Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Huawei FreeBuds 4i Kablosuz ANC Bluetooth Kulaklık

skor
7.8

Tevfik Doğancı Değerlendirmesi

Tasarım9
Malzeme Kalitesi8
Konfor8
İzolasyon6
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi8
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi6

Fiyatı

Huawei FreeBuds 4i Kablosuz ANC Bluetooth Kulaklık
Huawei FreeBuds 4i Kablosuz ANC Bluetooth Kulaklık
DEMO SES KAYDI
NaN:NaN0

Dinlediğiniz kayıt, insan kulağı şeklinde dizayn edilen profesyonel bir mikrofon ile kayda alınmıştır. Paylaştığımız her kaydı aynı cihaz ve playlist ile kaydediyor, böylelikle sizlere iki cihaz arasındaki ses karakteri farkını duyabilme imkanı sağlıyoruz. Kulaklıklarınızı takmayı unutmayın!

Genel Değerlendirme

Genel bir değerlendirme yaptığımızda FreeBuds 4i sahip olduğu özelliklerle güzel bir kulaklık. Gürültü engelleme ve farkındalık modu özelliklerine sahip olması bir yana, ses performansıyla da oldukça iyi, kulaklık ergonomisinden pil ömrüne kadar pek çok yeteneğe sahip. Ayrıca AI Life uygulamasıyla beraber kulaklık üzerinde daha fazla hakimiyete sahibiz. Bu anlamda eğer anc özellikli iyi bir kulak içi kablosuz kulaklık satın almayı düşünüyorsanız, rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir model olduğunu söyleyebilirim.

ArtılarıŞık ve ergonomik tasarım Gürültü engelleme ve farkındalık modu özelliği Huawei AI Life akıllı kontrol özellikleri Ses performansı (AAC,SBC kodekleri) Kaliteli telefon görüşme performansı Uzun pil ömrü ⎜(kutu ile beraber 22 Saat'e kadar (ANC Kapalı iken)⎥ Hızlı şarj özelliği (10 dakikalık şarj ile 4 saat kullanım) Dip ses olmaması Aynı anda 2 farklı cihaza bağlanabilme
EksileriSes seviyesinin kulaklıklardan ayarlanamaması Kablosuz şarj özelliği yok
skor
9
KULAKLIK.COMTasarım

Daha önce incelediğim FreeBuds 3i modeli gibi oldukça şık bir tasarıma sahip olan FreeBuds 4i'nin karbon siyahı adı verilen rengi bulunuyor. FreeBuds 4i, Huawei'nin FreeBuds ailesine yenilenmiş bir tasarımla katılıyor. Şarj kutusu bir yumurtayı andırırken, avucunuza yerleşecek bir büyüklükte olması, onu rahatlıkla kavrama olanağı tanıyor. Parlak yüzeye sahip olan cihaz, seramik beyazı, karbon siyahı ve gümüş orman gibi farklı renk seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Huawei'nin AI Life adında bir akıllı telefon uygulaması mevcut. Bu uygulama hem iOS hem Android işletim sistemiyle uyumlu. Yani Android gibi iPhone kullanıcıları da bu uygulamayı edinebiliyor ve FreeBuds 4i'yi rahatlıkla bağlayıp çalıştırabiliyor, kulaklığın tüm yeteneklerinden faydalanabiliyorlar. Uygulamayı ben AppStore dan indirdim. Siz de kendi telefonunuza göre marketten indirebilirsiniz. Kurulumunu birkaç dakika içinde tamamladıktan sonra, kulaklıkları da uygulama ile telefonunuza kolayca bağlayabiliyorsunuz. Elbette direkt telefonun Bluetooth fonksiyonunu kullanarak da bağlayabilirsiniz. Bağlantıyı sağladıktan sonra uygulama içinden FreeBuds 4i'ye ait pek çok ayarı yapılandırabildiğinizi göreceksiniz. Gürültü engelleme modunu açıp kapatabilir, ayrıca kulaklığın farkındalık modunu da kullanabilirsiniz. Ayrıca üstte kulaklığın şarj düzeylerini görebileceğiniz bir alan, altta ise kısayollar adında bir seçenek mevcut. Buradan da kulaklıkların üzerindeki dokunmatik alanı özelleştirebiliyorsunuz. FreeBuds 4i'nin kulak üniteleri dokunmaya karşı duyarlı yapıda. Her iki kulaklığa da çift dokunarak şarkıyı oynatabilir ve duraklatabilir, önceki ve sonraki şarkıya geçebilir ve sesli asistanı uyandırabilirsiniz. Dokunup basılı tuttuğunuzda ise az önce bahsettiğimiz gürültü engelleme veya farkındalık modu özelliğine ilişkin ayarları kullanabilirsiniz. Bunların nasıl çalışacağına da yine uygulama üzerinden karar veriyorsunuz.

skor
8
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

Kulaklığa genel olarak baktığımızda dış yüzeyinin sert plastik malzemeden yapıldığını görüyoruz. Malzeme kalitesi olarak baktığımızda ise kulaklık silikonları ortalama bir kaliteye sahip. Kulaklık dış yüzeyinin yüksek cilalı ve kaygan bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

FreeBuds 4i kulağınızla uyumlu, ergonomik ve oldukça hafif bir yapıya sahip. Kulağınıza taktığınızda hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Kutuyu açtığımızdaysa FreeBuds 4i kulaklıklarla karşılaşıyoruz. Bu kulaklıklar yalnızca 5.5 gram. Uzun kullanımlarda bile kulağınızda olduğunu hissetmenizi engellemek adına hafif, öte yandan konforlu yapıda tasarlanmış olması cihazın en önemli detaylarından biri. Ancak hafifliğine aldanmayın, kulaklıkta pek çok ses yeteneği bulunuyor. Gürültü engelleme de bunlardan biri.

skor
6
KULAKLIK.COMİzolasyon

İzolasyon kriteri, 2 alt başlık altında değerlendirilebilir. Pasif İzolasyon ve Aktif İzolasyon. Pasif izolasyon, aslında kulaklığın kulaklarınız üzerinde ne kadar iyi, boşluk kalmadan oturduğu, yastıkların kalınlığı, malzemesi ve bunun gibi bir çok parametre eşliğinde sonuçlanır. Aktif gürültü engelleme ise elektronik bir özelliktir. FreeBuds 4i'nin silikon uçlarına baktığımızda ise tasarımının kulak kanalını 3i'den daha iyi kapsadığını görüyoruz. Pasif izolasyon anlamında 4i iyi iş görüyor. Aktif gürültü engelleme olayına geldiğimizde ise 4i 3i'ye göre daha iyi bir performans sergiliyor. Örneğin balkonda müzik dinlemeden sadece aktif gürültü engelleme özelliğini açtığınızda dışarıdan gelen araba sesi, rüzgar sesini başarılı bir şekilde izole edebiliyor.

skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Kulaklığın gürültü engelleme performansından hem açık hem kapalı alanlarda faydalanabiliyorsunuz. Toplu taşımada çevre gürültülerini hafifletebiliyor, evde veya ofiste kullanırken ise çalan müzikle beraber çevreden soyutlanabiliyorsunuz. Kulaklığın gürültü önleme özelliğini basit dokunuşlarla açıp kapatmanız mümkün. Sağ veya sol kulaklık üzerine basılı tutarak gürültü önleme veya farkındalık modunu ayarlayabiliyorsunuz. Her 2 kulaklığın da üzerinde dokunmaya duyarlı sensörler yer alıyor. Böylece telefonunuza gelen aramaları cevaplayabiliyor, müziği oynatıp duraklatabiliyor, gürültü engelleme özelliğine erişebiliyorsunuz. Herhangi bir kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda müzik otomatik olarak duruyor; tekrar taktığınızda ise müzik otomatik olarak devam ediyor. Kulaklık sensörlerinin oldukça başarılı çalıştığını söyleyebilirim. Tek eksi yönü ise ses seviyesinin kulaklık üzerinden kontrol edilemiyor oluşunu söyleyebilirim. Tüm bu fonksiyonları, telefonunuza indireceğiniz Huawei AI Life uygulaması üzerinden belirlemeniz mümkün. FreeBuds 4i'ün pil ömrü de fazlasıyla uzun. Şarj kutusuyla beraber anc kapalı iken toplamda 22 saate kadar kullanım imkanı sunan FreeBuds 4i, sadece kulaklıkla anc açık 7.5 saat; anc kapalı 10 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. Pili tüketirken uzun, şarj ederken ise oldukça kısa bir süre karşımıza çıkıyor. Yalnızca 10 dakikalık şarjla 4 saate kadar ses çalabilecek kadar şarj olan FreeBuds 4i kulaklıkların tam kapasite şarj olma süresi 1 saat; kutunun tam şarj olma süresi ise 1,5 saat sürüyor. Kulaklıklarla görüşme süresi olarak da anc kapalı iken 6,5 saat, anc açıkken 5,5 saat kullanım imkanı sunuyor.

skor
8
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Dış ses gürültüsünü engelleme özelliği kadar 4i'nin iki mikrofonu da çağrı yaparken gürültü engelleme konusunda da yetenekli. Dışarıda kulaklık üzerinden yapacağınız telefon konuşmalarında rüzgar sesini azaltabilen mikrofonlar, böylece net telefon görüşmelerine olanak tanıyor.

skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Telefonunuzla Bluetooth 5.2 üzerinden bağlantı kuran FreeBuds 4i, böylece müzik performansında gecikme olmadığı gibi oyunlarda da bunu destekliyor. Oyun oynarken, 190 ms düşük gecikme ile oyun esnasında herhangi bir gecikmeyi fark etmiyorsunuz, tamamen senkronize şekilde ses iletimi elde edebiliyorsunuz.

skor
6
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

Huawei, FreeBuds 4i'de 10mm'lik sürücüler kullanmış. Bu sürücülerle beraber akustik ses deneyimi sağlayabilen kulaklık, müzikal performansta gayet temiz ve dengeli ses sağlıyor. SBC ve AAC ses kodeklerini destekliyor. Farklı müzik türlerini bu kulaklıkla dinledim ve sonucun sınıfı için gayet başarılı ve temiz olduğunu söyleyebilirim. Bu sayede ister ofiste ister evde ister masa başında çalışırken ister dışarıda yürürken veya bisiklete binerken ya da toplu taşımada seyahat ederken müzik dinlemekten keyif alabilirsiniz. Lakin bas konusunda kulaklıkların zayıf kaldığını söyleyebilirim. Anker Soundcore R100 veya Taotronics Soundliberty 53 Pro kadar basının vurucu olmadığını söylemeliyim. Tiz ve vokal seslerde temiz ve net bir deneyim elde ettiğimi söyleyebilirim. Elbette iş sadece müzikle de bitmiyor. Film ve oyunda da bu kulaklığın ses performansından oldukça memnun kaldım. Elbette hardcore bir oyuncu kulaklığı değil ancak akıllı telefonunuz üzerinden oynayacağınız mobil oyunlar için harika bir ekip arkadaşı. Bu noktada kulaklığın hem oyun hem film performansına ilişkin bir parantez açalım. Kulaklıkta ses gecikmesi de 190ms gibi ölçüye indirilmiş. Böylece gerek oyun oynarken gerek film izlerken senkron kaybı yaşanmasının önüne geçilmiş. Yani diyeceğim o ki, bu kulaklığı bu 2 senaryoda da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Artı olarak da müziği durduğunuzda herhangi bir dip ses duymuyorsunuz.

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Akustik PrensibiArkası Kapalı
ANCVar

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.