Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
8.7

Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor8
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
8.5

Tasarım8.7
Malzeme Kalitesi9
Konfor7.9
Günlük Kullanım7.9
Mikrofon Kalitesi8.6
Bağlantı Kalitesi8.8
Ses Kalitesi9.3
İzolasyon8.1

Fiyatı

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Sennheiser’ın premium kablosuz kulaklığı Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık incelemesi ile sizlerleyiz.

 

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık, alabileceğiniz en iyi ses kalitesine sahip kablosuz kulaklıkardan birtanesi. 

 

Sennheiser imza tonal karakteri, iyi malzeme kalitesi ve başarılı ANC performansı ile bu kulaklık senenin yıldızlarından.

 

Artılarıİyi ve bol miktarda basDerinlik Kullanım kolaylığı Birçok bağlantı seçeneğiMalzeme, tasarım
EksileriANC ve transparan mod en iyisi değilSert kafa bandı Fiyat
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Kutuyu açıyorsun, karşında bir taşıma çantası içerisinde ürün ve kablolar seni bekliyor. Çok beğendiğim sağlam ve kullanışlı taşıma çantasının küçük bir iç cebi bulunuyor.

 

Birlikte gelen type-c to type-c ve 2.5mm to 3.5mm ses kablosu ürünün aksine oldukça standart. Type-c kablo için kutuya type-a dönüştürücü eklenmiş.

 

Elimde beyazı olan ürün dışarıdan bakıldığında çok şık duruyor.

 

Metal kısımlarından ötürü 300 gramın biraz üzerinde ağırlığa sahip olan kulaklık rakiplerine göre ağır kalıyor diyebilirim.

 

Kafa bandı ayarı için kabinler hareket edebilecekleri metal bir kanala oturtulmuş, bu sistem çok iyi çalışıyor.

 

Beyaz bir kulaklığın yanında beyaz kablolar beklerdim, beraberinde gelen kablolar siyah renkte.

 

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık, iri ve kulağınızın içine rahatça sığacağı pedlere sahip, gel gelelim bu kulak yastıkları biraz daha yumuşak olabilirdi. Hele ki kafa bandının sertliği yer yer can sıkıcı olabiliyor.

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Kullanılan materyaller gerek plastik aksamlar olsun, gerek metal ya da deri hepsi tok ve kaliteli. Bağlantı noktalarını, menteşe ve kablo kısımlarını özellikle kalınca yapmışlar.

 

Dikişler dahi bu genel premium malzeme kalitesini bozmuyor, onlar da kaliteli.

 

Kulaklığın kabin kısımları plastikten, dolgu hissi verecek kadar sağlam ve pürüzsüz görünüyorlar.

 

Taşıma çantasının kumaşı da bu kaliteli malzeme furyasının bir parçası.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Biraz ağır olmasından, biraz da kafa bandı kısmının sertliğinden ötürü ürün burada bir miktar puan kaybediyor.

 

Kulak yastıkları rahatsız değil ama uzun kullanımlar için daha yumuşak olmalarını isterdim.

 

Kulağı çevreleme konusunda başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

Kafaya ve kulağa oturuşu açısından rahat sayılabilir.

skor
9
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık için yine artılarla ve eksilerle dolu bir başlık, “Günlük Kullanım".

 

Rahatlık bir yana dursun kulaklığın donatıları oldukça klas. Bunlar ürünün premium olduğunu hatırlatan detaylar. Mesela Kulaklığın menteşeleri açıldığında kulaklık otomatik olarak açılıyor, metneşe kapanınca kulaklık da kapanıyor. Kulaklığı kulağından çıkarttığında müzik/medya duruyor, taktığında kaldığı yerden devam ediyor. Üzerinde telefona dokunmadan müziği ve sesi kontrol edebileceğin butonlar bulunuyor. Bunlar günlük kullanımı kolaylaştıran şeyler.

 

Öte yandan kulaklığı çıkartınca müziğin durmasını sağlayan sensör bazen kulaklık kulağınızdayken de müziğin durmasına yol açıyor. Çok hafif hareket ettirdiğinizde bazen müziğinizi kesebiliyor. Sürekli olan bir durum değil ama olduğunda biraz sinir bozucu olabiliyor.

 

İşin bir de izolasyon kısmı var, pasif izolasyon oldukça iyi. Anc (Aktif Gürültü Engelleme) ve transparan mod fena değil ama aynı fiyat bandındaki güncel ürünlerin çok daha iyi olduğu aşikar. Yine de Bazı noktalarda gayet iyi iş görüyorlar; metroda, kaldırımda yürürken ya da kafe, park, sınıf gibi ortamlarda aktif gürültü önlemeyi açtığımda farkı rahatça hissedebildim.

 

Uğultular ve genel olarak alt frekanslar susuyor. Geri kalan sesler ise halen duyuluyor, insan sesleri ve benzer frekanslar her türlü duyuluyor zaten. En azından araç gürültüsünü bir nebze kesebiliyor.

 

Tüm bunlara ek olarak ürün sade ancak kullanışlı bir uygulama ile desteklenmiş. 3 bant eq biraz eksik geldi bana ama hiç yoktan iyidir.

 

 Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık için tamamen olumsuz sayılabilecek tek durum 17 saat pil ömrü.

 

Güncel ürünlere bakarsanız bu fiyat bandında bu pil ömrün rekabetin gerisinde kaldığını görebilirsiniz. Hatta bırakın fiyat bandını çok daha ucuza 3 katı pil ömrü sunan kulaklıklar var.

skor
9
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklıkla yaptığım telefon görüşmelerinde mikrofonun iyi olduğu geri bildirimini sıkça aldım.

 

Sesimi net bir şekilde almasının yanı sıra benim sesimi etraftaki diğer seslerden biraz daha fazla aldığı izlenimi uyandırdı bende.

 

Nihayetinde görüşmelerimi sorunsuz bir şekilde yaptım. Karşımdaki beni Sennheiser IE900 Kulak İçi Referans Kulaklık ile dinleyecek değil sonuçta :)

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklıkda Aptx low latency var ancak aptxHD ve Ldac yok. Bunun etkisini eleştirmeyi pek anlamlı bulmamakla birlikte 400 dolar vereceğim kulaklıkta Ldac olsun isterdim.

 

Bağlantı beklenildiği üzere son derece stabil. Mesafe açısından da iki oda öteden sorunsuz dinleme yapabildim diyebilirim. Bluetooth 5.0 burada kendini belli ediyor.

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Bu kısım aksi belirtilmediği takdirde kablosuz dinleme referans alınarak yazılmıştır.

 

Basslı. L-shape diyebileceğim bir ses karakterine sahip. Aynen, “L”. Sıcak bir izlenim vermesi bir yana alt frekanslar dışında ses epey dengeli.

 

Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklığı biraz dinleyince sürücü hakkında bazı ilk izlenimler elde ettim, sürücü hızlı ancak hassas ve yüksek ses seviyelerinde bozulmalara müsait. Alt frekanslar gümbür gümbür, bu durum sese gövdeli bir sunum katmış ve kulaklık bu sunumun altından kalkmayı gayet iyi başarıyor.

 

Standart olarak tonaliteyi 3 kısımda incelediğimizde:

 

Alt frekanslar güçlü, çarpıcı ve dokuları hiç fena değil. Derinlik algısını destekler şekilde sesin geneline zıt bir şekilde yakın çalmıyorlar. Şiddetli ama derinden vuran lezzetli basslar söz konusu. Özellikle sub basslar kontrolü kaybetmeden boy gösterebiliyorlar. Orta frekanslar doğal olmalarının dışında sıradan. Olması gerektiği gibiler sanki burada neredeyse hiç makyaj yokmuş gibi, tabiki de var ama iyi ayarlanmış.

 

Detaylar fena değil ama kablolu kullanımda dahi mikro detayların hepsini vermiyor. Üst frekanslara doğru giderken orta-üst aralığında sahnesel açıdan bir yaklaşma söz konusu. Tadında bir yaklaşma gibi görünüyor ancak her müzik türünde aynı tepikiyi vermek zor. Elektronik müzikte tatsız bulduğum bu durum alternatif rock dinlerken çok hoşuma gitti mesela, işin bu kısmı biraz da zevk meselesi tabi.

 

Üst frekanslarda ise kadifemsi yumuşak bir yapı söz konusu, chi-fi dinlemeye alışkın kulaklarım ilk başta tizleri uzantısız bulsa da işin gerçeği şu ki sennhesier saçma sapan uzantılarla sahneyi dolduracak bir marka değil. Tizde olması gerken neyse onu koymuşlar. Bunu birkaç dinleme sonra rahatlıkla fark edebildim. Detay ve çözünürlük açısından tizleri “vasatın üstü“ bulsam da nokta atışı oluşlarını sevdim.

 

Gelelim sahneleme ve hemen ardından teknik unsurlara:

 

Sahne hem genişlik hem de derinlik açısından iyi bir noktada. İş enstrüman ayrımına geldiğinde de aynı şey geçerli. Katmanlama sıradan lakin sahneye yerleştirme tutarlı. Yine de fiyatı aklıma gelir gelmez kulaklarım daha fazla berraklık ve daha yüksek çözünürlük arıyor. Çözünürlük kötü bir düzeyde değil ancak enstrüman sayısı arttığında hafiften çamurlaşmalar oluşabiliyor. Bunun dışında sürücülerin ve aktif sistemin uyumu güzel, ses şiddeti kablosuz bağlantıda da kabloluda olduğu kadar iyi.

 

Peki, ses kalitesi hakkında bu yorumları yaptıktan sonra bu kulaklık alınır mı, alınmalı mı, kim almalı oraya gelelim. Eğer tüm odağınız ses ise eleyin gitsin, planar almak varken Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklığı almayın. Günlük kullanım odaklı, biraz premium, sesi de nispeten iyi bir şey arıyorsanız bu kulaklığı almayı düşünebilirsiniz. Ben böyle bir durumda çok daha güncel ürünlere odaklanmayı tercih ederim açıkçası ama bu momentum 3’ün de alınabilir olduğu gerçeğini değiştirmiyor, örneğin yarı fiyatına bulsam anında alırım orası ayrı.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Yüksek bütçesinin karşılığında tatmin edici bir başarım sunan Sennheiser Momentum 3 Wireless, üstün ses kalitesi ve mükemmel ANC performansı ile üst seviye bir kulaklık olarak karşımıza çıkıyor. Retro ve şık bir görünümün sağlam metalik bir kasa ile buluştuğu bu kulaklık, tasarım anlayışına adeta yeni bir boyut kazandırıyor. Sıra dışı görünen bir kulaklık arayışındaysanız listenizin ilk sıralarında kesinlikle bu kulaklığa yer vermelisiniz. Kutu İçeriği: • Sennheiser Momentum 3 • USB-C kablo • USB-C to USB-A kablo • 2.5 mm to 3.5mm kablo • Kulaklık taşıma çantası Yumuşak mat kulak kapakları oval şeklinde olup kulakları rahatlıkla içine alacak şekilde tasarlanmış. Kulak yastıklarına geldiğimizde ise bizleri hakiki deri kaplamalı hafızalı köpük karşılıyor. Yastıkların yüzeyinde ise kip ve dayanıklı bir yapı hakim. Kulak kapaklarının oturduğu kasa ise bütüncül görünümüyle Momentum tasarımını karşımıza çıkarıyor. Paslanmaz çelikten yapılmış metalik kasanın son derece sağlam yapısı ile kulaklığın uzun bir kullanım ömrü sunacağını rahatlıkla söylemek mümkün. Kulak kapaklarında herhangi bir katlanabilme özelliği bulunmadığından kulaklığı çıkardığınızda uzun süre boynunuzda tutmak sizin için zorlayıcı olabilir. Kulaklıkta herhangi bir kademe aralığı bulunmadığından kademeleri ayarlama ve eşitleme görevi de sizlere kalıyor. Kulaklığın I/O ve butonlarının tamamı sağ tarafta yer alıyor. Kulaklık için iki kablolu bağlantı seçeneği mevcut: Şarj için USB-C bağlantısı (ses aktarılabilir) ve kablolu ses için 3.5 mm kulaklık jakı. Kulaklığı USB-C ile şarj ederken yine USB-C kablo üzerinden ses almak mümkün. Kulaklığımız 1 adet sesli asistan, 1 adet sürüklenebilir ANC/Transparent Mode/None butonu, toplam 3 adet ses arttırma-azaltma-durdurma/yeniden oynatma butonu içeriyor. Kulaklıkta NFC desteği de mevcut.
Malzeme Kalitesi
Momentum 3, dayanıklılık ve yapı kalitesi söz konusu olduğunda akla gelebilecek ilk kulaklıklardan... Gerek paslanmaz çelik kasası, gerekse hakiki deri kulak pedleriyle konforlu bir kullanımdan sonra rahatlıkla çantanıza atarak uzun süreler kullanabileceğinizi söyleyebilirim.
Konfor
303 gram ağırlığıyla karşımıza çıkan Momentum 3, ağırlığı dağıtma yeteneği sayesinde bize konforlu bir kullanım deneyimi sunabiliyor. Uzun süreli kullanımlarda bu ağırlığın etkisini bir miktar hissetmek mümkün. Deri kulak pedleri ise geniş ve gayet hacimliler, rahatlık konusunda söylenecek söz yok fakat sıcak günlerde terletebileceğini unutmayın.
İzolasyon
Kulaklıkta pasif gürültü engelleme, dolgun kulak yastıkları sayesinde oldukça başarılı durumda. Aktif gürültü Engelleme: Kulaklık; düşük, orta ve yüksek frekansları etkili şekilde kesebiliyor. Kulaklığın ANC performansından son derece memnun kaldım. ANC etkinleştirildiğinde gürültü engellemenin ne kadar agresif olacağına 3 farklı moddan birini seçerek karar verebilirsiniz. Bu 3 Mod sırası ile: Anti-Pressure (anti-basınç) < Anti-Wind (anti-rüzgar) < maximum. ANC açıkken ses bozulma oranları genel olarak oldukça idealdi. En az bozulma Anti-Pressure modunda oldu. Bu modda kulaklarımı bir kuş kadar hafif hissettim ve gürültü engelleme başarımından çok minimal bir kayıp yaşadım. En dengeli mod bu ve agresiflik arttıkça sesteki bass oranı ve şiddeti artıyor fakat bozulma oranı çok minimal kalıyor.
Günlük Kullanım
Kullandığım bej renkli modelde yüzeyde belirgin bir ter ya da yağ lekesine rastlamadım. Kulaklık üzerindeki butonlara alışmak biraz zaman alabilir. Yastıklar gözlüklü kullanımımda herhangi bir sorun oluşturmadı ve yastıklarda herhangi bir şekil bozukluğu oluşmadı. Uzun süreli kullanımda terleme miktarı ideal seviyede. Oda sıcaklığında 1-2 saat ara vermeden kullanılabilir. Dolgun kulak yastıklarına rağmen yüksek ses düzeylerinde ne yazık ki fark edilebilir seviyede ses sızıntısı oluşuyor. Kafa bandı da kulaklığın bütününde olduğu gibi son derece sağlam ve yumuşak bir yapıya sahip olduğundan 2-3 saatlik kullanımlarda ekstra bir basınç oluşturmuyor ve ara verme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Sennheiser; mobil uygulaması olan Smart Control ile bize yazılım güncellemeleri, özelleştirilmiş EQ ayarları, 3 farklı ANC modundan birine geçiş yapma gibi seçenekler sunuyor. Uygulamadan kaybolan kulaklığınızı bulma hizmeti olan Tile entegrasyonuna da erişebiliyorsunuz. Kulaklığımızda bir açma/ kapama butonu yer almıyor. Kulaklık bu işlevini üzerindeki sensörler ile gerçekleştiriyor. Sol kulaklık menteşesinin açık ya da kapalı olma durumuna göre sisteme güç sağlanıyor. Sağ kulaklıkta ise kulaklığın kulak üzerinde olup olmadığını algılayan bir basınç sensörü mevcut. Bu sayede kulaklığı kulağımızdan çıkardığımızda ya da kulağımıza geri taktığımızda müziğin otomatik olarak durup devam etmesini sağlayabiliyoruz. Bu özelliği uygulama üzerinden etkinleştirip devre dışı da bırakabiliyorsunuz. Transparent moda geçtiğinizde müzik çalmayı durduracak faydalı bir özellik de dikkatimi çekti. Bu sayede acil durumlarda tek bir tuşla hem müziği durdurup hem de dışarının sesini içeri verebiliyorsunuz. Uygulamada beni şaşırtan High-End müzik ayarı isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik daha iyi bir müzik deneyimi pahasına pil ömründen feragat etmeniz manasına geliyor ve tabi ki buna değiyor. Daha net, temiz ve güçlü basslar; dinamik midler ve daha temiz tizler… Momentum 3, ANC ve bahsettiğimiz değişkenlere bağlı olarak değişebilecek yaklaşık 17 saatlik bir pil ömrü sunuyor. ANC açıkken yaklaşık 14 saatlik bir pil ömrü elde etmeniz mümkün. Yaklaşık 10 dakikalık şarj ile 90 dakikalık pil ömrü elde edebiliyorsunuz ve 2.5 saatten kısa süren bir toplam şarj süresine sahip. Pil ömrü biraz daha uzun olabilirdi fakat günlük kullanımda oldukça yeterli ve iyi bir iş çıkarıyor.
Mikrofon Kalitesi
Momentum 3 ile Bluetooth görüşmelerinizde sesiniz karşı tarafa anlaşılır ve net şekilde ulaşır. Görüşme performansı bir Bluetooth kulaklığa göre oldukça iyi seviyede.
Bağlantı Kalitesi
Momentum 3, Bluetooth 5.0 standardına sahiptir. AptX LL, aptX ve AAC codecleri ile sorunsuz bir dinleme deneyimi sunuyor. Kulaklık 2 cihaz ile eş zamanlı bağlantıyı destekliyor fakat iki cihaz arasında ses kaynağını seçmekte sorun yaşıyor, bu da takılmalara ve ses alamama sorunlarına yol açıyor. Bu sorunu cihazlarımdan birinin Bluetooth bağlantısını keserek çözebildim. Bağlantı mesafesi yeterli ve ses oldukça kaliteli geliyor. Kulaklık 3.5 mm ve USB-C bağlantı ile sorunsuz ve çok net ses veriyor fakat ses seviyesi bir nebze kısık kalıyor. USB-C ile müzik dinlemek kablonun omuz ile teması nedeniyle ilk tercihim olmazdı fakat yine de şarj esnasında dinlemeyi sürdürme avantajı iyi bir artı olmuş.
Ses Kalitesi
Momentum 3 ile müzik dinlemek oldukça keyif veriyor, sesler çok zengin, sahne geniş ve kulaklarım inatla yorulmak istemiyor. Kulaklığımızın herhangi bir özel ses yönelimi yok ve sesler çok dengeli geliyor. Bass’ların derin ve dolgun bir şekilde biraz daha ön planda hakim, midlerin ve tizlerin parlak ve zengin olup genel olarak neşeli bir tonun hakim olduğunu söyleyebilirim. Bass ağırlıklı müzikler için biçilmiş kaftan olabilir. Vokaller ve enstrümanlar çok net şekilde geliyor, vokaller bazen hafif arka planda kalabiliyor.
Oyun Performansı
Momentum 3 kablolu bağlantıda fps oyunları oynamadığınız sürece güzel ses verecektir. Kablolu bağlantıda beklediğiniz şiddette ses alamayabileceğinizi de unutmayın. Bass ağırlıklı sahnelerde basslarda hafif bir yükseklik ve dengesizlik olabiliyor. FPS türünde rakibin konumunu belirlemede sahnenin genişliği ya da rakibin konumu olması gereken değerden biraz farklı dursa da eğer yoğun bir fps oyuncusu değilseniz bu kulaklık sizi oyun konusunda üzmeyecektir. Bana, sizler için bu kulaklığı inceleme fırsatını sunan kulaklık.com’a minnettarım
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor8
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı8
Tasarım
Geçmişten gelen tasarımıyla kendini bütünleştirmesiyle bir adım önde
Malzeme Kalitesi
Kulaklığın yastıkları gerçek deri olması üzerine değinilecek bir durum yumuşacık olması ve uzun süreler boyunca kulağını rahatsız etmeden müzikten kopmuyorsun
Konfor
Yastıkları yumuşacık olması
İzolasyon
Yüksek seslere çıktığınızda bile dışarıya ses aktarmaması çok iyi seviyede olması ancak yakınınızda birisi duyabilir
Günlük Kullanım
Uzun süreler devam eden rahatsızlık vermeden müzik dinleme keyfi sunması
Mikrofon Kalitesi
telefonla konuşma sağladığımda karsı taraftan ufakta olsa şikayet aldım bir puan kırmama neden oldu
Bağlantı Kalitesi
uzak mesafeden bile bağlantı ve cihazlar arasındaki bağlantı hızı gerçekten çok iyi seviyede
Ses Kalitesi
Sennheiser momentum 3 bass performansı olarak baskın olmasıyla kabin içi titreşimi yüksek seviyede bass sevenler için bir adım önde
Oyun Performansı
oyun oynarken kullanmadım performansı ile yorum yapamayacağım
Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor10
İzolasyon10
Günlük Kullanım10
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı5
Tasarım
Bu kulaklığı 2. nesli çıktığından beri takip ediyorum. Dikkatimi ilk olarak tasarımı çekmişti. Retro tasarım diliyle, hem ne kadar güçlü olduğunu hem karakteristik olduğunu, bu karakteristik özelliğiyle neler vaat ettiğini gösteriyor, Sennheiser'in geçmişine gönderme yapıyor. Geçmiş ile gelecek bu tasarımda iyi harmanlanmış diyebilirim.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesinde ilk göze çarpan petleri. Petlerinde kullanılan malzeme hem yeteri kadar yumuşak hem de deri olması kaliteyi arttırmış. Deri kombinasyonu kafalıktaki sağlam metalle içselleşmiş. Kontrol tuşları yumuşak plastik, dokunma hissi gayet güzel. Kulaklık kapağı sert plastik ama hissiyatı güzel. Sağlam malzeme kullanılmış.
Konfor
Bu kadar ağır bir kulaklık için konforlu olduğunu söylememde bahis yok. Petler kulakları sararken, kafatasına çok fazla baskı yapmıyor. Bu da kullanım sırasında sizi müziğinize odaklanmanıza olanak sağlıyor. Kafalık kısmı da fazla baskı uygulamıyor. Çünkü kulaklık kafanızı tek bir noktadan değil birden fazla noktada sarıyor. Ağırlık merkezi de iyi ayarlanmış. Yine de çok uzun kullanımlarda (1.30-2 saat) varlığını hissediyorsunuz. Sıcak havalarda ya da uzun süreli kullanımlarda terleme yapabiliyor. Tempolu yürüyüşlerde sorun olmamakla birlikte, koşularda sorun olabiliyor.
İzolasyon
Pasif izolasyonu sayesinde ANC'nin etkisi artmış oluyor. Rüzgarlı ortamda, kabin içeriye uğultu alabiliyor. Uygulamadaki Anti Wind ile bunu çözmeniz mümkün.
Günlük Kullanım
Her yerde her zaman kullanımı çok pratik değil. Gövdesinin büyüklüğü, hareketlerinizi kısıtlayabilir. Uzanarak film seyretmek ya da müzik dinlemek biraz zorluyor. Dışarda kullanmadığınız zaman taşıması sorun olabilir. Çantaya sığmakla birlikte, çantayı şişirebiliyor. Boynunuza astığınızda ise sürücülerin büyük olması nedeniyle kafanızı rahat hareket ettiremeyebilirsiniz. Bir süre sonra boyunda terleme yapabiliyor. Tabiiki bu kulaklık sizin belirlediğiniz makul bir şekilde kullanılınca çok rahat olabiliyor. Telefon bağlantısı çok başarılı, gelen aramaları rahatlıkla cevaplayabiliyor, sesli asistanlara bağlanabiliyorsunuz. Cihazınıza temas etmeden sesle ilgili bütün kontrolleri yapabiliyorsunuz.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofonlar telefon görüşmeleri için yeterli.
Bağlantı Kalitesi
İki cihaza aynı anda bağlantı kurması başarılı. Cihazlar arası geçiş sorunsuz. Bilgisayardan müzik dinlerken gelen arayı öne alıp cevap verme olanağı sunuyor. Kulaktan çıkarınca bağlantı kesiliyor. Transparan mod ile çevrenizle bağlantınız devam ediyor.
Ses Kalitesi
Momentum 3'ün asıl olayı ses kalitesidir. Sennheiser'ın genetik yapısı bu kulaklığa da sirayet etmiş. Sürücülerinin büyük ve kaliteli olması ses aralığını arttırıyor. İnsan kulağının altında ve üstünde frekanslara cevap vermesi duyma sınırlarınızı genişletiyor. Alt frekanslar derin kadifemsi, üst frekanslar canlı ipeksi, orta frekanslar bunları dengeleyici-destekleyici. Derin basslar her ses seviyesinde kulağınıza bozulmadan tınlıyor. Tizler ise kulağınızı tırmalamıyor. Geniş bir sahnelemesi var. Ayrıca her enstrümana odaklanmanızı da sağlıyor. İnci tanesi gibi her enstrümanı ayırt edebiliyor, sanatçının hünerine göre enstrümanın tadını çıkarabiliyorsunuz. Vokaller çok canlı. Erkek ve kadın sesleri yüksek frekanslarda bozulmaya uğramıyor. Bu kulaklıktan en çok akustik kayıtlarda keyif aldım. Referans dinleme parçalarım; Erkan Oğur (Telvin)- Kervan, Norah Jones- Seven Years, Müslüm Gürses- Nilüfer, Pentagram- Bir, Mozart- K 492. Overture, Dem Trio- Şu İzmir'in Dağlarında. B.B. King- The Thrill Gone. İlk dinlemeyi Kervan ile yaptım. Oğur sazı bütün ihtişamı ile karşıladı, altını baterinin davulları ve zilleri, bass gitar doldururken, etrafına karahindibalar gibi uçuşan marakas ve bilimum enstrümanlar. Şimdilik bu örnekleme ile sınırlandırayım. Bu kulaklığı, işten yorgun argın geldiğinizde köşenize çekilip günün stresini atmak istediğinizde, dinlemek için tercih edebilirsiniz.
Oyun Performansı
Oyun oynamadım. Bu kriterin puanlamayı düşürmemesi için 9 puan verdim.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor9
İzolasyon9
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı9
Tasarım
Sennheiser Momentum 3, Sennheiser Momentum 2 Wireless ile aynı retro şık görünümlü tasarıma sahiptir, ancak biraz daha hacimli bir tasarıma sahiptir. Büyük oval bardaklarda deri dolgu var. Kafa bandı da basit ve son modele oldukça benziyor. Sen Momentum 3 oldukça rahat ve tasarımları son modele göre bir gelişme. Bardaklar daha büyük ve daha yumuşak. Kafa bandı da daha rahat ve kulaklığın ağırlığını iyi dağıtıyor. Bu kulaklıkları bir süre takmak çoğu insan için sorun olmayacaktır.
Malzeme Kalitesi
Sennheiser Momentum 3 çok iyi yapılmış bir kulaklık. Çerçeveleri sağlam metalden yapılmış ve dolgusu deri, bu da ona genel olarak çok kaliteli bir his veriyor. Önceki model gibi inşa edilmişler ve çok fazla hasar olmadan birkaç damlaya dayanabilir gibiler. Stres testinde 180 dereceye kadar rahatlıkla esneyen Momentum 3 fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor. Fakat boyunda asılıyken katlanamaması nedeniyle insanda belli bir süre sonra boğulma hissi yaratıyor.
Konfor
Sennheiser Momentum 3 oldukça rahat ve tasarımları son modele göre bir gelişme. Bardaklar daha büyük ve dolgu daha yumuşaktır. Kafa bandı da daha rahat ve kulaklığın ağırlığını iyi dağıtıyor. Bu kulaklıkları bir süre takmak çoğu insan için sorun olmayacaktır. Kulaklıklar katlanabilir, bu da onları taşımayı kolaylaştırıyor. Rahatlık ve öznellik bireyler arasında değişiklik gösterme eğilimindedir; ancak, çoğu insanın göz önünde bulundurma eğiliminde olduğu belirli tasarım öğeleri vardır. Ağırlık, dolgu, kafa bandı gerginliği ve çerçeve sıkılığı, özellikle uzun dinleme seanslarında kulak üstü veya kulak üstü kulaklıkların ne kadar rahat olduğunu etkileme eğilimindedir. Kulak içi ve kulak içi kulaklıklar için, kulak içi kulaklıkların ne kadar yumuşak ve esnek olduğu, kulak kanalına ne kadar derinden çıktıkları ve kulağa ne kadar baskı uyguladıkları genel olarak konforu da etkiler.
İzolasyon
Sennheiser Momentum 3'ün ses yalıtımı harika. Bazı kullanıcılar, Sennheiser'ın 4.0.8 donanım yazılımı güncellemesinin ANC'nin gürültü izolasyon performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini bildirdi. Genel olarak, ANC'leri, otobüs ve uçak motorları gibi iyi miktarda bas aralığı gürültüsünün yanı sıra ortam gürültüsünü de engelleyebilir. Ayrıca bir AC ünitesinin vızıltısı gibi yüksek perdeli gürültüyü de keser.
Günlük Kullanım
Dokunmatik kontrollü kulaklığınız olduysa, ilk başta havalı görünebilir. Ancak üzerlerindeki denetleyiciye dokunmak genellikle istemediğiniz halde bir sonraki şarkıya geçmek veya müziği duraklatmak gibi istenmeyen eylemlere neden olur. Gerçek fiziksel kontrollere sahip olmak çok daha mantıklı ve düzen basit, sezgisel ve kullanımı çok kolay. Üç seviye içeren ANC'yi kontrol etmek için bir düğmeye sahip olursunuz. Maksimum mod, ihtiyacınız olduğunda dış dünyanın yeterince içeri girmesine izin veren Anti-Rüzgar Modu ve kulak ve kulaktaki basıncı azaltan Anti Basınç Modu. aslında en sevdiğim moddu. İsterseniz ANC'yi tamamen kapatabilirsiniz. Diğer düğmeler, ses açma/kısma, müzik ve aramalar için çok işlevli ve sesli yardım düğmeleridir. ANC ve telefon görüşmeleri için ayrı mikrofonlar var.
Mikrofon Kalitesi
MİKROFON KALİTESİ Momentum 3 ses kayıtları aşamasında bana pek de aşırı bir stüdyo kulaklığı hissi vermedi. Sesi tam tonlarıyla değil de sanki tek bir ton etrafında kaydediyor. Buna rağmen gürültü engellemeli çift mikrofon kullanmışlar fakat tatmin edici olmamış. Görüşmelerde ise ses anlaşılıyor fakat aşırı berrak bir ses sunmuyor.
Bağlantı Kalitesi
Sennheiser Momentum 3, Bluetooth 5.0 uyumludur ve aynı anda iki cihaza bağlanabilir; bu, PC'niz ile telefonunuz arasında sık sık geçiş yapıyorsanız, ofiste faydalı olabilir. Ayrıca daha hızlı ve daha kolay bir eşleştirme prosedürü için NFC'yi de desteklerler. Momentum 3'ün gecikme süresi, SBC codec bileşenine göre iyi ve çoğu Bluetooth kulaklıktan biraz daha düşük. Öte yandan, her ikisi de çok düşük gecikme süresi sunan aptX ve aptX-LL'yi de desteklerler. Video içeriği izlemek için bu kulaklıkları kullanırken herhangi bir gecikme fark etmemelisiniz. Ayrıca AAC codec bileşenini de desteklerler.
Ses Kalitesi
Bu yavruların bası var. Derin bas. Tam bas. Güçlü bas. İyi kontrollü bas. Bu kulaklıklar herhangi bir müzik türü için harika olsa da, çoğunlukla klasik müzik aşığıyım. Camille Saint-Saens Org Senfonisinde org çalındığında, sadece huşu uyandırır. Aynı şey Çaykovski'nin 1812 Uvertürü'ndeki Kanonlar için de geçerli. Kafanı sallayabilir, ama harika bir şekilde. Gitar veya piyano gibi vokaller ve enstrümanlar çok doğal geliyor. Birkaç kulaklık, insan sesini doğal olarak yeniden yaratır. Sennheiser'ın insan sesini ve enstrümanları doğru bulmasını bekliyordum ve başardılar. Bunu değiştirmek için Libera veya Enya gibi sanatçıların şarkılarını dinledim ve her şey dengeli ve doğal geliyordu. Bir diğer eğlenceli grup olan Caravan Palace, synthesizer ve enstrümanlar kullanıyor ve Momentum'larla diğer kulaklıklarda hiç duymadığım şeyleri duydum. Birçok kulaklık tiz sesini vurgular. hangi kolayca sert sondaj ve yorucu hale gelebilir. En iyi referans monitör hoparlörleri, başlangıçta karşılaştırıldığında düz gelebilir ancak kulağa daha doğal gelir ve daha uzun saatler boyunca dinlenebilir. Bu Momentum'larda durum böyledir, bu da dinleyici yorgunluğu olmadan saatlerce dinlemeyi mümkün kılar.
Oyun Performansı
Ürün her ne kadar oyun amacıyla tasarlanmasa da aux kablosu yoluyla gecikme yaşanmadan oyun keyfini saatler boyu sürdürebilirsiniz.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi8
Konfor7
İzolasyon7
Günlük Kullanım7
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı7
Tasarım
Ürün bence çok sade ve elegant dursa da çevremdeki çoğu insan tasarımını kaba ve endüstriyel buldu. Tabii ki tasarım görecelidir ama 8 vermemin tek sebebi çevremin tasarımından hoşlanmaması. Kafa bandından kulaklığa bağlanan domuz kuyruğu formundaki kablolar çok şık duruyor. Kulaklığın plastiğinin rengi de bana fildişini andırdı ve pedlerin sütlü kahverengisiyle iyi bir uyum yakalanmış.
Malzeme Kalitesi
Daha üst malzeme kalitesinde çok kulaklık olduğunu zannetmiyorum. Gerçek kuzu derisi kaplı kulak pedleri ve kafa bandının hoş kokusu zaten kalitesini ortaya koyuyor fakat Sennheiser bir adım daha ileri giderek kulaklık raylarını paslanmaz çelikten üretmiş. Alüminyum bile değil paslanmaz çelik. Menteşe mekanizması paslanmaz çelik olmasının da etkisiyle çok sağlam duruyor ve çok rahat açılıyor. Malzeme konusundaki tek eleştirim ise kılıfının hard case yerine kumaştan yapılması, kumaş gayet kaliteli fakat bu fiyat bandında sert bir kutu isterdim açıkcası.
Konfor
Ürün biraz ağır olduğundan ve kafanıza yeterince baskı uygulamadığından yukarı baktığınızda kafa bandı kayıp sizi rahatsız edebiliyor. Aynı şekilde bir yerden atlarken, koşarken de kulaklığın kulağınızdaki duruşu kayabiliyor. Sabit dururken veya düz yürürken ise bu tarz sıkıntılarla karşılaşmıyorsunuz , gerçek derinin rahatlığını yaşıyorsunuz.
İzolasyon
Kulaklığın aktif gürültü engellemesi çok iyi çalışsa da pasif gürültü engellemesi çok başarılı değil çünkü kulaklıklar kulağınıza yeterince baskı uygulamıyor. Elimle bastırdığımda yok olan çoğu sesi gürültü engelleme açıkken dahi duyuyorsunuz. Onun dışında aslında izolasyonu gayet iyi motor seslerinin çoğunu kesiyor ve müzik dinlerken sadece müziği duyuyorsunuz.
Günlük Kullanım
Tamamen içine katlanabilen kulaklık çok yer kaplamıyor ve çantanıza atıp taşıyabiliyorsunuz. Aktif gürültü engelleme ise müzik dinlerken çevreden kopmanızı sağlayarak müziğin sevkini çıkarmanıza olanak sağlıyor. Eğer dışarıyı duymanız gerekiyorsa da tek tuşla sesleri doğal bir biçimde aktaran transparan modu açabilirsiniz. Kulaklığı çıkardığınızda saniyesinde müziği durdurması da çok stabil çalışıyor ve günlük hayatta kolaylık sağlıyor. İçinde dahili bir Tile takip cihazı olması da cabası, bu cihazı kaybetmekten korkmanıza gerek yok. Tile uygulaması üzerinden titreşim çaldırarak aramanızı kolaylaştırabiliyor veya internete bağlı olmasa bile Tile sistemiyle haritadaki konumunu görebiliyorsunuz.
Mikrofon Kalitesi
Sennheiser kendinden beklenildiği gibi çok iyi bir iş ortaya koymuş. Gürültüyü bertaraf etmeye çalışırken sesinizi yok etmiyor ve karşıya gürültüden arındırılmış bir ses gidiyor. Mikrofonların özel diziliminin de rüzgar gürültüsünü engellemede etkisi var diye düşünüyorum çünkü rüzgar gürültüsünü azaltırken sizin sesinizden çok az kesinti yapıyor.
Bağlantı Kalitesi
5.0 ve sonrası protokole sahip çoğu kulaklık gibi sıkıntı çıkarmadan bağlantı kuruyor. Asıl ilgi çekici yanı ise aynı anda iki cihaza bağlanması ve aralarında yumuşak bir geçiş yapabilmesi. İlk başlarda başarısız olan çift cihaz desteğini yeni güncellemelerle geliştirmişler ve gayet düzgün çalışmaya başlamış.
Ses Kalitesi
Sesler çok detaylı ve buradan anlatamayacağım şekilde seslerin yüzeylerini hissedebiliyorsunuz. Müzik aletleri vokalden ayırt ediliyor ve etrafınıza yayılıyor. Sahne alanı çok geniş olduğundan aynı anda birçok sese odaklanmıyorsunuz, bu sayede kulaklarınız müziği dinlerken yorulmuyor. Ekolayzer ayarına iyi tepki veriyor ve çok baskın bir karakteri olmadığından kendi sevdiğiniz forma sokabiliyorsunuz. Beats gibi “sen bu sesi seversin” mantığı yürütmüyorlar. Tabii ki Beats sevenler de çok var ama bu tarz kulaklıklarda sesi kişiselleştirmek başka bir deneyim. Ekolayzer ayaeı yapmakta iyi değilseniz “sound check” özelliği ile bazı farklı ayarlı ekolayzerler arasından seçim yaparak sizd en uygun sesi bulabilirsiniz.
Oyun Performansı
Oyun oynamadığımdan değerlendirmesini yapamıyorum o yüzden değerlendirmenin ortalamasında bir not verdim.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi10
Konfor6
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi10
Oyun Performansı9
Tasarım
Tasarım benim istediğim gibi bir tasarım olmasa da bana kendini istetecek kadar iyiydi özellikle yan profilden çok güzel durduğunu söyleyebilirim ürün yan profilden gerçekten dile geliyor gibi diyebilirim ben pahalıyım ve harikayım diye bağrıyor.
Malzeme Kalitesi
Bence malzeme kalitesi hat safhada iyi zaten ürün neredeyse tamamen deri metalden ve verdiği sağlamlık hissini buradan açıklayamam
Konfor
Kesinlikle günlük kullanım için tasarlanmış bir kulaklık değil ve eğer böyle düşünürsek yeterli konfora sahip ben momentum 3'ü daha çok doyasıya müzik dinlemek için kullanma taraftarıyım eğlenirken rahatsız etmesi düşünülmüyor bile
İzolasyon
Kulaklık içeriye ses almıyor ve ANC side çıktığı döneme 2019a bakarsak yeterli seviyede hatta iyi bile anca dışarıya olan izolasyon benim için fazla sorun oldu ders çalışırken dinlediğin müziğin ses seviyesnin dışarıya bağımlı olması pek hoş değil
Günlük Kullanım
Müzik dinlemek ve biraz andan uzaklaşmak için çok keyifli bir kulaklık ama uzun süreler kullanmaya hiçmüsait deği. Ben 2 ya da 3 saatte bir kulaklıkları değiştirme ihtiyacı duydum.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi bnece gayet başarılı. Beni hiçbir ortamda yarı yolda bırakmadı her türlü senaryoda test etme fırsatım olamsada bana yetecek heryerde başarılı oldu ve sesmi karşı tarafa gayet iyi ulaştırdı diyebilirim
Bağlantı Kalitesi
Bağlantı kalitesi bence gayte başarılıydı. Bağlantı hızına bakmaya bile gerek yok bence ayrıca çift cihaz desteği bence çok başarılı olmuş
Ses Kalitesi
Ben sennhesiderin tonal karakterini bu kulaklıkla anladım diyebilirim bassların doygunluğu ancak fazla baskın olmayışı ekolayzır tepkisinin dahi tonal karakteri bozmayışı vb. Birçok şey ama ben daha dengeli sesleri sevdiğim için tizler yorucu ve midler baygın geldi. Ama ne olursa olsun dinlediğiniz müziklerin içersindeki enstrumanların hepsinin duyulması ve birbirinden balık kılçığı gibi sıyrılarak kulağınıza gelmesi insanı büyülüyor
Oyun Performansı
Oyun performansı aranacak bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum
Tasarım9
Malzeme Kalitesi10
Konfor7
İzolasyon7
Günlük Kullanım5
Mikrofon Kalitesi10
Bağlantı Kalitesi10
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı7
Tasarım
Gördüğünüzde diğer kulaklıklardan rahatlıkla ayrışacak bir tasarımı var. Renk uyumu ve markanın imza renkleri olması da bunu destekliyor. Kolay ayarlanabilen ped tasarımı ve boyutları ile de işlevsellikten ödün vermiyor
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi ve dayanıklılığı yüksek. Metal kol yapısı, hareketli elemanlar olması ile ömrünü artırıyor. Gerçek deri, metal çubuklar ve iyi plastik kalitesi ile premium bir kulaklık algısı oluşturuyor.
Konfor
Pedlerin kulağı çevrelemesi ve sabit kalması konforu artırıyor. Stabil durabilmesi güzel. Pedlerin ayar mekanizması basit ve kolay. Kafa bandının küçük bir bölgeden kafaya temas etmesi ve pedlerin kulakları aşırı sıcak tutması sonucu terletmesi negatif yönlerinden.
İzolasyon
Pasif izolasyonu , içeri ses alma konusunda başarılı, müzik zevkinizi gölgeleyecek sesleri iyi kesiyor. Yüksek seslerde dışarı biraz ses veriyor. Ofis ortamı için kötü ama günlük yaşamda sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
Günlük Kullanım
Ortalama da olsa ANC ve transparan duyma modu olması iyi, uygulamadaki akıllık özellikleri ve katlandığında otomatik kapanması gibi akıllı özellikleri günlük hayatta işe yarıyor. Kulağınızdan çıkardığınız otomatik kapanıp , taktığınızda açılması da ekstralarından. Ortalama ANC ve transparan duyma başarım açısından yeterli sayılmayabilir.
Mikrofon Kalitesi
Ofis kullanımı için yeterli olmadığını düşündüğüm bir mikrofon kalitesi var. Özellikle arka plan gürültüsünü karşıya aşırı iletmesi kötü. Sessiz ortamlarda yeterli olabilir. Sıradan diyebiliriz. Bu durum transparan moduna da yansıyor.
Bağlantı Kalitesi
En güncel bluetooth sürümü yok . Uzak mesafelerde bozulmalar oluyor. Bağlantı hızı ortalama sayılır. Günlük kullanma senaryosu için yeterli ve çoklu bağlantıya izin vermesi ekstralarından. Yazılımsal birkaç hata olduğunu düşünüyorum ama aşırı dert olacak şeyler değil.
Ses Kalitesi
Ses kalitesi oldukça yüksek, çözünürlük ve katmanlama olarak başarılı. Sahne nispeten dar ama rahatsız etmiyor. Sennheiser tonalitesi kendini belli ediyor. Dengeli ve potansiyeli yüksek bir kulaklık. Özellikle USB-C ile sürüldüğünde çok yüksek seviyelere çıkabiliyor. Tablet ve bilgisayar ile kullanabileceğiniz USB-C özellikle hi-fi meraklılarına göz kırpabilir.
Oyun Performansı
Oyun oynamadığım için kesin bir şeyler söyleyemem ama dar sahne sıkıntı yaratabilir
Tasarım9
Malzeme Kalitesi9
Konfor8
İzolasyon8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi6
Bağlantı Kalitesi7
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı6
Tasarım
Zamansız bir tasarımı olan momentum 3, 10 yıl sonra bile kullansanız asla eski diyeceğiniz bir tasarıma sahip değil. Dışarıdan aldığım yorumlar da kulaklığın gayet şık olduğu yönde. Benim incelediğim kulaklık beyaz renk fakat siyahının da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.
Malzeme Kalitesi
Malzeme kalitesi konusunda şunu söyleyebilirim kulaklığın genel yapısı plastik olmasına karşın üst kafa bandı içinde sert karton bulunan bir yapıda olduğunu düşünüyorum. Oldukça esnek yapıda olan kulaklığın, kulaklık kısmındaki kaydırma kısmı metal olmakta. Bu da daha dayanıklı olmasını sağlıyor. İncelediğim model bir süre kullanılıp geldiği için tabiki biraz deformasyona uğramış, beyaz renk alacaklar için şunu söyleyebilirim; beyaz kulaklığın özellikle tuş kısımları sararabiliyor.
Konfor
Konfor konusunda memnun kalmadığım tek kısım kulaklığın üst kısmında bulunan sert kafa bandı bir süre sonra kafanızın üst kısmına baskı yapabiliyor. 305 gram nispeten hafif sayılabilecek kulaklığın kafada sabit duruşu, spor yaparken de gayet kullanılabilecek bir kulaklık olduğunu gösteriyor. Kulaklık pedlerinin de yumuşak ve rahat bir yapıda olması bu kulaklığı konforlu kılıyor. Katlanabilir yapısı ile kutuya koyup istediğiniz yere rahatlıkla götürebilmeniz de oldukça iyi bir durum. Fakat bunun yanında kulaklığı boynunuzda tutup bu şekilde taşımak isterseniz kafanızı rahat oynatmanız olası durmuyor.
İzolasyon
Dışarıdan sesleri pasif şekilde gayet iyi kesmesine karşın ANC performansını pek beğenmediğimi belirtebilirim. 3-4 yaşında bir kulaklık olduğunu düşünecek olursak eskiye göre gayet iyi. Fakat günümüz ANC'si için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Dışarı biraz ses veriyor fakat çok da fazla değil.
Günlük Kullanım
Günlük kullanım kısmını şu şekilde açıklayabilirim. Kulaklığı kutudan çıkarıp boynuma taktığımda otomatik olarak telefona bağlandı ve müziğimi açıp dinlemeye başladım. Dışarıda telefon görüşmesi de yaptığım sırada mikrofon kalitesinin gayet iyi olduğu yanıtını aldım. Fakat ANC beklediğim kadar iyi çalışmıyor.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi kısmında değineceğim tek kısım şudur: telefon görüşmesini dışarıda oldukça sesli bir yerde denedim ve sesimin gayet iyi anlaşıldığını fark ettim. Telefon görüşmeleri için oldukça iyi bir mikrofona sahip.
Bağlantı Kalitesi
Film izlerken, telefonla konuşurken, müzik dinlerken ayrı ayrı gecikmeleri test ettim. Müzik dinlerken bir kere ses kopması yaşadım ve hemen geri geldi. Tamamen tesadüf de olabilir ondan sonra tekrar yaşamadım bu durumu. Film izlerken de test ettğiminde eğer telefon üzerinden SBC AAC Aptx gibi seçenekleri değiştirerek devam edecekseniz gecikme süresini daha da aşağı çekebilirsiniz. Fakat tabi hiç kurcalamadan da gayet iyi bir gecikme değeri sunduğunu söyleyebilirim.
Ses Kalitesi
Bu kulaklık ile ilgili en çoooook konuşmak istediğim kısım işte tam olarak burası. Bass karakterli bir kulaklık olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Uygun ekolayzer ayarları ile bass performansından aşırı etkileneceğinizi belirtmek isterim. Tabi bass karakterli derken mid ve tizleri kötü anlamında demiyorum. Daha önce bass performansı iyi bir kulaklık ile müzik dinleyen arkadaşlar anlayacaktır, kafanızın yan kısmında bass sebebiyle oluşan titreşimi çok bariz hissedebiliyorsunuz. Bassları oldukça kuvvetli. Aptx desteği ile kullandığım kulaklığın ses kalitesini de oldukça beğendim.
Oyun Performansı
Oyuncu kulaklığı olmadığı için ve aynı zamanda benim de bir oyuncu olmadığımı düşünerek bu testi yapmadım fakat bağlantı kalitesi kısmında bahsettiğim şeyleri düşünecek olursa rekabetçi oyunlarda pek tavsiye etmem fakat hikaye anlatımlı oyunlarda vs kullanılabilir.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon6
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı8
Tasarım
Evet, işte Sennheiser Momentum 3'ün tasarımıyla ilgili değerlendirmem: Tasarım açısından Sennheiser Momentum 3, şık ve zarif bir kulaklık olarak öne çıkıyor. Kulaklığın zarif, yuvarlak kulakçıkları metal süslemelere sahiptir ve gövde mat ve parlak siyah olarak sunulmaktadır. Kulaklıklar için taşıma çantası modaya uygundur ve yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Ek olarak, kulaklıkların hafif tasarımı, kullanıcıların uzun süre takmalarını kolaylaştırır. Kulaklığın dokunmatik kontrollerinin kullanımı kolaydır ve çağrıları ve müziği yönetmek için kullanımı kolay bir arayüz sağlar. Ayrıca, Bluetooth ve NFC bağlantı özellikleri sayesinde kulaklık hızlı ve kolay bir şekilde eşleştirilebilir. Sennheiser Momentum 3, genel olarak şık ve çağdaş bir görünüme sahiptir.
Malzeme Kalitesi
Sennheiser Momentum 3, malzeme kalitesi açısından oldukça yüksek bir seviyede tasarlanmış bir kulaklık. Kulaklıkta kullanılan malzemeler kaliteli ve dayanıklıdır. Kulaklıkta kullanılan metal detaylar ve yüzey kaplamaları, ürüne şık ve premium bir görünüm kazandırmaktadır. Kulaklığın gövdesi sağlam ve dayanıklı bir plastikten yapılmıştır. Ayrıca kulaklığın taşıma çantası da kaliteli bir malzemeden yapılmıştır. Kulaklık ve çantası, kullanıcılara güvenilir ve uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Kulaklıkta kullanılan pedler de yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır ve kulaklarınızı rahat ettirirken uzun süreli kullanımlarda da dayanıklılık sağlamaktadır. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3'ün malzeme kalitesi oldukça yüksek bir seviyededir ve kulaklık ve aksesuarları, kullanıcılara uzun ömürlü bir kullanım sağlar.
Konfor
Sennheiser Momentum 3, konfor açısından oldukça başarılı bir kulaklık olarak öne çıkıyor. Kulaklığın yastıkları, yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır ve kulaklarınızı rahat ettirirken, gürültüyü de iyi bir şekilde izole eder. Kulaklığın gövdesi hafif ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. Kulaklığın baş bandı ve kulaklıkların konumu, kulaklarınıza rahat bir şekilde otururken, kulaklık sıkıca yerinde kalır ve kulaklarınızın ağırlığına dayanıklıdır. Bu sayede uzun süreli kullanımlarda bile kulaklık rahat ve hafif hissettirir. Ayrıca kulaklık, çeşitli baş boyutlarına ve şekillerine uygun olarak ayarlanabilir, bu da kullanıcılara özelleştirilmiş bir uyum sağlar. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3, rahat ve hafif bir kulaklık olarak öne çıkıyor. Kulaklığın ergonomik tasarımı ve yüksek kaliteli malzemeleri, uzun süreli kullanımlarda bile kulaklarınıza rahatlık sağlar ve aynı zamanda kulaklığın ses izolasyonu da oldukça başarılıdır.
İzolasyon
Sennheiser Momentum 3'ün aktif gürültü önleme (ANC) işlevi, ortam gürültüsünü etkili bir şekilde engeller. Kulaklığın ANC işlevi, arka plan gürültüsünü algılamak için sensörler kullanır ve ardından karşı sinyaller oluşturarak etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bu, ofisler veya kafeler gibi yoğun ortamlarda ve tren, otobüs ve uçak gibi gürültülü ortamlarda bile yüksek kaliteli sesin keyfini çıkarmanızı mümkün kılar. Ek olarak, kulaklık tasarımı ortam gürültüsünü engellemeye yardımcı olur. Kulaklarınız, dış gürültüyü engelleyerek müzik dinleme deneyiminizi iyileştiren kulaklıkla tamamen çevrelenmiştir. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3'ün aktif gürültü giderme teknolojisi, arka plan gürültüsünü başarılı bir şekilde engeller. Kulaklık tasarımının dış gürültüyü azaltma özelliği, müzik dinleme deneyiminizi daha da geliştirecektir.
Günlük Kullanım
Sennheiser Momentum 3, günlük kullanım için oldukça uygun bir kulaklıktır. İş veya seyahat sırasında, evde müzik dinlerken veya spor yaparken kullanabilirsiniz. Kulaklığın Bluetooth özelliği sayesinde, kablosuz olarak birçok cihaza bağlanabilirsiniz. NFC bağlantı özelliği de kulaklığın hızlı ve kolay bir şekilde eşleştirilmesini sağlar. Ayrıca kulaklığın 17 saatlik batarya ömrü, uzun bir kullanım süresi sunar. Dokunmatik kontrolleri sayesinde, müzik ve çağrı kontrolü oldukça kolaydır. Kulaklığın üzerindeki düğmelerle şarkıları değiştirebilir, çağrıları yanıtlayabilir veya reddedebilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygulama aracılığıyla ek özelliklerin yanı sıra ekolayzır ayarlarını da özelleştirebilirsiniz. Sennheiser Momentum 3, yüksek kaliteli malzemeler ve konforlu tasarımıyla uzun süreli kullanımlar için idealdir. Kulaklık, yüksek kaliteli bir taşıma çantasıyla birlikte gelir ve seyahat ederken güvenli bir şekilde taşınabilir. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3, günlük kullanım için uygun, işlevsel bir kulaklıktır. Kablosuz bağlantısı, uzun pil ömrü, kolay dokunmatik kontrolleri ve yüksek kaliteli malzemeleri ile beklentilerinizi karşılayacak bir kulaklık deneyimi sunar.
Mikrofon Kalitesi
Sennheiser Momentum 3, birinci sınıf bir mikrofona sahiptir ve telefon görüşmeleri sırasında takdire şayan bir şekilde çalışır. Konuşmacının ağzı, yüksek ve net sesin kaydedilmesini sağlayan mikrofona çok yakındır. Kulaklıklardaki iki mikrofon da dış gürültüyü azaltarak ses iletimini iyileştirir. Kulaklıktaki düğmeleri kullanarak aramaları kolayca cevaplayabilir, sonlandırabilir veya reddedebilirsiniz. Ek olarak, telefondayken mikrofonu sessize alma veya hoparlörü dış gürültüden korumak için etkili bir gürültü engelleme teknolojisi kullanma seçeneğiniz de vardır. Sennheiser Momentum 3, çevrimiçi çalışma veya uzaktan çalışma için de kullanılabilir. Mikrofon kalitesi sayesinde iş arkadaşlarınız veya öğretmenlerinizle net bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3 iyi çalışıyor ve yüksek kaliteli bir mikrofona sahip.
Bağlantı Kalitesi
Sennheiser Momentum 3 kulaklık, iyi bağlantı kalitesi performansı sunar. Bluetooth 5.0 teknolojisi ile kulaklıklar, cihazlarınızla hızlı ve güvenilir bir şekilde kablosuz bağlantı kurabilir. Ek olarak, kulaklıklardaki NFC teknolojisi, cihazlarınızı eşleştirmeyi basit ve hızlı hale getirir. Kulaklıklardaki AUX girişi de kablo bağlantı seçeneği sunuyor. aptX, aptX Low Latency, AAC ve SBC gibi yüksek kaliteli ses codec'leri Sennheiser Momentum 3 tarafından desteklenir. Sonuç, kulaklıklar tarafından sağlanan yüksek kaliteli, kesintisiz kablosuz ses deneyimidir. Sennheiser Momentum 3, NFC ve Bluetooth 5.0 teknolojisi dahil olmak üzere çeşitli son teknoloji bağlantı teknolojilerine sahiptir. Ek olarak, yüksek kaliteli ve kesintisiz ses sağlayan yüksek kaliteli ses codec'leri desteklenir.
Ses Kalitesi
Sennheiser Momentum 3, ses kalitesi açısından oldukça yüksek bir seviyede bulunuyor. Kulaklık, Sennheiser'in ödüllü 7 mm dinamik sürücülerini kullanıyor ve Dolby Atmos teknolojisi sayesinde yüksek kaliteli bir surround ses deneyimi sunuyor. Kulaklığın sesi oldukça dengeli ve doğal bir şekilde çıkıyor. Bass tonlar yeterince güçlü ve derin, ancak aynı zamanda aşırıya kaçmadan dengeli bir şekilde sunuluyor. Orta ve yüksek frekanslar da oldukça net ve ayrıntılı bir şekilde duyulabiliyor. Sennheiser Momentum 3, müzik dinleme deneyiminizi iyileştirmek için EQ ayarlarına da izin veriyor. Sennheiser Smart Control uygulaması aracılığıyla, EQ ayarlarını özelleştirebilir ve kulaklık performansını kişiselleştirebilirsiniz. Genel olarak, Sennheiser Momentum 3, yüksek kaliteli ses performansı ve etkili aktif gürültü engelleme özelliğiyle öne çıkıyor. Dengeli ve doğal bir ses sunan kulaklık, müzik severler için ideal bir seçim olabilir.
Oyun Performansı
Sennheiser Momentum 3 için oyun performansı diğer özellikleri gibi yüksek seviyede diyemeyiz. Sennheiser bu kulaklığı tamamen ses odaklı olarak üretmiş diyebiliriz. Bu sebeple oyun konusunda beklentilerinizi yüksek tutmamalısınız.
Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Oyun Performansı4

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.0
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX, Aptx LL
ANCVar
SensörlerYakınlık Sensörü
NFCVar
Sürücü TipiDinamik Sürücü
MikrofonVar
Kablo Giriş Ucu2.5 mm
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
Batarya Ömrü17 Saat
Frekans Aralığı6 Hz - 22.000 Hz

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.7
Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
Sennheiser Momentum 3 Kablosuz Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.9
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
Bang & Olufsen BeoPlay H9 3rd Gen. Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.3
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
Beats Powerbeats Pro TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.6
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 ANC Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.1
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
KEF Mu3 True Wireless Kulak İçi Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0
skor
9.1
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kablosuz Bluetooth Kulaklık
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.