Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Focal Radiance High-End Kulak Üstü Kulaklık

skor
9

Kulaklik.com Değerlendirmesi

Tasarım10
Malzeme Kalitesi10
Konfor8
Günlük Kullanım7
Ses Kalitesi10

Fiyatı

Focal Radiance High-End Kulak Üstü Kulaklık
Focal Radiance High-End Kulak Üstü Kulaklık
Mağaza Kulaklık Logo
43,999 TL
Mağaza Kulaklık Logo
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

 

Focal kulaküstü kulaklık pazarına “Utopia” adlı modelle giriş yaptı. Utopia, marka için özel bir kelime; kulaklıklar gibi, hi-fi’de de amiral gemisi hoparlörler bu isimle anılıyor.

 

Şuanda, kategori özelinde sırasıyla

 

·       Celestee

·       Radiance

·       Clear MG

·       Clear MG Pro

·       Stellia ve

·       Utopia isimli modeller sergileniyor.

 

Radiance, Bentlly iş birliği ile ortaya çıkmış, tasarımsal bir başyapıt. Bu kulaklık oldukça göze çarpan, süslü bir gövdeye sahip olmasının yanında; sıcacık tonal karakteri ile rahatlatıcı bir teknik performans canavarı.

 

Focal kulaklıkları, özel sürücü yapıları ve kabin akustikleri ile, hoparlörümsü deneyim yaşatıyorlar.

 

Hadi yakından bakalım!

 

ArtılarıBu Kulaklık Bir Sanat Eseri, Tasarımsal Bir BaşyapıtMalzeme Kalitesi Olabilecek En Üst SeviyedeKablo Kalitesi Kulaklığın Kalitesiyle Doğru OrantılıÜstün Teknik Performans, Makro Dinamik Perspektifte - Hoparlörümsü Performansı ile Kulakları AçıyorFiyat Seviyesine Yakışır Çözünürlük Ve Detay Başarımı
EksileriGövde Oldukça Ağır (Yinede Konforsuz Değil, Sadece Aktif Yaşama Uygun Olduğu Söylenemez)Bu Fiyat Seviyesinde, Kutu İçeriğine Bir Balanslı Kablo Da Dahil Edilebilirdi
skor
10
KULAKLIK.COMTasarım

 

Radiance, dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel kulaklıklardan biri. “Güzel” tabirini burada iyi, yada başarılı anlamını temsil edecek şekilde değil, mimari açıdan göz alıcı olan bir yapıyı tarif etmek için kullanıyoruz.

 

Sunum

 

Radiance görebileceğiniz en premium sunum ve kutu içeriklerinden birine sahip.

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

 

·       Lüks ve Koruyucu Taşıma Çantası

·       2 X 3.5mm Giriş – 1 X 3.5mm Çıkış

·       3.5mm’den 6.35mm’ye adaptör

 

Ses teknolojileri firmaları ile otomobil markaları arasında ilk defa bir işbirliği görmüyoruz. Örnek olarak; Klipsch – Mclaren, bu durumun başka bir örneği.

 

Klipsch’in, Mclaren arabaları ses sistemlerini ürettiği gibi, Bentley de; FOCAL hoparlör sistemleri ile sahiplerine mobil konser deneyimi yaşatıyor.

 

Kulaklığın yastık ve kafa bandı bölgeleri burada “Bently” tarafından sağlanan deri materyali ile üretilerek, lüks anlayışı; olabilecek en üst kalite noktasında vurguluyor.

 

Kutu içeriğine dahil edilen taşıma çantası; yine lüks bir aksesuar mağazasından alınan bir el çantası hissiyatı vererek, mobil deneyimi zenginleştiriyor.

 

Radiance parlak siyah kabin yüzeyi üzerinde elmas desenlerine sahip. Gövdenin en dikkat çekici noktaları ise rose gold renginde.

 

Kablo tasarımı, jack bölgesi uç kısımlarını çevreleyen metal çerçeve etrafı yine, gövde ile pek uyumlu bir tasarım anlayışına sahip. Kablo, istenildiği takdirde bir balanslı kablo ile de değiştirilebilir. Radiance’a uyumlu kablolar kolaylıkla bulunabildiği gibi, Focal’in diğer kulaküstü kulaklıklarında kullanılan kabloları da direkt olarka Radiance’a bağlayabilmek mümkün.

 

Gövde katlanır yapıda değil ve ortalamanın üstünde bir hacme sahip. Radiance, oturaklı ve ağır bir kulaklık.

 

skor
10
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Focal kulaklıkları, serinin tümü ayrıştırılmaksızın belkide olabilecek en üst düzey malzeme kalitesine sahip. Bu kulaklıklar çok sağlam, dayanıklı ve 1.sınıf materyaller kullanılarak üretiliyorlar.

 

Radiance’ın iskeleti aluminyum. Modelin eklem bölgeleri, hareketli tüm noktaları mükemmel pürüssüzlük ve tam ayarında direnç gösterecek şekilde tasarlanmış.

 

Yastıklar ve kafa bandı “Bently” tarafından sağlanıyor. Belkide Bently arabalarında kullanılan bu gerçek deri, lüks hissiyatı tanımlayan başka bir kalite faktörü. Gergin ve pürüzsüz dokusu, evde ki deri ceketlerimizin kalitesini sorgulamamıza sebep oldu.

 

Kablo kalitesi, gövdenin kalitesiyle eşleşerek uyumu tamamlıyor. Kablo oldukça kalın tellerden oluşuyor ve dış yüzeyi pek kalın bir materyalle kaplanmış. Jackların etrafı ise durumu daha da ileri götürüyor; kablonun bu kısımları, aluminyum.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

Radiance, hafif bir kulaklık değil. 435 Gram değeri ile ağır sınıfta kalan bir model olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yastıklar kalın ve oldukça yumuşak. Kafa bandı ile birlikte bu yastıklar, ağırlığı çok iyi dağıtarak şaşırtıcı bir konfor seviyesi sunabiliyorlar.

 

Radiance, tam olarak hareketli yaşantıya uyum sağlayabilecek bir form faktörüne sahip olmasada, evde kullanım senaryosu dahilinde parlayan bir kulaklık.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Radiance, günlük kullanım söz konusu olduğunda; sizlere önermek için aklımıza gelen ilk modellerden biri değil.

 

Bu kulaklık; adeta bir hoparlör, bir hi-fi sistem gibi, rahat koltuğunuzda oturup en iyi müzik keyfini çıkarmanız için var.

 

Özel kutusundan çıkarıp kabloları taktıktan sonra tek yapmanız gereken bu canavarı kaliteli bir kaynakla eşleştirmek.

 

Toplu taşımada, sporda ve bunun gibi ortamlarda kullanmalık bir kulaklık arıyorsanız, bu taşınabilir konser salonu size hitap etmiyor.

skor
10
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Focal kulaklıkları, kulaklik.com ekibi olarak bizim yeni bağımlılığımız.

 

Marka, sürücü teknolojileri ve kabin akustiği tasarımı konusunda oldukça deneyimli. Focal kulaklık sürücüleri, diğer kulaklık sürücülerinden farklı olarak; mekanik açıdan bir hoparlör sürücüsüne benzer yapıları ile öne çıkıyorlar.

 

Bu sürücülerde diyafram pek fazla mesafe katederek; “Punchy” olarak tabir ettiğimiz, makro dinamik açıdan üstün bir performans sergiliyor.

 

Aluminyum ve Magnezyum alaşımlı, “M” harfi şekline benzer tasarıma sahip diyafram; tahmin edebileceğiniz üzere oldukça hafif ve sert. Bir diyafram belirli bir sınıra kadar ne kadar hafif ve sert olursa, o kadar detaylı ve yüksek çözünürlü ses üretebilir. Ses kalisini belirleyen onlarca faktörden yalnızca biri olan diyafram kalitesi, Radiance’ın özel iç akustik tasarımı ile birlikte iyice şahlanıyor.

 

Sürücüler adeta bir piston gibi, ileri-geri hareket ederek, titreşim yolu ile ses dalgalarını üretirler. Ön tarafa doğru üretilen dalgalar bizim duymak istediklerimiz olurken, arka tarafa doğru üretilenleri sönümlememiz gerekir. Aksi takdirde bu dalgalar kabin içinden sekerek ön dalgalara karışabilir, tam ters fazda olmaları gerçeği ile birlikte frekansların büyük çoğunluğunu resmen ortadan kaldırabilirler; buna ek olarak, birikerek kulaklığın rezonansa girmesine de sebep olunur.

 

Focal bu duruma engel olmak için; elyaf yada sünger gibi absorbe edici materyalleri tercih etmek yerine, kabin içine piramit şeklinde dalga kırıcı patternler yerleştirmiş. Bu teknoloji, her kulaklıkta karşılaşabileceğiniz bir özellik değil; bu akustik dizaynın altında oldukça ince bir mühendislik yatıyor.

 

Radiance, barındırdığı teknolojiler sayesinde pek başarılı bir teknik performansa sahip.

 

Bu kulaklık ciddi bir çözünürlük ve detay seviyesinde üretim yapıyor. Radiance sürücülerine hangi müzik türü verilirse verilsin, altından kalkabilecek bir potansiyele sahip.

 

Bu anlamda, celeste ile benzer bir performans sergileyen Radiance, Tonal Karakter perspektifinde farklı bir konumda.

 

Radiance yastıkları, tüm Focaller gibi; diğer kulaklıklarının pedlerinden farklı.                                                                                Focal, yastıkların akustik dengeye olan etkisini küçümsemeden, farklı model kulaklıklarına, sadece dizayn kaygısı sebebi ile değil, sürücü özellikleri ile yakalanması gereken o uyum göz ardı edilmemek üzere, farklı tasarımlar yapıyor ve iç dolgu materyallerini özenle seçiyor.

 

Alt frekanslar; Celestee’de ki gibi analitik bir sunuma sahip değil. Zengin, ağır, doygun ve yayvan.

 

Bu sürücülerin transient cevabı çok iyi, oldukça hızlı ve toleransı yüksek yapıdalar. 35 Ohm’un sağladığı kolay geçişle beraber, portatif müzik çalarlarla bile ciddi şiddet seviyeleri ve agresif bir sunuma sahip olabiliyorlar. Tabii, bu seviyede ki kulaklıkları tam potansiyellerine ulaştırmak için; “Astell & Kern”’ler gibi, yüksek kalite kaynaklarla birlikte kullanmanızı öneririz.

 

Radiance, çok enerjik ve dinamik bir kulaklık. Sürücünün, bir hoparlör sürücüsü gibi yaptığı uzun mesafeli ileri – geri hareketlerini, beyninize atılan birer yumruk gibi hissediyorsunuz. Oldukça eğlenceli!

 

Dahası, bu dinamiklikle birlikte, karışık ve zor parçaların sahip olduğu karmaşık katmanları bile rahatlıkla çözebiliyor. Bu, dinamik sürücülerin genellikle planar sürücüler gibi ince yapılı diyaframlara sahip sürücülere kıyasla zorlanarak yaptığı birşey. Radiance, aynı celeste gibi; bana mısın demiyor…

 

Konu ses sahnesine geldiğinde, burada devasa bir altyapı kurulmadığını duyabiliyoruz. Radiance’ın bulunduğu fiyat aralığında çok daha geniş, uzun ve derin sahneler kurabilen kulaklıklar duyduk. Buna rağmen, sahne iç yerleşim, konumlandırma ve esntrüman ayrımı başarımları iyi.

 

Radiance sıcak ve yayvan sunuma sahip, renkli bir kulaklık. Celestee’yi biraz kuru ve analitik bulan odyofiller için; tam bir eğlence canavarı.

 

Kendi gibi, ses karakteri de kulağa oldukça lüks ve alımlı geliyor.

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 40mm
Diyafram MalzemesiMagnezyum, Aluminyum
MikrofonYok
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Düz
Kablo Uzunluğu1.2 m
Kablo Giriş Ucu3.5 mm X2
Kablo Çıkış Ucu3.5mm
THD<0.1% (1kHz/100dB SPL)
Hassasiyet105dB / mW (1kHz)
Empedans35 Ohm
Frekans Aralığı5 Hz - 23.000 Hz
Ağırlık435 Gram

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
9
Focal Radiance High-End Kulak Üstü Kulaklık
Focal Radiance High-End Kulak Üstü Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.2
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.6
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.2
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
NaN:NaN0
skor
6.6
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.4
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.