Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser Momentum 4 Wireless Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
9.1

Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Konfor10
İzolasyon9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi10

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
9.3

Tasarım9.5
Malzeme Kalitesi9.5
Konfor9.5
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9

Fiyatı

Sennheiser Momentum 4 Wireless Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık
Sennheiser Momentum 4 Wireless Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık
Mağaza Kulaklık Logo
Mağaza Kulaklık Logo
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Sennheiser Momentum 4, 2019’da tanıtılan abisi Momentum 3’ün geliştirilmiş versiyonu. Sadece geliştirilmekle kalmayıp, yepyeni bir dizayn ve ses karakteri ile donatılan bu güncel model artık daha arkadaş canlısı, daha sıcak, daha konforlu, daha modern ve önemlisi, daha herkes. Momentum 4, tasarımı ile ayrışan, hayatımıza kolaylıkla entegre edebileceğimiz şık bir akıllı kablosuz kulaklık olmasının yanı sıra, 60 saat batarya ömrü ile günlerce doyurucu bir müzik performansı sunabiliyor. Sennheiser, herşeyden çok, bir kulaklığın ses kalitesini maksimuma ulaştırabilecek bilgi birikimine ve tecrübeye sahip bir alman firması. Böylesine köklü ses teknolojileri firmalarının, yıllar boyunca müzikseverlerden aldığı geri bildirimler, yaptıkları ar-ge yatırımlarının yanında büyük bir değere sahip oluyor.

skor
8
KULAKLIK.COMTasarım

Momentum 4, göze kolay gelen, minimalist ve modern bir görünüşe sahip. Bu kulaklık, Premium bir taşıma çantası ile, güvenli ve kullanıcı dostu bir deneyim eşliğinde kutusunun içerisinden çıkıyor. Kutu İçeriği: • Sennheiser Momentum 4 • Taşıma Çantası • 2.5mm’den – 3.5mm’ye Jack Kablosu • USB-C Şarj Kablosu • Uçak Adaptörü • Kullanma Kılavuzu ve Diğer Belgeler Siyah ve beyaz ana renkleriyle gövde, 2 farklı seçenek olarak bize sunulmuş. Bizim elimizde incelemek için bulundurduğumuz model, siyah renkte. Biz açıkçası siyah rengi daha çok beğendik. Beyaz renge sahip model, biraz daha özgün, bej rengi gibi bir renge doğru ifade edilse, daha özel durabilirdi. Ayrıca bembeyaz bir gövde, her zaman kirlenmeye müsait. Kafa bandı, tam kablosuz Momentum TWS’lerin şarj kutusu yüzeyine benzer bir kumaş kaplı, bu yüzeyin kafaya temas edecek alt tarafı, hafızalı sünger dolgulu, slikonla kaplanmış bir yüzey. Böylelikle, kulaklığın ağırlığının yüzey boyunca dengelenmesi hedeflenmiş. Kafa yüksekliği ayarlama mekanizması, milimetrik olarak, sonsuz sayıda kademede ayarlanabilir yapıda. Bu, isabetli bir oturma açısı için önemli bir özellik. Kafa bandının alt kısımlarında, her iki tarafta da yer alan parlak metal Sennheiser logusu, Premium bir kulaklık kullandığınızı ispatlayan 2 öğe. Sağ kulaklığın altında; tuşlar, portlar ve led pil durumu göstergeleri var. 5 kademeli led gösterge sistemi ile siz, her bir kademe %20’lik bir dilimi kapsayacak şekilde, kulaklığınızın ne kadar şajı kaldığını kolaylıkla görebiliyor, buna uygun hareket edebiliyorsunuz. USB-C sayesinde hızlı ve kolay şarjın mevcut olduğu kulaklıkta, 2.5mm jack ile, yola kablolu şekilde devam edebilmek de mümkün oluyor. Kabinlerin dış yüzeyi, çok hassas bir kapasatif yüzeyle donatılmış bir dokunmatik panel. Burada ki sistem öyle gelişmiş ve kolay kontrol edilebilir ki, sezgisel bir şekilde, örneğin bir aramayı cevaplamak için sağa kaydırma, reddetmek için sola kaydırma(bunu müzik çalarken şarkı değiştirmek için de yapabiliyorsunuz tabii ki), ses yüksekliğini arttırmak ve azaltmak içinse yukarı ve aşağı kaydırma hareketleri yapabiliyor ve bunu gerçekten hassas bir dokunma eylemi ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu kısmı inceleme videomuzda detaylı şekilde gösterdik

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Momentum 4’ün malzeme kalitesinin, bizce Premium kulaklıklar söz konusu olduğunca abartılacak hiçbir yanı yok. Kolaylıkla çizilen, üzerinde izler kalan plastik gövde, suni deri yastıklar, slikon kafa bandı ve kumaş kaplı üst yüzey, lüks bir kulaklık deneyiminden ziyade, kullanıcı dostu bir anlayış yansıtıyor. Ki, bu oldukça normal. Yine de, benzer fiyat bandında, bazı rakiplerde, alüminyum, kuzu derisi ve ahşap gibi Premium materyaller gördüğümüz bir çok zaman oldu. Öte yandan, Momentum 4, uzun yıllar yanınızda kalabilecek kadar sağlam, esnek ve iyi inşa edilmiş. Eklemler, hareketli noktalar bunu ilk elinize aldığınızdan itibaren hissettirmekten çekinmiyor. 

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

Momentum 4, çok konforlu bir kulaklık. Yumuşacık hafızalı yastıklar, ağırlığı iyi dağıtabilen kafa yastığı, hafif gövde ve esnek iskelet, bunu sağlayan temel unsurlar. Kulaklığın, kullanıma bağlı değişmekle birlikte belki haftalarca sürecek pil ömrü ile birlikte bu denli konforlu yapısı, onu tam bir günlük kullanım kulaklığı yapıyor.

skor
9
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, altında bir destan yazılabilecek kadar çok önemli bir yere sahip. Biz de bu yüzden, bu konuda hakkında destan yazılabilecek bir video içeriği hazırladık. ANC hakkında okumaktansa, ANC’yi duymayı tercih edeceğinizi düşünüyoruz.

ANC (Aktif Gürültü Engelleme) Özelliği En İyi 5 Kulaklık

ANC performansı En iyi Olan 5 Bluetooth Kulaklığı Sıraladık. Sen de gel karşılaştır incele ve yorum yap.

Bir kez daha, hadi inceleme videosuna buyrun J Ama özetle, Momentum 4’ün izolasyon başarımı, kardeşi Momentum 3’e kıyasla çok ciddi geliştirilmiş durumda

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Günümüzde, özellikle şehirlerde yaşamanın getirdiği kaosa yolculuk, Momentum 4 gibi akıllı kulaklıklar ile bir nebze kolaylaşıyor. Üstün konfor, çok iyi gürültü kesme, uzun batarya ömrü, kaliteli taşıma çantası, iyi mikrofon kalitesi, sezgisel kontolller, farkındalık modu, otomatik kapanma, otomatik oynatma, kullanıcı dostu mobil uygulama deneyimi ve dengeli ses karakteri, bu kulaklığı tüm gün yanınızdan ayırmamak için bazı sebepler. Göze batmayan minimalist ve modern dizayn, Momentum 4’ün getirdiği akıllı kulaklık deneyimini zenginleştiren nitekillere de katılabilir.

 

Sezgisel kontrol nedir? Sennheiser Momentum 4'de nasıl kullanılır?

Bu yazıda Sezgisel Kontrol ’ün ne olduğunu, nasıl kolaylıklar sağlayacağını ve gelecekte bu olay ne duruma gelecek bunlardan bahsedeceğiz.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Momentum 4’ün mikrofonları oldukça başarılı, ama en iyisi değil. Bu fiyat bandında, her amaçla kullanılabilecek bir akıllı kulaklık olarak tasarlanan momentum 4, segmentinde yine de 8 puanlık bir mikrofon performansı sergiliyor denilebilir. Mikrofon testi, kendi kulaklarınızla duyabileceğiniz kapsamlı testler halinde, inceleme videomuzda mevcut, buyrun J

skor
10
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Momentum 4, Bluetooth 5.2 altyapısında; SBC, AAC, AptX ve AptX Adaptive codecleri ile aktarma yapıyor. Eğer Apple ekosistemine dahil bir kullanıcıysanız, burada AAC codeği ile tıkalı kalmış bir vaziyettesiniz. Lakin, destekleyen Android telefonlar ile; AptX ve AptX adative codecleri sayesinde daha yüksek çözünürlüklü sesin keyfini, Momentum 4 size yaşatabilecek donanıma sahip. Genel anlamda pek stabil bir bağlantı sunan Momentum 4, bize herhangi bir kopya yada herhangi bir sorun yaşatmadı.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Ses kalitesi söz konusunda olduğunda, Sennheiser modellerinden yana kimsenin bir şüphesi olmuyor. Momentum 4’de, kardeşleri gibi, bu konuda endişelenmeniz gereken bir kulaklık değil. Ama bu kulaklık, bir odyofil kulaklığı da değil. Momentum 4, en yeni kardeşleri gibi, burada IE300 örnek gösterilebilir, Momentum TW3 örnek gösterilebilir; artık farklı bir ses rengine sahip. Bu kulaklık Momentum 3 gibi çalmıyor. Daha derin ve şiddetli baslar, dengeli üst frekanslar ve geriye yaslanmış vokaller, Momentum 4’ü akustik müziklerden çok, günümüz trendi Rap, Hip/Hop, Elektronik ve benzeri müzikler için ideal bir enstrüman yapıyorSes yüksekliği, burada yine bazı şiddetli ses seven kullanıcıları üzebilecek kadar güvenli seviyede tutulmuş. Tekrar etmek gerekirse, gerçekten de güvenli seviye de tutulmuş. Kulağınıza zarar verebilecek kadar yüksek desibellere mağruz kalmak, ileriki yaşlarda duyma problemlerine yol açıyor. Pişman olmaktansa, bu kadar iyi ANC performansı eşliğinde, dengeli yüksekliklere alışmak, hem sizin, hem de kulaklık için daha sağlıklı olabilir. Çözünürlük, detaylı ses üretimi ve genel teknik performans açısından Momentum 4, alt sınıf kablosuzlara fark atabilecek kadar iyi bir konumda. Yine de, burada benzer fiyat sınıfında yer alan Apple Airpods Max, basitçe, daha iyi.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Sennheiser Momentum 4 bizi oldukça premium bir taşıma kutusu ile karşılıyor. Kumaş malzemeli kutunun içerisinden bir adet uçuş adaptörü, 3.5 mm kulaklık kablosu, USB A'dan USB C'ye şarj kablosu, garanti belgesi ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Kutu Momentum 4'ünüzü oldukça güvenli bir şekilde taşıyabileceğiniz sağlamlıkta. Özellikle uzun süreli seyahatlerinizde yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz konforlukta minimal bir kutu. Markalar gün geçtikçe minimal tasarımları benimsemeye başladılar. Sennheiser da Momentum 4'te minimal bir tasarım benimsemiş. Dış tasarımına baktığımızda kulaklıkların başa değen kısmı ve kulak pedleri yumuşak yastıklı deri malzemeden yapılmış. Konfor anlamında Sennheiser sizin için her şeyi düşünmüş. Kulak kabinlerinin iç kısmında hangi tarafın sağ ve sol olduğunu belirten büyük harflerle "R" ve "L" harfleri yazılmış. Bu sayede kulaklığı kulağınıza takarken yanlış mı taktım diye düşünmüyorsunuz. Kulaklığın sağ tarafında açma kapama, bluetooth eşleşmesi yapabileceğimiz ve sesli asistanı çalıştırabileceğimiz fiziksel bir tuş bulunuyor. Hemen altında kulaklığın şarjının ne kadar kaldığını belirten 5 kademeli LED ışıklar bulunuyor. LED ışıklarının altında type c şarj yuvası onun altında da kablo girişi bulunuyor. Her iki kulaklıkta da dış ortamdaki gürültüleri ve sesleri algılayan ve net telefon görüşmeleri yapmamızı sağlayan gelişmiş mikrofonlar bulunuyor.
Malzeme Kalitesi
Momentum 4'ün oldukça dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretildiğini görüyoruz. Bu kulaklığı eline alan kullanıcının premium bir hissiyatla karşılaşacağını söyleyebiliriz.
Konfor
Sennheiser bu kulaklığında kullanıcının rahat ve konforlu bir müzik deneyimi yaşayabilmesi için kulaklık pedlerini ve başa değen kısmı yumuşak yastıklı suni deri malzemeden yapmış. Gün boyu kulaklıklarla takılmayı seven ve konfor arayan kullanıcılar için Momentum 4'ün ideal bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.
İzolasyon
Momentum 4'ün izolasyon özelliğine geldiğimizde son derece kaliteli bir ANC deneyimi ile karşı karşıyayız. Kulaklığın üzerindeki gelişmiş mikrofonları sayesinde dış ortamdaki gürültü başarılı bir şekilde ayrıştırılarak analiz ediliyor. 2 kez dokunmayla ANC ve şeffaflık modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Elbette ki bir kara delik deneyimi yaşamıyorsunuz ama sunduğu özelliklerle Momentum 4'ün izolasyon başarımı günlük hayat için gayet ideal.
Günlük Kullanım
Momentum 4, günlük kullanımda rahatlığı ve kolaylığı seven biz kullanıcılar için bütün kontrolleri sağ kulaklıkta dokunmatik yüzey üzerinde toplamış. Müziği durdurma ve oynatma kontrolleri; ses yüksekliğini ayarlayabilme kontrolleri; sonraki şarkı veya önceki şarkıya geçiş kontrolleri ve ANC ve şeffalık kontrolleri arasında geçiş yapabilme; çağrı cevaplama ve sonlandırma gibi ihtiyaç duyduğumuz bütün bu kontrolleri sağ kulaklık üzerinden yapabiliyoruz. Momentum 4 üzerinde bulunan akıllı sensörleri sayesinde kulaklığı çıkardığınızda müzik otomatik olarak duruyor ve bunu başarılı bir şekilde yapıyor. Kulaklıkları çıkarıp hiçbir şey yapmadan bir kenara koyduğunuzda kulaklık kendini 15 dakika sonra otomatik olarak kapatıyor. Bu otomatik kapatma süresini de mobil uygulama üzerinden değiştirebiliyorsunuz. Kulaklık 3.5 mm ses kablosuyla kablolu kullanım imkanı da bize sunuyor. Eğer kulaklığı açma düğmesinden hiç açmadan kablo ile kullanırsanız dokunmatik kontroller çalışmıyor ve kulaklığı pasif bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Açma düğmesine bastıktan sonra kablolu bir şekilde çalıştırırsanız sadece ses yüksekliği ayarlama ve ANC kontrolleri çalışıyor. Batarya süresine geldiğimizdeyse Momentum 4 tek bir şarjla 60 saate kadar kullanım imkanı bize sunuyor. Sadece 5 dakikalık şarjla bize 4 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. Tam şarj için 2 saatlik süre yeterli oluyor.
Mikrofon Kalitesi
Momentum 4'ün üzerinde bulunan gelişmiş mikrofonları sayesinde telefonla net görüşmeler yapabiliyorsunuz. Bu mikrofonlar dış ortamdaki gürültüleri akıllı bir şekilde ayrıştırarak sesinizi karşı tarafa net bir şekilde ulaştırmaya çalışıyor. İnceleme videomuzda kulaklığın mikrofonlarının normal ve gürültülü bir ortamda nasıl performans gösterdiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Bağlantı Kalitesi
Momentum 4 Bluetooth 5.2 sürümü ile bağlantı sağlıyor. Momentum 4'ü aynı anda iki cihaza da kesintisiz ve hızlı bir şekilde bağlayabiliyorsunuz. Desteklemiş olduğu ses kodekleri ise üst düzeyde. Bu kodeklerle beraber kulaklık bize gecikmesiz ve kaliteli bir bağlantı sunuyor. Bu kodekler SBC, AAC, aptX™, aptX adaptive™.
Ses Kalitesi
Momentum 4 ile geçirdiğim inceleme süresince çeşitli türlerde müzikler dinledim. Günümüzdeki Rap/Hip-Hop, Elektronik müzikler için çok iyi performans gösterdiğini söyleyebilirim. Vokal sesleri ve telli enstrümanların tınısını çok iyi bir çözünürlük ve güvenli ses seviyesi ile sizlere sunuyor. Momentum 4 yüksek ses seven kullanıcıları belki üzelebilir ama bu ses seviyesinin kulak sağlığınız için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Son seste müzik dinlediğimde seste patlama veya çatlama problemleri ile hiçbir şekilde karşılaşmadım. Kulaklığın bas seviyesi gayet yeterli ve güçlü. Bunun için uygulamada ayrıca "bass bosst" diye bas seviyesini arttırıcı ayar var. Momentum 4 üst düzey konforla size oldukça kaliteli bir müzik deneyimi yaşatıyor. Sennheiser'ın Smart Control uygulaması ile ses profillerini kendi zevkimize göre ekolayzır üzerinden özelleştirebilmemiz mümkün.
Oyun Performansı
Tasarım10
Malzeme Kalitesi9
Konfor10
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı9
Tasarım
Kulaklık tacı, kafaya tam oturan ve kaba görünmemesi içn çapı küçük tutulmuş bir yarım daireden oluşuyor. Kulağa doğru küçük tutulmuş taç kısmını küçük bir daire parçasıyla tamamlamış. Kafa bandının dış kısmı premium bir kumaş ile , iç kısmı da silikon bir yastık ile tasarlanmış. Kulaklık yastıkları içi elyaf ile doldurulmuş gibi. Suni deri ile kaplanmış.
Malzeme Kalitesi
Kulaklığın baştan sona malzemeleri ilk anda anlaşılan kaliteli bir malzemeden üretilmiş. Çantası sert darbelere karşı koruyacak şekilde aynı kalitede .
Konfor
Kafa bandı yumuşak silikondan olduğu için rahatsız etmiyor. Kulaklık, kulağı kapsadığı için kulağa da basınç uygulamıyor. Uzun süreli kullanımda terleme yapıyor.
İzolasyon
Kulaklık yastıkları gayet konforlu olmasının yanında sesin az miktarda dışarı verilmesine sebep oluyor.Orta şiddette iyi iş çıkarıyor.
Günlük Kullanım
Kulaklık, ANC ile 60 saat dayanırken 180 derece dönebilmesiyle boyunda taşınmayı kolaylaştırıyor. Akıllı durdurma özelliği ile kulaktan çıkarılınca çalınan müzik otomatik duruyor. Taşıma çantası ile her darbeye karşı korumalı.
Mikrofon Kalitesi
Kulaklıkta MEMS mikrofonları bulunuyor ve bu sayede telefon görüşmelerinde iyi bir performans çıkarıyor. MEMS mikrofonları, küçük ses dalgalarını bile algılayıp dönüştürebilen nanometrik ölçekteki mikrofonlar kısacası. Sesinizi karşı tarafa net bir şekilde iletiyor ama sesiniz biraz dijital olarak oynanmış gibi duyuluyor.
Bağlantı Kalitesi
Bluetooth 5.2 versiyonuna sahip kulaklık, AptX ve AptX Adaptive kodekleriyle daha yüksek ayrıntıda müzik dinlemeyi olanaklı kılıyor. 1 saniyenin altında bir süreyle bağlanıyor ve çok nadir durumlarda kopma yaşanıyor.
Ses Kalitesi
Sennheiser ses imzasını taşıyan kulaklık, genel dinleyici kitlesine hitap ediyor. Tüm sesleri dengeli vermeye çalışan marka, sibilans problemine yeni bir çözüm getirmiş gibi. Alt frekanslar yoğun duyulurken tiz bölgeler de varlıklarını kaybetmiyor. Kulaklık dinamik bir ses karakterine sahip.
Oyun Performansı
Kulaklık Bir Oyuncu Kulaklığı Olmadığı İçin Bu kritere 10 puan veriyorum.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı10

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.2
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX, AptX Adaptive
ANCVar
SensörlerYakınlık Sensörü, Dokunmatik Sensörü
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Düz
Kablo Uzunluğu1.2 m
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-C
THD< 0.3 % (1 kHz, 100 dB SPL)
Frekans Aralığı6 Hz- 20 Khz
Sürücü Çapı 42mm
Batarya Ömrü60 Saat

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9.1
Sennheiser Momentum 4 Wireless Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık
Sennheiser Momentum 4 Wireless Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.2
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.6
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.2
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
NaN:NaN0
skor
6.6
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.4
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.