Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

JBL Live Pro Plus Kablosuz TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
8.3

Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi7

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
8.3

Tasarım8.4
Malzeme Kalitesi9
Konfor8.1
İzolasyon8.1
Günlük Kullanım9.4
Mikrofon Kalitesi7.6
Bağlantı Kalitesi8.3
Ses Kalitesi7.4

Fiyatı

JBL Live Pro Plus Kablosuz TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
JBL Live Pro Plus Kablosuz TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

JBL Live Pro +, sıkı rekabet ortamına düşmüş güncel kulaklıklardan biri daha.

 

Bu model, premium sınıf bir tam kablosuz bluetooth kulaklık. JBL markası, her ne kadar bu pazarda ki en güçlü ve güvenilir oyunculardan biri olsa da, TWS, yani tam kablosuz bluetooth kulaklık dünyasında artık yüzlerce yarışmacı var. Bu anlamda, siz seçim yapmaya çalışan müzikseverlerin kafası epey karışıyor olabilir.

 

JBL; bluetooth hoparlörler, hi-fi sistemler, referans monitörler ve kulak üstü bluetooth kulaklıklarda olduğu gibi, kulak içi tam kablosuz bluetooth kulaklıklar söz konusu olduğunda da çok geniş bir ürün gamına sahip. "Tune, Wave, Endurance ve bunun gibi bir çok birbirinden farklı yapıda ki özellikleriyle öne çıkan seriler içerisinde Pro +'ın bulunduğu "Live" serisi, tws kategorisi özelinde şuanda iki kulaklıklara ev sahipliği yapıyor:

 

·       Live Pro Plus ve Live Free NC Plus

 

Hadi JBL Live Pro +'ın bu rekabet ortamında öne çıkan ve geri kalmış özelliklerinin hepsine birlikte göz atalım!

ArtılarıGöze Hitap Eden TasarımCanlı ve Enerjik Renk SeçenekleriMalzeme Kalitesi Gayet İyiUSB-CBaşarılı ANC PerformansıKulakta Sabit KalabiliyorIPX4 Sertifikası İle Outdoor Aktivitelere Uygun, Yağmurda KoşabilirsinizBaşarılı Mobil Uygulama Desteği
EksileriDaha Konforlu Modeller KullandıkBenzer Fiyat Bandında, Ses Kalitesi Daha İyi Olan Modeller Mevcut
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Tasarımsal açıdan, Live Pro +'ı daha önce incelediğimiz Earfun Air Pro 2 modeline benzettik. 

 

Gövde tasarımı ile bir yandan, Apple Airpods Pro modelini de andıran bluetooth kulaklık, çok fazla renk seçeneği ile bizlere sunuluyor.

 

·       Siyah

·       Mavi

·       Gri

·       Pembe

·       Beyaz

·       Altın

·       ve Krem Rengi seçenekleri ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

 

Bizim incelemek için elimizde bulundurduğumuz model, krem rengi(bej).

 

Live Pro Plus Bluetooth kulaklık, kaliteli bir kutu içerisinden premium bir hissiyatla çıkıyor.

 

Sunum

 

Kutunun içinden çıkanlar:

 

·       JBL Live Pro +

·       USB-C Şarj Kablosu

·       5 Farklı Boyutta Yedek Slikon Uç

·       Hızlı Başlangıç Kılavuzu

·       Garanti Belgesi

 

Şarj kutusu, enine doğru geniş, kısa ve hacimsel olarak kompakt denilebilecek bir boyuta sahip. Daha küçük şarj kutuları gördük muhakkak fakat burada Beats PowerBeats Pro gibi bir kutu ile de karşı karşıya değiliz.

 

Şarj kutusunun üst yüzeyinde zar zor gözüken silik bir JBL logosu, arka yüzeyinde bir USB-C portu, ön yüzeyinde ise kutunun pil seviyesini temsil eden 3 adet led gösterge bulunuyor.

 

Kulaklıkları kutunun içerisinde yatay duracakları şekilde konumlandırabiliyoruz.

 

Kutunun kapağına benzer şekilde, kulaklıkların kendisi de kutuya mıknatıslar yardımı ile tutunabiliyor, böylelikle ufak kazalar sonucu istenmeyen düşmeler engellenmiş oluyor.

 

Mıknatıslı kapağı yukarı doğru kaldırdığımızda, kapak kısmının üst tarafında yer alan yine aynı renklerle kazılmış “JBL Live Pro +” yazısı, bu sefer kulaklık haznelerinin sol ve sağ tarafında yer alan “L” ve “R” simgeleri gibi yine zorlukla okunabiliyor. Kendisini çok açığa çıkartmayan yazı stilleri kullanarak JBL, minimalist ve premium bir bakış yakalamak istemiş.

 

Kulaklığın gövdesi, tekrar etmek gerekirse Earfun Air Pro 2 ve Apple Airpods Pro’ya benzer şekilde, saplı tasarıma sahip. Bu şekilde ki dizayn anlayışı, kulak kanalının içinde kaybolan silindirimsi yapılardan sonra firmaların en çok tercih ettiği ikinci yaklaşım.

 

Live Pro +, her iki kabinin de dış tarafına bakan yüzeylerinde dokunmatik kontrollere sahip. Bu sensörler oldukça hassas ve en ufak hareketinizi bile algılayabiliyorlar. Kendimizi bu kulaklığı kontrol etmekte zorlanırken bulmadık.

 

Kabinin iç kısmında, birer yakınlık sensörü var. Böylelikle kulaklığı kulağınızdan çıkarınca ses otomatik duraklıyor, takınca ise kaldığınız yerden devam ediyor. Burada ki bekleme süresi de yok denecek kadar az. Kulaklığın işlem hızı yüksek.

 

Kulaklık ile birlikte gelen slikon uçlar, iç tarafta yer alan turuncu dokunuş dışında büyük oranda saydam.

skor
8
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Fiyatına göre, JBL Live Pro + bluetooth kulaklığın malzeme kalitesi kusursuz.

 

Burada, nispeten karşılanabilir bir fiyat etiketi eşliğinde premium bir hissiyat yakalanmış. Hem şarj kutusu, hem de kulaklıkların kendisi pürüzsüz ve yumuşak bir dokuya sahip.

 

Evet, tamamen plastik kullanılarak üretilmiş Live Pro Plus’ın geniş rekabet alanında ki diğer rakiplerine kıyasla çok daha dayanıklı olduğunu düşünmüyoruz. Yinede, bir plastiğin yapabileceklerinin en iyisi burada mevcut. Tabii ki bir Bang & Olufsen EQ'nun sahip olduğu malzeme kalitesiyle kıyaslamıyoruz. Zira aradaki fiyat farkı da epey geniş.

 

Bu malzeme, daha önce incelememiz içinde adı geçen Earfun Air Pro 2’den çok daha premium hissettiriyor. Airpods Pro’ya karşı en büyük avantajı ise muhakkak, daha az yağlanabilir oluşu. Airpods Pro ilginç bir şekilde bir yağ mıknatısı. Kulaklığı temiz bir şekilde kullansanız bile kaygan bir hale gelmesi sadece birkaç gün sürüyor. Evet, ilginç bir bakış açısı olduğunun farkındayız.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Earfun Air Pro 2, uygun fiyat bandının yanında getirdiği üstün teknik özellikler ile kullanıcıların kalbini çalsada, konfor söz konusu olduğunda uzun kullanımda rahatsızlık verebiliyordu.

 

JBL Live Pro +, her ne kadar benzer yapıda olsa da, bizce çok konforlu bir kulaklık. Çok daha hafif gövdelere sahip kulaklıklar test etmiş olsak da, kulak içine takıldığında ağırlığın böylesine iyi dağıtılmış olduğu çok fazla kulaklık deneyimlemedik diyebiliriz.

 

 

Live Pro +, kulakta olduğundan daha hafif hissettiriyor. Bunun sebeplerinden biri, kulaklığı kulağınıza yerleştirdikten sonra içe doğru kıvırarak tam bir kilit haline getiriyor olmanız olabilir. Böylelikle sürtünmeyi arttırıyor ve kulaklığı sabit bir hale getirerek oturaklı bir deneyim yaşıyorsunuz. Pürüzsüz dokusu, cildin burada ki plastik materyali daha iyi benimsemesine için de iyiye işaret.

skor
9
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon.

 

Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulak kanalınızın içinde ne denli az boşluk bırakacak şekilde oturduğu, slikon veya köpük uçların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır.

 

Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. Bu inovatif özelliği daha detaylıca açtığımız ve sizler için kaleme aldığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Aktif gürüültü engellemenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biraz daha iyi anladığınıza göre, bu kulaklığın ANC performansının oldukça iyi olduğunu söyleyerek bir özet ile bu kriterin altını doldurabiliriz.

 

Her ne kadar Airpods Pro ve Sony WF-1000XM4 kadar olağan üstü bir performans sergilemese de, JBL Live Pro + sizi dış dünyadan izole edebilir ve müziğiniz ile aranızda hiçbir engel olmadan sizi hayallere daldırtabilir.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

USB-C, hızlı şarj (10 dakika şarj ile 1 saat kullanım), kablosuz şarj, toplam 28 saat batarya ömrü, başarılı ANC, 6 adet mikrofon, ambiyans modu, otomatik duraklama-başlatma, otomatik kapanma, güzel bir mobil uygulama desteği, IPX4 suya karşı dayanıklılık ve sesli asistan desteği.

 

Daha ne olsun 😊

 

Yukarıda verdiğimiz hızlı özet, elimizde ki bluetooth kulaklığın bir “Akıllı Kulaklık” sınıfına premium özelliklerin büyük çoğunluğuna sahip olarak girdiğini ispatlayan cinsten.

 

28 saat batarya ömrü, en iyisi olmasa da, gayet iyi bir süre. USB-C portunun hızlı şarj desteğini beraberinde getiriyor olması ayrı bir avantajken, kulaklığı 0’dan – 100’e ise 2 saat de çıkarabiliyorsunuz.

 

ANC performansı, Airpods Pro ve Sony WF-1000XM4’e kıyasla özellikle orta frekans engelleme başarımında bir seviye daha geride kalsada, genel olarak oldukça başarılı. Bu özelliği çoğu fiyat / performans kulaklıkta ki gibi sırf koymak için koymamışlar.

 

Live Pro +, her iki kabinin de dış tarafına bakan yüzeylerinde dokunmatik kontrollere sahip. Bu sensörler oldukça hassas ve en ufak hareketinizi bile algılayabiliyorlar. Kendimizi bu kulaklığı kontrol etmekte zorlanırken bulmadık. Günlük yaşantınızın her anında, bu bluetooth kulaklığı hızlı ve hissiyatlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

 

Kabinin iç kısmında, birer yakınlık sensörü var. Böylelikle kulaklığı kulağınızdan çıkarınca ses otomatik duraklıyor, takınca ise kaldığınız yerden devam ediyor. Burada ki bekleme süresi de yok denecek kadar az. Kulaklığın işlem hızı yüksek.

 

Live Pro +’ı çıkarıp kutusu dışında bir yere koyarsanız, uygulama üzerinden ayarlayabileceğiniz süreye göre kulaklıkların otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Kendi kendine şarjı bitecek endişesi yok.

 

 

Mobil uygulama, oldukça modern bir arayüz eşliğinde yazılmış. Uygulama üzerinden kulaklığın çoğu özelliğini kişiselleştirebiliyor(ANC Seviyesi, Dokunmatik Kontroller, Ambiyans Modu, Sensörler vb.), EQ uygulayabşiliyor ve sürüm güncellemesi gerçekleştirebiliyorsunuz.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

JBL Live Pro +’ın mikrofon performansı tatmin edici.

 

Temiz ve anlaşılır bir şekilde aramalarınızı yapabilir, toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sadece, sennheiser tam kablosuz kulak içi kulaklıkların mikrofon performansları genelde daha yüksek çözünürlük ve daha detaylı bir karaktere eşlik ederek bu yarışı kazanıyorlar.

 

Benzer şekilde, Airpods’lar da burada yine önde.

 

Kulaklığımızın ambiyans modu aslında gerçekçi hissettirirken, burada ki preamfilerin daha güçlü çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Dış sesler yüksek çözünürlüklü, doğal fakat nispeten düşük ses seviyesinde içeri alınıyorlar.

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

 JBL Live Pro + Tam Kablosuz Kulak İçi Bluetooth Kulaklık, bluetooth 5.0 altyapısında, oldukça standart codecler eşliğinde aktarım sağlıyor.

 

AptX, aptX HD, LDAC gibi herhangi bir üst düzey aktarım codeclerine sahip dahil. Bu kulaklık standart kodekler dahilinde android ve windows cihazlar ile SBC, apple cihazlar ile ise AAC kodek dahilinde bağlantı kuruyor. 

 

 

Biz testlerimizde elimize ki bluetooth kulaklığın bağlantısında herhangi bir kopma yada başka bir sorunla karşılaşmadık. Yine de, bu kriterler artık lüks değil :) 

 

 

Codecler hakkında daha detaylı bilgilere erişebilmeniz ve bluetooth kulaklık dünyasını daha iyi kavrayabilmeniz adına, bu konuda hakkında bir yazı kaleme aldık. İsterseniz buraya tıklayarak erişebilirsiniz. 

skor
7
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Live Pro +, makul bir çözünürlükte(kesinlikle kötü değil), mid frekans odaklı bir tonal karakter eşliğinde yarattığı temiz bir sunuma sahip.

 

Burada ki sürücünün teknik potansiyelinin çok yüksek olmadığını hissedebiliyor ama yumuşak ses karakterinin çoğu müzik türüne eşleşebilecek performansını kulağımıza takar takmaz biraz takdir edebiliyoruz. Yine, çok daha dengeli TWS kulaklıklar dinledik.

 

JBL, bu bluetooth kulaklığın sub-baslarını öne çıkartarak alt frekansların en derin bölgelere olan yolculuğunu daha belirgin bir çizgiye oturmuş. Mid-bas lar genel frekanslar bütünü içerisinde geri planda kalarak kulaklığın nispeten cılız ve az gövdeli bir kişiliğe bürünmesine sebep oluyor.

 

Bu yetmezmiş gibi, midler ve midlerin tizlere doğru uzanmaya başladığı bölge fazla parlatılmış. Hafif bir EQ uygulaması sonucu kadın vokaller ve gerçek enstrümanların detaylı ve etkileyici bir sahne performansı sergilemesini sağlayan bu tepki, ilk aşamada bazı şarkılar eşliğinde kulağa irite edici ve fazlasıyla keskin gelebilir. Özellikle yüksek seslerde.

 

Öte yandan, tizler midlere oranla daha dengeli ve daha yüksek çözünürlüklü hissettiriyorlar. Sürücü alt frekansları üretirken hantal davranışları ile boomy bas tepkisi yaratıyor olsa da, üst frekanslarda yer alan mikro detayları daha iyi bir performans ile gün yüzüne çıakrtmayı başarıyor.

 

Kulaklığın sahne içi yerleşimi fena değilken, geniş sahnesi takdir edilecek cinsten.

 

 

Sennheiser Momentum 2, CX Plus True Wireless, CX 400BT ve CX True Wireless’i duymuş olmasak, Live Pro + hakkında daha olumlu yorumlar iletiyor olabilirdik. Maalesef, yukarıda saydığımız modeller kolaylıkla daha iyi ses performansına sahipler.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Gerek kutusu gerek kulaklıkların kendileri olsun oldukça şık ve estetik dizayn edilmiş.
Malzeme Kalitesi
Kutusunu elime aldığımda bu fiyat bandının çok yukarılarında dahi göremediğim bir malzeme kalitesi ile karşılaştım. Ciltle oldukça uyumlu ve sağlam. Kulaklıkların kendileri de dokunulunca ucuz plastik gibi hissettirmiyor.
Konfor
Yalan söyleyemeyeceğim bu kulaklıklar hiç konforlu değiller. Sadece kendim değil birkaç arkadaşıma da denettim ve hepimiz kulaklıklar düşecek gibi hissettik. Bunun yanında kulaklığın uçları tam oturmadığı için alt frekanslardan bahsetmek oldukça güçleşti. Mecburen silikon uçları değiştirip kullanmak zorunda kaldım ve sorun her ne kadar çözülmüş olsa da konfor konusunda hayal kırıklığına uğradım.
İzolasyon
Pasif izolasyonuna daha önce belirttiğim nedenlerden dolayı bir yorum yapamayacağım fakat aktif gürültü engelleme özelliği oldukça iyi çalışıyor.
Günlük Kullanım
Konfor sorunları haricinde aktif izolasyonu oldukça başarılı. Şeffaflık modu sesleri bir miktar robotlaştırsa da temiz ve anlaşılır. ancak konfor kısmında belirttiğim gibi silikon uçları değiştirdiğim için pasif izolasyon konusunda yorum yapamayacağım. Kullandığım süre boyunca şarjı beni yarı yolda bırakmadı 1 haftada yaklaşık 2 kere şarj ettim.
Mikrofon Kalitesi
Oldukça temiz ve net mikrofonları var. Ancak şartlar kalabalık ortamlar ve rüzgarlı hava olduğunda bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Bağlantı Kalitesi
Kullandığım süre boyunca herhangi bir bağlantı kopmasıyla karşılaşmadım. Gayet hızlı bağlandı ve oyunlarda oldukça düşük gecikmelere sahipti.
Ses Kalitesi
Kulaklığın canlı ve enerjik bir ses karakteri var günlük kullanıma uygun ve markanın klasik V karakterini sürdürüyor. Uygulamasındaki EQ ayarlarında midleri biraz arttırma ihtiyacı duydum. Genel ses kalitesi ise ortalamanın biraz üstü diyebilirim. Fiyatının üzerinde kesinlikle değil ancak fiyatını hak etmiyor da değil. Özetle gerek ses karakteri gerek ses kalitesi olsun günlük kullanıma hitap etmek için geliştirilmiş bir kulaklık.
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor5
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi7
Tasarım
JBL Live Pro Plus ilk bakışta estetik özellikleri ile göze çarpan bir kulaklık olarak karşımıza çıkıyor. Kulaklık tasarımında detaylara yer verilmek yerine daha sade ve yumuşak geçişli bir tasarım tercih edilmiş. Bu konseptle birlikte kulaklığın hacimli iç yüzeyi, hareketli anlarda kulaklardan düşme gibi ihtimalleri ortadan kaldırsa da ne yazık ki her kulak tipi -özellikle de küçük kulaklarınız varsa- için aynı konforu almak mümkün değil. Şarj kutusu da kulaklıklarla benzer hatları taşıyor. Şarj kutusundaki şarj göstergesi, kutuya sportif bir hava katmış. Her ikisi de yumuşak bir dokuya sahip. Silikon kulaklık uçlarında bulunan enerjik turuncu halka da bir nevi kutu ile kulaklık arasındaki bu bütünlüğü sağlamış gibi görünüyor. JBL Live Pro Plus genel olarak güzel tasarlanmış ve şık bir kulaklık
Malzeme Kalitesi
JBL Live Pro Plus kendisi ve şarj kutusu ile oldukça sağlam bir his veriyor. Yapısında bulunan tok hissiyatı elinize aldığınızda hemen fark ediyorsunuz. Buradaki tek sorun ise şarj kutusunun kapağının ince bu tok histen biraz daha uzak oluşu gibi görünüyor. ilerleyen kullanımlarda kapak dışında herhangi bir bölümde sorun çıkma ihtimali oldukça düşük... Aynı zamanda kulaklığın sahip olduğu IPX4 sertifikası spor yaparken ya da hafif yağışlı günlerde kulaklığınızın sizleri yalnız bırakmayacağı anlamına geliyor. Yine de suya karşı temkinli olmakta fayda var. Yumuşak dokusu ve kir tutmayan yapısı bu ürünün en sevdiğim noktalarından biri olabilir.
Konfor
Ürünün tasarımı gereği ne yazık ki her kulağa rahatça uyum sağlaması mümkün değil. İyi bir uyum yakalamak için kutudan çıkan 5 adet silikon kulaklık ucundan sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekebilir. Aksi halde kulağa tam oturmama ya da kulaktan düşme gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Kulaklıkların ağırlığı ideal seviyede olduğunda kulaklarınızda bir ağırlık hissetmeyeceksiniz.
İzolasyon
JBL Live Pro Plus iyi bir pasif izolasyona sahip. Bununla birlikte aktif gürültü engelleme özelliği çok iyi çalışıyor. 3 farklı gürültü engelleme özelliği mevcut. ANC'yi açtığınızda ses alt frekanslara kayıyor ve bu da ses karakteristiğini değiştiriyor. Ambient ve bunun beraberindeki TalkThru modu iyi çalışıyor ve dış sesleri temiz bir şekilde duymanızı sağlıyor. Bu modlar açıkken arka planda ince bir gürültü oluşuyor fakat medya oynatırken bunun farkına varmıyorsunuz.
Günlük Kullanım
Günlük kullanım kısmında JBL Live Pro Plus gerçekten mükemmel bir iş çıkarıyor. Bu başarısı sahip olduğu yenilikçi teknolojilerden geliyor. Google Asistan entegrasyonu sayesinde gelen bildirimleri handsfree şekilde dinlememize ve cevap vermemize olanak tanıyan bu teknoloji ile birlikte Google Fast Pair teknolojisi ile direkt bağlantıya olanak tanıyan bu cihaz, kurulumunu yaptıktan sonra size pek de yapılacak iş bırakmıyor, cihazın kapağını açın ve kullanmaya başlayın... JBL Live Pro Plus 7 saatlik pil ömrü ve 3 tam şarj kapasitesi ile sizi yarı yolda bırakmayacak bir batarya performansı ile karşımıza çıkıyor. Gürültü engelleme özelliği ile bu süre 6 saat civarına düşüyor. Kablosuz şarj ve hızlı şarj özellikleri ve type-c bağlantı seçeneği ile tam bir son teknoloji ürünü olduğunu bizlere ispatlıyor. Kulaklığın uygulamasına gelirsek, bu uygulama şimdiye kadar gördüğüm en kullanışlı uygulamalardan biri ve şimdiye kadar gördüğüm en ayrıntılı EQ ayarı yapılabilen uygulama. Her frekansı istediğiniz şekilde kontrol edebiliyor oluşunuz kullanıcıya alışılmışın dışında bir özgürlük sunuyor. Uygulama içinden kontrol atamalarının fonksiyonlarını değiştirebiliyor oluşunuz da güzel bir artı olarak karşımıza çıkıyor. ANC modları çok güzel çalışıyor ve ses sızıntısı yapmıyor. Ürün üzerindeki dokunmatik kontrollere kulaklığı takıp çıkartırken yanlışlıkla basmanız mümkün. Genel olarak
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi bir TWS kulaklığa göre ortalama seviyede. Yoğun sesli ortamlarda sesler anlaşılabilirliğini kaybedip bulanıklaşabiliyor. Fakat genel kullanımda telefon görüşmelerinde ses karşı tarafa anlaşılabilir şekilde gitti ve genel kullanımda bir sorun yaşatmıyor.
Bağlantı Kalitesi
JBL Live Pro Plus, AptX, LDAC gibi güçlü ses kodeklerinden yoksun fakat sahip olduğu SBC kodek de herhangi bir sorun oluşturmuyor. Bluetooth 5.0 bağlantı standardıyla karşımıza çıkan JBL Live Pro Plus'ın bağlantısı, kullanım sırasında oldukça stabildi.
Ses Kalitesi
JBL Live Pro Plus kutudan çıktığında vasat bir ses kalitesi ile bizleri karşılıyor. Mobil uygulama ile entegre edildiğinde ses kalitesi daha dengeli bir hal alıyor. Üstüne biraz daha özelleştirme yaptığınızda çok daha dengeli bir ses elde etmeniz mümkün. JBL Live Pro Plus'ın genel ses profili hareketli ve enerjik. Genel olarak kulaklığın alt frekanslara yatkın ve alt frekansların güçlendirilmiş olduğu bir ses karakteri var. Midlere geldiğimizde low-midlerin bass bölgesi etkisiyle bir miktar sönümleniyor, vokallerde bu durum göze çarpıyor fakat high-mid bölgesinde bu durumun etkisinden kurtulup dengeli bir ses elde ediyoruz. Üst frekanslara çıkıldığında artık sesler mükemmel gelmeye başlıyor. Tizler biraz fazla vurgulanmış ve parlak fakat basslar gibi diğer frekanslara yayılmıyor. Fazla vurgulanmış tizler bazen ön plana çıkabiliyor.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Konfor7
İzolasyon8
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi7
Tasarım
Ürünün kulaktaki fiziksel görünümü oldukça başarılı. Farklı renk seçenekleri ile kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Şarj istasyonun önden görünüşü çok şık, özellikle durum ledlerinin eğimli tasarımı çok başarılı. Üç farklı boyda kulaklık silikonu ile geliyor bu çok güzel bir artı, kendi kulak yapınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz.
Malzeme Kalitesi
Ürün malzeme kalitesi tartışılamaz. Çok kaliteli bir malzemeden üretilmiş ve ürüne dokunduğunuzda bu hissi alabiliyorsunuz
Konfor
Ürünün uzun süreli kullanımda (1-2 saat gibi) kulağınızda ağırlık yaptığını hissediyorsunuz.
İzolasyon
Ürünün silikon uçlara sahip tasarımı ve elektronik olarak ses yalıtımını desteklemesi olağanüstü. Kulaklıkta üç farklı mod bulunmakta. Bu modlardan ilki dış sesin bir kısmını içeri alabiliyor, ikinci mod hiçbir şekilde ses almanızı engelliyor, son mod ise sadece yüksek frekansa sahip sesleri yani tiz sesleri almanızı sağlıyor. Bu modlar beni oldukça mutlu etti.
Günlük Kullanım
Ürünle ilgili sesten sonra bence en çok tebrik alacak özelliği şarj süresinin oldukça uzun olması. Gün içerisinde sürekli müzik dinleyen biriyim ve 24 saatlik süre içerisinde sadece 2 kez şarj ettiğimi hatılıyorum.
Mikrofon Kalitesi
Samsung S20Fe üzerinde test etmiş olduğum bu üründe, kaşı taraf sesinizin net geldiğini ifade edebiliyor. Görüşmelerinizi sağlar iken kaliteli bir iletişim kurabiliyorsunuz.
Bağlantı Kalitesi
Telefonunuzun bluetooth modülü açık ise, şarj istasyonundan kulaklıkları çıkardığınız anda otomatik bağlandığını görebiliyorsunuz. Hızlı bir bağlantı sağlanıyor. Ancak durum windows 10 tarafında hiçte öyle değil. Windows 10'da kulaklığa bağlantı sağladığımızda kulaklığı bir ses cihazı olarak görmüyor ve hiçbir şekilde ses alamıyorsunuz. Bu anlamda bağlantı başarılı ancak ses iletimi başarısız.
Ses Kalitesi
JBL ses konusunda hiçbir zaman kalitesinden taviz vermedi. Bu üründe de beni gene şaşırtmadı. Oldukça başarılı bir ses kalitesi var. Bu üründen almaya karar verdim ve bunu tetikleyen unsur ürünün ses kalitesi oldu diyebilirim.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi10
Konfor7
İzolasyon9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi10
Tasarım
Kulaklığın formu, kulakta sağlıklı bir şekilde herhangi bir rahatsızlık oluşturmadan tutunmasını sağlıyor. Gün içerisinde hareketli aktivitelerde bile düşme olmadı. Saklama kutusu tasarım olarak güzel şarj esnasında ledli uyarı ışıkları yardımıyla şarj aşamalarını görebiliyorsunuz.
Malzeme Kalitesi
Kulaklığın üretildiği plastik kaliteli bir görünüme sahip. Kutu içinden çıkan silikon pedler de güzel, kullanım esnasında sorun çıkarmadı.
Konfor
Gün içinde yüksek sesle müzik dinlediğimde bile herhangi bir rahatsızlık hissetmedim. Kulakta oturması güzel. Fazla hareketli olmayan sportif aktivitelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
İzolasyon
Su sıçraması ve ter gibi durumlardan etkilenmeyecek şekilde üretilmiş
Günlük Kullanım
Müzik dinlemek, telefon görüşmesi yapmak ya da oyun oynamak istediğinizde kulağınızdan düşmeyecek bir kulaklık. Pil desteği günlük kullanım için yeterli. Android uygulama desteği güzel. Kulaklığınızla ilgili ince ayarları telefon üzerinden değiştirebiliyorsunuz. Bunun haricinde dokunmatik olarak da ANC ve ses modunu değiştirebilirsiniz.
Mikrofon Kalitesi
Üstündeki mikrofon destekleri ile telefon görüşmelerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kalabalık ortamlarda bile sesiniz karşı tarafta anlaşılır seviyede olacaktır.
Bağlantı Kalitesi
Teknik verilerinde de açıklandığı gibi 10 m açık alanda kesintisiz iletişim sunuyor.
Ses Kalitesi
Marka hakkını vermiş, ses kalitesi oldukça tatmin edici. ANC yeterli seviyede, sizi dünyadan koparabilir:) 3d ses desteği tatmin edici.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor9
İzolasyon9
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9
Tasarım
Ürün gayet sağlam ve yenilikçi bir tasarıma sahip. Şarj kutusu oldukça güzel tasarlanmış. Şarj kutusunun önündeki led batarya göstergesi de cabası.
Malzeme Kalitesi
Hem kulaklık başlıkları hem de kılıf iyi yapılmış ve elde harika bir his uyandırıyor.
Konfor
Kulaklıklar nispeten sığ oturuyor ve kulaklarınıza tam olarak girmiyor. Güvende kalıyor gibi görünseler de, onlarla birlikte koşmak en iyi fikir değil.
İzolasyon
ANC özelliği uygulama ile birlikte çok iyi iş çıkarıyor. Ortamdaki sesi tamamen yok edecek düzeyde. Pasif gürültü engellemesi de diğer kulaklıklara nazaran bir tık geride.
Günlük Kullanım
Günlük, ofiste ve toplu taşımalarda çok iyi hissettiriyor. Kulakta duruşu de mükemmel.
Mikrofon Kalitesi
Günlük yaşamda ve ofiste kullandığım sürece bir sıkıntı çıkarmadı. Karşı taraf sesimden memnun kaldı fakat aynı şey dışarda bol gürültü ortamlarda geçerli değil. Maalesef gürültü ortamlarda karşı tarafa ses gitmesi söz konusu.
Bağlantı Kalitesi
Bluetooth 5.0, güvenilir bir bağlantı sağlar. JBL Live Pro+ TWS, ikinci bir duvarı geçmeye çalıştığınız anda takılmaya başlıyor. Fakat ses gecikmesi neredeyse yok denecek kadar az.
Ses Kalitesi
Ses, orta aralıkta mükemmel bir şekilde dengelenirken, bass ve üst tiz önemli ölçüde bozulmalar yapabiliyor. Neyse ki, uygulamada kendi EQ ayarlarınız ile bunun önüne geçebilirsiniz.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Konfor10
İzolasyon10
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi7
Tasarım
JBL Live Pro Plus gerçekten hoş görünen bir kulaklık. Sadece kulağın içinde kalan modellerin aksine kulağın aşağısına doğru uzantısı olan tipteler, tıpkı airpodslar gibi. Normalde ben bu görüntüyü beğenmiyor olmama rağmen gerçekten hoş tasarlanmış. Ayrıca kulaklık kutusu da yayvan kare şeklinde dizayn edilmiş, bu da onu Live 300 modelinin kutusuna oranla çok daha zarif bir görüntüye kavuşturmuş.
Malzeme Kalitesi
JBL Live Pro Plus' ta sert plastik kullanılmış. Malzeme gerçekten kaliteli ve güven veriyor. Hem kutuda hem de kulaklıklarda. Ayrıca yine bu dayanıklı malzeme sayesinde ağırlık oldukça azalmış. Kulaklığımız ortalamaya göre hakikaten hafif.
Konfor
Kulaklığımız konfor konusunda gerçekten çok başarılı. Tws kulaklıklarda kulağınızın rahat ettiği bir modeli bulmak biraz zor. Fakat Jbl Live Pro Plus bu alanda gerçekten çok iyi. Kulaklık hem çok hafif hem de silikon uçları çok yumuşak. Silikonları kulağa tam olarak oturuyor ve kulak kanalının dibine kadar ittirmeniz gerekmiyor. Bu sayede saatlerce kullansanız bile kulağınızda en ufak bir ağrı oluşmuyor. Sıklıkla söylenen "Kulağınızda olduğunu unutuyorsunuz" tabiri tam olarak bu kulaklık için söylenmiş.
İzolasyon
Aktif noice cancelling özelliğinin harika uygulandığı kulaklığımız metro, otobüs ve şehir uğultusunu yok etme konusunda başarılı. Silikon uçlar ortalama seviyede bir pasif önleme sağlarken aktif noice cancelling'in olaya dahil olmasıyla işler değişiyor ve müziğinizle baş başa kalıyorsunuz.
Günlük Kullanım
Ürünü takıp çıkarması çok kolay ve pratik. Yerine oturtmak için uğraşmıyorsunuz. Sürekli takıp çıkartmak sizi yormuyor. Şarjı çok uzun gidiyor. Bataryasını oldukça verimli kullanıyor. Ayrıca noise canceling konusunda son yıllarda yaşanan gelişmeleri bu kulaklıkta görmek mümkün. Aktif gürültü engelleme özelliği metro , otobüs ve insan kalabalığı gibi gün içinde duyduğumuz uğultularda gerçekten çok başarılı.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi görüşme esnasında hiç fena değil. Tabi ki ortalama üstünde bir performans vermiyor fakat görüşmelerde yarı yolda bırakmayacak kadar da yeterli.
Bağlantı Kalitesi
Telefonunuzun veya bilgisayarınızın bluetooth'unu açtığınız zaman oldukça hızlı bağlanan kulaklık bizlere gerçekten iyi bir gecikme tepkisi veriyor. Özellikle birçok kulaklıkta basit bir film izlerken bile senkronizasyon ve tepki süresi problemleri yaşadığımızı düşünürsek Jbl Live Pro Plus bu konuda gayet tatminkar. Medya içeriği izlerken gecikmeyi farketmek çok zor, neredeyse yok gibi. Biraz zorlarsanız oyun bile oynayabiliyorsunuz fakat bunun için oyuna uygun modellere bakmak daha yerinde olacaktır. Kulaklığımız nadiren stabil bağlantı açısından pürüz çıkartabiliyor fakat göze batacak kadar değil. İş stabil bağlantıya gelince Live 300 modelinin daha kusursuz olduğunu söylemek gerekiyor.
Ses Kalitesi
Jbl Live Pro Plus ses ve müzik deneyimi konusunda Jbl Live 300 modeli kadar başarılı değil. Zaten bu noktada kulaklığın müzik dinlemekten çok görüşme yapmak ve medya içeriği izlemek için yapıldığını fark ediyorsunuz. Midlerin biraz yapay olduğu bu modelde ses karakteri bas ağırlıklı bir profil çiziyor. Baslar pek derine inemiyor, ancak yine de pop dinlerken sizi idare edecektir. Enstrüman ayrımı konusunda da pek iddialı değil. Dediğim gibi bu kulaklık üretilirken müzik 2. planda kalmış. Düşük gecikmeli ses tepkisine, rahatlığa ve günlük kullanımdaki pratikliğe öncelik verilmiş.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor9
İzolasyon8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi6
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi5
Tasarım
Diğer JBL kulaklıklarına göre oldukça hoş bir görünümü var.
Malzeme Kalitesi
Şarj kutusunun dokusu hoşuma gitmedi.
Konfor
Stem tarzı olmasına rağmen çok rahat ve sabit
İzolasyon
ANC olmadan her ses duyuluyor
Günlük Kullanım
Kulaklıklar şarj kutusundan düşmüyor, mıknatısı kuvvetli
Mikrofon Kalitesi
Bazı kablosuz kulaklıklarda gerçekten güzel mikrofonlar var ama bu onlardan biri değil.
Bağlantı Kalitesi
Arada kalın üç duvar varken bile bağlı kalabiliyor, ev işleri yaparken telefonumu yanımda taşımama gerek kalmıyor.
Ses Kalitesi
Her kablosuz kulaklık gibi günlük iyi ama kritik dinleme imkansız.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor10
İzolasyon5
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi4
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi7

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
ANCVar
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
SensörlerDokunmatik Sensörü
NFCYok
Frekans Aralığı20 Hz – 20 kHz
Pasif KullanımYok
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 10mm
Empedans16 Ohm
THD<0,08% (1kHz / 94dB)
MikrofonVar
Batarya Şarj Süresi2 Saat
Suya DayanıklılıkIPX4
USB StandardıUSB-C
Kablosuz ŞarjVar
Hassasiyet102 dB
Batarya Ömrü28 Saat
AğırlıkKulaklıklar 10 gr + şarj kutusu 49.5 gr

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.3
JBL Live Pro Plus Kablosuz TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
JBL Live Pro Plus Kablosuz TWS Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.9
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.6
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.1
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
9.1
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.