Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sony MDR-1AM2 Kulak Üstü Kablolu Kulaklık

skor
8.2

Berat Aydın Değerlendirmesi

Tasarım8
Malzeme Kalitesi8
Konfor10
Günlük Kullanım7
Ses Kalitesi8

Fiyatı

Sony MDR-1AM2 Kulak Üstü Kablolu Kulaklık
Sony MDR-1AM2 Kulak Üstü Kablolu Kulaklık
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Sevdiğim bir kulaklık olan Sony 1am2 modelinin incelemesi ile karşınızdayım.

Bakalım karizmatik sunumu ve rahatlığının ardında bizlere neler sunuyor.

ArtılarıHemen hemen her kullanıcıya uygun tonaliteKonfor Detay alımı Genişlik hissi
EksileriDerinlikİzolasyon
skor
8
KULAKLIK.COMTasarım

1am2 şık kutulanmış şekilde bizi karşılıyor, kutuyu açar açmaz siyahlar içerisinde ürünü görüyorum. Bu epey hoşuma gidiyor. Ürünle birlikte gelen kabloya ek 4.4 balanslı bir kablo daha kutuya eklenmiş. Bir de bez çantamız var.

 

Ürün kozmetik açıdan şık ve sade, plastik gövdesi metal görünümü veriyor. Öte yandan tipini beğensem de bana biraz standart geldi, ürünün üzerinde Sony yazmasa bile Sony olduğu anlaşılır sanki öyle bir standart. Kulaklık katlanmıyor ancak kabinler yaklaşık 110 derce kadar dönebiliyorlar.

 

187.1gr ağırlığa sahip, yani çok hafif. Hafifliğin getirdiği tüm avantajları sonuna kadar hissettiriyor.

 

Kulaklık pedlerini son derece kolay bir şekilde çekerek çıkartabiliyorsunuz.

 

Çıkarttığınızda ise paralele yaklaşık -15 derece ile yerleştirilmiş sürücüleri görüyorsunuz. Sony burada akustiğe iyi çalışmış gözümden kaçmadı.

skor
8
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Kulaklık çoğunlukla plastikten imal edilmiş, iyi kalitede plastikten. Kablosu kalın ancak standart. Web sitesinde 4.4 kablonun gümüş kaplama olduğunu belirtmişler, bu iyiye işaret. Bağlantı kısımları sağlam duruyor. Yanında gelen bez taşıma çantasının kumaşı oldukça kaliteli görünüyor, ele verdiği hissiyat bu fikri destekliyor.

 

Sağlamlık, dayanıklılık konusunda ekstra bir durum yok. Hor kullanmazsanız yıllarca bozulmaz diyebilirim.

 

Pedleri yumuşak ve kaliteli ancak yıpranmaya biraz müsait. Bendeki üründe gözlüğümün sapının denk geldiği yerlerinde hafif deformeler oluştu mesela.

skor
10
KULAKLIK.COMKonfor

Son derece hafif olması, yumuşak pedleri ve kafa bandı, kulağa tam ayarında bir basınç uygulaması ve pedlerin kulağı güzelce çevrelemesi sonucunda 1am2 10/10 bir konfor deneyimi sunuyor.

 

Dinlediğim en rahat kulak üstü kulaklıklardan biri diyebilirim.

skor
7
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

 Kablolu bir kulak üstü kulaklık günlük kullanımda ne kadar “rahatlık” sunabilirse o kadarını sunuyor. Rahat bir kulaklık olması maalesef ki onu günlük kullanım için biçilmiş kaftan yapmıyor.

 

Tam da bu noktada hoş olmayan bir durum ortaya çıkıyor, ürünün izolasyonu pek de iyi değil: Varsayalım kaldırımda yürüyorsunuz ve yanınızdan bir araba geçiyor. Müzikle birlikte arabanın sesini de duyuyorsunuz. Arkası açık kulaklıklar kadar ses almıyor tabi ki ancak yine de izolasyonu kötü, seyahat için tercih etmenizi tavsiye etmem.

 

Ev ortamında ya da nispeten sessiz ortamlarda kullanmak daha iyi bir deneyim yaşatacaktır. Aksi takdirde çözümü sesi yükseltmekte arıyorsunuz ve dinlediğinizden feragat ediyorsunuz, buna hiç gerek yok.

 

Bir diğer konu bu kulaklık amfisiz de kolayca sürülebilse de amfi ile çok daha iyi sonuç veriyor. Taşınabilir amfi ile kullanmak epey yeterli olsa da sonuçta amfi demek fazladan yük demek. Burada konfor-ses kalitesi ikileminde kalmak tatsız oluyor.

 

Tüm bunlara rağmen çok çok iyi konforu günü kurtarıyor, ses olmayan her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Geldik en sevdiğim kısma! İşte 1am2’nin ses kaitesi:

 

Neredeyse her şeyi apaçık çalan, nötre yakın hafif makyajlı tonal karakteri ile 1am2 çok çok iyi bulduğum iki özelliği ile ön plana çıkıyor; detay alımı ve sahne genişliği.

 

Kolay sürülebilen bir kulaklık olsa da ben amfi ile kullanılmasını öneriyorum. 98dB/mW değerine rağmen hassas bir kulaklık. Telefona takıp dinlemektense en azından bir dongle ile kullanmak faydalı olacaktır.

 

Öncelikle biraz tonal karakterden bahsedelim. Flat değil kesinlikle ancak uzak da sayılmaz. Temelde çok hafif v-sahpe; alt frekanslarda sıcak, üst frekanslarda ise çok az parlak çalıyor. Alt midlerin epey az miktarda geride kaldığını söyleyebilirim. Bunun etkisi ile bas frekansların ferahladığını hissettim. Tizlerde ise nazik ve hatta yumuşak ancak belirgin sesler duyuyorum. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda tonal olarak hemen hemen herkese uyum sağlayabileceğini düşündüğüm bir kulaklık. Eğer tonal anlamda uç beklentileriniz yoksa -çok yüksek bass gibi- bu konuda sorun yaşamayacaksınız.

 

Tonaliteden sıyrılıp tekniğe baktığımızda fiyatı için epey başarılı bulduğum bir detay alımı duyuyorum. Eğer iyi bir kaynağınız varsa bu kulaklık kritik dinlemelerde yüzünüzde bir tebessüm oluşturabilir. Özellikle uçlara doğru gittikçe alınan detay miktarı takdirimi kazanıyor. Teknik değerler kısmında frekans aralığını 3hz-100khz şeklinde görüyoruz. Tamamen olmasa da, bu çok geniş aralığın tizlerde duyduğum havadarlığın sebebi olduğunu düşünüyorum. Öte yandan netlik ve ayrışma bu noktada ortalamanın biraz üstünden öteye geçemiyor, kötü değil kesinlikle fakat daha iyileri de yok değil. Ancak burada belirtmek isterim ki alt frekansların ayrışması ve çözünürlüğü gayet iyi, boğukluk ya da roll-off gibi şeylerle karşılaşmadım. Basgitar cayır cayır duyuluyor diyebilirim. Mid seslerin daha gerçekçi olabilmeleri adına daha net olmalarını isterdim. Tabi bu kötü bir çözünürlükte olduğu anlamına gelmiyor, bu konuda tam arada kalıp ucu ucuna “iyi” olmuş gibi bir hali var.

 

Sahnelemeye geldiğimizde genişliği başarılı bir ses duyuyorum. Bir hoparlör sistemi kadar olmasa da rakibi kulaklıklardan ezici şekilde daha geniş bir sahnesi var. Konu derinliğe geldiğinde ise genişliği kadar iyi bir performans gösteremiyor. Alt frekanslarda derinlik durumu biraz kurtarsa da vokaller biraz fazla yakın çalıyor. Müziğin dipten gelmesi bir yana dursun yer yer yüzeye çarpma hissi veriyor, elbette bu durum o kadar rahatsız edici değil. Sadece uzaktan çalan sesleri seven biri olarak derinliğe önem verenleri uyarmak istedim

 

Sahnelemeyle ilgili diğer başlık enstrüman ayrımı ve yerleştirmeyi ele alırken en baştan enstrüman ayrımını yeterli bulduğumu söylemeliyim. Tek sürücülü bir kulaklıktan beklenen enstrüman ayrımına ve yeterince nefes boşluğuna sahip. Bu noktada eleştireceğim şey enstrümanların yerleştirilmesi, yine bir “kötü değil ama…” vakası. Vokallerin tonaliteden bağımsız şekilde biraz fazla önde olduğu fikrindeyim. Zannettiğim üzere yakın çalması biraz da bu yüzden. Davulların derinliğin sesin geneline kıyasla beğensem de sahnelemede bir miktar geride kaldıklarını duyabiliyorum. Bunu dışında uç bir durum yok derli toplu ve yüksek oranla hemen hemen her şey doğru yerleşmiş.

 

Sonuca baktığımızda avantajları ve bazı hatalarıyla bu kulaklığın iyi bir sese sahip olduğu görüşündeyim. Alınız aldırınız. 

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak Üstü
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Empedans16 Ohm
Kablo YapısıÇıkarılabilir ve Sarmal
Kablo Uzunluğu1.2 m
Ağırlık182 Gram
Hassasiyet98 dB

Karşılaştırmalar

  • Puanı
  • Kulaklık
  • Demo Kaydı
skor
8.2
Sony MDR-1AM2 Kulak Üstü Kablolu Kulaklık
Sony MDR-1AM2 Kulak Üstü Kablolu Kulaklık
NaN:NaN0
skor
8.2
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 600 Hi Fi Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.6
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 660S Hi Fi Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.2
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
Sennheiser HD 100 Kulak Üstü Kulaklık
NaN:NaN0
skor
6.6
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 206 V2 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0
skor
7.4
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 400S Kulak Ustu Kulaklık İncelemesi
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.