Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Sennheiser CX True Wireless Kablosuz Kulak İçi Kulaklık

gorsel
Kulaklık.com
skor
8.1

Değerlendirme Kriterleri

Tasarım7
Malzeme Kalitesi7
Konfor8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi9
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi9

Genel Değerlendirme

Sennheiser CX True Wireless, gerçek olamayacak kadar yüksek Performans  / Fiyat oranına sahip. Bu kulaklık; CX 400 BT’nin geliştirilmiş versiyonu.

 

CX 400 BT’yi incelemiş ve Momentum 2 TWS Kalitesinde Ses Performansını, uygun fiyat aralığında yakalayan bu sportif ve bütçe dostu kulaklığı çok beğendiğimizi söylemiştik.

 

Sennheiser Momentum 2 TWS, markanın amiral gemisi kablosuz kulak içi kulaklığı. Momentum 2 TWS; ANC, Transparency Mode ve Estetiksel açıdan üstün tarafları ile, serinin kalanlarından ayrılıyor.

 

CX 400 BT, 200 dolarlık fiyat etiketi ile bir çok açıdan amiral gemisi performansı sergiliyordu ve fiyatının yukarısında bir değere sahipti.

 

CX True Wireless, batarya ömrü ve bağlantı özellikleri geliştirilmiş bir CX 400BT; ve neredeyse yarı fiyatına satılıyor. İnanılır gibi değil!

ArtılarıFiyat / Performans KralıKonforlu, Üst Frekansları Kontrollü Karakterine Ek Olarak Pek Otoriter Bas ÜretimiGövdeli Ve Oturaklı Tonal KarakterBatarya Ömrü Ve Bağlantı Kalitesi Amiral Gemisi SeviyesindeTam Bir Günlük Kullanm Ve Spor Kulaklığıİyi Mikrofon Kalitesi
EksileriŞarj Kutusu Dış Yüzeyi Kolay Çiziliyor, Daha Dayanıklı Bir Kaplama Kullanılabilirdi
skor
7
KULAKLIK.COMTasarım

CX True Wireless, gösterişten uzak, minimalist bir sunum ve sadece gerekli aksesuarların yer aldığı bir kutu içeriği ile bizi karşılıyor.

 

Sunum

 

Kutunun İçinden Çıkanlar:

 

·       CX True Wireless

·       4 Farklı Boyutta Slikon Kulak Ucu

·       Şarj Kutusu

·       USB-C’den USB’A’ya Şarj Kablosu

·       Güvenlik ve Kullanma Kılavuzu

 

CX True Wireless, 2 farklı renk seçeneğine sahip. Bunlar “Siyah” ve “Beyaz” renkler. Bizim inceleme ürünümüz siyah renkte. Mat yapısı, şarj kutusunun ayrım bölgesinde ki parlak aksanla birlikte karizmatik bir duruşa sahip.

 

Şarj kutusunun üst yüzeyinde; yine parlak çizgilerden oluşan Sennheiser Logosu, ön yüzeyinde; kutuyu açtığımızda, batarya ömrünü tanımlamak üzere yanan bir renkli led, arka yüzeyinde; USB-C portu ve alt yüzeyinde ise model hakkında çeşitli bilgiler yazan bir bölge yer almakta.

 

Ön yüzeyde yer alan LED; şarj kutusunun kapağını kaldırdığımızda devreye giriyor ve kutunun batarya durumunu ifade ediyor. Eğer yeşil ışık yanıyorsa bu; bataryanın dopdolu olduğunu göstermekle birlikte, turuncu renk orta seviyeyi, kırmızı renk ise düşük bataryayı işaret ediyor.

 

Şarj kutusunun iç kısmında, kapak bölümünde bu sefer yazı ile “Sennheiser” logusu bizi her açışımızda selamlıyor.

 

Kulaklıkların kendisinin tasarımı, CX 400BT ile birebir aynı denilebilir. Burada teknik parametreler karşılaştırıldığında bile(En, Boy, Ağırlık vb.), farklı bir sonuç ortaya çıkmıyor.

 

Kabin boyutu, ergonomik açıdan çoğu kulak için rahatsızlık yaratacak büyüklükte değil. Buna rağmen, nispeten küçük kulak içi alana sahip kişiler için, en konforlu deneyimi sunan model olmayabilir.

 

Kabinlerin dışa bakan yüzeyleri , dokunmatik. CX True Wireless’in bulunduğu fiyat bandında bu kadar kaliteli dokunmatik yüzeylere sahip olmak oldukça sevindirici.

 

Dokunmatik yüzey bölgesinin işlevleri şu şekilde:

 

·       Her İki Tarafa Da; 1 Kez Dokunma: Müziği Durdurup – Başlatma

·       Sağ tarafa; 2 Kez Dokunma: Bir Sonraki Şarkıya Geçme

·       Sol Tarafa; 2 Kez Dokunma: Bir Önceki Şarkıya Geçme

·       Sağ Tarafa; Basılı Tutma: Ses Açma

·       Sol Tarafa; Basılı Tutma: Ses Kısma

 

Kanal bölümü, slikonların oturduğu tüp bölgesi oldukça kısa. Bu bölüm açılı bir eksende uzuyor.

 

Kutu içeriğinde 4 farklı boyutta slikon uç çıkıyor. Bu uçların hepsini deneyerek, size en uygun stabiliteyi sağlayan boyutu kullanıyor olmanız çok önemli; zira bu durum sesin kaderini de değiştirici bir etkiye de sahip. Slikon uçların yapısı oldukça pürüzsüz ve ciltle uyumlu. 

skor
7
KULAKLIK.COMMalzeme Kalitesi

CX True Wireless, şarj kutusu ve kendisi dahil olmak üzere, tamamen plastik kullanılarak üretilmiş bir kulaklık. Bu modelde “Premium Hissiyat” hedeflenmiyor. Bulunduğu fiyat aralığına kıyasla, burada hiçbir şikayetimiz yok.

 

Şarj kutusunun her noktası; pürüzsüz, kaygan ve sert bir yapıda. Gayet kaliteli ve dayanıklı hissettiriyor.

 

Kapağı açıp-kapama deneyimi; bu fiyat aralığında bulunan başka modellere kıyasla, gördüklerimiz arasında en iyilerden değil. Uzun vadede herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmesek de, bu anlamda daha tatminkar mekanizmalara sahip modeller, pazarda mevcut.

 

Burada tek şikayetimiz; şarj kabının dış yüzey materyali kolaylıkla çizilebiliyor, çizilmelere karşı daha dayanıklı bir kaplama tercih edilebilirdi.

skor
8
KULAKLIK.COMKonfor

CX True Wireless’in gövdesi 6 gram ağırlığında. Kabin hacmi, küçük kulaklara nispeten büyük gelebilecek bir boyutta ve gördüğümüz en yumuşak, pürüssüz hissiyatlardan birine sahip bir dokuda değil.

 

Örnek olarak; KEF MU3 bu anlamda kusursuz bir kulaklıktı. Evet, fiyat aralığı CX True Wireless dengi bir kulaklık olarak sunulmasada; konfor kriterinin fiyatla doğru orantılı gelişen bir kategori değil.

 

Ciltle uyum, küçük kabin boyutu ve hafiflik; daimi konforu sağlayan temel kriterler olmakla birlikte, ürünün kulakta ne kadar sabit kalabildiği, terletme faktörü ve ağırlık merkezinin dağılımı gibi başlıklar bu duruma katkı sağlayan etmenler arasında yerini alıyor.

 

CX True Wireless, fazlasıyla üstün bir tarafı olmamakla birlikte, her açıdan yeteri kadar konforlu bir kulaklık.  

skor
8
KULAKLIK.COMGünlük Kullanım

Bugünlerde, kablosuz kulak içi kulaklık modelleri, günlük hayatımızın her anında kullanmak üzere tercih ettiğimiz ilk kategoriyi temsil ediyor.

 

Bu kulaklıkların sağladığı özgürlük, kablolu ile arasında fark edilmeyecek kadar iyi bağlantı kalitesi ve hayatımızı kolaylaştıracak “ANC, Transparency Mode” gibi özellikler; bu durumun temel sebepleri.

 

Sennheiser CX True Wireless; markanın en uygun fiyat etiketine sahip kablosuz kulaklığı. Bu kulaklıkta ANC ve Transparency Mode yok. Bununla birlikte; stabil bağlantı performansı ve mikrofon kalitesi ile; günlük kullanımda karşılaşabileceğiniz çoğu senaryo dahilinde, size rahatlıkla eşlik edebilecek bir kulaklık…

 

Kulaklığı kulağımıza takıp çıkarttığımızda da; müziğimiz otomatik olarak başlayıp-durmuyor. Bu, Momentum 2 TWS’nin sahip olduğu, premium bir özellik.

 

Modelin batarya ömrü kulaklık özelinde 9, kut ile birlikte toplam 27 Saat. Bu süre, CX 400 BT üzerine konulmuş ciddi bir yükseltme. 7 saatlik bir farka bakıyoruz.

 

Bu noktada, CX True Wireless’in USB-C üzerinden şarj olduğunu söylemekte de fayda var. Hızlı şarj desteği ile birlikte; 1.5 Saat’de tam şarja, 15 dakika şarj ile ise, 1 saat kullanım ömrü elde edebiliyoruz.

 

Sennheiser “Smart Connect” uygulaması, CX True Wireless telefonumuza bağlandıktan sonra, bize daha fazla esneklik sunuyor. Bu uygulama içerisinde;

 

·       Kulaklığımıza EQ uygulayabiliyor, BASS BOOST, MOVIE ve PODCAST Modları arasında tercih yapabiliyoruz.

·       Kulaklık kullanımda değilken, kaç dakika sonra otomatik kapanacağını belirleyebiliyoruz.

·       Dokunmatik Panelin tepkisini kişisel tercihlerimize göre ayarlayabiliyoruz.

·       Sürüm Güncellemesi yapabiliyoruz.

·       Hangi Codec kullanılarak aktarım yapılacağına karar verebiliyoruz.

 

Son olarak CX True Wireless IPX4 sertifikası ile birlikte geliyor. Bu bize, kulaklığın su sıçramalarına karşı, hangi açıdan geliyor olursa olsun dayanıklı olduğunu gösteriyor.

 

Böylelikle CX True Wireless, aktif yaşantımızın yağmurlu günlerinde, deniz kenarında ve bu gibi alanlarda kullanılması güvenli bir kulaklık olduğunu bize ispatlıyor.

 

Modeli gerek ses karakteri, gerek konforu, gerek batarya ömrü, gerekse su sıçramalarına karşı dayanıklı mekanizması ile; bir spor kulaklığı olarak da önerebiliriz.

skor
9
KULAKLIK.COMMikrofon Kalitesi

Mikrofon tasarımı, Sennheiser’ın çok uzun süredir profesyonel pazara hitap eden firmalardan biri olması ile; markanın ciddi deneyim ve tecrübelere sahip olduğu bir konu.

 

CX True Wireless’in mikrofonları temiz, şeffaf ve yüksek çözünürlüklü bir şekilde sesinizi yakalayabilen kapsüllere sahip.

 

Bu kulaklıkları kullanarak, aramalarınızı gerçekleştirebilir, kablosuz kullanımın sağladığı özgürlükle toplantılara katılabilir ve karşılıklı tüm iletişimlerinizde anlaşılır şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.

skor
9
KULAKLIK.COMBağlantı Kalitesi

Sennheiser CX True Wireless; gerçekten iyi bir bağlantı kalitesi sunuyor.

 

Bluetooth 5.2 altyapısında; SBC, AAC, AptX desteği sunan kulaklık, benzer fiyat aralığında ki rakiplerine kıyasla bir fark yaratıyor diyebiliriz.

 

Son derece güncel ve stabil protokoller kullanıyor olması ile birlikte, çok stabil bir deneyim sunduğunu da söylemek yanlış olmaz.

 

Netflix, youtube gibi platformlarda videolar izlerken, dudak ve ses arasında bir uyuşmazlık, bir gecikme olmadığını gözlemledik. Aynı şekilde, bilgisayarınız ya da telefonlarınız üzerinden sıkıntısız şekilde oyunlar oynayabilmek, CX True Wireless ile mümkün.

skor
9
KULAKLIK.COMSes Kalitesi

CX True Wireless, fiyatına oranla şaşırtıcı bir ses kalitesine sahip.

 

Biz benzer ifadeyi CX 400BT incelememizde de kullanmıştık. Bunun sebebi, markanın amiral gemisi Momentum 2 TWS sürücülerinin aynısının, CX 400BT’de de yer alıyor olmasıydı. Bu sürücüler oldukça geniş bir sahne altyapısında iyi miktarda detay üretiyor ve tonal karakterleri ile markanın imza karakterine yakın natural çizginin dışına çıkmıyorlardı. Böylelikle, sennheiser’ın kablosuz kulak içi kulaklıklarda sunduğu en üst ses kalitesine, orta sınıf bir model üzerinde sahip olmuş oluyorduk.

 

CX True Wireless sürücüleri, bu iki model ile benzer doğrultuda olsa da, tam olarak aynı çalmıyor. Teknik performans açısından; burada çözünürlük, detay başarımı, hız gibi parametreler özelinde potansiyellerinin aynı seviyede olduklarını düşünsek de, CX True Wireless markanın yeni imza ses karakteri doğrultusunda tonlanmış.

 

Marka 2021’de bir çok güncelleme ve yeni model ile karşımıza çıktı. Bu modellerin çoğunun ortak noktası; bunca zamandır pek natural ve sakin çizgide ilerlemiş olmalarına rağmen, artık daha canlı ve gövdeli hale bürünmeleriydi. Kullanıcı istedi, Sennhesier bunu sağladı… CX True Wireless de bundan farklı değil!

 

CX True Wireless’in; CX 400BT ve Momentum 2 TWS’ye kıyasla 2 belirgin alanda farkı var. 

 

1.      Yaklaşık 100 Hz’e kadar, ortalama 7 dB’lik bir aksana sahip. Bu alan “Sub-Bass” bölgesi olarak adlandırılıp, sese derinlik ve ağırlık katan bir bölge. Burdaki aksan bizim zevkimize ve kabinin akustik yeteniklerine oranla biraz fazla kaçsada, ortaya daha ayrıştırıcı ve eğlenceli bir sunum ortaya çıktığı aşikar.

2.      3k – 4kHz bölgesi yine bir 5 dB kadar canlandırılmış. Bu bölgenin hayata gelmesiyle birlikte model artık eskisinden daha enerjik. Lower – Treble bölgesinde yapılan bu değişiklikle beraber bas departmanındaki aksan dengelenmekle kalmıyor, aynı zamanda sunuma ekstra bir keskinlik veya sibilans oluşturacak bir yapı eklenmemiş oluyor. Akıllıca…

 

Sennheiser SMART Connect uygulaması içerisinde EQ bölümünde yer alan, yeni “Bass Boost” özelliği ile birlikte bu kulaklık, özellike sub – bass departmanında çok daha ciddi bir ağırlığa da sahip olabiliyor. Modelin halihazırda ki tonal rengi yeteri kadar bass içerdiğinden, biz boostlama ihtiyacı hissetmedik. Burada çoğu firmanın yaptığı gibi; Sub-Basslar yerine, Mid-Basslar öne çıkarılsaydı daha boğucu bir karakter yaratılırdı. Sennheiser yine tonal dengeyi profesyonelce kurarak, sahip olduğu tecrübeyi konuşturmuş. Bunu da söylemiş olalım…

 

CX True Wireless, CX 400BT’den çok daha uygun bir fiyat etiketi ile bizlere sunularak, sanki bir alt model olabileceği düşüncesini akıllara getirsede; aslında batarya ömrü ve bağlantı kalitesi açısından bir yükseltme.

 

Biz çok beğendik. 

Ürünü İnceleyenlerin Yorumları

Ömer Kaan Turgut
Ömer Kaan Turgut
skor
7.5
Tasarım
Ürün sade bir tasarıma sahip, siyah ve beyaz olarak 2 renk seçeneği mevcut. Normal tws kulaklıklardan biraz daha büyük.
Malzeme Kalitesi
Ürün sonuçta Sennheiser kalitesine sahip. Çok farklı bir malzeme kullanımı yok ama gayet dayanıklı duruyor.
Günlük Kullanım
Şarj süresi aşırı uzun değil eğer günde 5-6 saat müzik dinliyorsanız 2 günde bir şarj etmeniz gerekebilir. Ses açma-kısma, şarkı değiştirme, telefon ses asistanı (Siri vb.) kulaklık üzerinden erişebiliyorsunuz, telefonunuza pek ihtiyaç duymuyorsunuz diyebilirim. Ses izolasyonu bir aktif gürültü engelleme sistemi kadar başarılı değil tabiki ama çok gürültülü bir ortamda değilseniz gayet yeterli.
Mikrofon Kalitesi
Mikrofon kalitesi telefon konuşması yapmak için gayet yeterli kalitede.
Bağlantı Kalitesi
Telefonunuzda bluetooth açıkken kulaklığı kabından çıkardıktan bir kaç saniye içinde otomatik olarak bağlanıyor.
Ses Kalitesi
Ürün sıcak bir ses karakterine sahip. Midler ve baslar biraz daha önde tizler daha arka planda. Özellikle 10 khz üstü sesleri kulaklık nerdeyse üretmiyor diyebilirim. Bu da bize daha az detaylı bir ses ama aynı zamanda insanı yormayan ve uzun süre müzik dinleyebileceğimiz bir ses karakteri sunuyor. Açıkçası bu noktada kişinin kendi tercihi önemli, ben detaylı, daha ön planda tiz sevdiğim için bu karakter çok hoşuma gitmedi. Uygulamadan Equalizer yapma imkanınız mevcut, bence çok güzel bir uygulama. Ben bu şekilde tizleri biraz daha öne çıkararak daha çok hoşuma giden bir tonalite oluşturmayı başardım. Örneğin siz de bas seviyorsanız bası arttırabilirsiniz. Sahne tahmin edebildiğiniz gibi dar ama bu gayet normal bu tarz kulaklıklarda. Enstrüman ayrımı ve imgelendirme de yine bir TWS kulaklık seviyesinde ne çok kötü ne de iyi. Tabiki hem bluetooth hem de daha çok normal tüketici grubuna hitap eden bir kulaklık olduğu için sesin çözünürlüğü/kalitesi odyofil veya daha çok ses odaklı kulaklıklara göre daha düşük. Burda da yine üründen asıl beklediğiniz nokta önemli. Sadece ses kalitesi bekliyorsanız başka bir ürün almalısınız ama bluetooth, uygulama özellikleri vb. daha mobil özellikler istiyorsanız bu ürün tercih edilebilir.
Tasarım7
Malzeme Kalitesi8
Günlük Kullanım8
Mikrofon Kalitesi7
Bağlantı Kalitesi9
Ses Kalitesi6

İnceleme Videosu

Foto Galeri

Teknik Özellikler

Kulaklık TipiKulak İçi (TWS)
Akustik PrensibiArkası Kapalı
Bluetooth VersiyonV5.2
Desteklenen CodeclerSBC, AAC, AptX
ANCYok
Aynı Anda Birden Fazla Cihaza BağlanabilmeVar
SensörlerDokunmatik Sensörü
Frekans Aralığı5 Hz - 21.000 Hz
Sürücü TipiDinamik Sürücü
Sürücü Çapı 7mm
MikrofonVar
Mikrofon Frekans Aralığı100 Hz - 10 kHz
Suya DayanıklılıkIPX4
Boyutlar59 x 33.8 x 42.3 mm
Ağırlık6g (Kulaklık), 49g Kutu ile Birlikte
Batarya ÖmrüKulaklık 9 Saat + Şarj Kutusu ile Birlikte 27 Saat
Batarya Şarj Süresi1.5 Saatte Tam Şarj / 15 Dakika Hızlı Şarj ile 1 Saat Oynatma

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.