Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Test Edenler Kulübü: JBL Clip 4 vs JBL GO 3

JBL markasının birbirinden harika iki bluetoothlu hoparlörü olan JBL GO 3 VE JBL CLİP 4 modellerini artılarıyla ve eksileriyle bu yazımda karşılaştırıyorum.

 

Kutu İçeriği

 İlk olarak go 3 modeliyle başlayalım. Kutu içeriğinde hoparlörün kendisi, bir adet usb-c kablo ve kullanma kılavuzu bulunuyor. Clip 4 modelinin kutu içeriği ise yine aynı şekilde hoparlörün kendisi ve usb-c kablo ile karşımıza çıkıyor.Jbl her ürün modelinde olduğu gibi bu modellerde de kutu içeriğini sade tutmaya özen göstermiş.

 

GENEL DEĞERLENDİRME

Biraz da JBL’in uzun tarihine flashback yapalım. JBL 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde James Bullough Lansing tarafından kurulmuş olup hoparlörler, kulaklıklar ve araç içi ses sistemleri üreten bir firmadır.Samsun Electronics’in bir yan kuruluşu olan Harman International Industries'e aittir. JBL Consumer tüketici ev piyasası için ses ekipmanları üretirken, JBL Professional ise stüdyo, kurulu ses, tur sesi, taşınabilir ses (prodüksiyon ve DJ) ve sinema pazarları için profesyonel ekipmanlar üretmektedir. Bizim bu yazımızda karşılaştırıcağımız iki hoparlör JBL Consumer sınıfına ait ekipmanlardır.

 

 

TASARIM

JBL’in  2021 yılından önceki nesillerde ses bombası adıyla nitelendirilen bluetoothlu hoparlörlerine baktığımızda delikli kısımlarının dokusu sert ve plastik bir şekilde üretiliyordu. Fakat go 2 modelinden sonra JBL önemli bir karar alarak ileride üretilecek Consumer hoparlörlerin delikli dış kısmının kumaşımsı yumuşak bir doku ile desteklenmesini sağladı. Bu olay ise hem suya hem de toza dayanıklılığı arttırmayı sağladı. Clip 4 ve go 3 de dışının kumaşımsı yapıda üretildiği görülmekte. İki modelin tasarımlarını karşılaştırdığımızda Clip 4 daha iri ve ele avuca zor sığabilecek nitelikteyken go 3 tam anlamıyla dikdörtgen iskeleti ve oval köşeleriyle elde taşınırken daha kolaylık sağlıyor diyebilirim. Tabii ikisi de farklı kullanım alanları için tasarlanmış. Clip 4 üstünde bulunan karabina adı verilen kancası sayesinde genelde doğa yürüyüşleri, bisiklet sporları veya hareketli işler için çanta kenarı, bisiklet gidonu gibi yerlere takılma amacıyla kullanılıyor. Go 3 ise genellikle sabit yüzeylere konularak serisi itibariyle ev hoparlörü olarak biliniyor. Ama JBl bu modelde durumu biraz değiştirmek isteyerek hoparlörün yan tarafına minimal bir asma ipi koymuş. Clip 4 240 gram iken go3 210 gram ağırlında üretilmiş.

 

 

 

MALZEME KALİTESİ

Her iki kulaklık da aynı marka ve aynı segmentte olduğundan malzeme kaliteleri de birbirine yakın. Clip 4’ün tasarımından dolayı dik duramaması bir tık heves kırıcı diyebilirim. Fakat arkasında bulunan kaymayı engelleyen süngerler sayesinde yine de düz yüzeylerde kaymadan kullanılabiliyor. İkisinin de dış kaplamasında kullanılan kumaş ve plastik karışımı ile dokuları bir üst seviye kaliteye çıkarılmış. Go 3 modelinde en çok dikkat çeken özelliklerden biri serisinden ezber bozarak yan tarafına minimal bir denizci ipi kalitesinde taşıma ipi konulması olmuş. Şekli dolayısıyla da go 3 modeli hasara daha dayanıklı bir şekilde üretilmiş denebilir.