Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Test Edenler Kulübü: Sony WF-1000XM3 vs Beats Studio Buds

 

TASARIM

Tasarım olarak baktığımızda 1000XM3'ün şarj kutusu Beats Studio Buds'a göre daha büyük ve daha kalın bir yapıda. Beats Studio Buds'ın şarj kutusu ise yanlardan yumuşatılmış oval bir yapıda ve sert plastik malzemeden yapılmış ancak premium bir yapısı var.

 

 

Kutu İçeriği

• Beats Studio Kulaklıklar

• Şarj Kutusu

• USB Type-C Şarj Kablosu

• Birer Çift Large ve Small Kauçuklar

• Kullanma Kılavuzu ve Belgeler

• 3 Aylık Apple Music Üyelik Kodu Hediyesi

 

Her iki kutuda da tip c şarj girişi mevcut. Her iki kulaklığında menteşeleri sert kapanıyor ama dayanıklı görünüyorlar. Kulaklıklara geldiğimizde ise WF-1000XM3 kulaklıklar kutusu gibi çok daha büyük bir yapıda tasarlanmış. Beats kulaklıklar ise WF-1000XM3’ten daha küçük bir yapıda.  Beats Studio Buds'ı kulağınıza taktığınızda hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Studio Buds'ın mühendisleri kulaklığın kulağa tam uyumlu bir şekilde oturması için çok ince çalışmışlar bence.

 

Tasarımına baktığınızda kulağın dışarısında kalan kısım dış kulağınızın çukuruna tam denk gelecek şekilde tasarlanmış. Bu tasarımı WF-1000XM3'e göre sevdiğimi ve beğendiğimi söyleyebilirim. WF-1000XM3'ün üzerinde sezgisel dokunmatik kontroller varken Studio Buds kulaklıklarında ise dokunmatik değil tuşlu kontroller bulunuyor. Ben kablosuz kulaklıklarda kontrollerin dokunmatik yerine tuşlu olmasını daha çok seviyorum tabi bu kişiden kişiye göre değişebilir. Beats'in tuşlu kontrolleri gayet başarılı, bir kere bastığınızda müziği durdurup, devam ettirebiliyorsunuz. İki kere basınca sonraki, üç kere basınca bir önceki şarkıya geçiş yapabiliyorsunuz.

 

WF-1000XM3'ün her biri 8.5 gr iken; Beats Studio Buds'ın herbir kulaklığı 5 gr ağırlığında. WF-1000XM3'ün kutusundan silikon ve köpüklü uçlar çıkarken; Beats'in kutusundan sadece silikon kulaklık uçları çıkıyor.

 

 

MALZEME KALİTESİ

Her iki kulaklığa baktığımda ikisi de dayanıklı malzemelerden üretilmiş olduğunu görüyoruz. WF-1000XM3'ün gövdesi plastik mat bir malzemeden üretilirken; Beats'in gövdesi plastik sert malzemeden üretilmiş. İkisini de şarj kutusundan düşürmeye çalıştım ama iki kulaklıkta bu testten başarıyla geçti. Güçlü mıknatısları var.

 

               

Beats Studio Buds, su sporları dışında tüm spor ve egzersiz türleri için suya ve tere dayanıklı bir tasarıma sahip. Beats Studio Buds, kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiş ve 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IPX4 derecesini elde etmiştir. Apple bu kulaklıkların suya ve tere dayanıklılığının kalıcı olmadığını belirtmiş ve normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda bu özelliğinin azalabileceğini de belirtmiş. Şarj kutusu ise suya ve tere karşı dayanıklı değil.

WF-1000XM3'ün ise maalesef suya ve tere karşı dayanıklılığı yok.

 

               

KONFOR

Ben bu kulaklıklarla yaklaşık iki hafta geçirdim diyebilirim. Konfor, hafiflik ve kulağa uyum açısından Beats Studio Buds'ı WF-1000XM3'e göre daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Beats Studio Buds'ı kulağıma taktığımda ağırlık olarak hiçbir şey hissetmedim diyebilirim ama WF-1000XM3 için ne yazık ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kulaklığın kutusu gibi kendisi de ağır ve kulağa takıldığında o ağırlığı hissedebiliyorsunuz. Beats Studio Buds'ın kutu içerisinden üç farklı büyüklükte silikon kulaklık ucu çıkarken; WF-1000XM3'ün kutu içerisinden ise 4 farklı boyutta silikon 2 farklı boyutta da köpüklü kulaklık ucu çıkıyor. Yine de Beats Studio Buds'ın WF-1000XM3'ten çok daha iyi bir şekilde kulağa oturduğunu ve rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

 

 

GÜNLÜK KULLANIM

Günlük kullanım ve pratiklik açışından WF-1000XM3'te sezgisel dokunmatik kontroller yer alırken; Beats Studio Buds'ta tuşlu kontroller yer alıyor. 1000XM3'ün kontrollerini uygulama içerisinden kişiselleştirebiliyorsunuz ama Beats Studio Buds'ta sağ ve sol kulaklıklara uzun basıldığında sadece sesli asistanı veya gürültü engelleme özelliğini açabilme olarak kişiselleştirebiliyorsunuz.

 

Kulaklık ses seviyesini ayarlamak için WF-1000XM3'ün uygulama içerisinden kulaklıklardan herhangi birisine o özelliği atayarak seviyeyi kulaklık üzerinden ayarlayabiliyorsunuz ancak Beats Studio Buds'ta maalesef böyle bir özellik ve kişiselleştirme seçeneği yok. Mi Band 4 veya daha üstü bluetooth özellikli akıllı bileklik kullanıyorsanız telefona dokunmadan da ses seviyesini kontrol edebilir hatta şarkıları durdurup oynatabilir ve değiştirebilirsiniz. Onun dışında aktif gürültü engelleme ve şeffaflık modlarını her iki kulaklık üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

               

WF-1000XM3 kulaklıklarında bulunan sensörler sayesinde kulaklıkları kulağınızdan çıkarttığınızda müzik otomatik bir şekilde dururken; Beats Studio Buds'ta ise maalesef böyle bir özellik yok.

WF-1000XM3'te hızlı dikkat özelliği ile karşınızdaki kişi ile müziğiniz kesilmeden sohbet edebiliyorsunuz. Buna karşılık Beats Studio Buds'ta ise şeffaflık modunu aktif ederek dış sesleri daha iyi bir şekilde duyabilirsiniz ama müziğin sesini kendiniz kısmanız lazım.

Batarya süresi olarak WF-1000XM3 anc açık 6, anc kapalı 8 saat kullanım sunuyor. Anc açık kutu ile beraber 24 saat, anc kapalı kutu ile beraber 32 saatlik bir süre size vaad ediyor.

 Beats Studio Buds'a geldiğimizde anc açık 5 saat, anc kapalı 8 saat kullanım sunuyor. Anc açık kutu ile beraber 15 saat, anc kapalı 24 saatlik bir kullanım süresi vaad ediyor.

Hızlı şarj olayına geldiğimizde WF-1000XM3 10 dakikalık şarj ile 90 dakikalık kullanım sağlarken; Beats Studio Buds ise 5 dakikalık Fast Fuel şarj ile 1 saate kadar ses süresi elde ediyorsunuz.

Sony WF-1000XM3'ün suya ve tere karşı herhangi bir sertifikası yokken; Beats Studio Buds'ın IPX4 derecesinde suya ve tere karşı dayanıklılığı mevcut. Yağmurlu ve sıcak günlerde tercihim kesinlikle Beats Studio Buds olurdu.

Aynı zamanda hafiflik, rahatlık, kulağa uyum ve uzun saatler kullanabilmek açısından benim tercihim kesinlikle yine Beats Studio Buds olurdu.

 

BAĞLANTI KALİTESİ

Her iki kulaklıkta Hem ANDROİD hem de İOS cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor. WF-1000XM3'te nfc ve Bluetooth 5.0 desteklerken; Beats Studio Buds Class 1 Bluetooth sertifikasına sahip. SONY WF-1000XM3 10 metrelik kablosuz etki alanına sahipken; Beats Studio Buds tam 30 metrelik kablosuz etki alanına sahip.

Her iki cihaz da hızlı bir şekilde telefonlara bağlanıyorlar. Film veya video izleme konusunda hiçbir gecikme olmadığını söyleyebilirim.

Her iki kulaklığın gecikme performans testine videodan bakabilirsiniz.

 

MİKROFON KALİTESİ

WF-1000XM3'te ileri ve geri beslemeli çift mikrofon yer alırken; Beats Studio Buds'ta hüzmeleme özellikli çift mikrofon yer alıyor. Açıkçası her iki kulaklığa da mikrofon testi yaptığımda WF-1000XM3'ü daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Sony WF-1000XM3'te ayrıca HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1e olduğu için dış ortam gürültüsünü başarılı bir şekilde kesiyor ve sesiniz karşı tarafa net bir şekilde gidiyor. Aradaki farkı görebilmek için videodaki mikrofon testine bakabilirsiniz.

 

SES KALİTESİ

SONY WF-1000XM3'ün "Headphones" adlı mobil uygulama desteği var. İOS ve Android platformunda hızlı bir şekilde uygulamayı indirip ayarları kişiselleştirebiliyorsunuz.

Beats Studio Buds'ı İOS'te kullanmak için herhangi bir yazılım indirmenize gerek yok ama Android kullanıcısı iseniz uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Headphones uygulaması ile WF-1000XM3'e ekolayzır ayarları yapabiliyorsunuz. Ben özellikle bas seviyesini +-10 olarak değiştirilebilme özelliğini sevdiğimi söyleyebilirim. Onun dışında yüksek tiz, vokal, dinlendirici, neşeli, heyecanlı, parlak ve konuşma gibi değişik karakterlerde kulaklığın ses profilini şekillendirebiliyorsunuz. Beats Studio Buds'ta maalesef bu şekilde kulaklık ses profili kişiselleştirme özelliği yok. Ancak Spotify gibi üçüncü taraf uygulamalarla kulaklığın ses profiline şekil verebiliyorsunuz.

               

WF-1000XM3'ün ses profillerine tepkisi hızlı ve iyi. Son ses düzeyi gayet tatmin edici. Ben genelde ses seviyesi olarak %80 civarında kullanmıştım. Ayrıca kulaklıkları son ses seviyesinde kullandığımda seste herhangi bir patlama, çatlama veya bozunuma uğrama gibi problemle karşılaşmadım. Beats Studio Buds'ın da son ses seviyesi gayet yüksek ben genelde ses seviyesi %70-80 civarındayken kullandım. Beats Studio Buds son ses seviyesinde bile temiz, berrak ve net bir ses performansı sergiliyor.

               

WF-1000XM3 bas profilindeyken yüksek ses seviyesine çıkarıldığında bas seviyesini otomatik olarak azaltıp daha açık ve tiz bir profile bürünüyor. Beats Studio Buds ise son ses seviyesinde bile bas karakterine devam eden bir profile sahip.

 

İki kulaklığın bas performansını değerlendirdiğimizde WF-1000XM3 daha başarılı gibi duruyor. Çünkü mobil uygulama sayesinde bas seviyesini başarılı bir şekilde arttırabiliyorsunuz. Beats Studio Buds normalde bas karaktere sahip. Bas performansını ise Spotify gibi uygulamalarla biraz olsun arttırabilmeniz mümkün.

               

İki kulaklığında tiz ve vokal sesleri temiz, net ve dengeli bir yapıda. Sahne genişliği ve zilli enstrümanların WF-1000XM3'te daha iyi bir şekilde öne çıktığını söyleyebilirim.

               

Genel ses kalitesi anlamında benim görüşüm mobil uygulama desteği ile SONY WF-1000XM3 çok başarılı ama kulağa oturma, bas kalitesi anlamında tok, temiz ve net bir ses performansı ile Beats Studio Buds benim gözümde çok daha iyi bir konumda.