Mağazaya git
Aradığın kulaklığı yaz !

Tidal Türkiye'den Çekiliyor

Yüksek Çözünürlüklü müzik servisi Tidal, Türkiye'de ki hizmetlerine son veriyor. Firma, 14 Ekim'de ülkemizde ki müzikseverlere veda ediyor.

 

Stüdyo Kalitesinde ki stream kabiliyeti ile; uzun müddet Hi-Fi camiasının tek odağı olan Tidal, özellikle Apple Müzik'in 24 Bit / 192 kHz destekleyen yayın planına geçmesiyle birlikte, karşısına ciddi bir rakip almış oldu. Firmanın çekilme kararına neden olan etkeni kesin olarak bilmesek de, bu ihtimallerden bir tanesi.

 

Hİ - Fİ TOPLULUĞU'NU ÜZEN BİR HABER

 

Kulaklik.com ekibi dahil olmak üzere, bir çok odyofil'in yıllarca devam eden Tidal hesapları içerisinde oluşturdukları, her gün dinledikleri listeler ve bu müzikleri dinlemek için satın aldıkları, "Tidal Connect" destekli Hi-Fi ekipmanlar mevcut. Bazılarımız evlerimizin salonlarına kurduğu Hi-Fi zincirinin beynine, sırf Tidal dahil edebilmek adına bir çok yatırım yaptı; bazılarımız ise on-the-go çözümlerde yüksek çözünürlüklü sesten kopmamak adına, mobil cihazları ile birlikte MQA destekli taşınabilir amfiler eşleştirdi. 

 

ALTERNATİF NE OLMALI?

 

Tidal'ın, Spotify ve Apple Müzik gibi servislere kıyasla en büyük eksiği, Arayüzünün bu platformlar kadar hızlı olmaması bir yana, müzik kütüphanesinin daha kısıtlı bir çerçevede yer almasıydı. Özellikle Türkçe şarkılar ve daha amatör, yeni yükselen sanatçılar kategorilerinde platform, geri de kalıyordu. 

 

Bizce Spotify; gerek bir çok harici ekipmanda native olarak destekleniyor olması, gerek hayli geniş müzik arşivi, gerek oldukça arkadaş canlısı ve hızlı arayüzü, gerek se muhteşem çalma listeleri ile kendini ispatlamış, yüksek çözünürlüklü ses desteği eksikliği dışında neredeyse kusursuz bir servis. 

 

Bir diğer seçenek Apple Müzik ise; pek gözde bir alternatif. Spotify ile yarışabilecek genişlikte müzik arşivi, yüksek çözünürlüklü ses desteği, öğrencilere yönelik çok uygun fiyatlama ve kullanıcı dostu arayüzü ile aradığınız müzik servisi gibi gözüksede; platform ancak Iphone ve Macbook kullanan müzik severlerin perspektifinde mantıklı oluyor. Zira, android'de ve windows pc'lerde yaşayacağınız deneyim, bu kadar pürüzsüz değil. Bu işletim sistemlerinde henüz Yüksek Çözünürlüklü Aktarımın desteklenmiyor olması da cabası.  Aynı şekilde çoğu sabit Hi-Fi sistemlere dahil olan streamer ve müzik çalarlar; andorid altyapısı dahilinde çalışıyorlar. Apple Müzik'in yakın zamanda daha çok sistem dahiline entegre edilmesi dileğiyle...

 

Bir diğer alternatif de şüphesiz, Deezer. Kulaklik.com ekibi olarak, Deezer tecrübemiz yok. Bizler Tidal, Spotify ve Apple Müzik üçlüsüne ek olarak yerel Flac ve DSD parçalarla vakit geçiriyoruz. Lakin Deezer, yeni tercihimiz olabilir. Deneyip göreceğiz.

 

İYİ HABER: SPOTİFY Hİ-Fİ YOLDA GİBİ GÖZÜKÜYOR

 

Bir süredir müzik devi Spotify'ın, yüksek çözünürlüklü aktarım desteği getireceği konuşuluyor. Bunun olması dahilinde, açıkçası her şey eskisinden de güzel olabilir.

 

Heyecanla bekliyoruz!

 

TIDAL TARAFINDAN YAPILAN BİLGİLENDİRME ŞU ŞEKİLDE:

 

“14/10/2021 tarihinde TIDAL, Türkiye’de hizmet vermeyi durduracaktır. Bu tarihte Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar artık TIDAL’a erişemeyecek.

 

14/10/2021 tarihinden sonra TIDAL’e erişim için ödeme yaptıysanız, para iadesi alma hakkınız olabilir. Lütfen 31/10/21 tarihine kadar support.tidal.com adresinden üye desteği ile iletişime geçin ve geri ödeme talebinizi işleme alabilmemiz için en son fatura tarihinizi ve hesabınızla ilişkili e-postayı sağlayın. Geri ödemelerin işlenmesinin 60 gün kadar sürebileceğini unutmayın.

Aboneliğiniz son fatura tarihinizde otomatik olarak sona erecek ve sizden tekrar ücret alınmayacaktır – bunun için herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

Ayrıca, Türkiye’den başka bir ülkeye taşındıysanız ve hizmetinize devam edebilmek için hesabınızın bağlı olduğu ülkeyi değiştirmek istiyorsanız, lütfen support.tidal.com adresinden üye desteği ile iletişime geçin; hesabınızı taşıma konusunda size yardımcı olup, 30 gün boyunca ücretsiz erişim sağlayabilirler.

Daha fazla bilgi için, lütfen buradaki SSS bölümünü ziyaret edin.”

Kullanıcı Yorumları (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum mu yapmak istiyorsunuz? Buradan giriş yaparak yorum yapabilirsiniz.