Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

JBL CHARGE5 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör

Kulaklik.com Değerlendirmesi
skor
8.2

Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Günlük Kullanım8
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi8

Test Edenler Kulübü Değerlendirmesi
skor
7.3

Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Günlük Kullanım9
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Mikrofon Kalitesi1

Fiyatı

JBL CHARGE5 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
JBL CHARGE5 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Charge 5, en popüler ve sevilen bluetooth hoparlör markalarından biri, JBL'in en yeni kablosuz taşınabilir müzik canavarları arasından. 

 

Elimizde ki bluetooth hoparlör, markanın ürün gamı arasında boyutsal açıdan ve ses performansı kıyasıyla tam orta nokta. Flip serisinden daha güçlü ve daha yüksek çözünürlüklü, Extreme serisinden ise daha taşınılabilir olan Charge 5 bizimde çok beğendiğimiz bir ürün.

 

JBL taşınabilir bluetooth hoparlör serisi, bir çok modelden oluşuyor. Bu modeller, süper bir hızla, her seni yeni jenerasyona evriliyor. 

 

Aşağıda, en yeni nesil JBL bluetooth hoparlörleri ve bu hoparlörlerin, hangi modellerin yerini aldığını belirttik.

 

 • Go 3
 • Clip 4
 • Flip 6
 • Charge 5 
 • Extreme 3
 • Boombox 2

 

Hadi Charge 5'in özelliklerine detaylıca yakından bakalım!

Artılarıİyi Malzeme KalitesiFiyat / Performans ÜrünüOutdoor CanavarıIP67 Suya ve Toza Karşı DayanıklılıkUSB-CÇok Fazla Renk Seçeneği20 Saat Batarya ÖmrüPowerBank ÖzelliğiUygulama Desteği | Stereo veya Mono Çoklu Kullanım
EksileriBu Fiyat Etiketinde, Hiçbir Şikayetimiz Yok
skor
8
KULAKLIK.COMTasarım

Marka son zamanlarda neredeyse tüm bluetooth hoparlör serilerinin yeni modelleri ile karşımıza çıktı.

 

Her boyut, bütçe ve amaca yönelik sunulan bu geniş ürün gamının son modellerinin en büyük ortak noktası, şüphesiz ki tasarımları. 

 

Daha büyük JBL logosu, daha fazla kauçuk kabartmalı kaymaz yüzey, daha keskin hatlar ve bir çok yeni renk seçeneği; bu kablosuz hoparlörlerde eğlenceli bir enerji açığa çıkartıyor.

 

Charge 5, tam 9 farklı renk seçeneği ile bizlere sunuluyor.

 

Bu seçenekler;

 

 • Siyah 
 • Beyaz
 • Yeşil 
 • Kırmızı 
 • Kamuflaj
 • Gri
 • Pembe
 • Turkuaz ve
 • Mavi

 

Bizim elimizde incelemek için bulundurduğumuz model, gri renkte. 

 

Hoparlörün ön yüzeyinde büyük bir JBL logosu, logonun altında ise bir LED gösterge yer alıyor. Bu yeni logo ve LED dizaynını biz eski nesile kıyasla daha çok beğendik.

 

Alt yüzeyde, bir zemine koyulduğunda sabit durmasını sağlayacak kauçuk taban, yan yüzeylerde pasif radyatörler(pasif radyatörlerin üzerinde "Play" logoları yer alıyor), arka yüzeyde ise USB-C ve USB-A portları yer alıyor.

 

Charge 5'in üst yüzeyine baktığımızda birçok tuşla karşılaşıyoruz. Bu tuşlar sırasıyla; "Party Boost, Ses Azaltma, Güç Tuşu, Bluetooth Tuşu, Ses Arttırma Tuşu ve Başlatma - Durdurma Tuşu" olarak belirlenmiş.

skor
9
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Malzeme kalitesi, yeni nesil JBL taşınabilir hoparlörlerin güçlü yanlarından.

 

  • Go 3
  • Clip 4
  • Charge 5
  • Flip 6
  • Extreme 3

 

ve dahası, tamamıyla yenilenmiş gövde tasarımlarına ek olarak güven verici malzeme kalitesine sahip hoparlörler.

 

Charge 5, ürün gamının geri kalanından faklı değil. Biz bu hoparlörün gerek suya ve toza karşı dayanıklılığı, gerek kilit noktalarda ki sert plastik, diğer noktalarda ki file kaplı esnek yapısı, gerekse tuşların ve portların verdiği hissiyatlar sonucu her türlü outdoor aktivitemize götürmekten keyif alıyor, güven duyuyoruz.

 

Bang & Olufsen Explore kadar tank gibi üretilmiş olmasa da, biz Charge 5'in uzun müddet yanımızda kalabileceğine inanıyoruz.

skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Bluetooth hoparlörlerin zaten olayı bu, doğru değil mi? Günlük Kullanım.

 

Prize bağlı kalmamak, uygulama üzerinden kontrol edebilmek, suya ve toza karşı dayanıklılık gibi yetenekler taşınabilir ses dünyasının kapılarını yıllar önce araladı.

 

Charge 5, 20 saat batarya ömrü, USB-C desteği, power bank özelliği, her koşula dayanıklı gövdesi ve güçlü sesi ile ister evde, ister dışarıda kullanmalık bir bluetooth hoparlör.

 

Aynı özelliğe sahip bir başka JBL hoparlörle Stereo ya da Mono olarak eşleşebilen Charge 5, sesi ikiye katlamanıza olanak verecek kadar da akıllı.

skor
8
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Kardeşleri GO 3 ve Clip 4 de olduğu gibi, Charge 5 de bluetooth 5.1 altyapısında; oldukça standard codecler eşliğinde, güvenilir bir bağlantı kuruyor.

 

AptX, LDAC gibi codecler ister miydik, burada ki sürücülerin sonik potansiyelleri düşünüldüğünde çok da emin değiliz.

 

Go 3 ve Clip 4'e kıyasla daha iyi ses kalitesi açığa çıkartan sürücülerle donatılmış olsa da, kompakt boyutlu taşınabilir bluetooth hoparlörlerde güvenilir ve sürekli bir bağlantı, temel önceliğimiz. Burada sağlanan türden...

skor
8
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Go 3 ve Clip 4 incelememizde bahsettiğimiz gibi, JBL bluetooth hoparlörler konu saf ses kalitesi olduğunda parmağımızı ilk işaret ettiğimiz alan değil.

 

Harman Kardon, Marshall ve özellikle Bang & Olufsen kablosuz hoparlörlerde genellikle bu açıdan daha memnun oluyoruz. Tabii istisnalar var.

 

Burada ses kalitesini belirleyen onlarca unsurdan bazı en önemlileri, sürücü boyutu, sürücü malzemesi, sürücü sayısı, amfi kalitesi, gücü ve bağlantı kalitesi. 

Sürücü boyutu başlı başına özellikle kulaklık dünyasında çok da kilit bir özellik değil. Yani büyük sürücü, çoğu zaman daha kaliteli sesi işaret etmiyor. 

Lakin, söz konusu bluetooth hoparlörler olduğunda durum biraz daha farklı. 

Zaten akustik olarak çok ideal olmayan plastik kabinlerin içerisine birde küçücük sürücüler yerleştirildiğinde sonuç epey cılız ve özellikle açık alanlarda doyuruculuğa ulaşmayan karakterler oluyor.

 

Bir diğer sorun, çoğu bluetooth hoparlörün full range sürücüsü ile tüm frekansları bir noktadan üretmeye kalkması. Çok hızlı hareket etmek için fazla devasa olan bir sürücü ile üst frekans ürermeye çalışan bir hoparlörün çözünürlük açısından vay haline.

 

JBL Charge 5, Charge 4'ten farklı olarak şimdi bir tweetera ev sahipliği yapıyor. 

Toplamda 10 Watt daha fazla güç açığa çıkararak şim 40 watt çıkıl gücüyle çalışan hoparlör eskisinden çok daha yüksek çözünürlüklü, temiz ve doyurucu.

 

Yan taraflardan ateş eden pasif radyatörler, artık midlerden sorumlu ana sürücü ve dedike tweeter ile, fiyatına göre tatmin edici bir ses deneyimi yaşayabiliyoruz.

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Tasarım
Hoparlör gayet modern ve şık çizgilerle tasarlanmış, özellikle hafif kavisli ve çıkıntılı yapısını beğendim.
Malzeme Kalitesi
Ürünün malzeme kalitesi gayet iyi, bir önceki nesle göre dış kumaş örgüsü daha sık zaten bu sayede artık toza da dayanıklı hale gelmiş.
Konfor
Hoparlör çok hafif olmasa da taşınabilir seviyedeki ağırlığıyla ve büyüklüğüyle gayet başarılı.
İzolasyon
JBL Charge 5 1 mt. derinliğe kadar su geçirmiyor ve ayrıca toz geçirmiyor.
Günlük Kullanım
Günlük kullanım açısından gayet başarılı bağlantı sorunu yaşamıyor. Hoparlör ayrıca aynı anda iki cihaza birden bağlana biliyor ancak charge 4 karadar çabuk bağlantı kuramıyor.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon bulunmuyor.
Bağlantı Kalitesi
Bence hoparlörün cihazlara bağlantı biraz gecikmeli ama bağlandıktan sonra herhangi bir bağlantı sorunu veya kopma yaşanmıyor. Parti modu sayesinde bu özellik olan diğer hoparlörlere bağlanabiliyor ama charge 4 de farklı bir bağlantı kullanıldığı için bu cihazlar birbirine bağlanamıyor.
Ses Kalitesi
Jbl Charge 5 bir önceki nesil olan charge 4 e göre daha güçlü bir hoparlör olmuş, ayrıca teeweter desteği sayesinde tizler de çok daha iyi
Oyun Performansı
Oyun oynarken herhangi bir gecikme sorunu yaşamadım.
Tasarım8
Malzeme Kalitesi9
Günlük Kullanım9
Mikrofon Kalitesi1
Bağlantı Kalitesi8
Ses Kalitesi9
Konfor8
İzolasyon10
Oyun Performansı9

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Bluetooth VersiyonV5.1
Empedans24 Ohm
Batarya Ömrü20 Saat
Batarya Şarj Süresi2 Saat
USB StandardıUSB-A, USB-C
Ağırlık960 Gram

Karşılaştırmalar

 • Puanı
 • Kulaklık
 • Demo Kaydı
skor
8.2
JBL CHARGE5 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
JBL CHARGE5 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
NaN:NaN0
skor
8
JBL Clip4 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
JBL Clip4 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
NaN:NaN0
skor
7.8
JBL GO 3 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
JBL GO 3 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör
NaN:NaN0

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.