Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
Kulaklık.com
skor
8.7

Değerlendirme Kriterleri

Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8

Genel Değerlendirme

Sennheiser’ın premium kablosuz kulaklığı Momentum 3 incelemesi ile sizlerleyim.

 

Momentum 3, 400 dolarlık fiyatının hakkını veriyor mu? Kimler almalı?

 

Okumaya devam edin.

Artılarıİyi ve bol miktarda basDerinlik Kullanım kolaylığı Birçok bağlantı seçeneğiMalzeme, tasarım
EksileriANC ve transparan mod en iyisi değilSert kafa bandı Fiyat
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Kutuyu açıyorsun, karşında bir taşıma çantası içerisinde ürün ve kablolar seni bekliyor. Çok beğendiğim sağlam ve kullanışlı taşıma çantasının küçük bir iç cebi bulunuyor.

 

Birlikte gelen type-c to type-c ve 2.5mm to 3.5mm ses kablosu ürünün aksine oldukça standart. Type-c kablo için kutuya type-a dönüştürücü eklenmiş.

 

Elimde beyazı olan ürün dışarıdan bakıldığında çok şık duruyor.

 

Metal kısımlarından ötürü 300 gramın biraz üzerinde ağırlığa sahip olan kulaklık rakiplerine göre ağır kalıyor diyebilirim.

 

Kafa bandı ayarı için kabinler hareket edebilecekleri metal bir kanala oturtulmuş, bu sistem çok iyi çalışıyor.

 

Beyaz bir kulaklığın yanında beyaz kablolar beklerdim, beraberinde gelen kablolar siyah renkte.

 

Momentum 3, iri ve kulağınızın içine rahatça sığacağı pedlere sahip, gel gelelim bu kulak yastıkları biraz daha yumuşak olabilirdi. Hele ki kafa bandının sertliği yer yer can sıkıcı olabiliyor.

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Kullanılan materyaller gerek plastik aksamlar olsun, gerek metal ya da deri hepsi tok ve kaliteli. Bağlantı noktalarını, menteşe ve kablo kısımlarını özellikle kalınca yapmışlar.

 

Dikişler dahi bu genel premium malzeme kalitesini bozmuyor, onlar da kaliteli.

 

Kulaklığın kabin kısımları plastikten, dolgu hissi verecek kadar sağlam ve pürüzsüz görünüyorlar.

 

Taşıma çantasının kumaşı da bu kaliteli malzeme furyasının bir parçası.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Biraz ağır olmasından, biraz da kafa bandı kısmının sertliğinden ötürü ürün burada bir miktar puan kaybediyor.

 

Kulak yastıkları rahatsız değil ama uzun kullanımlar için daha yumuşak olmalarını isterdim.

 

Kulağı çevreleme konusunda başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

Kafaya ve kulağa oturuşu açısından rahat sayılabilir.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Yine artılarla ve eksilerle dolu bir başlık, “Günlük Kullanım".

 

Rahatlık bir yana dursun kulaklığın donatıları oldukça klas. Bunlar ürünün premium olduğunu hatırlatan detaylar. Mesela Kulaklığın menteşeleri açıldığında kulaklık otomatik olarak açılıyor, metneşe kapanınca kulaklık da kapanıyor. Kulaklığı kulağından çıkarttığında müzik/medya duruyor, taktığında kaldığı yerden devam ediyor. Üzerinde telefona dokunmadan müziği ve sesi kontrol edebileceğin butonlar bulunuyor. Bunlar günlük kullanımı kolaylaştıran şeyler.

 

Öte yandan kulaklığı çıkartınca müziğin durmasını sağlayan sensör bazen kulaklık kulağınızdayken de müziğin durmasına yol açıyor. Çok hafif hareket ettirdiğinizde bazen müziğinizi kesebiliyor. Sürekli olan bir durum değil ama olduğunda biraz sinir bozucu olabiliyor.

 

İşin bir de izolasyon kısmı var, pasif izolasyon oldukça iyi. Anc ve transparan mod fena değil ama aynı fiyat bandındaki güncel ürünlerin çok daha iyi olduğu aşikar. Yine de Bazı noktalarda gayet iyi iş görüyorlar; metroda, kaldırımda yürürken ya da kafe, park, sınıf gibi ortamlarda aktif gürültü önlemeyi açtığımda farkı rahatça hissedebildim.

 

Uğultular ve genel olarak alt frekanslar susuyor. Geri kalan sesler ise halen duyuluyor, insan sesleri ve benzer frekanslar her türlü duyuluyor zaten. En azından araç gürültüsünü bir nebze kesebiliyor.

 

Tüm bunlara ek olarak ürün sade ancak kullanışlı bir uygulama ile desteklenmiş. 3 bant eq biraz eksik geldi bana ama hiç yoktan iyidir.

 

Burada tamamen olumsuz sayılabilecek tek durum 17 saat pil ömrü.

 

Güncel ürünlere bakarsanız bu fiyat bandında bu pil ömrün rekabetin gerisinde kaldığını görebilirsiniz. Hatta bırakın fiyat bandını çok daha ucuza 3 katı pil ömrü sunan kulaklıklar var.

skor
9
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Yaptığım telefon görüşmelerinde mikrofonun iyi olduğu geri bildirimini sıkça aldım.

 

Sesimi net bir şekilde almasının yanı sıra benim sesimi etraftaki diğer seslerden biraz daha fazla aldığı izlenimi uyandırdı bende.

 

Nihayetinde görüşmelerimi sorunsuz bir şekilde yaptım. Karşımdaki beni ie900 ile dinleyecek değil sonuçta :)

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Aptx  low latency var ancak aptxHD ve Ldac yok. Bunun etkisini eleştirmeyi pek anlamlı bulmamakla birlikte 400 dolar vereceğim kulaklıkta Ldac olsun isterdim.

 

Bağlantı beklenildiği üzere son derece stabil. Mesafe açısından da iki oda öteden sorunsuz dinleme yapabildim diyebilirim. Bluetooth 5.0 burada kendini belli ediyor.

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Bu kısım aksi belirtilmediği takdirde kablosuz dinleme referans alınarak yazılmıştır.

 

Basslı. L-shape diyebileceğim bir ses karakterine sahip. Aynen, “L”. Sıcak bir izlenim vermesi bir yana alt frekanslar dışında ses epey dengeli.

 

Kulaklığı biraz dinleyince sürücü hakkında bazı ilk izlenimler elde ettim, sürücü hızlı ancak hassas ve yüksek ses seviyelerinde bozulmalara müsait. Alt frekanslar gümbür gümbür, bu durum sese gövdeli bir sunum katmış ve kulaklık bu sunumun altından kalkmayı gayet iyi başarıyor.

 

Standart olarak tonaliteyi 3 kısımda incelediğimizde:

 

Alt frekanslar güçlü, çarpıcı ve dokuları hiç fena değil. Derinlik algısını destekler şekilde sesin geneline zıt bir şekilde yakın çalmıyorlar. Şiddetli ama derinden vuran lezzetli basslar söz konusu. Özellikle sub basslar kontrolü kaybetmeden boy gösterebiliyorlar. Orta frekanslar doğal olmalarının dışında sıradan. Olması gerektiği gibiler sanki burada neredeyse hiç makyaj yokmuş gibi, tabiki de var ama iyi ayarlanmış.

 

Detaylar fena değil ama kablolu kullanımda dahi mikro detayların hepsini vermiyor. Üst frekanslara doğru giderken orta-üst aralığında sahnesel açıdan bir yaklaşma söz konusu. Tadında bir yaklaşma gibi görünüyor ancak her müzik türünde aynı tepikiyi vermek zor. Elektronik müzikte tatsız bulduğum bu durum alternatif rock dinlerken çok hoşuma gitti mesela, işin bu kısmı biraz da zevk meselesi tabi.

 

Üst frekanslarda ise kadifemsi yumuşak bir yapı söz konusu, chi-fi dinlemeye alışkın kulaklarım ilk başta tizleri uzantısız bulsa da işin gerçeği şu ki sennhesier saçma sapan uzantılarla sahneyi dolduracak bir marka değil. Tizde olması gerken neyse onu koymuşlar. Bunu birkaç dinleme sonra rahatlıkla fark edebildim. Detay ve çözünürlük açısından tizleri “vasatın üstü“ bulsam da nokta atışı oluşlarını sevdim.

 

Gelelim sahneleme ve hemen ardından teknik unsurlara:

 

Sahne hem genişlik hem de derinlik açısından iyi bir noktada. İş enstrüman ayrımına geldiğinde de aynı şey geçerli. Katmanlama sıradan lakin sahneye yerleştirme tutarlı. Yine de fiyatı aklıma gelir gelmez kulaklarım daha fazla berraklık ve daha yüksek çözünürlük arıyor. Çözünürlük kötü bir düzeyde değil ancak enstrüman sayısı arttığında hafiften çamurlaşmalar oluşabiliyor. Bunun dışında sürücülerin ve aktif sistemin uyumu güzel, ses şiddeti kablosuz bağlantıda da kabloluda olduğu kadar iyi.

 

Peki, ses kalitesi hakkında bu yorumları yaptıktan sonra bu kulaklık alınır mı, alınmalı mı, kim almalı oraya gelelim. Eğer tüm odağınız ses ise eleyin gitsin, planar almak varken momentum 3 almayın. Günlük kullanım odaklı, biraz premium, sesi de nispeten iyi bir şey arıyorsanız bu kulaklığı almayı düşünebilirsiniz. Ben böyle bir durumda çok daha güncel ürünlere odaklanmayı tercih ederim açıkçası ama bu momentum 3’ün de alınabilir olduğu gerçeğini değiştirmiyor, örneğin yarı fiyatına bulsam anında alırım orası ayrı.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Yüksek bütçesinin karşılığında tatmin edici bir başarım sunan Sennheiser Momentum 3 Wireless, üstün ses kalitesi ve mükemmel ANC performansı ile üst seviye bir kulaklık olarak karşımıza çıkıyor. Retro ve şık bir görünümün sağlam metalik bir kasa ile buluştuğu bu kulaklık, tasarım anlayışına adeta yeni bir boyut kazandırıyor. Sıra dışı görünen bir kulaklık arayışındaysanız listenizin ilk sıralarında kesinlikle bu kulaklığa yer vermelisiniz. Kutu İçeriği: • Sennheiser Momentum 3 • USB-C kablo • USB-C to USB-A kablo • 2.5 mm to 3.5mm kablo • Kulaklık taşıma çantası Yumuşak mat kulak kapakları oval şeklinde olup kulakları rahatlıkla içine alacak şekilde tasarlanmış. Kulak yastıklarına geldiğimizde ise bizleri hakiki deri kaplamalı hafızalı köpük karşılıyor. Yastıkların yüzeyinde ise kip ve dayanıklı bir yapı hakim. Kulak kapaklarının oturduğu kasa ise bütüncül görünümüyle Momentum tasarımını karşımıza çıkarıyor. Paslanmaz çelikten yapılmış metalik kasanın son derece sağlam yapısı ile kulaklığın uzun bir kullanım ömrü sunacağını rahatlıkla söylemek mümkün. Kulak kapaklarında herhangi bir katlanabilme özelliği bulunmadığından kulaklığı çıkardığınızda uzun süre boynunuzda tutmak sizin için zorlayıcı olabilir. Kulaklıkta herhangi bir kademe aralığı bulunmadığından kademeleri ayarlama ve eşitleme görevi de sizlere kalıyor. Kulaklığın I/O ve butonlarının tamamı sağ tarafta yer alıyor. Kulaklık için iki kablolu bağlantı seçeneği mevcut: Şarj için USB-C bağlantısı (ses aktarılabilir) ve kablolu ses için 3.5 mm kulaklık jakı. Kulaklığı USB-C ile şarj ederken yine USB-C kablo üzerinden ses almak mümkün. Kulaklığımız 1 adet sesli asistan, 1 adet sürüklenebilir ANC/Transparent Mode/None butonu, toplam 3 adet ses arttırma-azaltma-durdurma/yeniden oynatma butonu içeriyor. Kulaklıkta NFC desteği de mevcut.
Malzeme Kalitesi
Momentum 3, dayanıklılık ve yapı kalitesi söz konusu olduğunda akla gelebilecek ilk kulaklıklardan... Gerek paslanmaz çelik kasası, gerekse hakiki deri kulak pedleriyle konforlu bir kullanımdan sonra rahatlıkla çantanıza atarak uzun süreler kullanabileceğinizi söyleyebilirim.
Konfor
303 gram ağırlığıyla karşımıza çıkan Momentum 3, ağırlığı dağıtma yeteneği sayesinde bize konforlu bir kullanım deneyimi sunabiliyor. Uzun süreli kullanımlarda bu ağırlığın etkisini bir miktar hissetmek mümkün. Deri kulak pedleri ise geniş ve gayet hacimliler, rahatlık konusunda söylenecek söz yok fakat sıcak günlerde terletebileceğini unutmayın.
İzolasyon
Kulaklıkta pasif gürültü engelleme, dolgun kulak yastıkları sayesinde oldukça başarılı durumda. Aktif gürültü Engelleme: Kulaklık; düşük, orta ve yüksek frekansları etkili şekilde kesebiliyor. Kulaklığın ANC performansından son derece memnun kaldım. ANC etkinleştirildiğinde gürültü engellemenin ne kadar agresif olacağına 3 farklı moddan birini seçerek karar verebilirsiniz. Bu 3 Mod sırası ile: Anti-Pressure (anti-basınç) < Anti-Wind (anti-rüzgar) < maximum. ANC açıkken ses bozulma oranları genel olarak oldukça idealdi. En az bozulma Anti-Pressure modunda oldu. Bu modda kulaklarımı bir kuş kadar hafif hissettim ve gürültü engelleme başarımından çok minimal bir kayıp yaşadım. En dengeli mod bu ve agresiflik arttıkça sesteki bass oranı ve şiddeti artıyor fakat bozulma oranı çok minimal kalıyor.
Günlük Kullanım
Kullandığım bej renkli modelde yüzeyde belirgin bir ter ya da yağ lekesine rastlamadım. Kulaklık üzerindeki butonlara alışmak biraz zaman alabilir. Yastıklar gözlüklü kullanımımda herhangi bir sorun oluşturmadı ve yastıklarda herhangi bir şekil bozukluğu oluşmadı. Uzun süreli kullanımda terleme miktarı ideal seviyede. Oda sıcaklığında 1-2 saat ara vermeden kullanılabilir. Dolgun kulak yastıklarına rağmen yüksek ses düzeylerinde ne yazık ki fark edilebilir seviyede ses sızıntısı oluşuyor. Kafa bandı da kulaklığın bütününde olduğu gibi son derece sağlam ve yumuşak bir yapıya sahip olduğundan 2-3 saatlik kullanımlarda ekstra bir basınç oluşturmuyor ve ara verme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Sennheiser; mobil uygulaması olan Smart Control ile bize yazılım güncellemeleri, özelleştirilmiş EQ ayarları, 3 farklı ANC modundan birine geçiş yapma gibi seçenekler sunuyor. Uygulamadan kaybolan kulaklığınızı bulma hizmeti olan Tile entegrasyonuna da erişebiliyorsunuz. Kulaklığımızda bir açma/ kapama butonu yer almıyor. Kulaklık bu işlevini üzerindeki sensörler ile gerçekleştiriyor. Sol kulaklık menteşesinin açık ya da kapalı olma durumuna göre sisteme güç sağlanıyor. Sağ kulaklıkta ise kulaklığın kulak üzerinde olup olmadığını algılayan bir basınç sensörü mevcut. Bu sayede kulaklığı kulağımızdan çıkardığımızda ya da kulağımıza geri taktığımızda müziğin otomatik olarak durup devam etmesini sağlayabiliyoruz. Bu özelliği uygulama üzerinden etkinleştirip devre dışı da bırakabiliyorsunuz. Transparent moda geçtiğinizde müzik çalmayı durduracak faydalı bir özellik de dikkatimi çekti. Bu sayede acil durumlarda tek bir tuşla hem müziği durdurup hem de dışarının sesini içeri verebiliyorsunuz. Uygulamada beni şaşırtan High-End müzik ayarı isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik daha iyi bir müzik deneyimi pahasına pil ömründen feragat etmeniz manasına geliyor ve tabi ki buna değiyor. Daha net, temiz ve güçlü basslar; dinamik midler ve daha temiz tizler… Momentum 3, ANC ve bahsettiğimiz değişkenlere bağlı olarak değişebilecek yaklaşık 17 saatlik bir pil ömrü sunuyor. ANC açıkken yaklaşık 14 saatlik bir pil ömrü elde etmeniz mümkün. Yaklaşık 10 dakikalık şarj ile 90 dakikalık pil ömrü elde edebiliyorsunuz ve 2.5 saatten kısa süren bir toplam şarj süresine sahip. Pil ömrü biraz daha uzun olabilirdi fakat günlük kullanımda oldukça yeterli ve iyi bir iş çıkarıyor.
Mikrofon Kalitesi
Momentum 3 ile Bluetooth görüşmelerinizde sesiniz karşı tarafa anlaşılır ve net şekilde ulaşır. Görüşme performansı bir Bluetooth kulaklığa göre oldukça iyi seviyede.
Bağlantı Kalitesi
Momentum 3, Bluetooth 5.0 standardına sahiptir. AptX LL, aptX ve AAC codecleri ile sorunsuz bir dinleme deneyimi sunuyor. Kulaklık 2 cihaz ile eş zamanlı bağlantıyı destekliyor fakat iki cihaz arasında ses kaynağını seçmekte sorun yaşıyor, bu da takılmalara ve ses alamama sorunlarına yol açıyor. Bu sorunu cihazlarımdan birinin Bluetooth bağlantısını keserek çözebildim. Bağlantı mesafesi yeterli ve ses oldukça kaliteli geliyor. Kulaklık 3.5 mm ve USB-C bağlantı ile sorunsuz ve çok net ses veriyor fakat ses seviyesi bir nebze kısık kalıyor. USB-C ile müzik dinlemek kablonun omuz ile teması nedeniyle ilk tercihim olmazdı fakat yine de şarj esnasında dinlemeyi sürdürme avantajı iyi bir artı olmuş.
Ses Kalitesi
Momentum 3 ile müzik dinlemek oldukça keyif veriyor, sesler çok zengin, sahne geniş ve kulaklarım inatla yorulmak istemiyor. Kulaklığımızın herhangi bir özel ses yönelimi yok ve sesler çok dengeli geliyor. Bass’ların derin ve dolgun bir şekilde biraz daha ön planda hakim, midlerin ve tizlerin parlak ve zengin olup genel olarak neşeli bir tonun hakim olduğunu söyleyebilirim. Bass ağırlıklı müzikler için biçilmiş kaftan olabilir. Vokaller ve enstrümanlar çok net şekilde geliyor, vokaller bazen hafif arka planda kalabiliyor.
Oyun Performansı
Momentum 3 kablolu bağlantıda fps oyunları oynamadığınız sürece güzel ses verecektir. Kablolu bağlantıda beklediğiniz şiddette ses alamayabileceğinizi de unutmayın. Bass ağırlıklı sahnelerde basslarda hafif bir yükseklik ve dengesizlik olabiliyor. FPS türünde rakibin konumunu belirlemede sahnenin genişliği ya da rakibin konumu olması gereken değerden biraz farklı dursa da eğer yoğun bir fps oyuncusu değilseniz bu kulaklık sizi oyun konusunda üzmeyecektir. Bana, sizler için bu kulaklığı inceleme fırsatını sunan kulaklık.com’a minnettarım
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor8
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı8

Etiketler

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX, Aptx LL
ANCVar
SensörlerYakınlık Sensörü
NFCVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Kablo Giriş Ucu2.5 mm
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
Batarya Ömrü17 Saat
Frekans Aralığı6 Hz - 22.000 Hz

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.7
Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.9
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.9
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
8.6
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.
skor
9.1
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Kulaklık
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Kulaklık
Henüz demo ses kaydı eklenmedi.

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.