Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Bir Kulaklığı, Odyofil Kulaklığı Yapan Şey Nedir?

 

“Odyofil Kulaklığı” tanımını, özellikle bu doğrultuda ürünler tasarlayan firmaların pazarlama kelimelerinden biri olarak sıklıkla duyarız. Burada yapılan yönlendirmeyi bazı açılardan pek sağlıklı bulmasak da, belli bir doğruluk payı da var.

 

“Stüdyo Kulaklıkları ve Odyofil Kulaklıkları Arasında ki Farklar” isimli bloğumuzda da belirttiğimiz gibi; “Tecrübesiz insanlar, sırf burada böyle bir ayrım yapıldığı için, profesyonel markete sunulmuş referans ürünlerin kişisel kullanım senaryolarının uygun olmayacağını; bu tarz ürünlerle müzik dinlenmeyeceğini, film izlenmeyeceğini, oyun oynanmayacağını düşünebilirler. Böyle bir fikrin hiçbir mantıklı tarafı olmamakla birlikte; Stüdyo Monitörleri ile istenirse müzik dinlenebilir, hatta yeri gelirse, en sevdiğimiz filmler bile izlenebilir.“

 

 

Bir cismin ses kaynağı olabilmesi için temel şart; en az dalgaların ilerleyebileceği kadar yoğun bir ortam içerisinde, o cismin belirli bir frekansta titreyebiliyor olmasıdır. Bu kadar basit.

 

Kulaklıklar; bünyelerinde, etrafı çeşitli akustik dizayn ile inşa edilmiş bir kabin içerisinde, çoğunlukla bir dinamik sürücü barındıran, kontrol edilebilmeleri mümkün ses kaynaklarıdır. Her kulaklık bu tanıma uyar ve pazara hükmettiğini bildiğimiz dinamik sürücülü kulaklıkların hepsi, temelde aynı şekilde çalışır.

 

Dememiz o ki; bahsedilen kulaklık nasıl anılıyor olursa olsun, farklı şekilde üretilmezler ve yaptıkları şey temelde aynıdır. Burada farklı olan, modellerin yetenekleri arasında ki sınır farklılıklarıdır.

 

“Kulaklık” dediğimizde, aklımıza özünde bir çok farklı çeşit sınıf gelebilir.

 

Bunlar başlıca:

 

·         Spor Kulaklıkları

·         Seyahat Kulaklıkları

·         Stüdyo Kulaklıkları / Referans Kulaklıklar

·         Oyuncu Kulaklıkları

·         DJ Kulaklıkları

·         Odyofil Kulaklıkları, Gibi sınıflar olabilir.