Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Kulaklıklarınızı Gece Şarj Etmeli misiniz?

Son yıllarda kablosuz bluetooth kulaklıklar, piyasadaki en popüler teknoloji cihazları arasında yerlerini aldılar. Her gün dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyorlar ve bize kusursuz müzik dinleme, telefona bile dokunmadan telefon görüşme yapma imkânı ve daha pek çok fazlasını sunuyorlar. Onlar bize bunları sunarken biz de kulaklıklarımızın bakımlarını aksatmadan yapıp, doğru şekilde kullanırsak, uzun yıllar bizim en iyi dostlarımız haline gelebilirler. 

 

Bu yazımızda sizinle bluetooth kulaklık pillerinin bakımı ve uzun ömürlü piller için yapmamız gerekenleri konuşacağız.  

 

Şarj tam bitmeden tekrar şarja takarsam ne olur?

 

Günümüzde bile bilgisayarınız, cep telefonunuz veya kulaklığınız için, mutlaka bir arkadaşınız tarafından şöyle bir uyarı almışsınızdır. “Şarjı tam bitmeden şarja takma, zararlı!” Bu gerçekten de doğru mu? Eski zamanlar için evet, ancak günümüz teknolojinde bu tarz bir konudan bahsedemeyiz. 

 

Mobil teknolojinin eski günlerinde piller daha ilkel kapasiteye sahipti. Özellikle nikel-kadmiyum (nicd) pillerin kullanıldığı cihazlarda, pilin tam boşalmadan tekrardan şarj edilmesi, “Hafıza Etkisi”,  “Tembel Pil Etkisi” olarak isimlendirilen bir etkiye yol açtı. Hafıza Etkisi, zamanla pilin tam şarja direnmeye başlayacağı anlamına gelir. Yani pil, sürekli 0’an 100’e tam dolum yapmazsa, zamanla tam kapasitesinin ne kadar olduğunu unutur ve kendini tam kapasite doldurmadığı halde, doldurmuş gibi gösterir.

 

Bu, elbette, nikel-kadmiyum (nicd) pillerin kullanıldığı erken Bluetooth kulaklık teknolojisinde de büyük bir sorundu. 

 

Hafıza Etkisi, kulaklıklar ve cep telefonu pilleriyle ilgili birçok efsanenin arkasındaki birincil suçludur. Pek çok kişi, ekipmanında modern Lityum İyon Pil teknolojisi olmasına rağmen, halen şarj etmek için pilinin tam bitmesini bekliyor. 

 

Gece Şarj Etmek Bataryaya Zarar Verir mi?

 

Modern teknolojiye sahip Lityum-iyon pillerde Hafıza Etkisi yoktur. Bu cihazınızın pilini dilediğiniz zaman şarja takabileceğiniz anlamına gelir. Peki cihazımızın pili Lityum İyon ise gece boyunca pili şarjda tutabilir miyiz?

 

Birçok eski şarj kablosunun "damlama şarjı" olarak bilinen bir özelliği vardır. Cihazınızın şarjı gece %100 olarak dolmuş olsa ve siz gece uyurken onu kullanmıyor olsanız bile, cihaz pil harcamaya devam eder. Bu durumda şarja takılı olması dolayısıyla da şarj olmaya devam eder. Buna “Damlama Şarjı” denilir. Yani cihazın o andaki tükettiği enerji miktarı cihaza anında geri iletilir ve bu işlem gece boyunca devam eder. 

 

Peki bunun ne zararı var? Her pilin ömrü boyunca şarj olabileceği belli bir sayı var aslında, piller de bu sayılara ulaştığında ömürlerini doldurmuş olurlar. İşte cihazınızı tüm gece şarjda bırakmak, onun damlama şarjı ile tekrar tekrar şarj olması anlamına gelir ve bu da pilinizin ömrünü azaltır. 

 

Bir pili sürekli olarak şarj etmek, bir dizi soruna yol açabilir. Bu sorunlar şunları içerebilir:

 

 

 

·         Azaltılmış kullanım ömrü

·         Aşırı ısınma

·         Uzun vadeli hasar.

 

Liytum İyon pillerde bile pili, şarj etmek için gereken yüksek voltajlara sürekli maruz bırakmak,  pilde strese neden olmaktadır. Bu nedenle, basitçe söylemek gerekirse, kulaklığınızı gece boyunca sürekli olarak şarj etmek, pillerin kendisinde onarılamaz hasarlara neden olabilir. Peki günümüz teknolojisinde bu halen böyle mi? Aslında modern teknoloji, bu damlama şarj sorununu büyük ölçüde azaltmak için uzun bir yol kat etmiş görünüyor.

 

Çoğu modern şarj kablosu mekanizması, eskisinden daha fazla güvenlik korumasına sahiptir. Artık birçok şarj kablosu, pilin sıcaklığını, şarj kapasitesini ve voltajın kendisini ölçebilen kesme mekanizmaları içermektedir. 

 

Günümüz modern şarj cihazlarının büyük çoğunluğu, pil tam kapasiteye ulaştığında kendini kapatmaktadır. Cihaz, belirli bir fabrika ön ayarının altına düşene kadar kulaklığı şarj etmeyi tamamen durdurur. Örneğin, kulaklıklar, pilin atıl deşarjı %100'den %10'un altına düştüğünde yeniden doldurmaya izin veren bir mekanizmaya sahiptir.

 

Dolayısıyla, bu bağlamda, modern şarj kablolarının daha “akıllı” olması nedeniyle modern lityum iyon pilleri gerçekten aşırı şarj etmek çok zordur. Ancak bununla birlikte şunu da unutmamak gerekir ki, burda anlattıklarımızın hepsi, kulaklığınızı orijinal üreticinin şarj cihazı ile şarj ettiğinizde geçerlidir. Yan sanayi olarak adlandırılan şarj cihaz veya kabloları için yukarıda bahsettiğimiz tüm kötü senaryolar gerçekleşebilmektedir.

 

Kulaklıklarınızı Şarj Etme İpuçları

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Lityum-iyon piller herhangi bir Hafıza Etkisine sahip olmayabilir, ancak yinede zamanla hasar görmeye devam ederler. Lityum iyon pillerin yaklaşık 400 şarj kadar kullanım ömrü vardır.

 

Pili boştan tam kapasiteye kadar doldurmak bir tam şarj sayılır. Kulaklığınızı %50 oranında iken şarja takmak ise yalnızca şarjın yarısının kullanılmış olarak sayılacaktır. 

 

Lityum iyon pilin ömrünü uzatmak için en iyi ipucu, gerektiğinde pilleri küçük hamlelerle şarj etmektir. Genel olarak pillerinizin %20'nin altında düşmesine asla izin vermemeli ve %90'ın üzerinde şarj etmemelisiniz. Bu, pilin şarj olurken biraz nefes alma alanı olmasını sağlayacak ve pilin ömrünü büyük ölçüde uzatmaya yardımcı olacaktır. 

 

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, hem günümüz teknolojisinin desteği hem de bizim iyi bakmamız ile kulaklık pillerimiz bizi uzun yıllar sorunsuz olarak tam kapasite çalışmaya devam edebilirler. 

 

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.