Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Kulaklık ile hangisinden daha iyi ses alırız? Bilgisayar mı yoksa Cep telefonu mu?

 

Günümüzde pek çoğumuzun yanında telefonumuz ile birlikte taşıdığımız bir de kulaklığımız mutlaka vardır. Hele ki çoğunlukla toplu taşıma kullanıyorsak.

 

Ancak bazılarının iddia ettiğine göre kulaklığımızı cep telefonumuz ile dinlerken duyduğumuz ses ile aynı kulaklığı bilgisayarımıza taktığımızda duyduğumuz ses birbirinden farklı. Kulaklıkların bilgisayarda telefondan daha iyi ses çıkardığına dair birçok iddia var. Peki gerçekten bu doğru mu?

 

Aslına bakarsanız günümüzde bluetooth kulaklıklarının içinde Amfi ve DAC zaten standart olarak geldiğinden, bu kulaklıklar hem telefonlarımızda hem de bilgisayarımızda aynı sesi bize verirler. Öte yandan, eğer elinizde yüksek empedanslı kablolu bir kulaklık varsa onun için aynı şeyi söylemeyiz. Çünkü bu tarz kulaklıklar her zaman iyi bir amplifikatöre ihtiyaç duyarlar. Bu amplifikatörleri bilgisayarınıza bağlayarak elinizdeki kaliteli kulaklıktan gerçekten çok çok iyi sesi alabilirsiniz.

 

Bununla birlikte cep telefonunuz ne kadar iyi ise, kulaklıktan alacağınız ses de o kadar iyi olabilir. Bunun nedeni, kulaklık codeclerinde yapılan teknolojik geliştirmelerin, son çıkan telefon modellerinde de güncellenmesidir. Yani cep telefonunuz yeni bir modelse muhtemelen en son bluetooth codeclerini destekler. Tam tersine eski bir cep telefonu kullanıyorsanız, ne kadar kaliteli bir kulaklığınız olursa olsun beklediğiniz ses performansına ulaşamayabilirsiniz.

 

Cihazlar arasında kaliteyi ölçerken bakılması gereken oldukça fazla parametre var elbette. Aşağıda bunlara daha yakından bakacağız.