Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

JBL LIVE 300 TWS Kulakiçi Tam Kablosuz Bluetooth Kulaklık

Kaan Akyüz Değerlendirmesi
skor
7.4

Tasarım6
Malzeme Kalitesi7
Konfor7
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi6
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı7

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
6.9

Tasarım6.7
Malzeme Kalitesi7.3
Konfor5.7
İzolasyon7.3
Günlük Kullanım6.7
Mikrofon Kalitesi5.7
Bağlantı Kalitesi7.7
Ses Kalitesi8.3

Fiyatı

JBL LIVE 300 TWS Kulakiçi Tam Kablosuz Bluetooth Kulaklık
JBL LIVE 300 TWS Kulakiçi Tam Kablosuz Bluetooth Kulaklık
Mağaza Kulaklık Logo
1,390 TL
Mağaza Kulaklık Logo
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

1946 yılında James Bullough Lansing tarafından kurulmuş olan, Samsung yan kuruluşu Harman International Industries’e ait olan Amerikan şirketi JBL gerek kulaklık ve gerek hoparlör konusunda uzun zamandır kalite denince akla gelen, sıkça adını duyduğumuz, ürünlerini kullanmaktan genel manada keyif aldığımız ve bize her ürününde segmentinin en iyi kalitelerinden birini sunmaktadır. Bugün ise JBL'in orta-üst segment kulaklıklarından biri olan ve gerek ses kalitesi gerek kulaklığın kullanırken yaşattığı rahatlık olarak, tam bir fiyat-performans canavarı olarak nitelendirebileceğimiz JBL Live 300 modeline gelin hep birlikte bakalım!

ArtılarıTemiz ve Kaliteli SesKaliteli Malzeme YapısıBass ve Tizlerdeki BaşarısıHızlı ve Kolay Bağlantı(Uygulama-Bluetooth 5.0)Kaliteli Pasif Gürültü EngellemeUzun Süreli Pil Ömrü
EksileriNispeten Ağır ve Kaba TasarımKutu BüyüklüğüUzun Süreli Kullanımda Kulakta Ağırlık Yaratması
skor
6
KULAKLIK.COMTasarım

Tasarım açısından değerlendirmek gerekirse birçok kullanıcı, kulaklığı tasarımsal açıdan biraz kaba bulacaktır diye düşünmekteyim. Bir sporcu kulaklığı olarak değerlendirebileceğimiz JBL Live 300'ün, aslında kendi segmentindeki rakiplerine nazaran daha büyük olduğunu söylemek pek de doğru sayılmaz. Ancak normal şartlarda değerlendirmek gerekirse kulaklığın biraz büyük bir şekilde tasarlandığı ve kulakta fazla kaba durduğunu söylemek yanlış da olmayacaktır. Kutu tasarımına gelecek olursak, Kutunun kulaklıklar ile doğru orantılı olarak gereğinden fazla büyük olarak tasarlanması, kutuyu günlük hayatta kullanmayı zorlaştıran etkenlerden bir tanesi olmuş. Pil kapasitesi yüksek de olsa kulaklığımızın azami derecede minimal bir tasarıma ve kutu tasarımına sahip olması, şahsen beni daha çok mutlu ederdi. SUNUM: Kutu İçeriği: -JBL Live 300 Kulaklıklar -Şarj Kutusu -Small ve Large Yedek Kauçuklar -USB Type-C Şarj Kablosu -Kullanım Kılavuzu ve Çeşitli Belgeler

ArtılarıSporcu Kulaklığı Olarak Gayet Rahat Kullanım Sağlamasıİsteğe Bağlı Silikon Kenarlıklar ile DÜşmenin Engellenmesi
EksileriKaba ve Ağır Bir TasarımKaba ve Taşımayı Zorlaştıracak Büyüklükteki Kutu
skor
7
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Malzeme kalitesi açısından değerlendirmek gerekirse, JBL Live 300 modeli segmentine bakılacak olursa bize gayet yeterli bir malzeme kalitesi sunuyor demek pek de yanlış olmaz. Kulaklıkların kaliteli bir plastik ile üretilmeleri, kullanılan silikon parçaların kullananı rahatsız etmeyecek bir kaliteye sahip olması ve kulaklığın üst kısmındaki logonun yapıldığı yumuşak ve kaliteli malzeme biz kullanıcılara üst düzey bir kulaklık kullanıyormuşuz hissini fazlasıyla veriyor. Şarj kutusunun malzeme kalitesine değinecek olursak kulaklık ile aynı kalitede bir plastik ile üretildiğini gördüğümüz şarj kutumuz; kapağın içindeki yumuşak malzeme ile kulaklıklara koruma sağlanması ile kulaklığa olan güvenimizi arttırıyor diyebilirim. Fakat kutu kapağının ağır bir biçimde yapılması ve menteşenin bu ağırlığı taşımada biraz yetersiz kaldığını gözlemlediğimi de söylemeden geçemeyeceğim.

ArtılarıKaliteli Plastik MalzemeKullanılan Silikonların Yumuşak ve Aynı Oranda Kaliteli Olması
EksileriGenel Malzeme Kalitesine Nazaran Alt Seviyelerde Kalmış MenteşeKapağın Ağır Bir Malzeme Yapısına Sahip Olması
skor
7
KULAKLIK.COMKonfor

Konfor konusunda kulaklığımızı değerlendirecek olursak, kulaklığımızın sportif aktiviteler için üretilen bir sporcu kulaklığı olduğunu önceden belirtmek isterim. Günlük hayatınızda hareketli aktivitelerde bulunurken, spor yaparken vb. aktivitelerde bulunurken kulaklığımız kulağa kilitlenen silikonlu yapısı ve destekleyici silikonları ile biz kullanıcılara gayet konforlu bir kullanım sağlıyor demek pek de yanlış olmaz. Öte yandan kulaklığımızın az da olsa ağır bir yapıda olması ve aynı zamanda büyük ve bana göre kaba bir tasarıma sahip olması kulaklığın günlük kullanımında konforunu azaltan etkenlerden olmuş diyebilirim.

ArtılarıKulağa Kilitlenen Silikonlu YapısıDestek Silikonları
EksileriNispeten Ağır Bir Yapıda OlmasıKaba Ve Büyük Olması
skor
8
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon konusuna bakacak olursak, kulaklığımız genelde sporcu kulaklıklarında olduğu gibi ANC (Active Noise Cancelling) özelliğine sahip değil. Fakat kulak içine kilitlenen yapısı ve kauçukların kalitesi ile beraber pasif gürültü engelleme özelliği kulaklığımızın izolasyon konusundaki başarısını gözler önüne seriyor. Müzik açık bir biçimde kulaklığımızı kullandığımızda dış ortamdan neredeyse tamamen izole bir biçimde günlük hayatımıza arzu ettiğimiz ölçüde devam edebiliyoruz. Aynı zamanda uygulamadan kontrol ile aktif edilebilen transparan mod ile de dilersek dış dünyadan bağlantımızı koparmadan kulaklığımızı kullanmaya devam edebiliyoruz.

ArtılarıBaşarılı Pasif Gürültü EngellemeTransparan Mod
EksileriANC Bulunmaması
skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Günlük kullanım konusunda değerlendirmek gerekirse kulaklığımız günlük kullanımda sizi asla üzmeyecek bir şekilde üretilmiş desem pek de yanlış olmaz herhalde. Pil ömrü konusunda asla problem yaşamayacağınız JBL Live 300 biz kullanıcılara tam şarjda aralıksız 6 saatlik bir kullanım vaadediyor. Ses kalitesi ve izolasyona değinmek gerekirse ses kalitesi fazlasıyla yüksek olan kulaklığımız, yüksek seslerde dâhi asla bozulma yaşatmamasıyla beraber derin bass ve tizlerde bir hayli başarılı performans sergiliyor. Sporcu kulaklığı olduğundan ötürü ANC'si bulunmayan kulaklığımızın Pasif Gürültü Engelleme özelliği ise bir hayli izolasyona katkı sağlıyor. Mikrofon konusunda ise vasat bir başarıya sahip olan kulaklığımız dış ortamda zor da olsa iletişim kurmaya olanak sağlıyor. Bağlantı konusunda ise Bluetooth 5.0 teknolojisi ile fazlasıyla başarılı olan kulaklığımız uygulamasının da bulunması ile hem kolay bir kontrol hem de temiz ve kaliteli bağlantıyı biz kullanıcılara sağlıyor.

ArtılarıSes Kalitesi(Derin Bass ve Tizlerdeki Başarı)Bağlantı Kalitesi(Bluetooth 5.0)Pil ÖmrüPasif Gürültü Engelleme
EksileriMikrofonun Yetersiz KalmasıKonfor(Kulaklıklar çok Büyük)
skor
6
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Mikrofon kalitesi konusunda kulaklığımızdan fazla bir şey beklemememiz gerektiğini söylemek zorundayım. Nispeten iletişim kurmaya elverişli olan mikrofonlarımız, maalesef dış ortamda iletişimi bir hayli güçleştiriyor desek pek de yanlış olmaz.

Artılarıİç Mekanda Nispeten Daha Rahat İletişim
EksileriDış Mekanda İletişim Kurmanın Hayli Zorlaşması
skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Bağlantı kalitesi noktasında üstün bir başarı sergileyen kulaklığımız aynı zamanda Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanarak bu başarısını bizlere kanıtlıyor. Farklı cihazlarda kesintisiz hızlı bağlantı sunan JBL Live 300 uygulama ile bağlantının desteklenmesi ve uygulama ile kontrol sağlaması ile göz dolduran bir başarı ile karşımıza çıkıyor.

ArtılarıBluetooth 5.0Kaliteli ve Kesintisiz BağlantıUygulama Desteği
EksileriYok
skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Ses kalitesi açısından değerlendirecek olursak, JBL Live 300 gerçekten bir fiyat performans canavarı olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek seslerde sesin bozulmaması ve kalitesi, derin bass ve tizlerde bir bozulma yaşatmaması kulaklığın fiyatına bakacak olursak, gerçekten segmentinin üstünde bir kalite sunuyor biz kullanıcılara. Fakat yüksek sesle uzun süreli dinlemelerde kulakta az da olsa ağrı yaptığını söyleyebilirim.

ArtılarıYüksek Seslerde Temiz ve Bozulmayan SesBass ve Tizlerde Boğulma Yaşamama
EksileriUzun Süreli Yüksek Sesli Kullanımlarda Ağrı Hissi
skor
7
KULAKLIK.COMOyun Performansı

Oyun Performansı Yok

ArtılarıYok
EksileriYok

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Estetik fakat sapsız yapısı kulaklarda takılı iken biraz dışarı taşması pek hoş durmamış kulaklıkların kendi fikrimce minimum boyutta tutulması daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.
Malzeme Kalitesi
Her ne kadar ses önem versekte bu sesi uzun seneler kulaklarımızda tutmamızı sağlayacak olan kalitedir. Live 300 bu konuda hem silikonları ve plastik malzemesi ile uzun yıllar bizimle olacağına eminim fakat menteşe konusuna biraz daha hassasiyet göstermelerini isterdim ama hayati bir eksik değil cihaz için.
Konfor
Arkadaşlar ürün konforsuz net ibare olarak bunu belirtelim. 1 saat takmakla bişey olmuyor evet ama 1 saatten sonra kulağınızda ağrı ve ağır hissiyatı oluşuyor.
İzolasyon
Kulaklıklar pasif gürültü engellemeleri sayesinde kulaklarda tıkaç vazifesi görüyor bu noktada cok basarılı diyebiliriz. ANC eksikliği herz aman hissedilsede kendi kategorisinde pasif izolasyonda dengi yok denecek kadar az.
Günlük Kullanım
Tek kulakta kullanım mevcut podcast dinlerken zevk aldım. Sporda kullanımı iki kulakta sağlam düşmeyen suya karşı toza karşı dayanıklı. Genel kullanım da uzun sürede ağırlıktan kaynaklı ağrı yapıyor.
Mikrofon Kalitesi
Sapsız tasarımda mikrofondan pek beklentimiz olmamalı, bu cihazdada sonuc değişmiyor gürültüsüz ortamda günü kurtaracak ama beklenti yüksek olmamalı aramalar için kulaklık gerekliyse bu o değil.
Bağlantı Kalitesi
. Bluetooth teknolojisi ve Uygulama desteği ile kolayca eşleşen fakat tekli kullanımda bir eşi kutuya konunca her defasında kararlı davranmayan bir bağlantı yapısı mevcut.
Ses Kalitesi
Derin Bass +++ Keskin Tizz + Midler ++ Tavan puan 3 + ise yukarıda ki değerler bu kulaklıklarda frekans aralıklarında elde edilen verimi aşağı yukarı tarif etmeye çalıştım. Türkçesi; Bass lar derinden ve tok bu çok güzel, Tizler patlamıyor parlamıyor biraz daha boğuk kalıyor ama kötü asla değil, orta frekanslarda da güzel sonuçlar elde ediyoruz.
Oyun Performansı
Oyun modu düşük gecikme olarak uygulamada yer almakla birlikte ortalama denebilir, bu cihazın ana amacı oyun değil.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Konfor6
İzolasyon8
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi5
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı5
Tasarım
Live 300 modelinin yan tarafında bulunan kulakçık sayesinde spor yaparken veya yürürken kolay kolay kulağınızdan çıkmıyor. Bu kulakçıkların farklı boyutları kutunun içerisinde mevcut fakat kulaklığın büyük olmasından dolayı hem kulağı rahatsız ediyor hem de kulakta büyük duruyor. Özellikle kulaklığı ilk kulanmaya başladığım zamanlarda kulağımı epey acıttığını belirtmeliyim.Belli bir süre sonra bu duruma kulaklarım alıştı ve sıkıntı olmadı. kulaklığın kabına gelirsek dış yüzeyi iz yapmıyor fakat diğer kulaklık kutularına göre biraz daha büyük. Kutunun altındaki şarj yerinde bulunan aydınlatma sayesinde kutunun şarj durumunu anlayabiliyoruz ve buna göre şarj edebiliyoruz.
Malzeme Kalitesi
Malzeme bakımdan ortalamanın biraz üstüde bir kalitesi var kuladığım süreç içerisinde kulaklığın yanların da bulunan kulaçılar eyilip bükülsede herhangi bi yırtılma veya deformasyon görmedim aynı şekilde kulak uçlarında kaliteli bir plastikten yapılmış.Kutusuda ve şarj kablosunda' da aynı kaliteyi görebiliyoruz. Kendi rakiplerine ve fiyatına göre belki biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum
Konfor
JBL Live 300 üzerinde bulunan sensör sayesinde kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda otamatik şarkıyı durduyor geri taktığınızda başlatıyor fakat kulaklığın herhangi bi yere koyarsanız sensör kulağa takılmış gibi alğılayıp oynatmaya devam ediyor.JBL uygulaması sayesinde kulağın üzerinde bulunan dokunmatikleri özeleştirebiliyorsunuz aynı şekilde EQ ayarında uygulama üzerinde değiştebilir ve kendi zevkinizi kaydedip kulanabilirsiniz ürünü kulandığım süreç içerisinde yaşadığım sıkıntılardan biri bazen kulaklığı şarj kutusuna koymak istediğimde tam oturmadığını fark ettim hafif düzeltip koymak gerekiyor. Uzun süreli kulanımlarda veya yolculuklarda kulak ağrıtabillir.
İzolasyon
Kulaklık üzerindeki kulakçılar sayesinde kulaklık kulağınızın tam oturuyor ve dışardan sesleri baya bir engeliyor farklı kulakçık ve kulak ucu seçnekleri ile kulanığza tam uyan biçmi bulabilirsiniz bu fiyat bandında aktif gürültü engellemenin olması kulaklığın eksik yanlarında
Günlük Kullanım
Gün içerinsinde en çok kuladığım özeliklerin den biri olan Talk Thru yolda giderken veya biri ile konuşmak istediğinizde açarsanız üzerindeki mikrofonlardan dışardaki sesi alıp kulağanıza veriyor bu sayde kulaklığı çıkarmadan rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz aynı şekilde kulaklık üzerindeki dokunmatik tuşlar sayesinde telefonu çıkarmadan kulanabiliyorsunuz .Kulaklığın kutusunu açtığınızda otomatik olarak telefona bağlanıp kulabiliyorsunuz. Kutun tam şarj olması yaklaşık 2 saat sürüyor ve tam şarjda 6 saatlik bir kulanım ile gün içerinsinde hiç bir sıkıntı çekmeden kulanabilirsiniz.
Mikrofon Kalitesi
Hem açık hemde kapalı ortamlarda yaptığım görüşmelerde herhangi bir sıkıntı çıkmadı ses hafif boğuk veriyor ama genel olarak ne demek istediği anlaşılıyor. Saplı mikrofonlara karşı zayıf olsada genel olarak idare edecek seviyede
Bağlantı Kalitesi
JBL Live 300 Bluetooth sürümü olarak 5.0 destekliyor kuladığım süreç içerisinde herhangi bir kopma veya başka bir sıkıntı çıkarmadı fakat bilğisayara bağlamaya çalıştığımda sıkıntı çıkardı
Ses Kalitesi
JBL Live 300 modelinin üzerinde bulunan 5.6 mm sürücüler sayesinde genel olarak markının diğer ürünlerinde de olduğu gibi bass ağırlıklı bir ses deniyimi sunsada tiz seslerde gayet başarılı.Dinamik sürücü frekans aralığı 20Hz - 20kHz arasında sesler verebilmekte. Son ses seviyesi genel olarak tatimin edici diyebilirim.Uygulma üzerindeki EQ ayarı ile istediğiniz şekilde sesleride özeleştirebilirsiniz
Oyun Performansı
ürün gecikme olarak müzik veya video izlerken herahangi bir gecikme olmasada oyunlarda hafif gecikmeler olabliyor bunu yanında bilğisaya bağlanmada sıkıntı çıktığı için bilğisayarda oyun oynuyanlar için dezavantaj
Tasarım6
Malzeme Kalitesi7
Konfor5
İzolasyon7
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi6
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı5
Tasarım
JBL Live 300 boyutu diğer rakiplerine oranla bir miktar büyük. Fakat sportif tasarımı sayesinde bu durum çok göze batmıyor. Silikon klipsler de bu sportif tarzı pekiştirmiş. Ayrıca hem kutudaki hem de kulaklıklardaki mat boya güzel bir görüntü oluşturmuş. Görünüşü, bulunduğu seviye için gayet yeterli.
Malzeme Kalitesi
Kulaklıkların malzemesi ve plastiği fena değil, hatta iyi bile denebilir. Parmağınızla tıklattığınızda sesi güven veriyor. Fakat aynı şeyi kutusu için söylemek pek mümkün değil. Tabi ki burada aklınıza kalitesiz bir kutu malzemesi gelmesin. Yine bekleneni bize veriyor, ama daha fazlasını değil. Kutu büyük olmasına rağmen dışındaki plastik biraz ince. Yanlışlıkla yere düştüğünde "Acaba bir şey olur mu?" diye düşünüyorsunuz. Özellikle benim gibi sakar bir insansanız burası biraz düşündürüyor.
Konfor
TWS kulaklıklar sizin de bildiğiniz üzere normal kablolu kulakiçi kulaklıklar gibi değil. Daha ağırlar, daha büyükler ve bunlarla paralel olacak şekilde kulaklarımızda düşmeden durmaları biraz daha zor oluyor. Aslında yiğidi öldürürken hakkını da yememek lazım. Son yıllarda bu kategoride müthiş gelişmeler yaşandı. Uzun saatler kablosuz kullanmanızı sağlayan bir batarya, sesi net algılaması gereken bir mikrofon ve ambiant aware gibi türlü türlü özelliği barındıran donanımlar artık ufacık tek bir cihazın içinde yer alıyor ve yine de bu cihaz beklenenden çoook çok daha hafif. Burada muazzam bir mühendislik örneği var. Fakat hala kablolu kulaklıklara oranla ağırlar ve kulakta düşmeden kalmaları biraz zor. Bazı ürünlerde kulakta daha sağlam durmaları için daha sert silikon uçlar tercih ediliyor ve bunlar pek de konforlu değiller. Ne yazık ki Live 300 modelimiz de bu ufak problemin mağdurlarından. Evet çok rahatsız edici değil ancak uzun süreli kullanımda kulaklığın ağırlığı ve silikon yapısı kulağı ağrıtabiliyor.
İzolasyon
Aktif bir noise-canceling özelliği olmamasına rağmen silikonlar bir miktar izolasyon sağlıyor. Gördüğüm en iyi pasif izolasyon değil, bunu söylemek lazım. Ancak çoğu kulakiçi kulaklık gibi ortalama seviyede bir yalıtım sağlıyor.
Günlük Kullanım
Konfor konusunda biraz eleştirmiş olsak da ürün günlük kullanım için hiç fena değil. Özellikle hareket halindeyken düşmeyi önleyen silikon klipslerimiz gayet işlevseller. Klipsler rahat ve sarsıntı anında düşmeyi önlüyorlar. Ancak takıp çıkarma konusunda pek pratik değiller. Klipsi kulağınıza oturtmayı öğrenmek bile biraz zaman alıyor. JBL'deki mühendis abilerimiz-ablalarımız bunu tahmin etmiş olacaklar ki akıllı telefon uygulamasında size kulaklığı nasıl takmanız gerektiğini animasyon halinde anlatıyorlar. JBL Headphones uygulamasından da özellikle bahsetmek istiyorum. Gayet akıcı çalışan bir uygulama, kullanımı da pratik. Ama özellikle beni şaşırtan kısım ekolayzer (EQ) ayar menüsü oldu. Sanırım hayatımda gördüğüm en kullanışlı ve işlevsel EQ arayüzü JBL' indi. Ayrıca yaptığınız değişikliklerin tepkisi ve kulaklığın sesine etkisi çok başarılı. Markanın yazılım ekibini bu konuda tebrik etmek lazım.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon birçok görüşmede işinizi kolaylaştırıyor ancak çok beklenti içine girmemekte fayda var. Gürültülü ortamda kullanımı biraz sıkıntılı. Sessiz ortamda çok sorun çıkarmayacaktır.
Bağlantı Kalitesi
Telefonda bağlantı yaparken hiç bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Windows bilgisayar bağlantısı kurarken ise sadece bluetooth sürücüleriniz güncel değilse problem yaratıyor, bunun dışında herhangi bir olumsuz durum yok. Kulaklığımızın çekim kalitesi gerçekten etkileyici. Bluetooth 5.0 ile bilgisayara bağladığınızda araya duvar girse bile 7-8 metreye kadar hala çalmaya devam ediyor. Sadece telefonda arka planda çok işlem yapılıyorsa uygulama nadiren takılabiliyor. Eğer çok zorlamazsanız uygulama gayet stabil çalışıyor.
Ses Kalitesi
Geldik en keyifli kısıma, ses. İncelemeye başlarken kulaklığı sahip olduğu fiyat etiketine ve kategorisine göre değerlendireceğimi söylemiştim. Bu doğrultuda beklentilerin altındaki kısmı acımadan eleştirecek, beklentilerin üstündeki sonuçları da bol bol öveceğiz. Öncelikle baslardan başlayalım. Kulaklığımız sadece tek bir frekans aralığının baskın olduğu bir sese sahip değil. Çok fazla kişiye hitap etmesi hedeflenerek hem basların hem de midler ve tizlerin geride kalması önlenmiş, düz çizgi halinde ve 0db'in biraz daha üstünde bir EQ şeması düşünebilirsiniz. Basların karakteri kemikli bir yapıda değil, dağılan bir yapıda. Daha alt-low frekansların baskın olduğu kulaklığımız, 30Hz-120Hz arasını vurgulu şekilde verecek şekilde ayarlanmış. Özellikle pop ve elektronik müzik dinleyenler için uygun hale getirilmiş. Tabi ki başta söylediğim gibi Live 300 ses karakteri konusunda daha geniş-genel bir kitleye hitap etmeyi hedeflemiş. Bu nedenle ürün rock ve metal müzik dinleyenleri de üzmüyor ancak bas karakterinin fazla yayılması ve gövdeli olmaması bazı davul seslerinin enerjik yapısını azaltıyor, tonları biraz yapaylaştırıyor. Bu nedenle "benim olayım sadece metal müzik kardeşim, popla elektronik müzikle işim olmaz, ben agresif tınıları severim" diyen arkadaşlar ufak ufak diğer alternatif kulaklıklara bakabilirler. Geldik kulaklığın can alıcı kısmı olan mid frekans aralığına. Midlerdeki çözünürlük beklentimin oldukça üzerinde çıktı. Mid aralığında enstrüman ayrımı hiç fena değil, sesler arkada çok fazla birbirine karışmıyor ve oldukça temiz yapıdalar. Vokalleri dinlerken, özellikle de kadın vokalleri, "ben bu kulaklığı neden aldım" sorusunun cevabını da almış oluyorsunuz. Kadın vokallerin sesi ve tınısı çok iyi verilmiş. Bazı şarkılarda "aaa bu şarkıda arkada kadın back vokal varmış" tepkisini veriyorsunuz. Bu çözünürlük seviyesi odyofil kulakiçi kulaklıklarıyla rekabet edebilir mi? Tabi ki hayır. Peki fiyatına göre bu ses ayrımı ve netlik başarılı mı? Kesinlikle evet. Geldik tizlere ve bununla bağlantılı olan sahne genişliği kavramına. Sahne genişliği kavramı odyofiller için oldukça önemli. Bir kulaklığı taktığınızda sevdiğiniz şarkıyı dinlerken kendinizi ferah bir konser alanındaymış gibi mi hissediyorsunuz yoksa küçük daracık bir kutu içine sıkışmış haldeymiş gibi mi? Bu soruya verdiğimiz cevap bize o kulaklığının sahne genişliğini anlatıyor ve bu potansiyeli ölçebildiğiniz frekans aralığı genellikle midler ve tizler oluyor. Live 300'de zillerin çok tatlı bir tınısı var. Yapay değil doğallar. Bu zil sesleri yeterince uzayarak daracık bir alanda değil de geniş ferah bir alanda dinliyormuşsunuz hissi yaratıyor. Ancak yine de kallavi odyofilleri tatmin etmeyecektir, burası bariz. Ayrıca mid ve tiz arasındaki geçiş bölgesinde sibilance diye tabir ettiğimiz bir ıslık efekti riski bulunuyor. Kulaklığımız iyi vokal sesiyle rahatsız edici sibilance efekti arasında çok ince bir çizgide yürüyor ve kaydı sıkıntılı olan şarkılarda biraz rahatsızlık yaratabiliyor. Sonuç olarak ses konusunda her kulaklık gibi eksik noktaları olsa da JBL 300, bulunduğu giriş-orta seviye arasındaki konumuna bakıldığında genel itibariyle oldukça başarılı bir tablo çiziyor.
Oyun Performansı
Kulaklığımız müzik için tasarlanmış, oyun için değil. Zaten oyun oynamak mümkün de değil çünkü gecikme (delay) miktarı bariz şekilde fazla. Oyun oynayacak arkadaşların çok daha üst segmentteki "Aptx Low Latency" destekli kulaklıklara ve bu kodeği destekleyen bluetooth vericilerine bakması daha mantıklı olacaktır.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor6
İzolasyon7
Günlük Kullanım6
Mikrofon Kalitesi6
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8
Oyun Performansı6

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeYok
Pasif KullanımVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Empedans16 Ohm
MikrofonVar
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-C
Kablosuz ŞarjYok
Hassasiyet95 dB
Batarya Ömrü20 Saat (6 Saat Kulaklık / 14 Saat Kutu)
Frekans Aralığı20 Hz - 22 kHz
Sürücü Çapı 5.6 mm
Ağırlık66 Gram

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
7.4
JBL LIVE 300 TWS Kulakiçi Tam Kablosuz Bluetooth Kulaklık
JBL LIVE 300 TWS Kulakiçi Tam Kablosuz Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.7
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Bang & Olufsen BeoPlay H4 2nd Gen Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.6
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
JBL Club 950NC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.9
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Klipsch T5 II True Wireless Sport McLaren Edition Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
8.1
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Sennheiser CX 400BT True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.9
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Marshall Minor II BT Kulak İçi Mikrofonlu Bluetooth Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.