooth kulaklık olacak. Şimdiden söyleyebiliriz…

Artıları30 Saat Batarya ÖmrüÇoklu BağlantıANCAluminyum / Magnezyum Focal üretimi diyaframHi-Fi Hoparlör Sürücüsü Teknlojisine sahip sürücülerÜstün Malzeme Kalitesi - Magnezyum / AluminyumÖzgün, sanatsal ve karizmatik tasarımDinleyebileceğiniz en iyi ses kalitesine sahip bluetooth kulaklık
EksileriSes yüksekliği bir tık daha fazla olabilirdiMikrofiber kafabandında zamanla aşınmalar meydana gelebilir
skor
10
KULAKLIK.COMTasarım

Tasarımı çok ilginç bir kulaklık Bathys.

Burada ki dizayn çizgisi çok karizmatik belirlenmiş. Bu cinsiyetçi bir yaklaşımla anlaşılmasın ama maskülen duruyor bu kulaklık. Güçlü ve özgüvenli bir karakteri var. Bang & Olufsen gibi, tabiri caizse, güzel değil; karizmatik gözüküyor.

 

Kulaklığın dış gövdesi üzerindeki yuvarlak desenler şeklinde örülmüş mazgal kısmı Clear MG’den esinlenilmiş. Burası aynı zamanda magnezyum dan imal edilmiş.


Focal’in arkası açık kulaklıklarında da, kapalı kulaklıklarında da benzer dizayn anlayışını biz daha önce gördük. Stellia’ya da baktığınızda, bu bir Focal kulaklık diyebiliyorsunuz. Tek aykırı model, özel sürüm olması dolayısı ile Radiance olabilir.

 

Kulaklığın taşıma çantası da, benim pasif kulaklara kıyasla daha çok beğendiğim bir çanta. Yumuşacık dış yüzeyi, kumaş dokusu var. Kulaklığın rengiyle de çok uyumlu, karizmatik duruyor ve bu kulaklığı koruyabilecek kadar da karizmatik ve güzel kulaklığı içinden çıkartıyoruz, kılıftan bir tane USB-C şarj ve veri kablosu, bir tane de 3.5mm’den, 3.5mm’e ses kablosu çıkıyor.

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Focal kulaklıklar, her zaman bizi malzeme kaliteleriyle etkilediler. Konu Premium inşa ve lüks hissiyat olduğunda, Focal kulaklıkların üstüne başka ürün bulmak hayli zor. Yine, belki Bang & Olufsen ürünleri benzer gösterilebilirler.

 

Kulaklığın mazgal kısımları ve üst eklem bölgeleri magnezyum kullanılarak üretilmişken, yükseklik ayarlama mekanizması ve iskelet, alüminyum. Pürüzsüz kaplamaları ve boyası, ilk bakışta sizi yanılgıya düşürebilse de, bunu ilgili bölgelere dokunduğunuzda, soğukluktan ve sertlikten anlayabilmek mümkün.

 

İskelet, gerçekten oldukça sert ve sağlam olduğu kadar da esnek.

 

Kulak pedleri, yastıklar ve kafa bandının dış yüzeyi gerçek deri. Bu, 1. Sınıf bir deri malzeme.

 

Kafa bandı yastık sisteminin tene değen kısmı, mikrofiber. Bu, ciltle çok uyumlu, yumuşacık bir malzeme. İçerisinde ki hafızalı sünger destekli mikrofiber malzeme seçimi, bura da tam yerinde olmuş. Bu malzemeyi biz BMW, Porsche gibi arabaların direksiyonlarında, koltuklarında da görüyoruz. Burada tek dezavantaj, mikrofiberlerin zamanla, sürtünmeye bağlı aşınabilecek moleküler yapıya sahip oluşu.

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

Bathys, şık ve üstün ses kalitesine sahip bir kulaklık olduğu kadar da konforlu. Sert ve kendinden emin duruşu, iç materyallerin yumuşaklığı ile eriyip huzura karışan Bathys’in yastıkları gerek gerçek deri dış yüzeyi, gerekse hafızalı iç süngeri ile pamuk gibi.

 

Aynı zamanda kulağı vakumlarcasına kaplayan bu şekil alabilen malzeme, pasif izolasyonu da maksimuma çıkarabilmek adına optimize edilmiş.

 

Kafa bandı, mikrofiber iç dokusu ve dış deri yüzeyi ile Premium bir dokunuşa sahip.

 

Bathys, içerisinde bir çok elektronik komponent, tuş, DAC ve Amfi barındırmasına rağmen, High-End kategorisinde ki abileri kadar da ağır değil.

 

Yalnızca 350 gram ağırlığı ile, bileşenleri magnezyum ve alüminyumun avantajını kullanıyor.

skor
8
KULAKLIK.COMİzolasyon

Bathys, pasif gürültü engelleme performansı çok iyi(yastıkları hem kalın, hem de gerçek deri), aktif gütültü engelleme performansı ise çoğu açıdan etkileyici olmayan bir kulaklık.

 

Bir gerçek var ki, söz konusu ANC performansı olunca, SONY, Bose ve Apple burada liderliği ellerinde taşıyorlar. Fakat ANC teknolojisi çok yoğun uygulandığında, sürücüyü de ekstra yoruyor ve çoğu zaman çözünürlükte olumsuz etki bırakıyor. Bununla birlikte, sanki bir uçaktaymışsınız gibi hissettiren iç basınç durumu da etkisini doğru orantıda arttırıyor.

 

Bathys, süper keskin bir izolasyon sağlamasa da, uğultuları, motor seslerini ve benzerlerini temiz bir şekilde, yukarıda ki şikayetlerin hiç biri olmadan kaldırabiliyor. Bu iyi.

 

Biz, bunun sebeplerinin başında, Bathys’in sahip olduğu 8 mikrofonlu sistem ve akıllı gürültü kesme algoritmasından ziyade, kulaklığın sürücülerinin hızı ve transient cevabına bağlamak istiyoruz.

 

Her ne kadar daha derin araştırma isteyen bir konu olsa da, hızlı sürücüler, teorik olarak, ANC teknolojisi içerisinde de daha iyi tepki veriyor olmalı.

 

Şeffaflık modu, Bathys’in sunduğu akıllı araçlardan bir tanesi. Böylelikle, çevrenizin farkında olurken, müziğinizi yarıda bırakmamış oluyorsunuz.

 

Burada bir karşılaştırma yapıldığı zaman ise, bunun Apple Airpods Max ile olması akıllıca olacaktır. Zira Airpods Max, bizzat dinlediğimiz en iyi şeffaflık moduna sahip kulak üstü bluetooth kulaklık. Bathys, bu açıdan Max kadar iyi değil. Yine de, çevreniz ve buna bağlı değişkenler, yeterince temiz ve doğru şekilde size duyuruluyor

skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Bathys’i bir kalıba sığdırmak zor. Seyahat kulaklığı, müzik dinleme kulaklığı yada günlük aktivite kulaklığı gibi... Bunun sebebi de, aslında burada her uygulama da kullanılabilecek bir tam amaçlı, tam kapsamlı bluetooth kulaklık ile karşı karşıya olmamız.

 

Aktif gürültü engelleme açıkken, 30 saat batarya ömrü sunan bu kablosuz kulaklık, sahip olduğu bluetooth teknolojisini oldukça stabil bir bağlantı sunmak üzere kullanıyor.

 

Multipoint desteği, günlük kullanımınızda değiştirebileceğiniz mobil cihazlar arası geçişi kolaylaştırırken, 15 metre çekim mesafesi, kulaklığı kullanırken evinizin içerisinde rahatça gezebilmenizi sağlıyor.

 

Benzer şekilde, aynı anda örnek olarak Macbook’unuza ve Iphonunuza bağlı kalarak, medya tüketirken, bildirimlerinizi de kaçırmamış oluyorsunuz.

 

5 dakika şarj ile, 5 saat ekstra batarya ömrü sunabilen Bathys, USB-C arayüzü ve son teknolojisi bataryası ile sizi hiçbir zaman müziksiz bırakmıyor.

 

Günün aktif zamanı sona erip, elinize bir kahve alıp koltuğa uzandığınızda ise, kutu içerisinden çıkan USB-C’den USB-C’ye kabloyu kullanmak üzere kulaklığı DAC moduna alarak, kayıpsız, yüksek çözünürlüklü müzik dinlemeye keyfini, etrafınızda dikkat dağınıklığı olmayan bir ortamda, kritik dinleme yapacak vaziyette erişebiliyorsunuz. Burada, üstün aktif gürültü engelleme de hala devrede oluyor.

 

Bathys’in, mobil cihazlarda destekli bir uygulaması da var. Bu uygulamayla birlikte, kulaklığın üzerinde yer alan LED’leri kısabiliyor yada kapatabiliyor, kulaklığın sürümünü güncelleyebiliyor, EQ uygulayabiliyor yada ANC modları arasında seçim yapabiliyorsunuz.

 

Mobil uygulama üzerinden ekran kaydı ile birlikte inceleme videomuzda detaylıca geçtik.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Bathys ile tabii ki, telefon görüşmeleri yapmak, toplantılarınıza katılabilmek ve benzer iletişim aktiviteleri mümkün.

 

Bathys, 8 mikrofonlu iletişim sistemi ile, (bazıları ANC için) yüksek çözünürlüklü, gürültüzüz ve net bir konuşma deneyimi sunuyor.

 

Bu kulaklık ile müzik keyfiniz sırasında gerektiğinde çağrılarınızı cevaplayabilir, ya da şık yapısı ve güncel teknolojisi ile önemli toplantılarınızda gönül rahatlığıyla Bathys’e güvenebilirsiniz.

skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Kulaklığı açtığımızda, Focal alev simgesinin ledlerle ışıklandırılmış vaziyette olduğunu görüyoruz. Bunu mobil uygulama üzerinden değiştirebiliyoruz.

 

Bu incelemeyi yazarken, Bathys benim hem Macbook'uma, hem de iPhone'uma aynı anda hızlı bir şekilde bağlandı.

 

Bathys’te çoklu bağlantı destekli Bluetooth 5.1 teknolojisi bulunuyor. 15 metre çekim mesafesi var. Stabil bir şekilde iki cihazda da hemen hemen böyle ard arda bütün evinizde gezebiliyorsunuz bu kulaklıkla. Güçlü bir bağlantı sunuyor.

 

Kodek bakımından; SBC, AAC, AptX ve AptX adaptive kodekleri var. Eğer Android kullanıyorsanız Qualcomm aptX kodekleri daha yüksek bir hızda, daha az sıkıştırma metodu kullanarak, daha yüksek çözünürlüklü bir deneyim sunuyorlar ama MacBook ve iPhone için Mesela AAC ile baş başayız.

 

Burada yaklaşık olarak bir Spotify çözünürlüğüne eşdeğer bir aktarım hızında bu kulaklığın performans gösterebileceğini söyleyebiliriz.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Bu kulaklığı amfi ile, mesela bir Astell & Kern ile eşleştirmek de isteyebilirsiniz ama içindeki amfi ve DAC o kadar kaliteli ki bu kulaklığın biz harici bir ses kartına veya bir müzik çalara, bir kulaklık amfisi'ne ihtiyaç duyacağını düşünmüyoruz.

 

Telefondan dinleyecek olsanız bile, USB-C'den USB-C'ye, eğer iPhone kullanıyorsanız da, ekstra lightning adaptörüyle bunun vaat ettiği 24 Bit 192 kHz’lik kalitesine rahatça kendi içinde elektroniklerle ulaşabilirsiniz.

 

Harici hiç bir ekipmana ihtiyacımız yok.

 

Bu kulaklık çok dengeli çalıyor arkadaşlar. Aslında High-End kategorisinde ki abilerinden Radiance’a benziyor Bathys ses karakteri açısında.

 

Sıcak, ferah, dengeli ve dinamik. Hızlı, şeffaf ve punchy. Bir o kadar da detaylı. Bathys, dinleyebileceğiniz en gerçekçi, en doğru çalan kablosuz kulaklıklardan biri olacaktır.

 

Bathys ve kablolu Focal kulaklıklar arasında ki 2 farktan biri, Bathys’in biraz daha baharatlı, basların ve tizlerin bir tat daha yoğun olduğu, daha renkli bir tonal karakterde çalıyor olması.

Bir başka farklılık, burada toplu bir paket sunulmuş olması. Bir kablolu Hi-Fi kulaklık aldığınızda, genellikle bunun yanında bir Amfi / Dac ve benzeri yardımcı ses ekipmanları almanız gerekli olur. (Eğer hali hazırda sizde benzerleri bulunmuyorsa)

 

Bu yardımcı ekipmanların en ünlü ve güvenilir örnekleri başında güney kore firması Astell & Kern müzik çalarlar gelir. Bu müzik çalarların içerisine kayıpsız müzik dosyaları yükleyerek (flac, dsd vb.), içerisinde ki güçlü ve lineer amfi ve DAC bileşenleri sayesinde Hi-Fi müzik keyfine ulaşabilirsiniz.

 

Bathys, bir kulaklığın içerisine yerleştirilebilecek bazı en iyi DAC ve Amfi bileşenlerini bünyesinde barındırıyor. Bu sayede, her nereye giderseniz gidin, Hi-Fi ses peşinizi bırakmıyor. Bir de bunu kutu içerisinden çıkan USB-C’den USB-C’ye data kablosu ile, kablolu şekilde yaparsanız, kayıpsız, en yüksek çözünürlükte peşinizi bırakmıyor…

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Tüm deneyim şıklık diye bağırıyor. Mücevher gibi dahi boyna takılabilir.
Malzeme Kalitesi
Pedler yumuşak ama terletmiyor, iskeleti metalden imal kafa bandı bandı çıtırdamadan esniyor. Tuşlar da rahat.
Konfor
Denecek lafım yok. Bilimum efsaneden (hd600 - 650 - dt990 - Gs80) daha rahat zira hem saç sekmiyor hemde hafif.
İzolasyon
Pasif ses izolasyonu kupaları sıkmasa da ortalamadan biraz daha iyi, aktif izolasyon için güçlü ANC özelliği var
Günlük Kullanım
Aç, bağla ve çık. Bluetooth modunda 30 saate kadar giden şarjı çok faydalı. Telefona kurulan programı da keza öyle
Mikrofon Kalitesi
Konuşmalar berrak. Kupaların üstündeki kocaman ama akıllıca yerleştirilmiş mikrofonlar bunun habercisi. Bunlar aynı zamanda ortam sesini toplayarak transparan ANC moduna da yarıyor.
Bağlantı Kalitesi
Değme twslerden daha stabil bluetooth performansı var. Bağlantı ancak telefonla arasına 15 metre ve 3 duvar koyunca kısa süreli kopuşlar yaşadı.
Ses Kalitesi
Modlara ve durumlara göre değişen ses kalitelerine sahip. En düşüğü bile ses kalitesi bazında %85 alır
Oyun Performansı
Kupalarının kapalı olması, sizi oyunda tam anlamıyla aksiyonun ortasına koyuyor. COD için iyi bir kulaklık. Hoş bunu alabiliyorsanız CODunuzu telefondan oynamazsınız herhalde :)
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor10
İzolasyon7
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı9
Tasarım
Buradaki yapı kalitesi yüksek fiyatlı mücevherleri düşündürse de, magnezyum ve alüminyum kombinasyon, güçlü olmaktan çok biraz yetersiz hissettiriyor (plastik). Gerçek deri kafa bandı, iyi dolgulu olmasına rağmen, kullanım sırasında biraz tık sesi çıkarıyor ve bu da zamanla genel keyfi etkiliyor. Sert kabuklu, kumaş kaplı taşıma çantalarında, hem şarj etme hem de USB-C DAC modu için bir USB-C - USB-C kablosu da buluyoruz. 3,5 mm kulaklık jakı kablosu da var. Bunu kullanmak için DAC modunun açık olması gerekir.
Malzeme Kalitesi
Ağırlığı lüksle dengeleyen Bathys'in boyunlukları, kafa bandında ve kulak yastıklarında gerçek deri ve gerisini alüminyum ve plastik parçalarla oluşturan Magnezyumdan yapılmış. Bathys tasarımı Focal'ın kendine özgü tasarım dilini takip ederken, toplam boyutları daha hafif, daha kompakt ve seyahat için daha rahat olacak şekilde küçültülmüş.
Konfor
Genel konfor oldukça iyi, ancak başlangıçta sıkma kuvvetini kafam için biraz yüksek buldum. İlginç bir şekilde, Bathys kapalıyken, pasif izolasyon beklediğim gibi değil. Dışarıda, yakındaki bir nehrin şırıltısı, çeşitli yol inşaatı sesleri ve arka planda konuşma radyosu ile otururken, düşük frekanslı arka plan sesleri kayboluyor gibiydi, ancak sesler hala net bir şekilde anlaşılırdı.
İzolasyon
Focal, Bathys'i geliştirmenin üç yıl sürdüğünü öğrendim. Bana en büyük numaranın ANC'yi ses kalitesiyle dengelemek olduğunu söylendi. Önceki prototipler daha güçlü gürültü engelleme özelliğine sahipti, ancak ses kalitesi düştü. Tersine, geliştirilmiş soniklere sahip prototipler, daha kötü ANC işlevselliğinden muzdaripti. Bathys, ikisi arasındaki en iyi dengeyi temsil ediyor.
Günlük Kullanım
Şeffaf mod, çevresel gürültüyü iletmek için harici mikrofonlar kullanır. Çoğu gürültü önleyici kulaklığın bu modda sergilediği yapay olarak oyuk bir ses kalitesine sahip olmasına rağmen iyi çalışıyor. ANC'yi evde veya ofiste genel kullanıma yönelik düşük yumuşak mod ile uçaklarda, trenlerde vs. seyahat ederken yüksek arka plan gürültüsü için tasarlanmış daha güçlü bir 'Sessiz' mod arasında değiştirebilirsiniz.
Mikrofon Kalitesi
Bathys, netliği artırmak için Clear Voice Capture mikrofon teknolojisini kullanan sekiz mikrofona sahip. Mikrofonlar için kullanıcı tarafından ayarlanabilen çevresel gürültü önleme (ENC) seçenekleri yok, ancak genel olarak mikrofon kalitesini çok iyi buluyorum ve gürültülü bir ortamda bile sesim kolayca fark ediliyor.
Bağlantı Kalitesi
Bathys'in Bluetooth 5.1 codec'i, şu anda mevcut olan en iyi Bluetooth (ve en düşük gecikme süresi) kablosuz çözünürlüğü için hem aptX hem de aptX Adaptive desteği içerir ve merak ediyorsanız, Bathys adı ilk olan 'bathyscaphe' kelimesinden gelir.
Ses Kalitesi
Focal, 40 mm Alüminyum/Magnezyum kubbeli sürücülerin teknolojiyi Celestee modelinden ödünç aldığını ve gururla Fransa'da üretildiğini hemen duyurur. Bu yeni sürücüler, aynı boyuttaki kubbeyi ve çevreyi kullanır, ancak ağırlığı azaltmak için mıknatıs biraz daha küçüktür. Hootie & the Blowfish'in Only Wanna Be With You şarkısındaki ritmik neşe , ton açısından tamamen başka bir şeydir. Gürültülü girişteki doku, bastan vurmalılara, gitarlara, arka vokallere ve Darius Carlos Rucker'ın rahat vokal stillerine kadar ustalıkla katmanlı. Çalma listemiz Big For Your Boots ile devam ediyor ve parçanın hızla gelip sizi birdenbire yıkaması duygusu güzel bir şekilde işleniyor. Bir savaş narasından farksız olan Stormzy'nin sesi, olması gerektiği gibi üç boyutlu.
Oyun Performansı
DAC moduna alınıp aux kablosu ile bağlantı yapıldığında oyun performansında beklentim çok yükseldi. Surround 7.1 teknolojisi ile çevrimiçi oyunlarda beni çok fazla tatmin edebildi.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Focal stüdyo kulaklıklarındaki tasarım anlayışını ilk mobil kulaklığında da kullanmış ve ortaya bu harika tasarım çıkmış. Bu tasarım aynı zamanda hem kaba saba hem zarif olmayı başarıyor. Baskın bir maskülen ve endüstriyel tasarımı olsa da kadınlar için feminen ve zarif bir hava da taşıyor. Kullanılan üst seviye malzemeler de tasarıma şıklık katıyor. Delikli bir yapısı varmış gibi gözüken kulaklıkların yan tarafı tamamen magnezyum-alüminyum alaşımından imal edilmiş ve bu da pürüzlü bir dokusu olan metal hissiyatını tasarıma aktarmış. Usulca parlayan Focal logosu ise kesinlikle dandik hissiyatı vermiyor, aksine adeta geceleri “Ben üst seviye bir kulaklığım” derken sabahları ise silik logoyu göz önüne çıkarıyor.
Malzeme Kalitesi
“Lüksün sınırı yoktur” mottosunu benimseyen Focal, Bathys modelinde de en üst seviye materyalleri kullanmış. Kulaklığın tek olumsuz noktası olarak Focal kafa bandına denk gelen kısmı stüdyo kulaklarından esinlenerek alkantaradan imal etmiş. Bu stüdyo kulaklıklarında hoş bir detay olsa da insanlar bu kulaklığı günlük kullanımda saatlerce takacağından alkantara diğer malzemelere nispeten daha hızlı eskiyebilir. Onun dışında gerek magnezyum-alüminyum alaşım gövde olsun, gerek mükemmel dikişlere sahip olan yumuşacık gerçek deri kulak pedleri olsun kulaklığın her yeri kalite kokuyor. Şunu da eklemek isterim Sennheiser Momentum 3 modelindeki hoş deri kokusu bu modelde yok.
Konfor
Gerçek deri kulak pedleri ve çok iyi ayarlanmış yanal basma kuvvetiyle Bathys aşırı rahat bir kulaklık olmuş. Menteşeleri sert tasarlanmış olan kulaklığı bir kere kafanıza yerleştirdiğinizde kafanızdan oynamıyor ve sizi rahatsız etmiyor. Şöyle açıklayayım, bu kulaklıkla rekabetçi olmasa da basket bile oynadım ve rahatsızlık hissetmedim. Yanlardan kulağınıza basma kuvveti o kadar iyi ayarlanmış ki hem başınız ağrımıyor hem kafanızın üst kısmı uzun kullanımlar sonucu acımıyor.
İzolasyon
Tabii ki izolasyonu iki yönlü düşünmeliyiz. İçerdeki sesi dışarı vermesi ve dışardaki sesi içeri alması. Aktif ve pasif gürültü engellemesi Airpods Max kadar nefes kesici değil fakat işinizi görebilecek seviyede iyi, düşük frekanslı sürekli sesleri başarılı bir şekilde kesiyor. Şimdi tam tersini düşünelim, içerdeki sesi dışarı vermesi. Müzik sesini %50 şiddettinden sonra tamamen dışarı veriyor sessiz bir ortamda resmen yanınızdaki kişi de sizinle müzik dinliyor. Kütüphane gibi sessiz ortamlarda yanıma oturan herkes tuhaf tuhaf bana bakıyordu ve ben kulaklığın dışarı çok ses verdiğini o zaman anladım.
Günlük Kullanım
Bathys kablolu kardeşleriyle aynı sürücüyü paylaşsa da tam bir günlük kullanım kulaklığı olmuş. Taşıma kutusu ile beraber biraz fazla yer kaplasa da taşıma kutusu kulaklığı koruyabilecek sertlikte ve kalitede. Kablolu kullanım ile kablosuz kullanım arasında çok az bir fark olduğundan günlük kullanımda bir şey kaçırıyormuş gibi hissetmiyorsunuz.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofonlar gayet yeterli ve sesinizi boğuklaştırmadan çevre gürültüsünü azaltıyor.
Bağlantı Kalitesi
Tekli cihazla bağlandığınızda gerek menzil gerek stabilite olarak çok iyi iş çıkarsa da iş çoklu bağlantıya geldiğinde kulaklık eline yüsüne bulaştırıyor. Sesli asistanı çağırdığınızda mikrofonu açmayabiliyor veya asistanın sesini vermeyebiliyor. Bunların yazılım güncellemeleriyle önümüzdeki günlerde düzeleceğini düşündüğümden değerlendirme puanıma dahil etmedim.
Ses Kalitesi
Ben artık başka kulaklıklarla eskisi gibi müzik dinleyebileceğimi sanmıyorum. Bu söylediğimi şöyle açayım, sesler öyle dengeli ve baslar öyle dolgun ki ekolayzırda hiç ekstrem bir ayar yapmam gerekmedi. Tüm sesler olması gerektiği gibi geliyor ve farklı enstrümanlar arasında bir boşluk var. Her ses parçasının detayları ayrı ayrı hissediliyor ve birbirinin üstünü kapatmıyor. Şu ana kadar bir kulaklıkta duyduğum en iyi sese sahip kulaklık Bathys’di. Kulaklığı bir hafta deneyimleyebileceğimden takabileceğim her an kulaklığı takmak istedim ve ses tasarımını beğendiğim tüm müzikleri bu fırsat varken dinledim.
Oyun Performansı
Bu bir oyun kulaklığı değil
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon5
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Focal Bathys bizi oldukça premium bir taşıma kutusu ile karşılıyor. Kumaş malzemeli kutunun içerisinden bir adet 3.5 mm kulaklık kablosu, USB C'den USB C'ye DAC ve şarj kablosu, hızlı başlangıç ve kullanım kılavuzu belgeleri çıkıyor. Kutu Focal Bathys kulaklıklarımızı oldukça güvenli bir şekilde taşıyabileceğiniz sağlamlıkta. Bathys, ilk denizaltı keşif aracı olan “bathyscaphe” kelimesinden geliyor. Sakinliğin, derinliğin ve mutlak sessizliğin somutlaşmış hali olan bu gemi, Focal'ın aktif gürültü azaltma özelliğine sahip ilk kulaklıklarının adının arkasındaki ilham kaynağı. Kulaklığın dış tasarımına baktığımızda kulaklıkların başa değen kısmı mikrofiber yumuşak malzeme ile kaplanmış. Kulak pedleri ise yumuşak yastıklı deri malzemeden yapılmış. Kulaklıklar katlanabilir bir yapıda değil. Konfor ve gün boyu kullanım anlamında Focal kulaklıklar başarılı bir performans sergiliyor. Kulak kabinlerinin iç kısmında sürücüler delikli kumaş malzeme ile kaplanmış. Hangi tarafın sağ hangi tarafın sol olduğunu belirten harfler yok. Bu sayede kulaklığı iki taraflı da kullanabiliyoruz. Kulaklığı sağ taraftan kontrol edeceğimizi düşünürsek sağ tarafında açma kapama ve USB DAC modları arasında geçiş yapabileceğimiz bir switch, sesli asistanı çalıştırabileceğimiz fiziksel bir tuş, ses yüksekliğini ayarlayabileceğimiz + ve - şeklinde tuşlar ve hemen ortasında bluetooth eşleşmesi, sonraki şarkı, önceki şarkı, şarkı oynatma ve durdurma kontrollerini yapabileceğimiz bir fiziksel tuş bulunuyor. Sesli asistan tuşunun hemen sağ yanında USB C yuvası ve hemen onun yanında da 3.5mm kablo girişi bulunuyor. Her iki kulaklık kabininde dış ortamdaki gürültüleri ve sesleri algılayan ve net telefon görüşmeleri yapmamızı sağlayan gelişmiş mikrofonlar bulunuyor. Kulaklığın sol kabininde de ANC ve şeffaflık modları arasında geçiş yapabileceğimiz fiziksel bir tuş yer alıyor.
Malzeme Kalitesi
Focal Bathys oldukça dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretildiğini görüyoruz. Alüminyum ve Magnezyum alaşımlı gövde dayanıklılık ve sağlamlık konusunda şüpheye yer bırakmıyor. Fiziksel kontrollerin yer aldığı bölmede sert plastik malzeme kullanılmış. Onun dışında bu kulaklığı eline alan kullanıcının premium bir hissiyatla karşılaşacağını söyleyebiliriz.
Konfor
Focal bu kulaklığında kullanıcının rahat ve konforlu bir müzik deneyimi yaşayabilmesi için kafa bandının başa değen kısmında mikrofiber kumaş malzeme kullanmış. Kulak pedlerinde ise yumuşak hafızalı deri malzeme tercih edilmiş. Gün boyu kulaklıklarla takılmayı seven ve konfor arayan kullanıcılar için Focal Bathys'in ideal bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.
İzolasyon
Focal Bathys'in izolasyon özelliğine geldiğimizde son derece kaliteli bir ANC deneyimi ile karşı karşıyayız. Kulaklığın üzerindeki gelişmiş mikrofonları sayesinde dış ortamdaki gürültü başarılı bir şekilde ayrıştırılarak analiz ediliyor. Kulaklığın sol tarafındaki tuşa dokunarak ANC ve şeffaflık modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. ANC modunu açtığımda kendi sesimi duymakta zorlandım diyebilirim. Elbette ki bir kara delik deneyimi yaşamıyorsunuz ama sunduğu özelliklerle Focal Bathys'in izolasyon başarımı günlük hayat için gayet yeterli.
Günlük Kullanım
Focal Bathys günlük kullanımda fiziksel tuşlar ile kulaklığı kontrol etmeyi seven kullanıcılar için sevindirici özellikler barındırıyor. Bluetooth eşleşmesi, müziği durdurma ve oynatma kontrolleri; ses yüksekliğini ayarlayabilme kontrolleri; sonraki şarkı veya önceki şarkıya geçiş kontrolleri, çağrı cevaplama ve sonlandırma gibi ihtiyaç duyduğumuz bütün bu kontrolleri sağ kulaklık üzerinden yapabiliyoruz. Sol kulaklıktan ise sadece ANC ve şeffaflık ayarlarını kontrol edebiliyoruz. Focal Bathys kulaklıklara dışarıdan bakıldığında gerçekten çok karizmatik ve enerjik durduğunu söyleyebilirim. Üzerindeki delikli tasarımı sayesinde kulaklık sanki uzaydan gelmiş gibi duruyor. Bu kulaklık ile kütüphaneye gitmenizi hiç tavsiye etmiyorum. Ses seviyesi %70-%80 seviyesinde bile dinlemiş olduğunuz müziği dışarı verebiliyor. Bu konuda etrafınızdaki kişiler belki rahatsız olabilir. Focal Bathys de Momentum 4'te görmüş olduğumuz akıllı durdurma ve oynatma sensörü maalesef yok. Bu fiyat bandındaki bir kulaklıkta bu özelliğin olmaması kötü olmuş diyebilirim. Kulaklık 3.5 mm ses kablosuyla kablolu kullanım imkanı da bize sunuyor. Kablolu kullanımda herhangi bir ses kalitesi kaybı yaşamadım. USB C'den USB C kablo ile kulaklığı DAC moduna alıp 24 bit 192 kHz lik yüksek çözünürlüklü müzikler dinleyebilirsiniz. Zaten kablosuz kullanımda dahi yüksek çözünürlükte müzikler dinleyebiliyorsunuz. Bana gelen test ürününde o kablo olmadığı için maalesef DAC modunu deneyimleme imkanım olmadı. Batarya süresine geldiğimizdeyse Focal Bathys 30 saate kadar kullanım imkanı bize sunuyor. Rakiplerine baktığımızda ise Momentum 4 60 saatlik batarya süresi ile bize göz kırpıyor hem de neredeyse yarı fiyatına. Sadece 5 dakikalık şarjla bize 5 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. Kulaklığın 3.5mm ses kablosu ile kullanımda batarya süresi 35 saat; USB DAC modunda kullanım süresi ise tam 45 saat. Focal mobil uygulaması ile kulaklığın üzerinde bulunan led logoların ışığını açıp kapatabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama üzerinden ekolayzır ayarları ile kendi kişisel müzik zevkinize göre düzenlemeler yapabiliyorsunuz. ANC ve şeffaflık kontrollerini de yine uygulama üzerinden değiştirebilirsiniz.
Mikrofon Kalitesi
Focal Bathys'in üzerinde bulunan gelişmiş mikrofonları sayesinde telefonla net görüşmeler yapabiliyorsunuz. Bu mikrofonlar dış ortamdaki gürültüleri akıllı bir şekilde ayrıştırarak sesinizi karşı tarafa net bir şekilde ulaştırmaya çalışıyor. İnceleme videomuzda kulaklığın mikrofonlarının normal ve gürültülü bir ortamda nasıl performans gösterdiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Bağlantı Kalitesi
Focal Bathys Bluetooth 5.1 sürümü ile 15 metrelik kullanım mesafesinde hızlı ve kararlı bir bağlantı sağlıyor. Focal Bathys'i aynı anda iki cihaza da bağlayabiliyorsunuz. Yalnız kulaklıklarda şöyle bir problem var. Ben hem macbook bilgisayarımda hem de iphone telefonumda müzik dinlemek istediğimde diyelim ki iphonedan müzik açtım sonra durdurdum sonra da macbooktan müziğe devam edeyim dediğimde arada 5-6 saniyelik bir gecikme ile müziğe devam edebiliyorum. Bu problemin güncelleme ile giderilebileceğini düşünüyorum. Desteklemiş olduğu ses kodekleri ise üst düzeyde. Bu kodeklerle beraber kulaklık bize kaliteli bir bağlantı sunuyor. Bu kodekler SBC, AAC, aptX™, aptX adaptive™.
Ses Kalitesi
Focal Bathys ile geçirdiğim inceleme süresince çeşitli türlerde müzikler dinledim. Günümüzdeki caz, rap/hip-hop, elektronik, country, klasik ve akustik müzikler gibi her müzik türü için çok net ve dengeli bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Vokal sesleri ve telli enstrümanların tınısını çok iyi bir çözünürlük ile kulaklık size harika bir şekilde sunuyor. Kulaklığın bas performansı bile net ve dengeli. Çok ağır, vurucu ve boğucu bir bas deneyimi yok aksine son ses seviyesinde bile yüksek çözünürlüklü ve dengeli bir bas deneyimi ile karşılaşıyorsunuz. Kulaklığın mobil uygulamasından ekolayzır ayarları ile bas, tiz ve mid frekanslarına istediğiniz gibi müdahale edebiliyorsunuz. Focal Bathys üst düzey konforla size oldukça kaliteli bir müzik deneyimi yaşatıyor. Son seste müzik dinlediğimde seste patlama veya çatlama problemleri ile hiçbir şekilde karşılaşmadım. Sahne genişliği ve ortam sesleri gerçekten iyi. YouTube da izlediğim “The Last Of Us” Playstation oyunundaki ortam sesleri, karakterlerin seslerinin birbiriyle uzaklığı konusunda çok net bir ayırım yapabiliyorsunuz.
Oyun Performansı
Bu kulaklık bir oyuncu kulaklığı değil. YouTube da izlediğim konsol oyunlarındaki ortam seslerini çok net bir şekilde duyabiliyorsunuz. Karakterlerin seslerinin birbirine uzaklığını bile çok net bir şekilde ayırt edebiliyorsunuz.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Bathys abilerine benziyor ama onlar kadar şık, havalı görünmüyor, benzer delikli tasarım, kokusunu alamasamda kaliteli gerçek deri yastıklar, alüminyum ağırlıklı ama ızgaralarının plastikten yapıldığı tasarım ve Focal rozeti ile tam bir küçük kardeş diyebiliriz. Siyah antrasit ve gri renklere sahip koyu bir kulaklık.
Malzeme Kalitesi
Deri kulaklık padleri, kulaklıklarla üstü deri iç kısmı alcantara olan taç kısmı aluminyum parça ile birleştirilmiş. Maalesef düğmeler bu kaliteye yakışmayan plastikten yapılmış. Kutudan 1.2 mt lik ince aux kablosu ve her nekadar test ürününde yoktuysada usb type c kablosu çıkıyor.
Konfor
Kulaklık padleri derin boşluğa sahip ve kulağı tamamıyla içine alıyor. Taç kısmının alt kısmı alcantara bu kumaş kısım sürtünme kuvveti yüksek bir malzeme saça iyi tutunuyor bu şekilde kulaklık hareket etmiyor. Kafayı sıkma kuvveti orta diyebilirim sadece kulaklık daha çok yeni olduğundan alt baskısı biraz fazla. Kulaklık padleri yumuşak hafızalı köpükten mamul.
İzolasyon
Soft, silent ve şeffaf olmak üzere 3 anc modu var, pasif ve aktif önlemlerle son derece sessizleşebiliyor. Müzik sesini telefonda yarıdan fazla açınca dışardakilerde duymaya başlıyor.
Günlük Kullanım
Su geçirmez ibaresi hiç bir yerde yazmamasına istinaden. Şu soğuk ve yağmurlu günlerde su geçirmez desteği olsaydı iyi olurdu açıkçası ben dışarı çıkarmaya korktum. 30 saati aşkın pil ömrü bu kulaklığın 80 ohm gibi alışılmadık güçlü olduğu düşünülürse gayet yeterli, kaldı ki pil aux ile 35 saat type c kablosu ile 42 saat dayanıyor.
Mikrofon Kalitesi
Bluetoothla telefon görüşmelerimde ses karşıya kristal berraklığında gitti yanımdaymışsın gibi geliyor ses dendi, karşı tarafın sesi o kadar iyi değildi ama dac ile görüştüğümde ses boğuk geliyor dendi tam tersi ben karşı tarafın sesini iyi alıyordum.
Bağlantı Kalitesi
Bluetooth versiyonu 5.1 son derece güncel ev içinde denemelerimde sadece kombinin çok yakınında kısa ve uzun süreli ses takılmaları oldu onun dışında hiç bir bağlantı sorunu olmadı. Ürün ile 15 mt bağlantı mesafesi öngörülüyor testlerimde bir sorun yaşamadım.
Ses Kalitesi
Öncelikle bu kulaklık çok dengeli sadece bluetoothla dinlerken ekolayzır ayarlarını yapabiliyoruz. Focal naim uyulaması üzerinden 5 bantlı ekolayzır ayarı yapılabiliyor, kablo ve Dac üzerinden dinlerken ekolayzır ayarları sekmesi açılmıyor. Saçma sapan ekolayzır ayarları yapınca bile müzik dinlenebiliyor o kadar dengeli bir kulaklık. Bluetoothta dinlerken daha sert, yayılan ve etkisi daha uzun süren bir bas ile birlikte daha az çözünürlük ama eğlendirici fakat tizlerin törpülendiği bir ses. Kablo ile daha fazla çözünürlük ama telefonun gücünün 80 ohm luk kulaklığa yetmemesi ile daha kısık ses ile birlikte çok temiz bass ve tizlerin yerine oturduğu bir miktar daha geride bir sahne duyuyorum. Burada iyi bir Dap ile çok daha iyi bir sonuç alınabilir. Bu kısmı geliştirmek için Lg Dac modulu ekledim ses arttı, bir miktar daha çözünürlük arttı sahne biraz geriye gitti, kablo ile kesinlikle yüksek çözünürlüklü bir telefon ya da Dap şart buna emin oldum, bunun üzerine notebook ve Fiio K5 pro ya bağladım sahne arttı vokal öne geldi, çok daha dinamik harika tizler, her şey çok iyi ama hala müzik sarmıyor, muhtemelen oradan oraya aktarımlar derken kayıplar var. Ve en önemli yere geldik, telefonu bıraktım artık güçsüz şey, kaynak olarak notebook ve kendi Dac ı ile birlikte daha az yine tertemiz bas çok daha fazla yüksek çözünürlük daha dinamik tizlerin de çoşkulu geldiği, son derece natürel, vokallerin biraz daha öne çıktığı daha sennheiser HD 600 vari bir ses alıyorum. Hemen test parçamız Celine Dion’dan All by myself parçasını açalım, bu parça kendi setimle beni ürpertir, tüylerimin diken diken olduğu anlar olur ve Celine ablanın all by myself çıkışında göz yaşlarına boğulurum, şu ana kadar dinlediğim başka hiçbir kulaklıkla bu etki olmadı ama Bathys beni ürpertmeyi ve ağlatmayı başardı, sonuç olarak bu kulaklıklar oyuncak değil, kendi dac i ile tam bir uyum içinde, hassas dinleme yapabileceğiniz mücevherler diyebilirim. Anc bu moddada çalışıyor, ben sese olumsuz etkisinden dolayı kullanmıyorum. Finale geleyim yüksek çözünürlüklü müzik dinlemek istiyorum, hi fi dünyasında oradan oraya sürüklenmek istemiyorum, klasik müzikte dinlerim, akustikte, rockta, popta diyorsanız alın size tam bir compact çözüm. Elbette bazı tür müzikleri blutoothla bazılarını kendi dac i ile dinlemek şartıyla… Ldac kullanılmamış, uzun uzadıya kodekleri anlatmaya gerek yok, ldac kalitelidir ama aptx adaptivde düşük gecikmelidir. Bu sayede pürüzsüz bir dinleme yapabileceğiniz gibi, oyun ve filmlerde düşük gecikme avantajından yararlanacaksınız. Yüksek sesle müzik dinlemeye alışkın arkadaşlara uygun değil, seste yırtılma kalitede düşme oluyor, nedeni Furkan bey'in videosunda anlatılmış. Aux kablosu takılıyken bluetootha geçemiyorsunuz, type c de sorun yok.
Oyun Performansı
Oyun oynamadığım için genel ortalamayı verdim.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Konfor9
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Şık bir tasarımı var ama bu ağır bir tasarım olarak nitelendirilebilir. Günlük veya spor kıyafetlerden ziyade, özel gün kıyafetleriyle daha uyumlu duruyor. Aydınlatmalı amblem de tasarıma pozitif katkı yapmış. İsterseniz bunu uygulamadan yanıp sönen veya kapalı moda alabiliyorsunuz.
Malzeme Kalitesi
Magnezyum, aluminyum, mikrofiber ve gerçek derinin kullanılmasıyla hem hafifleştirilmiş hem de uzun ömürlü bir kulaklık yapılmış.
Konfor
Negatif yanlarını başlıkta belirttim. Belki pedler aşırı sıcaklık yaratabilir. Bunun dışında konfor üst seviyede.
İzolasyon
Pedler kulağı iyi sarıyor ve pasif ses yalıtımını gayet iyi yapıyorlar. Negatif bir yanı bence yok.
Günlük Kullanım
Gürültü engelleme ve transparan modları çoğu senaryo için iyi sayılırlar. Sony kadar iyi gürültü engellemesi, Airpods max kadar iyi transparan modu kesinlikle yok ama özel bir amaç için kullanmayacaksanız negatif bir yanını hissetmezsiniz diye düşünüyorum. Kulaklığı çıkarınca müziği durdurma gibi akıllı özellikleri olmaması negatif sayılabilir.
Mikrofon Kalitesi
Tatminkar mikrofon kalitesi var. Daha iyisi için özellikle bu amaca yönelmiş modellere yönelmeniz gerekir.
Bağlantı Kalitesi
Bluetooth versiyonu 5.2 olabilirdi. Onun dışında negatif bir yapısı yok. Gayet hızlı ve kesintisiz bağlantı sunuyor.
Ses Kalitesi
Dinlediğim en iyi ses kalitesi olan kulaklıklardan birisidir. Daha ilerisine gitmek için kablolu bir modele yönelmeniz şart bence. Benim bilgimin üzerinde şeyler vaat ettiği kesin. Kablosuz ve ANCli en iyi ses kalitesine sahip kulaklık budur diye tahmin ediyorum. Kesinlikle düz bir karakteri yok. Ses seviyesi aşırı yüksek değil. Focal kulaklıklarının tonalitesini bulabiliyorsunuz. Kablolu bağlantı yapıp, dahili DACi sayesinde sınırlarınızı aşabilirsiniz.
Oyun Performansı
Geniş sahne ve katmanlama yapabilmesinden dolayı oyunlarda da yeterli olacağını düşünüyorum
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon10
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı10
Tasarım
şık ve ergonomik
Malzeme Kalitesi
kullanılan malzemeler 1. sınıf ve hissedilir kalitede
Konfor
kulağı yormayan rahatlık
İzolasyon
yüksek sesde sesi dışarı verebiliyor
Günlük Kullanım
gün içinde gayet aktif ve başarılı
Mikrofon Kalitesi
görüşmelerde net ve anlaşılır sesler
Bağlantı Kalitesi
hızlı ve kolay bağlantı
Ses Kalitesi
Gerçek temiz ses
Oyun Performansı
kesintisiz kayıpsız ses
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon5
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı10
Tasarım
'Aaa bu şu kulaklığın aynısı olmamış mı?' demeyeceğiniz kendine has çizgileri olan müthiş bir tasarıma sahip. Kafanıza taktığınızda dışarıdan gerçekten çok şık görünüyor ve fark ediliyor. Sadece bir not olarak benim gibi büyük bir kafaya sahipseniz kafanızın daha da büyük görünmesine sebep olabiliyor ama bu biz büyük kafalıların sorunu kulaklığın değil :)
Malzeme Kalitesi
Magnezyum/Aluminyum kullanılan bir kulaklığa malzeme kalitesi olarak 10 üzerinde 10 değil de kaç puan verebilirsiniz ki? Bazı kulaklıklar vardır tasarımını çok seversiniz ama elinize aldığınızda plastik kullanımı rahatsız eder. Bathys bu konuda gerçekten çok başarılı ve tasarımı çok iyi malzeme kalitesiyle birleştirip kusursuz bir kulaklık yaratmışlar.
Konfor
Şöyle düşünün; malzemesiyle, tasarımıyla, ses kalitesiyle gerçekten çok başka bir seviyede olan kulaklığın konforu ne kadar kötü olursa olsun kafanızda olmasından zevk duyarsınız ki konfor anlamında kendi sınıfında bence gayet tatmin edici düzeyde. Terletmiyor diyeceğim ama ben bu incelemeyi yazın güneş altında yapmadım sonuçta.
İzolasyon
100 doların üstündeki tüm kulak üstü kulaklıklar yapısı gereği izolasyonu gerçekten iyi yapıyorlar. Tabi Bathys'de bunu çok iyi yapıyor ama bir farkla kalite! Malzemenin gerçek kuzu derisinden yapılmış olması gerçekten 'izolasyonunda kalitelisi be!' dedirten cinsten. 'Bir puanı nereden kırdın vicdansız?' diye soracaklar için bunu daha iyi yapan kulaklıklar kullandığım için diye cevap verebilirim. (dedi Apple fanboy)
Günlük Kullanım
Ben evden çalışan bir Kullanıcı Deneyim Uzmanıyım ve gün içerisinde sıkça toplantılara girerim. Benim için bu kulaklığın günlük kullanımı gerçekten çok yeterli. Ses kalitesinin yanında mikrofonuda kaliteli ve hem aktif gürültü engelleme hemde transparan modunun olması çok işimi görüyor. Ancak bu kulaklığı alıp sabah 8 de toplu taşımayla işe gidip, gün içinde kullanım, akşam da sporuna gideceksen benim için harika olan günlük kullanım senin için o kadar da iyi olmayacaktır. Bi kere sporda tere dayanıklı olmadığı için kullanmanı hiç tavsiye etmem. Toplu taşıma da vs. kullanmak için gerçekten büyük bir kulaklık ve ilgi odağı olabilirsin. (Bu benim gibi sıradan görünmeye çalışan biri için sorun olurdu :) ) Benim için 10/10 olan günlük kullanım biraz da geneli düşündüğümden 8 puanı hak ettiğini düşünüyorum.
Mikrofon Kalitesi
Gün içerisinde çok fazla toplantıya katılıyorum, dışarıdan telefonla görüşmeler yapıyorum ve tüm bunlarda konuştuğum kişilerden gelen yorumlar her zaman çok iyi oldu. Bir puanı bu konuda gerçekten çok iyi olan Airpods max kullanan biri olarak kırmam gerektiğini düşündüm.
Bağlantı Kalitesi
Eğer çok ucuz bir ürün satın almıyorsanız tüm kulaklıkların bağlantı kaliteleri zaten çok iyi oluyor. Bathys için ekstra olarak birden çok cihaza bağlanabiliyor olması, bluetooth mesafesinin 15 metre olmasının bir avantaj olduğu söyleyebilirim.
Ses Kalitesi
Kulak içi kulaklıkları pek sevmeyen biriyim ve 'müzik kulak üstü kulaklıktan doğru düzgün dilenilir' diye düşünürüm. Bu yüzden çok fazla ve kaliteli kulak üstü kulaklık deneyen birisi olarak gönül rahatlığıyla dinlediğim en iyi kulaklık diyebilirim.
Oyun Performansı
Hiç denemedim ama gerekte yok zaten böyle bir kulaklıkla oyun oynamaya. 7 puanı da ortalam çok düşmesin diye verdim.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı7
Tasarım
Ürün dışarıdan bakıldığında buradayım diye bağıracak bir tasarıma sahip. Kulaklık biraz kaba olsada verdiği ses için herşeye razı oluyorsunuz.
Malzeme Kalitesi
Ürün Magnezyum / Aluminyum alaşımından yapılış taş tabirine uygun yapıdadır.
Konfor
Ürünün kulak pedleri kuzu derisinden ve bundan dolayı terlemeler de bununla beraber gelmekte. Uzun süreli kullanım senaryolarında kafa bandının kafanıza yaptığını hisseder hale geliyorsunuz
İzolasyon
Üründe ANC (active noise cancelling) bulunmakta fakat dış gürültüyü tamamen kesmemekte , müziği biraz açmanız gerekmekte. Pasif gürültü engellemeye gelirsek eğer gayet iyi bir gültürü engelliyor
Günlük Kullanım
Ürünü gerek dışarıda gerekse evde kullandım ve elime geçen sonuçlar oldukça şaşırttı. Bu kadar iyi ses veren ve bu kadar mobil bir kulaklık daha önce ne gördüm ne de duydum. Kulaklığı kullanmadığınızda boynunuzda çevirerek taşıyabiliyorsunuz fakat bu biraz bunaltıcı olabiliyor.
Mikrofon Kalitesi
Ürünün mikrofonunu birçok keztelefon konuşması ve ses kaydı ile test ettim. Mikrodon kalitesi oldukça iyi dışarıdaki gürültüyü o kadar fazla duymuyor konuştuğunuz kişi.
Bağlantı Kalitesi
Kodek bakımından; SBC, AAC, AptX ve AptX adaptive kodeklerini destekliyor.Uzak mesafelerde herhangi bir kopma meydana gelmedi (4 duvar , 3 oda).
Ses Kalitesi
Ürün tam anlamıyla kulağınıza taktığınızda size orkestra ve solisti getiren bir ürün desem yalan olmaz. Ürünün tizleri yerinde ve kulağı tırmalamıyor. Baslar ise isediğim bas tadını vermedi fakat oldukça iyi bir seviyedeler
Oyun Performansı
Ürün bir oyuncu kulaklığı olamdığından dolayı gecikme mevcut budnan dolayı ses üzerine (CS:GO vs.) oyunları oynamanızı tavsiye etmem fakat moba türü oyunları oynayabilirsiniz.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor7
İzolasyon10
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı5
Tasarım
Bathys , daha önce hiç bir bluetooth kulaklıkta görülmemiş çok özgün, çok güzel bir tasarıma sahip. Güzelden ziyade yakışıklı duruyor bu kulaklık. Günlük hayatımda çok fazla kişinin "Kulaklığın çok güzelmiş" dediği, markasını sorduğu harika tasarıma sahip bir kulaklık.
Malzeme Kalitesi
Daha öncesinde Momentum 4 , WH-1000XM5 kullanmış birisi olarak Bathys'i elime aldığımda kelimenin tam anlamıyla kendimi zengin hissettim. Kulaklıklar Momentum 4'teki gibi sağa sola oyuncak gibi oynamıyor mesela. Çok ciddi malzeme kalitesine sahip bir kulaklık bathys. Ömürlük bir kulaklık.
Konfor
Kulaklığı saatlerce taksam bile kafamda hiç ağrı oluşmadı. Biraz ağır, ama bu kalitenin ağırlığı! Pedleri çok yumuşak. Kulaklığın sıkma kuvveti tam yerinde. Ne çok az ne çok fazla.
İzolasyon
Kulaklık çok iyi bir pasif izolasyona sahip. Pedler kulağa tam oturuyor ve %60 ses seviyesinde ANC yumuşak moddayken bile tüm dış sesleri kestiğini söyleyebilirim. ANC'si için 2 mod yapılmış. Yumuşak modda sürücüleri yormadan hafif bir gürültü engelleme kullanılırken Sessiz modda kulağınıza o basıncı hissediyorsunuz. Ama sektörün en iyisi mi? Değil. Kötü bir tarafı ise , sesi çok fazla sızdırması. %70 seviyelerinde sonra yanınızdaki kişi az çok sesi duyabilir.
Günlük Kullanım
Günlük rutininizde 30 saat pil ömrü ile , yeteri kadar iyi anc'si ile ve çok stabil bağlantısıyla size iyi bir yol arkadaşı olabilecek bir cihaz Bathys. Akşam ise DAC modunda keyifli ve kritik dinlemeler için uygun bir kulaklık. Her kalıba sığdırabilirsiniz bu kulaklığı.
Mikrofon Kalitesi
8 Mikrofonlu Bathys , yeteri kadar iyi mikrofon kalitesine sahip. Fakat sektörde çok daha iyileri var. Transparan modu tatmin edici düzeyde.
Bağlantı Kalitesi
Galaxy S23 cihazımda aylardır hiç sorun yaşatmadı bu kulaklık bana. Bluetooth açıkken kulaklığı açar açmaz bağlanıyor ve uygulaması stabil çalışıyor.
Ses Kalitesi
Bluetooth modunda dahi benim bu zamana kadar dinlediğim en iyi kulaklık budur. Ses yüksekliği fazlasıyla yeterli , midler , tizler tam yerinde ve yüksek ses seviyelerinde bile neredeyse 0 bozulma. Çok net , çok şeffaf. Saatlerce konuşabileceğim fakat buraya özet geçtiğim bir kulaklık. DAC Modunda ise bir kere kulaklığın ses sahnesi genişliyor telefona bağladığınızda. Bluetooth kulaklık olmasına rağmen DAC modu sayesinde kablolu hi-fi kulaklıklarla kıyaslanan bir kulaklık. High-End seviyesinde çalıyor. Ses yüksekliği bana yeterli geldi.
Oyun Performansı
Bu kulaklık bir oyuncu kulaklığı değil. Test etmedim. Oyun oynamıyorum. Bir oyuncununda oyun için bu kulaklığı alacağını düşünmüyorum.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı5

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.1
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX Adaptive
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 40mm
THD<0.02%
MikrofonVar
Kablo Uzunluğu1.2 m
Kablo Giriş Ucu3.5 mm
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
Batarya Ömrü40 Saat
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-C
Frekans Aralığı 15 - 22 000 Hz

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9.1
Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık
Focal Bathys Hi-Fi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.